Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Danfosy


Guest rpedrakowski

Question

Guest rpedrakowski

Mam pare pytan odnosnie danfosow, zaznaczę ze nie znam terminologi hydraulicznej i nie mam o tym pojęcia.

1. Czy zwykła asocjacja pomiedzy kontaktronem a danfosem (oczywiscie asocjacja ustawiana w opcjach kontaktronu) bedzie działać ? Jeśli tak to jak to sprawdzić czy zachodzi interakcja, chodzi mi o to aby danfoss zamykał mi się przy otwartym oknie a wracal do normalnej pracy przy zamknietym. Probowalem zrobic asocjacje ale jak zasocjowałem urządzenia to nic sie nie działo przy, silniczek nie ruszał tą wysuwaną częścią w srodku ? Jak sprawdzić czy asocjacja działa prawidłowo ? Bo centralne mamy wyłączone wiec na pewno nie zoriętuję sie po zwiekszonym cieple.

2. Jakie zawory są wymagane przy tych danfosach? My w lokalu mamy 2 różne i na zaden nie pasują, wiemy juz ze musimy wymienic zawory.

3. Co na chwile obecną w wersji softu 1217 możemy zrobić z danfossami ? jakie sceny mozemy zaplanować ? Jezeli to możliwe prosilbym o jakies pomysly.

4. w scenach jak probowalem zrobic ze gdy otwieram okno to wylaczy sie danfos lub ustawi inna temperature mialem strasznie rozjechane ustawienia

Please login or register to see this link.

to normalne czy cos sie zle dodało ?

Link to comment
Share on other sites

15 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest Adam
  • Inquirer
  • AD 1.

    Danfoss automatycznie wyrywa otworzenie okna lub zamknięcie, po wykryciu wąchań temperaturowych.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest rpedrakowski
  • Inquirer
  • To co ja powinienem poustawiac i co zmieniać aby widać było że zawór pracuje ? Mam danfossa w reku i jak zmieniam krańcowe temperatury to silniczek nie pracuje a element który sie powinien wysuwać aby zmieniać temperature nie zmienia swojej pozycji. Danfoss jest sprawny bo można ręcznie wymusić ruch, (tak jakby włączając i wyłączając zawór).

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest rpedrakowski
  • Inquirer
  • W dziale powiazania wydawalo mi się iż będę miał możliwość sterowania za pomocą czujki temperatury danfossami, gdy włączyłem ten dzial to do powiazan z cz. temperatury mam do wyboru tylko kosci on/off obrazek ponizej:

    Please login or register to see this link.

    Panie Adamie, wachania temperatury w pomieszczeniach moga byc niezauwazone wg mnie jesli pomieszczenie jest wychładzane z okna oddalonego od grzejnika, tutaj chodzi mi bardziej o sytuacje ze otworze okno z drugiej strony pokoju i zanim temperatura przy grzejniku zmieni sie drastycznie to danfoss bedzie grzal sie caly czas a moglby od razu sie zakrecic.

    Druga sprawa to co w przypadku gdy mamy otwarte okno całą noc, czy na 100% danfoss nie zacznie grzac w srodku nocy ? probujac dojsc do temperatury która ma ustawiona?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Leszek Kaminski
  • Inquirer
  • rozwiązanie problemu w sposób taki, że danfoss sam wyłapie otwarte okno jest dobre do mieszkań. BIUROWCE, HOTELE itp powiedzą nam byśmy poszukali klientów gdzie indziej. Ich oszczędności polegają na każdej minucie. Zanim DANFOSS sam załapie, że ma dostał kilka stopni w dół przykładowa sekretarka już dawno wypali tego papierosa i z powrotem zamknie okno.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Leszek Kaminski
  • Inquirer
  • Proszę o odpowiedź czy jest możliwość połączenia danfossa poprzez asocjacje. Gdyż o takie rozwiązanie chodzi w hotelach, biurach itd.

    Jak sprawdzić czy danfoss działa w rzeczywistości. Np mając go w dłoni jakakolwiek zmiana nie powoduje ruchu jego mechanizmu. Czy da się to zaprezentować czy na słowo mamy wierzyć, że w zimę zacznie to się poruszać ? Możliwe, że nie potrafimy go dobrze ustawić ale odpowiedzi na to również nie otrzymaliśmy.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Adam
  • Inquirer
  • Aby sprawdzić czy Danfoss działa należy przytrzymać środkowy klawisz.

    Wtedy zawór zostanie otwarty, następne przytrzymanie klawisz powoduje zamknięcie zaworu.

    Czujnika drzwiowego nie można z asocjować z Danfossem. Ponieważ jest to urządzenie bateryjne, a takie urządzenie nie nasłuchują komunikatów cały czas jak np Ściemniacz.

    Danfoss budzi się co 30min i w tym czasie można zmienić temperaturę. Czas budzenia można zmienić jednak to powoduje mniejszą żywotność baterii.

    Danfoss posiada trzy czujniki temperatur algorytm jak zapewnia producent jest w stanie przewidzieć dużo rzeczy. Można ustawić ponadto trzy rodzaje bezwładność grzejników.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Leszek Kaminski
  • Inquirer
  • Danfoss budzi się co 30min i w tym czasie można zmienić temperaturę. Czas budzenia można zmienić jednak to powoduje mniejszą żywotność baterii.

    Ok. Zatem dokupiłem zawór który pasuje do głowicy DANFOSS. Wyobraźmy sobie sytuacje, że trzymam ten zawór z zamontowaną głowicą. Patrząc na wylot przez zawór w momencie jego zamknięcia "bolec" powinien być wciśnięty. ( tłok na głowicy powinien być wysunięty na maxa) w momencie podkręcenia temperatury powinien on się chować wgłąb głowicy (odkręcać zawór). Samo sprawdzenie poprzez wciśnięcie tych klawiszy o których Pan mówił działa, ale zmiany temperatury z zewnątrz (panel konfiguracyjny) nie powodują, żadnych ruchów tłoka) Zawór nie otwiera się nie zamyka itd. Biorąc pod uwagę fakt, że chce mieć głowice w lokalu ustawioną do celów pokazowych na odświeżanie co minute nie jestem w stanie i tak zaprezentować klientowi jego działania. Może wynika to z mojej winy lub nie ustawienia czegoś. Może mi Pan to wytłumaczyć łopatologicznie? Chyba, że to po prostu na obecną chwilę nie działa, jednak o to nawet nie podejrzewam.

    Panie Adamie czy mógłby Pan rozwinąć temat trzech rodzai bezwładności grzejników ? o co chodzi ? chciałbym lepiej zrozumieć to o czym Pan mówi a wg instrukcji nie za dużo mogę się dowiedzieć?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Adam
  • Inquirer
  • Danfoss jest zaawansowaną głowicą i nie działa jak tradycyjna głowica regulowana ręcznie.

    Obecnie nie ma sezonu grzewczego więc jest trudno sprawdzić działanie głowicy.

    Głowica reguluje zawór w zależności od temperatury występującej w pomieszczeniu oraz temperatury na grzejniku.

    Zawór nie jest regulowany jak w tradycyjnej głowicy tzn 6 stopni regulacji zaworu. Regulacja w Danfoss polega na otwieraniu lub zamykaniu zaworu.

    Trudno jest pokazać działanie danfoss w kilka minut gdyż temperatura w pomieszczeniu nie zmienia się gwałtowanie na przestrzeni tego czasu.

    Danfoss wspiera 3 rodzaje bezwładności, która przekłada się na zastosowany grzejnik w danym pomieszczeniu.

    1 - Grzejniki w pomieszczeniu jest niedowymiarowany

    2 - Grzejniki w pomieszczeniu jest dobrze dobrany

    3 - Grzejniki w pomieszczeniu jest przewymiarowany

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Leszek Kaminski
  • Inquirer
  • Panie Adamie,

    Czy skoro nie można połączyć czujnika kontaktronowego przez asocjacje, można go może połączyć przez scenę. Pytam gdyż zaproponowano mi zrobić bardzo duży obiekt 8000 m kw. i właściciel chce wprowadzić oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym.

    Jego wyobrażenie do idealnego rozwiązania jest proste - otwieram okno z AUTOMATU zakręcam grzejnik. Rozumiem, że danfoss robi to samemu wyłapujące pewne wahania temperatur jednak takie rozwiązanie nie wchodzi w żadnym wypadku w grę. W przypadku jeśli zdamy się na danfossa może się okazać, że zakręca on się np po 10-15 minutach od otwarcia okna co nie jest dla klienta rozwiązaniem interesującym. Nie wiem po ilu on się zakręca i jak on działa bo nie potrafimy tego sprawdzić jednak, żeby doszło do podpisania umowy sprzedaży na tak duży obiekt muszę zapewnić klienta, że takie oszczędności zobaczy on gołym okiem i będzie to rozwiązanie jakiego on oczekuje.

    Dziękuje za cierpliwość

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Adam
  • Inquirer
  • Proszę o chwile cierpliwości napisze do dyrektora Danfoss w Pana sprawie.

    Pozdrawiam

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Adam
  • Inquirer
  • Otrzymałem odpowiedz z Danfoss.

    Twierdzą oni iż Danfoss wyszukuje bardzo szybko wahań temperatury, co powoduje zakręcenie głowicy. Dokładnego czasu reakcji nie podali gdyż to wszystko zależy od pomieszczenia.

    Oczywiście można zastosować czujnik kontaktronowy do okna który będzie wyzwalać scenę.

    Np. Scena otwarcia okna ustawia danfoss na 4 stopnie

    Scena zamknięcia okna ustawia danfoss na 18 stopni.

    Istniej możliwość ustawienie temperatury w zależność od pory dnia.

    Czas budzenia głowicy jest ustawiony na 30 min, można ten czas zmienić na 15 min.

    Zmiana czasu wiąże się z mniejszą żywotnością baterii.

    Czas budzenia głowicy jest kluczowy od nie zależy szybkość zakręcania temperatury.

    W zależność od pomieszczenia i częstości otwierania okna można dobrać czas budzenia tak aby reakcja głowicy była szybka.

    Podsumowując posiada Pan dwie funkcje umożliwiające oszczędzanie.

    1) Głowica danfoss wykryje otwarcie okna po różnicy temperatury występującej w pomieszczeniu

    2) Czujnik otwarcia okna poinformuje centralką która po czasie wybudzenia dnafoss ustawi odpowiednią temperaturę.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest rpedrakowski
  • Inquirer
  • Panie Adamie, pomyslalem o takiej scenie:

    Otwieram okno - kontaktron wyzwala scene aby danfos skrecil sie na 4 stopnie + uzbraja się kontakrton

    Gdy zamykam okno kontaktron wyzwala scene która ma ustawiona temperature X + rozbraja kontaktron.

    Chociaz wydaje mi sie że bez przezbrajania tez będzie mozna wywołać sceny na ustawieniach stanu urządzenia NO lub NC (tripped - Yes/No)

    Czy to zadziała czy będzie problem tak jak przy scenach w WC gdzie probowalem zrobis scene z przezbrajaniem i włączaniem swiatła, z tym ze ta sie różni od poprzedniej ze nie ma momentu zamkniecia i ponownego otwarcia pomiedzy uzbrojeniem i rozbrojeniem (nie wiem czy nie za bardzo zagmatwalem)

    Jesli cos mam doprecyzować to prosze o info - bo nie wiem czy jest to do konca zrozumiale co napisalem

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_razz.gif" alt=":-P" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Adam
  • Inquirer
  • Tak to zadziała.

    Proszę tylko pamiętać o zwłoce z jaka budzi się danfoss.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest wojtek
  • Inquirer
  • W przyszłym tyg. mamy montować dunfossy a nie umiemy ich rozgryźć tzn. do końca nie wiemy z czym to możemy łączyć i przez co. Czy ktoś ze wsparcia techn., mógłby nam odpowiedzieć na kilka pytań "małymi kroczkami oo początku do końca" bo błądzimy po omacku, a wpisy kolegów o tym że rzeczywiście dunfossy nie chcą się łączyć z centralą powodują tylko większy zamęt. Chodzi mi o to:

    - z czym je możemy łączyć ( czujka temp/wilg ? )

    - przez co ( czy sceny , czy asocjacje )

    - czy na grzejniku inaczej się mogą zachowywać aniżeli nie na zamontowanym grzejniku

    - czy jak mruga antena oraz kłódka na wyświetlaczu dunfossa- to co to oznacza bo wyczytałem ze jest to brak połączenia, a u mnie pojawia się to w momencie kiedy zmieniam ustawienia temperatury na laptopie

    - czy zmiany temp na dunfosie działają w obie strony tzn jak zmienię na laptopie to czy wskoczy na dunfosie i odwrotnie

    - jaki jest czas łaczenia do z centralą

    - czemu w scenie jest tak rozbudowane menu w poleceniach

    - czy jak w scenie ustawie hot to na ile on mi wskoczy , oraz jak ustawie cool - to na ile mi wskoczy

    - co się stanie jak zaznaczę cool i ustawie temp. 25 stopni. Co dla centrali będzie ważniejszym poleceniem

    Proszę o wszystkie inf. pozwalające nam zrozumieć to urządzenie i wykorzystać jego potencjał

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Adam
  • Inquirer
  • W przyszłym tyg. mamy montować dunfossy a nie umiemy ich rozgryźć tzn. do końca nie wiemy z czym to możemy łączyć i przez co. Czy ktoś ze wsparcia techn., mógłby nam odpowiedzieć na kilka pytań "małymi kroczkami oo początku do końca" bo błądzimy po omacku, a wpisy kolegów o tym że rzeczywiście dunfossy nie chcą się łączyć z centralą powodują tylko większy zamęt. Chodzi mi o to:

    - z czym je możemy łączyć ( czujka temp/wilg ? )

    Dnafoss jest autonomicznym urządzeniem oznacza to iż w jednym urządzeniu zawiera się głowica oraz termostat. Wystarczy iż użytkownik określi temperatura grzania a głowica autonomicznie będzie regulować temperaturę.

    - przez co ( czy sceny , czy asocjacje )

    Można zmienić temperaturę przez sceny. Danfoss jest urządzeniem bateryjnym oznacza to iż większość czasu nie jest aktywny i nie można się z nim skomunikować. Danfoss sam wyburza się i nawiązuje komunikację z centralką. Jeżeli chce Pan np po otwarciu okna zmniejszyć temperaturę. Musi Pan ustawić scenę w HC1 "Czujnik drzwiowy otwarty zmień temperaturę na głowicy na 4C" Nie można połączyć czujnika drzwiowego z Danfossem.

    - czy na grzejniku inaczej się mogą zachowywać aniżeli nie na zamontowanym grzejniku

    Tego pytanie nie rozumiem. Sądzę iż chce Pan sprawdzić Danfoss nie montując go na grzejnik. Danfoss jest bardzo zawansowanym urządzeniem i tylko na grzejniku może pełnić swoją funkcję. Danfoss posiada 2 czujniki temperatury z ich różnicy jest określana temperatura grzania.

    - czy jak mruga antena oraz kłódka na wyświetlaczu dunfossa- to co to oznacza bo

    wyczytałem ze jest to brak połączenia, a u mnie pojawia się to w momencie kiedy zmieniam ustawienia temperatury na laptopie

    Mruganie anteny oraz kłódki informuje użytkownika o braku zasięgu. Natomiast Danfoss po odpytaniu całej sieci nawiązuje połączenie z centralką jeszcze raz. Próba nawiązania połączenia z centralką jest wykonywana raz na godzinę.

    - czy zmiany temp na dunfosie działają w obie strony tzn jak zmienię na laptopie to czy wskoczy na dunfosie i odwrotnie

    Tak zmiana temp działa w obie strony.

    - jaki jest czas łaczenia do z centralą

    Wszystko zależy jaki Pan ustawi czas w WakeUpInterval. Domyślnie jest 900sek

    - czemu w scenie jest tak rozbudowane menu w poleceniach

    - czy jak w scenie ustawie hot to na ile on mi wskoczy , oraz jak ustawie cool - to na ile mi wskoczy

    - co się stanie jak zaznaczę cool i ustawie temp. 25 stopni. Co dla centrali będzie ważniejszym poleceniem

    Danfoss posiada tylko funkcję grzania. Czyli tylko interpretuje polecenie od hot. Klas urządzenia jest bardziej rozbudowana i dlatego w opcja sceny są przedstawione wszystkie możliwości.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...