Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


System ALARMOWY w DOMU firmy SATEL lub INNY


Guest Smart HOME

Recommended Posts

Guest Smart HOME

Czy można już podłączyć system FIBARO pod system alarmowy firmy SATEL albo może jeszcze jakiegoś innego producenta ? Mam Klienta, który buduje obecnie dom, i chciałbym wiedzieć jaki konkretnie model systemu alarmowego firmy SATEL lub innej marki ma kupić, tak aby nie było problemów później z kompatybilnością z FIBARO ???

Link to comment
Share on other sites

Guest Fidziu
  • Topic Author
  • Jeszcze nie. Jak udostepnimy expander bedzie to mozliwe.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 1 month later...
    Guest eMU
  • Topic Author
  • Nie widzę problemu z integracją systemu FIBARO z dowolnym alarmowym.

    U siebie mam właśnie zamontowany system SATEL-a i aktualnie podłączam pod 2 wyjścia z centralki przekaźniki a do przekaźników moduły 2x1,5kW i w ten sposób w FIBARO będę miał dostępny stan systemu alarmowego:

    1) uzbrojony/rozbrojony

    2) ALARM / brak alarmu

    Na tej samej zasadzie można kostki Fibaro podpiąć na wejścia centralki alarmowej i po stronie systemu alarmowego skonfigurować jego zachowanie.

    Pytanie od razu do specjalistów - czy jeśli zamiast kostki 2x1,5kW dam moduł ściemniacza to w jaki sposób "zobaczyć" w systemie stan obu wejść S1,S2? Mógłbym w ten sposób pominąć konieczność montażu przekaźników bo o ile dobrze rozumiem to na Sx w ściemniaczu nie jest podawane 230V?

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest Bartek
  • Topic Author
  • Wejścia S1 oraz S2 w ściemniaczu wymagają sterowania "fazą" i na wyjściu Sx pojawia się to samo napięcie jakie podłączymy do zacisku L. Zastosowanie przekaźników jest jak najbardziej poprawne i zapewnia separację galwaniczną systemu alarmowego od napięcia sieciowego co jest bezdyskusyjnie wymagane.

    Zachęcam do wymieniania się schematami połączeń jakie są używane do rozwiązywania napotykanych problemów.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 3 weeks later...
    Guest eMU
  • Topic Author
  • Chętnie podzielę się schematami jak zrobię ostateczną wersję. Póki co rozważam dodanie dodatkowego małego układu sterującego, gdyż akurat w centralach INTEGRA Satela mam do wyboru spośród kilkudziesięciu typów wyjść tylko 3 interesujące:

    1) sygnalizacja uzbrojenia/rozbrojenia - działa następująco: na wyjściu (12V) pojawia się jeden lub 2 impulsy o długości 300ms zależnie od tego, czy alarm został uzbrojony czy rozbrojony -> pomysł fajny ale bez dodatkowego układu trudno tu zastosować moduły Fibaro

    2) 2 osobne wyjścia ("roleta w górę" / "roleta w dół") - oba wyjścia mają konfigurowany czas trwania impulsu w sekundach - na wyjściu roleta w górę pojawia się impuls (+12V) po rozbrojeniu alarmu, a na wyjściu "roleta w dół" pojawia się impuls po uzbrojeniu alarmu (na początku odliczania czasu na wyjście). W oryginale ma to sterować silnikami rolety dlatego można ustawić taki czas trwania impulsu by cały czas zasilała silnik aż roleta się nie zamknie.

    W moim przypadku jednak będzie to podłączone przez przekaźniki pod kostkę 2x1,5kW i będzie służyło do utrzymania w systemie stanu alarmówki.

    Problem oczywiście pojawia się dalej - jak interpretować ten sygnał.

    Kostkę ustawiam jako przełącznik bistabilny ale de facto wejścia będą monostabilne.

    Pytania:

    do punktu 1) czy mają Państwo jakieś pomysły na zastosowanie kostek Fibaro z takim wyjściem z Satela?

    do punktu 2) czy można otrzymać w podanej sytuacji stan systemu alarmowego w inny sposób niż dobrze skonfigurowaną sceną?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 1 year later...

    Odświeżę temat.

    Centrale Satela mają wiele typów wyjść, które można wykorzystać do integracji z Fibaro ( np. "wskaźnik czuwania", "zasilanie w czuwaniu" itp. ).

    Właśnie mam na stole zintegrowaną (oczywiście chodzi o dozór i alarm ) centralkę Ca-6 Satela z systemem Fibaro, przy użyciu tylko jednego modułu FGS221. Tak samo do Fibaro można podłączyć praktycznie każdą centralkę alarmową. Potrzebne są tylko 2 wyjścia programowalne w centrali ( dozór i alarm ) i dwa wejścia ( załączenie w dozór i alarm ).

    Funkcjonalność jest taka:

    Załączam/wyłączam dozór z panelu alarmowym Fibaro - załącza/wyłącza się w dozór centrali alarmowej.

    Załączam/wyłączam centralę z klawiatury - w panelu Fibaro widzę zmiany.

    Alarm w systemie alarmowym - włącza się alarm w panelu alarmowym Fibaro.

    Wciskam alarm "ON" w panelu alarmowym Fibaro - włącza się alarm w centrali alarmowej.

    Poniżej zdjęcie działającego układu

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_cool.gif" alt="8-)" /> .

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    Czy wykorzystujesz Panel Alarmowy Fibaro? Dzieki temo mogę łatwo sterować alarmem z telefonu.

    Zastanawiam sie jak załatwiłeś sprawę informowania o czuwaniu alarmu na jednym switchu - CA6 do włączenia czuwania wymaga impulsu i z tego co widzę włączasz go uzywając chyba O2, a S2 chyba włączasz czuwanie z wyjścia CA6 !?

    Ja dołożyłem UBSa na wyjściach CA6 i z wyjścia 4 pobieram sygnał Czuwania a z 5 sygnał naruszenia kilku czujek, które pozwalaja na właczenie nocnego oświetlenia

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Dzięki temu nie potrzebowałem dodatkowych przekaźników.

    Pozdrawiam

    Link to comment
    Share on other sites

    Centralkę Fibaro rozgryzam dopiero od dwóch dni i jeszcze wielu rzeczy nie wiem i nie mam jak sprawdzić. Mam telefon z systemem android i niestety aplikacja, którą można pobrać ze strony Fibaro, współpracując z HC w wersji 3.525 jest praktycznie nie do użytku.

    Ale jeśli panel alarmowy HC wygląda tak samo w aplikacji mobilnej, to jak najbardziej można nim w pełni sterować praktycznie każdą centralą alarmową.

    Centrala alarmowa Ca-6 do załączania dozoru nie wymaga impulsu. Dozorem można sterować naruszając linię zaprogramowaną jako Zał/wył czuwanie ( 16 ).

    A dokładnie zrobiłem to tak:

    FGS221 - O2 - na wejście 1 centrali Ca-6 linia NO typ 16 ( Zał/wył czuwanie ) - załączanie dozoru Ca-6 z Fibaro,

    FGS221 - O1 - na wejście 2 centrali Ca-6 linia NO typ 8 ( 24h głośna ) - alarm do CA6 z Fibaro

    CA6 - OUT4 typ 1 ( Alarm włamaniowy ) czas 30s - na FGS221 - S1 ( oczywiście przez przekaźnik ) - wskaźnik alarmu Fibaro

    CA6 - OUT5 typ 35 ( Zasilanie w czuwaniu ) - na FGS221- S2 ( przez przekaźnik ) - wskaźnik czuwania CA6 w Fibaro

    I to wszystko. W panelu Alarmu Fibaro i w FGS221 ustawienia są takie:

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    OK rozumiem. Ja nie mogłem użyć linii bo mam wszystkie zajęte a nawet więcej

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Do załączenia alarmu użyłem wejścia CTL funkcja 6.

    Rzeczywiście jak są wolne linie to można to załatwić jednym switchem i 2 przekaźnikami. jestem ciekaw tylko czy zadziała to z iPhona bo Fibaro w wersji 3.x zmieniło sposób sterowania alarmem z iOS, zobacz mój wpis

    Please login or register to see this link.

    Dzieki za podpowiedź.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Reply to this topic...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...