Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

[Dimmer] - Ustawienie wartości jasności bez włączenia


Guest kstaniek

Question

Guest kstaniek

Czy możliwe jest ustawienie wartości jasności dla dimmera, bez włączenia (zmiany stanu).

W przypadku akcji 'Włącz' możliwe jest ustawienie jasności, ale czy możliwe jest ustawienie jasności, wtedy kiedy żarówka jest wyłączona, tak, żeby podczas kolejnego włączenia użyta została ustawiona wartość.

Zastosowaniem może być scena, która po godzinie np 24 ustawia wszystkie żarówki na drodze - sypialnia - łazienka np na 20% - niezależnie czy są włączone czy wyłączone. Kiedy ktoś w nocy wyjdzie do łazienki to po naciśnięciu przycisku sterującego światło go nie oślepi. Dalej jednak możliwe byłoby ustawienie na 100% za pomocą dwukrotnego naciśnięcia bądź przytrzymania przycisku jeżeli byłaby taka potrzeba.

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
Guest Fidziu
  • Inquirer
  • 1. Dimmer pamięta ostatnie ustawienia (nie wszystkie wersje ale najnowsze i poprzednie na pewno). Jeżeli został poprzednio ustawiony np: na 50% i ktoś go wyłączył to ponowne przyciśniecie klawisza (fizycznego) ustawi go do tej wartości. Aby ustawił się do 100% trzeba kliknąć szybko 2 razy.

    2. Oczywiście scena może ustawić dimmer na 20% np: jeżeli czujka ruchu naruszona w godz: od 23-6 to dimmer na 20%. Albo inna: jeżeli godz 23 to włącz dimmer na 20% i po 10 sekundach wyłącz. Wariantów zaprogramowania sceny tego typu jest bardzo dużo.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest kstaniek
  • Inquirer
  • Fidziu, z czujką ruchu to inny przypadek.

    Ja mówię o włączniku podpiętym bezpośrednio pod kostkę dimmera. Mam scenę, która zaprogramowana jest tak (dla uproszczenia 1 dimmer z włącznikiem):

    Jeżeli 'Zarówka' == 'Włączone' (przycisk dimmera) i zmienna Noc == 1 to

    'Żarówka' 'Włącz' 20% i 'Żarówka' 'Wyłącz' za 120s

    Taka logika ma dwie wady:

    1. Po naciśnięciu przycisku najpierw oślepia nas żarówka na 100% bo taka była poprzednio wartość ustawiona w dimmerze za dnia, a potem po chwili zjazd do 20% i wyłączenie za 120s (sam zjazd trwa też troszeczkę - wiem że to się konfiguruje ale nie chce tego zmieniać)

    2. Czasami ta scena mi się nie uruchamia i przycisk włącza żarówkę bo musi, ale żarówka się nie wyłącza. Wygląda na to jak by warunek 'Żarówka' == 'Włączone' nie zawsze był wychwytywany przez HC2 w momencie naciśnięcia włącznika.

    3. Dwukrotnie naciśnięcie włącznika zapala żarówkę na 100% ale zaraz wraca na swoje 20%

    Podobna scena tylko prostsza dla dnia działa:

    Jeżeli 'Żarówka' == 'Włączone' i zmienna 'Noc' == 0 to

    'Żarówka' 'Wyłącz' za 120s

    Tu nie ma akcji 'Włącz' bo włącznik dimera sam włącza żarówkę.

    Całą logikę znacznie uprościłoby ustawienie zapamiętanej mocy na dimmerach na 20% ale bez ich wzbudzania np o godzinie 0:00.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest m.denysiewicz
  • Inquirer
  • Wg mnie nie da się tego zrobić, ponieważ dimmer nie może wywołać sceny. To potrafi tylko on/off, więc żeby to zrobić to trzeba by w puszce zainstalować on/offa do odbioru sygnału z przełącznika i dimmer do obsługi oświetlenia.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest kstaniek
  • Inquirer
  • To chyba nie do końca jest prawda.

    Może zależy do od wersji dimmera. Ja mam v1.4 scena jest wywoływana po jednokrotnym naciśnięciu przycisku.

    Mam taką scenę na dzień i ona działa przez naciśnięcie włącznika podłączonego bezpośrednio do wejścia dimmera.

    (Halogeny to dimmer w przedpokoju)

    Halogeny == Włączone i Noc == 0 to

    Halogeny = Wyłącz 300s (czyli wyłącz za 300s)

    Natomiast taka scena:

    Halogeny == Włączone 0 Noc == 1 to

    Halogeny = Włącz 20% (czyli 20% mocy)

    Halogeny = Wyłącz 300s (czyli wyłącz za 300s)

    działa tak. Po naciśnięciu włącznika podłączonego bezpośrednio do dimmera:

    1. halogeny włączają się najpierw na taką moc jaka była ustawiona poprzednio (czyli np 100%)

    2. Prawie natychmiast ściemniają się na 20% - czyli scena działa.

    3. Nigdy się nie wyłączają. (Wyłącz zostało zignorowane)

    Wygląda jakby komenda Wyłącz, poprzedzona Włącz została zignorowana.

    Może po prostu komenda Wyłącz przychodzi za wcześnie zanim zakończy się wykonywanie komendy włącz przez dimmer.

    Dla sceny na dzień nie potrzeba komendy Włącz bo włącznik podłączony do dimmera sam z siebie wzbudza go na ostatnią ustawioną moc. Ale co jak będziemy chcieli włączyć jeszcze inne dimmery?

    UWAGA: Nie jest to problem zmiennej Noc, którą ustawiam ręcznie podczas testów na odpowiednią wartość - zresztą przy akcji na na noc dimmer mi się ściemnia, więc na pewno wchodzę w tą scenę. Normalnie zmienna noc ustawiana jest w innej scenie z użyciem timera.

    Tak że uruchamianie sceny działa na pewno.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest m.denysiewicz
  • Inquirer
  • Ups, no to sorki, ale ostatnio dostałem info od ludzi z centrali, że dimmer tak nie działa

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest lunakk
  • Inquirer
  • Żeby się wyłączyły zamiast:

    Halogeny = Włącz 20% (czyli 20% mocy)

    Halogeny = Wyłącz 300s (czyli wyłącz za 300s)

    Daj

    Halogeny = Włącz 20% i Wyłącz 300s

    Powinno zadziałać

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest kstaniek
  • Inquirer
  • Udało mi się to w końcu zaprogramować tak, że ew. mogę zaakceptować takie rozwiązanie.

    Generalnie jest 5 scen

    1. Ustawienie zmiennej Noc o 23:00 na 1 - nie wymaga wyjaśnień - timer + ustawienie zmiennej

    2. Ustawienie zmiennej Noc o 7:00 na 0 - j.w

    3. Włączenie halogenów w dzień

    Halogeny > Włączone 0% 0s i

    Noc = 0 i

    HALOGENY == 0

    to

    HALOGENY = 1 i

    Halogeny = Wyłącz 300s

    * Halogeny - oznacza dimmer sterujący halogenami z podłączonym włącznikiem

    HALOGENY - oznacza zmienną informującą czy aktualnie halogeny nie są włączone.

    4. Włączenie halogenów w nocy

    Halogeny > Włączone 0% 0s i

    Noc = 1 i

    HALOGENY == 0

    to

    HALOGENY = 1 i

    Halogeny = Włącz 20% 0s

    Halogeny = Wyłącz 300s

    5. Wyłączenie halogenów

    Halogeny == Wyłączone

    to

    HALOGENY = 0

    Zalety:

    ------------

    Takie rozwiązanie działa poprawnie w dzień i w nocy a w trybie nocnym jednokrotne wciśnięcie przycisku włącza halogeny na 20% na 300s, ale w tym czasie mogę nacisnąć drugi raz i przytrzymać włącznik zwiększając jasność świecenia. Dzięki zmiennej HALOGENY nie ściemnia mi się z powrotem na 20% w momencie kiedy puszczę przycisk.

    Wady:

    ------------

    Nadal jest taki efekt, że w trybie nocnym kiedy ostatnio dimmer był ustawiony na moc większą nić 20% to początkowo halogeny włączają się na tą ostatnio ustawioną moc, po czym ściemniają się do zadanych 20%.

    Mimo wszystko chciałbym się tego efektu pozbyć i w związku z tym chciałbym móc ustawiać moc na dimmerze bez włączania go.

    Wtedy po prostu o godzinie 23:00 ustawiłbym moc na żądanych dimmerach na 20% bez ich włączania. Wtedy naciśnięcie włącznika samo włączyło by halogeny ustawione już na 20% i nie wymagałoby to dodatkowych scen. No może potrzebna by była scena kiedy dimmer zostaje wyłączony, żeby z powrotem ustawić moc na 20% gdyby ewentualnie została zmieniona ręcznie.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Fidziu
  • Inquirer
  • Przetrawie tą scene z Vayher'em i damy jakis feedback w temacie. Tak na szybko ustaw jeszcze jedna scene ktora odpali dimmer na 1 sek w wartosci 20%. Wtedy bedzie to jego ostatni stan. Niemniej mysle ze mozna to zrobic w prostszy sposob. Jak znajdziemy chwilke to sie nad tym pochylimy.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest KubaW
  • Inquirer
  • Mielismy podobny temat swego czasu na HC1. Klient chcial, aby w nocy dimmer po operowaniu przyciskiem odpalał na 20%, za dnia na 100%.

    Napisaliśmy sceny odpalające o zadanych godzinach ściemniacz na 1 milisekundę (w LUA nie było z tym problemu). Nic nie zdążyło nawet błysnąć, a dimmer zapamiętywał sobie ten ostatni stan.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest kstaniek
  • Inquirer
  • No tak, ale teraz nie mamy LUA ani API......... ;-(.

    Czekam co powie Vayher.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest kstaniek
  • Inquirer
  • Vayher, czy możesz powiedzieć czy dimmer ma taki parametr, który oznacza ostatnio ustawioną wartość. Wiem, że umieszczanie go w panelu konfiguracji nie ma sensu, ale jak podasz mi numer parametru to ja już sobie poradzę

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest kstaniek
  • Inquirer
  • No nic, rozumiem, że macie urwanie głowy teraz ...

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Fidziu
  • Inquirer
  • kstaniek,

    Odniesiemy sie do Twojego tematu, ale zamykamy ogromny update. I zarywamy nocki ostatnio by to jak najszybciej wydac.

    Tak na szybko powiem ze:

    Dimmer nie ma parametru by wgrac mu jakies ustawienie do pamieci. To ze pamieta stan to kwestia programu w jego chipie. On tak jest zaprogramowany fabrycznie ze pamieta zawsze ostatnie ustawienie.

    Niemniej mysle ze rozwiazemy ta kwestie odpowiednim ustawieniem sceny.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest vayher
  • Inquirer
  • Sceny reagują na fizyczną zmianę stanu urządzenia. Gdyby nie było przycisków w ścianach, tylko sam interfejs, to moglibyśmy przepisać je łatwo w taki sposób, aby reagowały już na próbę zmiany stanu urządzenia. Ale ponieważ sterowanie odbywa się również z fizycznych przycisków, musimy czekać aż urządzenie zamelduje swój stan - i dopiero scena jest wywoływana. Dlatego jest to ciężki temat. Problem być może rozwiąże nowa wersja silnika wywołań scen, która będzie działać wielokrotnie szybciej, ale jest za wcześnie aby o tym przesądzać.

    Mam jeden pomysł, ale muszę to skonsultować z naszymi elektronikami. Być może niestety spali na panewce, dam znać jutro.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest kstaniek
  • Inquirer
  • Dzięki za odpowiedź - wystarczy mi wiedzieć, że pracujecie nad tym i bierzecie pod uwagę - jest to raczej feature, nice to have niż must have.

    Taka mała rada - musicie też mieć czas na odpoczynek, bo spadnie jakość waszej pracy. Posty o 2:17 oznaczają, że pracujecie zbyt intensywnie. Posłuchajcie rady starszego kolegi.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest kstaniek
  • Inquirer
  • Vayher, tak się tylko przypominam bo z jutra zrobiło się już 12 dni

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...