Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


[hc2] propozycje funkcjonalnosci, poprawki i uwagi


Guest Anonymous

Recommended Posts

Można użyć zmiennej do włączenia grzejnika.

Scena nie wejdzie w konflikt tylko przejmie kontrolę (wyższy priorytet). Zamiast pisać i się zastanawiać spróbuj działać....

Link to comment
Share on other sites

Guest simryc
  • Topic Author
  • Panowie i Panie,

    powtórzę się ale bardzo pilna funkcjonalność to logowanie temperatury na wykresach, a dalej zużycia energii itd w funkcji czasu. Nie sama informacja w logach ale prawdziwy wykres.

    Chciałbym wiedzieć co się działo w domu jak mnie nie było jak się temperatura zachowuje.

    Pozdrawiam

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest sztywniak
  • Topic Author
  • @simryc : jak sobie wyobrażasz taką funkcjonalność ??

    pytam bo można to rozumieć na kilka sposobów

    czy dla każdego czujnika niezależnie ?? średnia dla domu ?? średnia dla pokoju, średnia dla piętra

    co uznać za czujnik temperatury ?

    jak ma być budowany wykres ?? wg czasu czy wg raportów czujnika ?

    jaki okres chcesz analizować ?? jaki minimalny dopuszczasz jako zadowalający ?

    proszę aby jak najwięcej osób się wypowiedziało ponieważ mam wiele wątpliwości.

    Robiłem przymiarki do napisania takiego panela ale niejasności mnie zniechęciły.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest simryc
  • Topic Author
  • Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> thx

    ogólnie oparł bym to na

    Please login or register to see this link.

    myślę, że powinno to się dodawać tak jak urządzenie lub zmienną. Powinien istnieć Panel Wykresów a tam guzik dodaj wykres, oraz taki guzik powinien być np w opcjach zaawansowanych konkretnego urządzenia (jeśli wykres by istniał to powinien tam być wyświetlany) lub zrobiona dodatkowa zakładka obok zawansowane

    I tak dla Panelu wykresów:

    1 Wybieramy typ wykresu słupkowy, liniowy

    2 wybieramy urządzenie z którego mamy to odczytywać.

    3 Kolejny parametr to interwał (i tu widzę opcję po czasie i wówczas do wpisania np ilość minut lub po odczycie (raporcie z czujnika))

    Co do samej prezencji (już po utworzeniu wykresu) to małe podmenu np pod osią odciętych - guziki 1h, 6h, 12h, 1d, 7d, 30d. oraz drugie podmenu z czasem zakończenia/rozpoczęcia - np dla 1,6,12h by było pole na podanie godziny, dla 1,7,30d pole na podanie dnia. Ewentualnie jakiś suwak do przemieszczanie się po wykresie.

    tą funkcjonalność można by było wykorzystać do podglądania stanów inny urządzeń - np piki na wykresie z czujki ruchu, lub wykres pracy jasności dimera itp.

    Pare przykładów wykresów np z lstat:

    Please login or register to see this link.

    Please login or register to see this link.

    rrdtool

    Please login or register to see this link.

    oraz wiele innych

    Please login or register to see this link.

    sprawa się wydaje prosta, wystarczyło by tylko doinstalować bibliotekę rrdtools (lub inna) do naszej hc2, napisać prosty skrypcik, oraz napisać podstronę do interfejsu hc2.

    Pozdrawiam

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest sztywniak
  • Topic Author
  • hehe mnie też na pierwszy rzut oka sprawa wydawała się prosta

    Twój 3 punkt rujnuje budżet.

    Moim zdaniem utworzenie takiej funkcjonalności uwzględniając :

    - różne podejścia do tematu ( 3 punkt)

    - różne raportowanie każdego urządzenia a jest Ich wiele

    to koszt dużo powyżej 100 tyś PLN.

    Jest tyle czynników do uwzględnienia z różnych urządzeń i trzeba przewidzieć taką ilość konfiguracji że nie wiem czy da się zrobić rzetelny wykres

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Jestem w stanie napisać oprogramowanie które wyciągnie dane z centrali w jakimś strawnym formacie a Ty dorobisz do tego wykresy.

    Wydaje mi się że powinniśmy trochę wyłączyć "chciejstwo" i dorobić coś co jest realne.

    W przypadku prostych systemów ogrzewanie zrobienie wykresów jest proste, tu mamy troszkę wyższą inteligencję o jakieś 100 razy więc i koszt rośnie 100 razy.

    Na codzień pracuje w firmie produkującej tony oprogramowania i jestem świadom jaki jest realny koszt napisania czegokolwiek co będzie pracowało w 95% przypadków.

    Jak ktoś jest chętny do współpracy w zakresie dodatków do HC2 to ja deklaruje swój udział.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest simryc
  • Topic Author
  • ja to jednak jestem optymista, widze pelno darmowych roznych skryptow do rooterkow ktore raportuja, pamiec, zuzycie cpu, obciazenie lacza, czas pingow itp (lstat, mrtg, webalizer)

    to może zacznijmy od czegoś prostego. Pobierzmy dane z jakiegos czujnika temperatury i namalujmy wykres.

    kurs dla malowania

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> w rrd

    Please login or register to see this link.

    tylko może niech się ktoś z fibaro wypowie czy na dniach np tego nie wypuszczą bo szkoda by było naszej pracy. Jak będą robić statystyki zużycia energii to też jakoś to musza prezentować na wykresie.

    pozdrawiam

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest sztywniak
  • Topic Author
  • gdyby zrobi tylko rejestrowanie gdzies w bazie temperatur z czujników i prosty wykres to tak

    właśnie robię takie coś dla siebie

    tutaj koszt i czas wyjdą malutkie bo robię to przy wielu ograniczeniach i ze świadomością niedoskonałości

    wykresy już wiem jak prosto robić

    teraz jeszcze baza danych

    jak skończe to wrzucę na forum

    Edit:

    mam już dodawanie do bazy z HC2 i rysowanie wykresu, oczywiście trzeba to dopracować

    Please login or register to see this link.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest sztywniak
  • Topic Author
  • co jeszcze powinno się tam znaleźć ??

    Please login or register to see this link.

    termostat 1 jest w środku

    termostat 2 na zewnątrz

    za bardzo nie wiem czemu miałby służyć taki wykres ponieważ w pomieszczeniach powinna być stała temperatura czyli wykres za dużo nic nie pokaże

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest simryc
  • Topic Author
  • temperatura niby nigdy nie jest stała.

    Ja dzięki wykresowi będę mógł podejrzeć jak mi pracuje kocioł.

    Jest to bardzo dobra forma kontroli pracy systemu grzewczego w budynku.

    Czasami jak się rozpali w kominku to temperatura rośnie w nocy spada, coś się zatnie coś włączy później/wcześniej itd. Poza tym słońce grzeje i mocniej i słabiej.

    A już całkiem fajne jest obserwowanie temperatury na zewnątrz:)

    to teraz jeszcze zdradź sekret jak mogę uruchomić wykresy na mojej centralce

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Pozdrawiam

    Link to comment
    Share on other sites

    Nawiązując do tematu:

    - możliwość inicjacji sceny poprzez zmienną (scena uruchamia się, gdy zmienna osiąga określoną wartość)

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest sztywniak
  • Topic Author
  • to teraz jeszcze zdradź sekret jak mogę uruchomić wykresy na mojej centralce

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Pozdrawiam

    1. musisz mieć w HC2 wersję z LUA

    2. już kończę interfejs do bazy danych tak żeby przechowywał dane z większej ilości central

    3. opis już powstaje

    Link to comment
    Share on other sites

    Wykresy to moim zdaniem jest to jedna z najważniejszych funkcjonalności systemu, która powinna być wprowadzona już dawno - zresztą zgłaszaliśmy ten temat już początkiem ub. roku. Analiza wykresowa spowoduje, że FIBARO nabierze cech systemu profesjonalnego, nie tylko gadżetu zabawkowego.

    DOMYŚLAM SIĘ, ŻE KTOŚ Z FIBARO OBSERWUJE TEN WĄTEK, WIĘC MOŻE SIĘ WYPOWIE W TEMACIE I PODPOWIE NA CO MOŻEMY LICZYĆ, A CO MUSIMY SAMI ZROBIĆ.

    (edit) - zmieniłem powyższe na pogrubione i drukowane to może wreszcie ktoś to zauważy i się odezwie.

    (edit 2) Już wiem! Trzeba dołożyć słowo na 'd' jak zrobił zip69 - wtedy Krystian się odezwie.

    Póki co jeszcze się wstrzymam

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_curve.gif" alt=":-/" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 2 weeks later...
    Guest sztywniak
  • Topic Author
  • Przydałaby się symulacja obecności na podstawie historii zdarzeń z przed 7 dni czyli w poniedziałek dom udaje na podstawie tego co było w poprzedni poniedziałek.

    oczywiście na wybranych urządzeniach żeby nie włączył np ogrzewania jak tydzień wcześniej.

    Link to comment
    Share on other sites

    lok4me

    Można użyć zmiennej do włączenia grzejnika.

    Scena nie wejdzie w konflikt tylko przejmie kontrolę (wyższy priorytet). Zamiast pisać i się zastanawiać spróbuj działać....

    lok4me zamiast pisać rzeczy nierealne, zastanów się i spróbuj wytłumaczyć jak rozwiązać owy problem. Nie ma możliwości zautomatyzowania panela np; ogrzewania z prostego powodu. Elementem wykonawczym w powiązaniach może być tylko Relay Switch. Nie zmienna, nie scena, po prostu tylko i wyłącznie relay switch. A to wyklucza jakąkolwiek ingerencję w panel za pomocą scen, co według mnie w centrali INTELIGENTNEGO sterowania jest co najmniej niezrozumiałe. Zatem jeżeli w pokoju wykorzystuję Pimpka jako miernika temperatury a Relay Switcha jako element do wysterowania np. termozaworu bądź pompy wody w podłogówce, zrobię powiązanie tych dwóch elementów i wysteruję to za pomocą panela ogrzewania, wtedy mogę zapomnieć o jakiejkolwiek inteligencji sterowania temperaturą. Pozostają mi tylko i wyłącznie strefy czasowe takie jak mam w każdym innym elektronicznym regulatorze temperatury. Ciężko nawet wysterować tym podłogówkę bo nie mam możliwości wyłączenia jej jeśli temperatura podłogi przekroczy mi dozwoloną wartość a temperatura powietrza nie doszła jeszcze do wartości zadanej. A to jak wiadomo może doprowadzić do popękania podłogi.

    Link to comment
    Share on other sites

    Wnoszę zatem jeszcze raz o następujące funkcje w nowej wersji oprogramowania

    1. Możliwość włączenia i wyłączenia trybu ręcznego oraz trybu wakacyjnego za pomocą scen

    2. Możliwość użycia termostatu Danfoss jako elementu wykonawczego w powiązaniach

    3. Możliwość użycia zmiennej jako elementu wykonawczego w powiązaniach. Wtedy można by bez problemu wysterować podłogówkę i umożliwiło by to nam ustawianie dodatkowych zależności.

    Podpisuję się również pod prośbą wprowadzenia wykresów o których pisali już koledzy powyżej. Szczerze mówiąc same filtry w panelu zdarzeń znacznie ułatwiły by już na dzień dobry sczytywanie interesujących nas danych.

    Link to comment
    Share on other sites

    Nie ma możliwości zautomatyzowania panela np; ogrzewania z prostego powodu. Elementem wykonawczym w powiązaniach może być tylko Relay Switch. Nie zmienna, nie scena, po prostu tylko i wyłącznie relay switch.

    Zainstaluj 3.341 będziesz mógł za pomocą LUA zrobić co chcesz.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest damian
  • Topic Author
  • Request: setBinaryLight, value=2 (zmiana na przeciwny, czyli włączenie wyłączonego lub odwrotnie).

    Tak samo dla rolet, czy dimmerów przy założeniu że jedne i drugie są w skrajnych położeniach - otworzenie jeśli zamknięte i zamknięcie jeśli otwarte - zamknięcie/zgaszenie jeśli miało wartości pośrednie.

    Link to comment
    Share on other sites

    Przydała by się możliwość ustawienia logicznej negacji na kostkach. Przydatne do wysterowania np. termozaworów normalnie otwartych, czyli grzeją jak nie ma zasilania.

    Lok4me po co ci jakiekolwiek panele do konfiguracji centralki? Przecież wszystko sobie zrobisz w LUA.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 3 weeks later...

    Ja skromnie poproszę o taką funkcjonalność:

    Please login or register to see this link.

    Nie musi być w tym tygodniu, ale fajnie jakby była przed wakacjami

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Reply to this topic...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...