Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Czujnik zalania ST-812


zip69

Question

Witam

Podłączyłem dzisiaj czujnik zalania do HC2, niestety jest z nim jakiś problem. Czujnik pojawił się w urządzeniach i co jakiś czas mrugnie sobie diodą na zielono lecz nie reaguje na pojawienie się wody na stykach czujki.

Czy ktoś z was używa tego czujnika ? Czy pracuje on poprawnie ? Może poza dodaniem do HC2 trzeba coś jeszcze ustawić ?

Prosze o pomoc.

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Recommended Posts

  • 0

Wyniki asocjacji czujki z włącznikiem FGS221 2x1,5kW również pozostawiają dużo do życzenia: nie mogę ustawić parametrów tak, aby aktywacja czujki powodowała wyłączenie włącznika. Za każdym razem efekt jest taki sam: aktywacja czujki powoduje włączenie on-off'a (czyli odwrotnie do moich zamierzeń), natomiast w momencie ustania alarmu, on-off wyłącza się. Tradycyjnie - stan czujki nie jest odnotowywany przez centralkę (pomimo, że do jakiejś komunikacji między czujką, a centralką dochodzi, o czym mogą świadczyć zmiany na wskaźniku naładowania baterii)

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Powoli zbliża się czas instalacji zakupionych przeze mnie czujników. Czekam więc na informację w jaki sposób mam skonfigurować system tak, aby poprawnie reagował na wskazania czujek ST812, gdyż za każdym razem efekty moich zmagań utwierdzają mnie w przekonaniu, że wszystko działa w sposób nieprzewidywalny.

W szczególności interesuje mnie sposób rozwiązania następujących problemów:

1. brak odnotowywania stanu czujki przez HC2 (przez jakiś czas centrala odczytuje poprawnie zmiany stanu, aż nagle komunikacja zostaje zerwana), a w rezultacie nie działające sceny oparte na zmianach stanu czujki;

2. trudności z utworzeniem asocjacji - zasocjowane urządzenia nie reagują (lub po jakimś czasie przestają reagować) na zmianę stanu czujki;

3. trudności ze zmianą parametru 39. dimmera - jest on ustawiony na domyślną wartość 600s i nie mogę tej wartości zmienić; nie mogę też zmienić sposobu reakcji zasocjowanego dimmera na zalanie - bez względu na to, co ustawię, następuje włączenie dimmera (być może przechodzi on w tryb cyklicznej zmiany stanu, ale nie chce mi się czekać 600s /domyślna, niezmienialna wartość interwału/, aby przekonać się czy rzeczywiście tak jest)

4. brak możliwości ustawienia on-off'ów tak, aby aktywacja czujki powodowałą wyłączenie włącznika (jest to szczególnie ważne z uwagi na chęć zastosowania on-off'ów do sterowania elektrozaworami zamykanymi w przypadku zaniku napięcia)

Jestem gotowy przyjechać na testy do wskazanego przez Was dystrybutora lub bezpośrednio do Centrali - wydałem kilka tysięcy na zakup systemu (HC2 i modułów) oraz dodatkowych kilkaset złotych na zakup czujek, a więc chciałbym, żeby w końcu wszystko zaczęło działać poprawnie.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Anonymous

We wtorek podchodzę u siebie do rozwiązania powyższych problemów więc jesli chcesz zapraszam do mnie ew poinformuje o sposobie rozwiązania tych problemów. Podaj prosze na pw nr to zadzwonie i odpowiem co i jak

Link to comment
Share on other sites

  • 0
We wtorek podchodzę u siebie do rozwiązania powyższych problemów więc jesli chcesz zapraszam do mnie ew poinformuje o sposobie rozwiązania tych problemów. Podaj prosze na pw nr to zadzwonie i odpowiem co i jak

Z góry dziękuję. Nr mojego telefony przesłałem na PW... do Konina mam daleko, ale jeśli okaże się, że u Ciebie wszystko działa, a u mnie dalej kicha, to jestem skłonny wziąć dzionek wolnego i wybrać się do Ciebie z wizytą (i piwem)

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Anonymous

Jak to mówią górale: jak sie da to sie zrobi.

Dam znac

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Żeby nie zapeszyć - minęła czwarta doba od ostatniej próby połączenia HC2 z czujką zalania i jak na razie wszystko działa, tzn. centralka reaguje na zmiany stanów czujki. Do tej pory zerwanie połączenia następowało w okresie nie dłuższym niż 48h.

Zgodnie z sugestią otrzymaną od Krystiana z Fibaro Group, przekazaną przez jasieckiego (dotyczącą wprawdzie asymilacji czujki z innymi urządzeniami), po zapisaniu konfiguracji czujki (operacja przeprowadzana w panelu HC2), wymusiłem wybudzenie czujki poprzez trzykrotne naciśnięcie tampera.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Anonymous

ale sam przyznasz ze parametr chyba 32 decydujacy o cyjlicznej zmianie stanow nadal nie dziala...

moze nowa beta ten problem rozwiąże

Link to comment
Share on other sites

  • 0
ale sam przyznasz ze parametr chyba 32 decydujacy o cyjlicznej zmianie stanow nadal nie dziala...

Zgadza się: w dalszym ciągu nie mogę ustawić cyklicznej zmiany stanu zasocjowanego urządzenia (konkretnie dimmera). Z pewnością problem leży po stronie oprogramowaniu centralki, gdyż w którejś z poprzednich wersji cykliczna zmiana działała.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Anonymous

Wczoraj rozmawialem w tym temacie z supportem bo u mnie to tez nie dziala.

Moze beta to porawi... podobno w nowym tygodniu sie juz pojawi wiec zobaczymy...

ja mam jeszcze problem z asocjaciami ogolnie w wersji 1.036 jakos grupa ID1 nie chce sie asocjowac

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Panowie,

Widzę, że jest sporo problemów w temacie tej czujki, więc jak już wspominałem jasiecki, postaram się wygospodarować chwilę czasu i stworzę tutorial asocjacji dla tego urządzenia.

Bobik, nawiązując do kwestii, że czujka traci komunikację z centralką. Szczerze mówiąc u siebie nie zaobserwowałem takiej sytuacji. Trzeba wziąć pod uwagę, że to urządzenie bateryjne i nie ma takich możliwości routowania sygnału (a w szczególności odbudowywania tablicy routingu) jak niebateryjne moduły Fibaro. Czy taki problem nie jest spowodowany kłopotami z zasięgiem? Dodajesz zawsze to urządzenie w miejscu docelowym?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Anonymous

ale dziwne jest to ze nie chce sie zrobic asocjacja dla ID1

tak to dziwnie jakos wyglada

Please login or register to see this link.

i parametry konfiguracyjne urządzeń zasocjowanych

Please login or register to see this link.

noc chyba zle tego nie robie

Link to comment
Share on other sites

  • 0
(...)

Bobik, nawiązując do kwestii, że czujka traci komunikację z centralką. Szczerze mówiąc u siebie nie zaobserwowałem takiej sytuacji. Trzeba wziąć pod uwagę, że to urządzenie bateryjne i nie ma takich możliwości routowania sygnału (a w szczególności odbudowywania tablicy routingu) jak niebateryjne moduły Fibaro. Czy taki problem nie jest spowodowany kłopotami z zasięgiem? Dodajesz zawsze to urządzenie w miejscu docelowym?

Jedną z pierwszych czynności, od których zacząłem zmagania z czujką, była wymiana baterii na naładowane akumulatory (jakość akumulatorów nie budzi wątpliwości, gdyż korzystam z ładowarki BC700 umożliwiającej w miarę dokładną kontrolę poziomu naładowania i ogólnego stanu akumulatorów). Zasieg też nie jest przyczyną, gdyż wszystkie urządzenia znajdują się w tym samym pokoju (są oddalone od siebie i jednocześnie od HC nie więcej niż 3m).

Jednak od kilku dni jest OK (mam na myśli komunikację na linii czujka - HC2). Po ostatnim zerwaniu połączenia, usunąłem czujkę i dodałem ją ponownie do centralki, a następnie wzbudziłem czujkę poprzez trzykrotne naciśnięcie tampera.

Nadal mam problem z ustawieniem sposobu reakcji zasocjowanego urządzenia na alarm pochodzący z czujki.

ale dziwne jest to ze nie chce sie zrobic asocjacja dla ID1

tak to dziwnie jakos wyglada (...)

Sprawdzałem u siebie - sytuacja identyczna. Swoją drogą przypomina mi to wcześniejsze zmagania, gdy zmiana ustawień czujki nie była na bieżąco aktualizowana. Pamiętam, że czasami udawało się wymusić aktualizację poprzez zmianę nazwy czujki (zmieniałem nazwę i zapisywałem ustawienia - w momencie zapisania nowej nazwy następowała aktualizacja innych ustawień). Teraz korzystam z opisanego powyżej "patentu" polegającego na wybudzeniu czujki, jednak sposób ten nie działa w przypadku zmian dokonywanych w grupie asocjacyjnej ID1.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Anonymous

dlatego czekam usilnie na bete... i jak tam nie bedzie dzialac to nie odpuszcze i bede dzien w dzien dzwonil i pisal do supportu bo czekam za rozwiazaniem problemu okolo miesiaca...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Anonymous

Bobik sprawdzilem twoj sposb mowiacy o zmianie nazwy urządzenia dalej to nie dziala... i odziwo asocjacje wszystkich urządzen z grupy ID1 nie dzialaja. Co nie jest smieszne nawet troche np w czujce dymu ktora ma tylko jedna grupe asocjacyjna

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Bobik sprawdzilem twoj sposb mowiacy o zmianie nazwy urządzenia dalej to nie dziala... i odziwo asocjacje wszystkich urządzen z grupy ID1 nie dzialaja. Co nie jest smieszne nawet troche np w czujce dymu ktora ma tylko jedna grupe asocjacyjna

Opisany przeze mnie sposób (ze zmianą nazwy) bywał (ale nie zawsze) skuteczny w sytuacji, gdy zmiana była możliwa, ale urządzenie z jakichś względów nie aktualizowało informacji o dokonanych zmianach (np. interwał budzenia, asocjacja). W ten sposób jeszcze nie tak dawno aktualizowałem ustawienia związane z grupą ID2, a poprzednich wersjach oprogramowania udawało mi się aktualizować grupę ID1. Teraz wygląda to tak, jakby możliwość modyfikacji grupy ID1 została fizycznie zablokowana (tzn. formalnie możemy zmieniać ustawienia, ale nie są one przekazywane urządzeniu).

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Anonymous

lepiej problemu nie da sie opisac. ja juz powoli jestem znużony tematem.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Dear,

I'm having same problem with this sensor. Sometimes it disappears..

I've tried to change wake up time to 60seg but it´s still with 4000 by default.

How did you change it? or what did you do to get work with it?

Thanks a lot!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Odświeżam temat, gdyż w dalszym ciągu zmiany parametru 30 dimmera (wersja kostki 1.2) oraz parametrów 31 i 41 On-Off'ów 2x1,5kw (wersja kostki 1.7) nie dają żadnego rezultatu. Wersja oprogramowania HC2 - 1.044.

[ Dodano: 2013-03-27, 19:24 ]

Czy komuś udało się zmusić HC2 do poprawnej współpracy z czujką ST-812? Liczyłem na to, że w nowej wersji oprogramowania (3.517) opisywane przeze mnie problemy przejdą do historii. Niestety...

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_sad.gif" alt=":-(" />

[ Dodano: 2013-07-13, 17:58 ]

Pojawiają się kolejne wersje softu do HC2, a nadal nie można ustawić w FGS221 parametru 31 i 41 tak, aby na reakcją na zalanie była cykliczna zmiana stanu odbiornika (posiadam moduły w wersji 1.7).

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_cry.gif" alt=":cry:" />

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...