Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Rolety na pilota


Guest rpedrakowski

Question

Guest rpedrakowski

Witam, mam pytanko odnosnie rolet sterowanych pilotem, czy mozemy nimi sterowac dimmerem roletowym ? czy nasz system nie bedzie kolidowal z systemem radiowym ?

czy istnieja rolety ktore nie posiadaja wyjscia na klawisz ?

czy jesli ktoś ma juz zalozona rolete, ktora jest wbudowana w elewacje i niewidoczna to czy musimy wzywac fachowcow od rolet czy mozemy rozbierac takie rolety aby sie dostac do nich?

co z gwarancja w takim przypadku takich rolet u klienta czy nasza ingerencja nie spowoduje utraty gwarancji producenta ?

Link to comment
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest Bartek
  • Inquirer
  • Sterownik FGR221 przeznaczony jest do pracy w następującej konfiguracji:

    stan przed instalacją FIBARO:

    Łącznik góra/dół --->silnik 230V

    po naszej ingerencji:

    Łącznik góra/dół --->FGR221 --->silnik 230V

    Na rynku spotkać można silniki ze sterownikami wbudowanymi w silnik z wyprowadzonymi przewodami zasilania i przy odrobinie szczęścia przewodami do sterowania z zewnątrz:

    pilot radiowy-> -> sterownik wbudowany+silnik 230V

    Jeżeli przewody do sterowania zewnątrz są dostępne można pokusić się o wpięcie w ich obwód modułu FGS221(łącznik przekaźnikowy) i za jego pomocą zadawać impulsy sterujące do sterownika wbudowanego w silnik.

    Dla klientów którzy dopiero kupują silniki najlepszym rozwiązaniem jest kupno modelu bez wbudowanego sterownika.

    Co do gwarancji:

    większość producentów silników daje gwarancję na silnik, a nie na jego montaż. W sam silnik ingerować nie trzeba więc jedyne co się może stać, to firma która przed Panem montowała na obiekcie roletę wraz z silnikiem obrazi się Pana

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest eMU
  • Inquirer
  • Witam serdecznie,

    w moim przypadku cały dom wyposażyłem w rolety z silnikami somfy z wbudowanymi modułami RTS (do rolet doprowadzone jest wyłącznie zasilanie sieciowe, sterowanie odbywa się wyłącznie torem radiowym). Takie rozwiązanie miało dla mnie najlepszy stosunek możliwości/cena

    Pierwotnie planowałem oprzeć całe rozwiązanie na Legrandzie i komunikacji PLC która integruje się z Somfy RTS dlatego wydawało się to dobrym rozwiązaniem. W dniu kiedy pojechałem zamówić osprzęt Legranda dowiedziałem się o Państwa firmie i rozwiązaniu - jak pewnie potwierdzą Panowie z domu pokazowego w Plewiskach pod Poznaniem - za długo się nie zastanawiałem nad wyborem.

    Aktualnie po głowie chodzi mi połączenie obu systemów które mam - chętnie podzielę się w najbliższych dniach uwagami i opinią jak to sprawuję się na rozwiązaniu roboczym:

    - zamówiłem dodatkowe piloty Somfy

    - jak tylko dotrą rozłożę je i do styków przycisków "góra" i "dół" dolutuję przewody podłączając je do modułu FGS221,

    - po przypisaniu pilota do rolet (lub grup) otrzymam rozwiązanie, w którym z poziomu systemu Fibaro będę mógł sterować daną roletą/grupą

    - jeśli będę chciał zmienić sterowanie na inną roletę - wystarczy że przeprogramuję przypisanie

    Obecnie powinno to być wystarczające - gdyż planuję jedynie sterować jednocześnie całą grupą wszystkich rolet w domu - podpinając jednocześnie na wejście modułu FGS221 zamiast klawisza wyjście przekaźnikowe z centrali alarmowej Satel (po rozbrojeniu alarmu wszystkie rolety pójdą w górę - tu oczywiście muszę pobawić się scenami, żeby nie otwierać rolet w nocy).

    Oczywiście na dłuższą metę jest to rozwiązanie słabe - bo żeby wysterować wszystkie 12 rolet musiałbym dokupić 12 modułów, a to niepotrzebnie zwiększa koszty.

    Na rynku amerykańskim znalazłem idealnie rozwiązanie dostępne za ok. 320USD obsługujące 16 kanałów RTS (czyli dokładnie tyle ile obecnie wykorzystuję - 12 rolet + 4 grupy). Czyli w cenie 4 modułów mam obsługę 16 kanałów

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Please login or register to see this link.

    Please login or register to see this link.

    Otrzymałem od Pana Adama Przybeckiego informację, że sterowanie Somfy RTS nie jest w ogóle przewidywane - w takim przypadku chciałbym podpowiedzieć przemyślenie importu i dystrybucji opisanych wyżej modułów ZRTSI - skoro Somfy i tak je produkuje i są zgodne z Z-Wave to może warto byłoby je wykorzystać. To dodatkowo pozwoliłoby na łatwe radiowe sterowanie napędami do bram garażowych / przesuwnych / wjazdowych działających również z Somfy RTS - znacznie rozszerza to grono Klientów.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Krzysztof
  • Inquirer
  • Moim zdaniem ten pomysł z Somfy ZRTSI jest bardzo fajny. Jakie jest stanowisko centrali w tej sprawie?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest eMU
  • Inquirer
  • Z centrali pół roku ciszy - w międzyczasie od p.Krzysztofa dowiedziałem się, że może może być problem z integracją z ZRTSI bo chodzi na amerykańskim standardzie.

    Jakiś czas temu zrobiłem brutalną integrację Fibaro z roletami Somfy:

    1) Kupiłem pilot Situo RTS:

    Please login or register to see this link.

    2) Rozmontowałem go i dolutowałem przewody do styków przycisków góra/dół.

    3) przewody podłączyłem do switcha Fibaro w następujący sposób:

    - sygnał "przed" przyciskami na pilocie (przyjmując że przyciski zwierają do masy, można uznać że to masa): IN

    - sygnał "za" przyciskiem "góra": O1

    - sygnał "za" przyciskiem "dół": O2

    4) pilot sparowałem z wybranym kanałem - grupą rolet (obecnie cały dom - 12 szt.)

    5) ponieważ niestety mam stare switche (bodajże v1.1 czy v1.2) to nie mają opcji AUTO OFF, dlatego musiałem dodać 2 sceny: Rolety w górę / Rolety w dół, które na 1s włączają odpowiedni przekaźnik

    6) gotowe!

    Zalety:

    - minimalne koszty: 1 kostka fibaro + 1 pilot (<100zł) + kilkanaście cm przewodów i dowolna obudowa

    - łatwość integracji: potrzebna tylko lutownica

    Wady:

    - sposób integracji dość "hardkorowy"

    - brak sterowania indywidualnymi roletami (co najwyżej mogę sparować pilot do innego kanału)

    - brak informacji o stanie rolet w systemie (przynajmniej ostatnim znanym w HC) - przekaźniki na stałe muszą być na OFF żeby nie rozładować baterii w pilocie Somfy

    Alternatywy:

    Somfy ma w ofercie ZRTSI, interfejs RTS<->RS232 (oba niedostępne na polskim rynku), a w PL dostępny interfejs RS485-RTS (nr kat 1 810 803) - koszt bagatela 2700zł netto katalogowo. Integracja przez RS485 to średnio przyjemna sprawa bo wymagałoby to kolejnego "rzeźbienia" typu interfejs Ethernet-RS485 i dopisania swojego softu na HC

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Wracam zatem do pytań do ekipy Fibaro, czy jest planowane jakieś urządzenie które pozwoli na integrację z tego typu systemami - widzę na forum tematy o sterowaniu bramami - tak więc to nie jest odosobniony problem.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest m.denysiewicz
  • Inquirer
  • Też stosujemy takie rozwiązanie w przypadku jednej roletki wewnętrznej, gdzie nie było możliwości sterowania inaczej niż poprzez połączenie się z pilotem.

    Ale sprawdzając rynek natknąłem się na rozwiązanie, nad którym warto się pochylić (chociaż może w przypadku eMU nie będzie takiej możliwości). Otóż producenci produkujący urządzenia sterowane pilotem (takie, gdzie nie ma możliwości zewnętrznego, kablowego sterowania), produkują również specjalne moduły do zamontowania w puszcze podtynkowej pod przyciskami. Moduły te to nic innego, jak pilot do sterowania, ale w innym kształcie i z wypuszczonymi już kablami. Można go podłączyć do przycisków i mamy bezprzewodowe sterowanie przyciskami. Wystarczy tylko zamiast klawiszy podłączyć moduł do rolet Fibaro i mamy integrację.

    eMU, sugeruję Ci sprawdzić czy producent Twoich rolet nie ma w ofercie takiego rozwiązania (wydaje mi się, że to amerykańskie powinno zadziałać)

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Witam,

    jestem całkiem nowy na forum, ale mam już kilka doświadczeń z HC2.

    Odnośnie sterowania roletami Somfy - istnieje moduł RS485RTS - 5 kanałów sterowanych poprzez dry contact. Jeden kanał można obsłużyć switchem 2x1,5 - więc do wysterowania 5 grupami rolet musimy posiadać 5 switch'ow. Jako, że to tylko opcja RTS to nie jesteśmy w stanie wysterować pozycją dokładnie, tylko opcja góra/dół i brak informacji zwrotnej.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest m.denysiewicz
  • Inquirer
  • Witam,

    jestem całkiem nowy na forum, ale mam już kilka doświadczeń z HC2.

    Odnośnie sterowania roletami Somfy - istnieje moduł RS485RTS - 5 kanałów sterowanych poprzez dry contact. Jeden kanał można obsłużyć switchem 2x1,5 - więc do wysterowania 5 grupami rolet musimy posiadać 5 switch'ow. Jako, że to tylko opcja RTS to nie jesteśmy w stanie wysterować pozycją dokładnie, tylko opcja góra/dół i brak informacji zwrotnej.

    A nie można wykorzystać obu kanałów w 2x1,5 kW? Wtedy potrzebowalibyśmy tylko 3 on/off'ów i jeszcze pozostał by jeden kanał wolny (np. do podłączenia pilota radiowego)

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Można - jeden kanał to komenda góra i dół więc potrzebujemy switcha 2x1,5 i wszystko zależy ile grup rolet chcemy obsłużyć, a piloty do rolet jak np. Telis działają nadal.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ja tylko dodam, że jest sterownik radiowy Somfy montowany podtynkowo do puszki. Funkcja gora/dol, sam montowalem co prawda do sterowania przez Satela ale to jeden diabel co na chwile zamknie obwod

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> PS. Do zakupienia na naszym rynku, symbolu nie znam ale jak cos moge namierzyc.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...