Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


hoomee

Member
  • Posts

    105
  • Joined

  • Last visited

1 Follower

About hoomee

Profile information

  • Country
    PL
  • Gateway/s
    Home Center 2
    Other / Inne

Recent Profile Visitors

322 profile views

hoomee's Achievements

Learner

Learner (2/8)

22

Reputation

  1. Is it only me or is there a difference between Dimmer and Dimmer 2 when it comes to first "dimming" after turning the light on? On Dimmer1 installations when I turn the light on - the first "long press" of the wall switch actually dimms the light. Which is what I want and what I need, because when I need more light I do the double click and there it is: more light. I bought one dimmer2 (dimmer 1 seemed not to be on sale at that very moment) and it's behaving the other way (misbehaving actually): 1 click --> light turns on (expected behaviour) 1st long press --> it's brightening up (instead of dimming) 2nd long press --> it's dimming (which is not surprising...) Double click is still doing 100%. Does anybody know how to change it back to "normal"? To make it work like the dimmer1 does? I haven't found any parameter setting for it, but maybe there is one? Is it possible that I messed sthg up while connecting? Or is there at least a way to set double click to do the minimum light, like 4%? (I haven't found it either) If it is of any importance: Dimmer2 operates 2 philips LED bulbs 6,5W each with a bypass2 and momentary switches, dimming is great.
  2. Teoretycznie być może dałoby się tę scenę "wzbogacić" o drugi czujnik ruchu, ale - jako że nie jestem programistą - wymagałoby to wielu testów, których nie będę mógł przeprowadzić. Żeby zrobić to dobrze, trzebaby wg mnie zmienić koncepcję, bo tutaj zbyt często pojawia się zależność od czujnika ruchu. Jest na forum anglojęzycznym scena Smart Lights V1.7.0 All-in-one. Prawdopodobnie dużo lepiej się sprawdzi w skomplikowanych konfiguracjach.
  3. Ledy nawet z bypassem muszą mieć moc minimalną 25 czy 50W - nie pamiętam dokładnie, ale dimmer 2 z bypassem2 wymaga chyba więcej niż dimmer 1 z bypassem1. Jeśli podłączasz dwie żarówki np. po 4W to oczywiście mogą być problemy. Sprawdź dokładnie w ulotce do dimmera, tam jest to napisane wprawdzie w VA a nie w W, ale możesz założyć, że to to samo. Halogeny będą miały odpowiednio duży pobór mocy, więc będą działać.
  4. @irkus może nie za późno na porady wydaje mi się, że do mieszkania w płycie to idealne rozwiązanie, bez kucia ścian system będzie dosyć mały i przejrzysty, więc nawet debugować łatwiej. Jeśli skrypty (sceny, VD itd.) są dobrze napisane to jest stabilny i praktycznie niezawodny. Urządzenia innych firm mogą współpracować gorzej, ale w prostych rozwiązaniach pewnie i tak będzie dobrze. Uwaga: forum jest nieocenionym źródłem wiedzy - prawie wszystko co wiem o Fibaro jest stąd lub z fora francuskiego domotique - ale trzeba dużo i cierpliwie czytać, żeby dopasować tak jak się chce. Trzeba podchodzić do całości z rezerwą. To nie tak jak z telewizorem, że kupujesz i używasz. Ani nawet jak z komputerem, że działa mimo, że używasz tylko 10% jego możliwości. W automatyce domowej wszystko co podłączone musi działać dobrze, bo inaczej inne rzeczy też mogą przestać działać (dobrze).
  5. Nie można. W tym miejscu zmienna jest deklarowana (tak mówisz skryptowi jak ma rozumieć słowo backgroundLight). Jeśli postawisz znak mniejszości to skrypt się wysypie mówiąc, że spotkał błąd składni. W bramce "if" jest za to znak mniejszy-równy (<=) który jest oceniany logicznie: jeśli wartość czujki jest <= 4 to...
  6. Zapytałeś dokładnie przed urlopem Pisałem już o tym tutaj. 2 lux wydaje mi się dość małą granicą, ale ja mieszkam w okolicy bardzo zanieczyszczonej światłem, a w domu też każde urządzenie ma jak nie diodę to chociaż diódkę (!). Sprawdź również dobrze czy używasz poprawnego ID czujki światła. Nie będę miał możliwości przetestowania tej sceny. Musisz dodać na początku (nad linijką, poniżej której masz nie edytować): local backgroundLight = 2 -- powyżej jakiej wartości ma nie działać local lightsensorID = 429 -- czujka jasności a poniżej w tym miejscu: -- zapalanie światła if sensorMoved then if ( (tonumber(os.date("%H")) >= nightStartsat) or (tonumber(os.date("%H")) < dayStartsat) ) dodać: -- zapalanie światła if ( sensorMoved and (tonumber(fibaro:getValue(lightsensorID, "value")) <= backgroundLight) ) then if ( (tonumber(os.date("%H")) >= nightStartsat) or (tonumber(os.date("%H")) < dayStartsat) )
  7. temat jest niepokojący, czy wiadomo coś więcej?
  8. Można użyć kilka dimmerów lub switchy, ale ciężko jest użyć kilku detektorów ruchu. Tak jak napisałem powyżej: Masz dwie różne wersje sceny. Pierwsza rozpoznaje noc i dzień i działa na switchu, więc rzeczywiście nie ma tam linijki, o której pisałem. Musisz wykomentować linijkę, którą zaznaczyłem na czerwono. Scena będzie się uruchamiała, ale tylko napisze, że jest dzień i nie zapali światła. Druga scena (ta z RGB) nie rozpoznaje dnia i nocy, więc żeby działało tylko w nocy musisz ją przepisać wg swojej pierwszej sceny i tylko zmienić ID urządzeń i również wykomentować czerwoną linijkę. Pamiętaj również, żeby w nightStartsat wpisać godzinę w formacie 24h. W tej chwili noc zaczyna się w południe:
  9. Ta scena zasadniczo powstała niejako przez przypadek, bo chodziło o proste rozwiązanie do prostych założeń, i rozrosła się w miarę wzrostu zainteresowania Ja u siebie jej używam w prostej wersji: jedna czujka, jeden zciemniacz, działanie tylko w nocy. Jeśli chodzi o bardziej zaawansowane rozwiązania (wiele czujek, wiele aktorów, różne czasy reakcji) to polecam raczej dostępną na forum anglojęzycznym scenę inteligentnych świateł (Very Smart Lights), która wg opisu może sterować grupą świateł (nigdy jej osobiście nie testowałem). Jeśli zachodziłaby potrzeba użycia sceny dodatkowej czy innych dodatkowych zmiennych to polecam stanowczo Very Smart Lights - prawdopodobnie sprawdzi się lepiej. 1 - użycie tylko w nocy: wystarczy "wykomentować" (czyli dodać dwie kreski "--" na początku linijki) następującą linijkę (gdzieś mniej więcej w środku sceny): fibaro:call(lightID, "setValue", lightDay) 2 - użycie kilku czujek jest dość skomplikowane, bo 1) każde sprawdzenie czy scena jest wywołana ruchem wymagałaby dodatkowej bramki, a 2) zmienna lokalna "sensorMoved" musiałaby być ustawiana przez dodatkowy mechanizm przy naruszeniu jednej z czujek. Polecam sprawdzić scenę, o której wspomniałem wyżej. 3 - sterowanie ręczne w zasadzie nie potrzebuje żadnych implementacji, bo działa zawsze (dzień i noc) 4 - jeśli chodzi o switche zamiast dimmerów, to tak jak w moim ostatnim poście - zamiana odpowiednich linijek to zrobi. 5 - nie mam sterownika RGB, więc nie mogę sam sprawdzić, ale odpowiednia komenda jak w punkcie 4 powinna zadziałać.
  10. Probably not the same thing, as if you may trigger a scene you may edit it as well - haven't check that though. @emilstrove Me too, I had to read twice to understand...
  11. Dzięki, w kwestiach praktycznych czasami odpowiedź kogoś, kto sprawdził empirycznie (+ zna się na rzeczy), jest więcej warta niż odpowiedź sprzedawcy/producenta, która często bywa obciążona marketingowym bełkotem
  12. Pytanie jest ciekawe (gdyby ktoś chciał kupić nowy), niestety odpowiedź nie wszystko wyjaśniła... na szczęście nie mam tego problemu, ale w instrukcjach nowego i starego jest napisane, że moc wyjściowa (dla obciążeń rezystancyjnych*) wynosi 2,5kW dla obciążenia ciągłego. Dla starego wspomniane jest obciążenie chwilowe (3kW) - chodzi o "moc graniczną"? Możesz wskazać info o mocy granicznej dla nowego? czy jak nic o niej nie wspominają to oznacza, że jest równa "obciążeniu ciągłemu"?** Czy oznacza to, że nowy jest wprawdzie Z-wave plus, ale wykorzystuje również inną technologię w przekaźniku? inaczej: czemu w nowym niemożliwe jest chwilowe przekroczenie mocy ciągłej tak jak w starym? *cokolwiek to znaczy. ** w swojej naiwności raczej bym sądził, że zapomnieli napisać o mocy granicznej niż bez podania przyczyny ją zmniejszyli.
  13. coś jak wirtualne pomieszczenia (o które proszę już od dawna ) tyle, że to raczej coś dla całej centralki a nie wyłącznie do apki na androida...
  14. Jeśli masz zwykłe switche zamiast dimmerów, to najprościej jest zastąpić linijki fibaro:call(lightID, "setValue", lightDay) i fibaro:call(lightID, "setValue", lightNight) które są odpowiedzialne za zapalenie światła o określonym natężeniu, jedną linijką (w obu miejscach, jeśli chcesz by działało w dzień i w nocy, albo w jednym wedlug potrzeb) fibaro:call(lightID, "turnOn") która po prostu włączy światło. Możesz wtedy również usunąć (albo wykomentować, czyli dodać "--" na początku) dwie zmienne na początku sceny: -- local lightDay = 100 -- moc światła w dzień -- local lightNight = 100 -- moc światła w nocy Pozdrawiam
  15. Dlatego ja piszę "z palca" w zewnętrznym edytorze Ale zasadniczo masz rację, że takie podręczne listy (no i edytowalny rozmiar okienka edytora) ułatwiłyby pracę.
×
×
  • Create New...