Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Tajemnicze uszkodzenie 4 z 8 Relay Switch


lok4me

Question

Do Relay Switchy podłączone byłe zwykłe żarówki. Wyszedłem z mieszkania na 2 godziny, wszystkie światła były wyłączone. Po powrocie połowa z modułów już nie działała. Moduły działały sprawnie przez 2 lata w tym samym miejscu. Wyciągnąłem jeden moduł i "puknąłem" go zgodnie z instrukcją ale to nic nie zmieniło. Co może być przyczyną? Oczywiście na moduły skończyła się gwarancja. Nie uśmiecha mi się wydać ponad 1000zł na ich wymianę....

Link to comment
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Możliwe, że w tym czasie miałeś jakieś większe przepięcie w sieci i elektronikę w modułach mogło coś trafić.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Mało prawdopodobne aby spaliły się 4 moduły jednocześnie. Bardziej prawdopodobne że zostały ( z jakiś powodów ) wykluczone przez kontroler z sieci.

Jeżeli moduł nie ma oznak spalenia ( osmolony, przegrzany ) zresetuj go, usuń z HC "krzyżykiem" i spróbuj ponownie dodać.

Zdarzały mi się takie sytuacje zwłaszcza ze "starszymi" modułami.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

A czy te moduły reagują na sygnał z wyłączników? Jeśli tak, to może być tylko kwestia ponownego dodania do sieci z-wave. Jeśli nie reaguje na sterowanie z podłączonego wyłącznika, to raczej moduł jest dead i nic mu nie pomoże.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Modułów nie widać w fibaro (martwe urządzenie). Sterowanie z wyłączników również nie działa (S1, S2).

    Odłączałem je na kilka minut z sieci, pstrykałem i nie pomogło. Nie reaguje też na przycisk w module (B). Otworzyłem jeden ale nie nie widać nigdzie przepalenia, osmolenia. Co można jeszcze sprawdzić, pomierzyć miernikiem?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Mam to samo padły mi tak już dwa moduły w dwóch różnych miejscach. Z  tą różnica że tam były podłączone żarówki Ledowe ale duża ilość po 12 sztuk

    Adam 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Niestety, to co mogę potwierdzić, to moduły przekaźnikowe padające od zbyt dużych obciążeń zasilaczami do LEDów.

    Niestety te tańsze moduły zasilaczy impulsowych do LED i 'żarówki' LED w momencie załączenia potrafią wygenerować taki strzał prądowy, który 'skleja' styki przekaźników. Czasem wystarczy stuknąć w moduł z przekaźnikami i dają radę się rozkleić, niekiedy jednak jest to na tyle trwałe,  że zostaje wymiana modułów. Im więcej tego typu obciążenia wisi na pojedynczym przekaźniku, tym większe są szanse, że się zepsuje :(

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    12 godzin temu, lok4me napisał:

    U mnie nie było żadnych ledów, zwykłe żarówki.

    Nie masz jakiegoś znajomego elektronika, który sprawdziłby Ci te moduły ? W domu nic innego nie zostało uszkodzone w tym czasie ?

    W innym przypadku zapytaj w sewisie Fibaro czy naprawią taki moduł ? ( musisz posiadać dokument - fakturę zakupu modułu )

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Dnia ‎2016‎-‎11‎-‎16 o 22:54, lok4me napisał:

    U mnie nie było żadnych ledów, zwykłe żarówki.

     

    Pytanie brzmi, czy po tej awarii sprawdzałeś żarówki i czy któraś z nich aby nie była przepalona?

     

    Pytam, gdyż fakt że to nie były ledy, wcale nie wyklucza winy oświetlenia, w tym wypadku żarówek. Znam (sam tego doświadczyłem) żarówki co trzech producentów (1x ukraińskie, 2x chińskie dla polskich firm użyczających swojej nazwy), które w momencie przepalenia wywalają bezpieczniki. Żarówki innych firm (w tym żarówki halogenowe) w tej samej instalacji, w tych samych warunkach, bezpieczników nie wywalają. Wiec jeśli któraś z żarówek podłączonych do relay-switchów jest przepalona, to jest prawdopodobne, że któraś z żarówek puściła impuls w instalacje, uszkadzając moduły.

     

     

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...