Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

[Dimmer] - Ustawienie wartości jasności bez włączenia


Guest kstaniek

Question

Guest kstaniek

Czy możliwe jest ustawienie wartości jasności dla dimmera, bez włączenia (zmiany stanu).

W przypadku akcji 'Włącz' możliwe jest ustawienie jasności, ale czy możliwe jest ustawienie jasności, wtedy kiedy żarówka jest wyłączona, tak, żeby podczas kolejnego włączenia użyta została ustawiona wartość.

Zastosowaniem może być scena, która po godzinie np 24 ustawia wszystkie żarówki na drodze - sypialnia - łazienka np na 20% - niezależnie czy są włączone czy wyłączone. Kiedy ktoś w nocy wyjdzie do łazienki to po naciśnięciu przycisku sterującego światło go nie oślepi. Dalej jednak możliwe byłoby ustawienie na 100% za pomocą dwukrotnego naciśnięcia bądź przytrzymania przycisku jeżeli byłaby taka potrzeba.

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
Guest vayher
  • Inquirer
  • Vayher, tak się tylko przypominam bo z jutra zrobiło się już 12 dni

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Przepraszam - gdy uaktywniłem się ostatnio na forum, jakoś umknął mi ten wątek. Co do pomysłu, który miałem - niestety spalił na panewce. Co do pozytywów - aktualnie "na tapecie" - czyli właśnie realizowane z wysokim priorytetem (naprawdę) - są pewne zmiany w architekturze, które ostro przyspieszą sceny. Być może na tyle aby zrealizować to po stronie software'u. Testy przed nami. Dodam jeszcze, że zmiany te mają bardzo wyraźny związek z oczekiwanym API do pisania scen w postaci skryptów. I choć wiem, że całkiem nieźle to idzie do przodu, nie podam terminu, żeby nie uaktywniły się na forum sławetne "dwa tygodnie".

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest kstaniek
  • Inquirer
  • Generalnie całe rozwiązanie u mnie składa się z 6 scen, nie jest doskonałe, ale to co osiągnąłem jest przeze mnie akceptowalne. W załączeniu screenshooty. Wyjaśnienia wymagają dwie zmienne. Jedna to TOD (czyli time of day) która jest ustawiana przez timery na DAY lub NIGHT oraz druga zmienna HALOGENY (ON/OFF) która jest ustawiana w momencie odpalenia sceny, tak żeby kolejne przełączenie włącznika nie wzbudzało sceny ponownie.

    Wynik jest taki, że w ciągu dnia światło w przedpokoju gasi się po 10 minutach a w nocy po 2 minutach. Dodatkowo w nocy świeci się tylko na 20%. Scena NIGHT_20PERCENT odpala się o północy w włącza światło na 20% i zaraz je wyłącza. Dzięki temu w nocy nie ma efektu, że światło rozbłyska na 100% po czym powoli przygasa do 20%. Całość pozwala również na podniesienie poziomu mocy, np. przez podwójne naciśnięcie łącznika, albo przytrzymanie.

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Czy coś w tym temacie ruszyło. Dość mocno to skomplikowane jeśli chodzi o tak prostą rzecz. Coś nie mogę tego ogarnąć.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest kstaniek
  • Inquirer
  • To najprostsze co udało mi się skonfigurować. Ale widzę że błędnie wkleiłem jeden obrazek. Scena SET_TOD_NIGHT jest błędna. Ale nieważne, opowiem słownie

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Zaczynasz od dwóch scen które ustawiają zmieną TOD na DAY lub NIGHT o określonych porach. Rano o 6:00 uruchamia się scena nazwana SET_TOD_DAY która nic nie robi tylko ustawia zmienną TOD=DAY.

    Podobnie wieczorem o 23:00 sceną SET_TOD_NIGHT (błędnie wklejoną) ustawiam TOD=NIGHT.

    Ta zmienna będzie wykorzystywana do zróżnicowania zachowania dimmerów w zależności od pory dnia.

    I tak w dzień odpala się scena PP_OFF_DELAY_DAY jak włączony zostanie dimmer HALOGENY2. Mam dwa dimery zasocjowane ze sobą.

    No i jeżeli HALOGENY2 się zapalą i TOD=DAY i HALOGENY=OFF (to jest druga zmienna która jest ustawiana kiedy scena jest już odpalona - zapobiega to odpalaniu się sceny jeszcze raz kiedy poprzednia się nie skończyła - kasowanie tej zmiennej jest w scenie PP_OFF_HAL) to ustawia się zmienna HALOGENY=ON i uruchamia się akcja WYLACZ z timerem 600s ( czyli za 10 minut). To powoduje że oba dimery w przedpokoju się wyłączą po 10 minutach same)

    W nocy odpala się scena PP_OFF_DELAY_NIGHT.

    Czyli znowu, jeżeli HALOGENY2 się zapalą i TOD=NIGHT i HALOGENY=OFF to ustawiana jest zmienna HALOGENY=ON, halogeny w pomieszczeniu PRZEDPOKOJ włączają się na 20% oraz w drugiej akcji wyłączają za 120s (patrz: PP_OFF_DELAY_NIGHT) - to cały trik.

    Jeszcze jest jedna scena, żeby nie było efektu, że w nocy najpierw światło rozbłyska na 100% a potem dimmuje się na 20% to mam scenę NIGHT_20PERCENT.

    Ona po prostu o 23:59 włącza halogeny w przedpokoju na 20% po czym zaraz je wyłącza. Dzięki temu poziom 20% jest zapamiętany w dimmerach i przy naciśnięciu przycisku w nocy światło zapala się na 20% a nie najpierw na 100%.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Myślę że to jest rozwiązanie waszego problemu:

    o nastawionej godzinie lampa włącza się na 20 % a następnie wyłącza w ułamku sekundy bez nastawiania jakichkolwiek czasów.

    Please login or register to see this image.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest kstaniek
  • Inquirer
  • To dokładnie to co robi scena NIGHT_20PERCENT w moim przykładzie

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Widzę że kolega kstaniek dostał awans

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> zaawansowany użytkownik

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> gratulacje !

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

    Co do scen to spróbuję twojego sposobu i dam znać jak u mnie działa.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...