Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Mruganie żarówek energooszczędnych


zip69

Question

Witam

podłączyłem ściemniacz z bypassem do lampy z trzema żarówkami energooszczędnymi. Wszystko byłoby OK gdyby nie to, że pojawia się bardzo uciążliwe mruganie żarówek. Czasami przez kilka minut palą się bez mrugania lecz co jakiś czas ponownie zaczynają mrugać. Zmieniłem ściemniacz oraz bypass lecz niczego to nie zmieniło.

Proszę o pomoc bo już tracę cierpliwość.

Link to comment
Share on other sites

13 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest Fidziu

zip69,

chińczyki tak mają

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20">

a tak na poważnie, przestaw parametr by ściemniacz działał jako on/off. opis masz w instrukcji.

ponad to sprawdź czy czasem nie są to żarówki niewspółpracujące ze ściemniaczami.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Dimmer pracuje w trybie on/off ( parametr 10 i 13), żarówki zwykłe nie przystosowanie do ściemniania,ale nie o to mi chodzi. Zastosowałem Dimmera z tego powodu, że mam dwuprzewodową instalację i nie mam innego wyjścia. Sprawdzałem na różnych świetlówkach i zawsze jest ten sam objaw.

    Podłączyłem także Dimmer do lampy z pięcioma żarówkami LED 12V zasilanych zwykłym transformatorem i podczas włączenia żarówek transformator strasznie burczy, natomiast po wyłączeniu nadal palą się dwie żarówki bardzo słabym światłem.

    Podsumowując nie wiem czy mam pecha czy dimmer tak naprawdę nadaje się tylko do sterowania zwykłymi żarówkami.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest FIBARO_KALISZ

    Walczyłem z tym tematem długo.

    Ściemniacz przekładałem do instalacji 3 przewodowej i zachowywało się wszystko ok.

    Problem jest właśnie gdy N przepływa przez żarówkę w instalacji 2 przewodowej i dopiero do modułu.

    Ja wymieniłem na normalne żarówki:)

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Panowie, przy obsłudze LEDów ściemnialnych proszę pamiętać, iż nasz Dimmer to regulator sterujący zboczem narastającym sinusoidy (leading-edge dimmer). Taka regulacja jest najpopularniejsza i przeznaczona do obciążeń o charakterze rezystancyjnym i indukcyjnym, czyli do żarówek na napięcie sieciowe i do żarówek z wbudowanym konwencjonalnym tranformatorem. Mimo to czasami można spotkać na rynku świetlówki z tranformatorami elektronicznymi - np. philips ledino, w takim przypadku jest to de facto obciążenie pojemnościowe, które najczęściej regulowane jest zboczem opadającym sinusoidy (trailing-edge). Na takich żarówkach powinna znaleźć się informacja o rodzaju ściemniacza jaki może zostać użyty. Na wspomnianych Philips Ledino jest to właśnie trailing edge dimmer. Oczywiście niektóre tranformatory elektroniczne powinny być przystosowane do sterowania oboma typami regulatorów.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Ponownie przypominam, że nie chodzi mi o funkcję ściemniania żarówek tylko o sterowanie różnych źródeł światła ( żarówki energooszczędne, żarówki LED) w trybie ON/OFF na instalacji dwuprzewodowej.

    Czy w Fibaro robiono jakiekolwiek testy z tego typu żarówkami ?

    Może to jest jakaś wada fabryczna Dimmerów ?

    A może Dimmer pracuje tylko ze zwykłymi żarówkami ?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Czy w Fibaro robiono jakiekolwiek testy z tego typu żarówkami ?

    Tak, z żarówkami przeznaczonymi do takich dimmerów, wszystko działa bez problemu. Istnieje kwestia kompatybilności żarówek, jeśli LEDy są przystosowane do innego typu ściemniania

    Może to jest jakaś wada fabryczna Dimmerów ?

    A czy sprawdzał Pan ten dimmer na zwykłych żarówkach?

    A może Dimmer pracuje tylko ze zwykłymi żarówkami ?

    Dimmer był dokładnie testowany i działał ze wszystkimi kompatybilnymi żarówkami, również LED, oczywiście przy odpowiednio niskich mocach trzeba było zastosować bypass

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Czy zadaję pytania w niezrozumiałym języku ??????

    Pytam o konkretny przypadek, a Krystian cały czas to samo, że ..............

    !!!!!!!!!!!!!! Może zacznę jeszcze raz !!!!!!!!!!!!!!

    Nie interesuje mnie praca Dimmera jako ściemniacza tylko zastosowanie Dimmera jako zwykłego włącznika on/off bez opcji ściemniania z różnymi świetlówkami i żarówkami LED.

    Przy okazji proszę podać listę kompatybilnych żarówek.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest kstaniek

    Ja maiłem dokładnie tak samo. Mam instalację dwuprzewodową i nie mogę zastosować on/off'a. Mam halogeny niskonapięciowe z transformatorem toroidalnym. Przestawienie dimmera na pracę jako on/off powodowało, że halogeny delikatnie mrugały a toroid brzęczał. Widać było, że nie dostają pełnej mocy. Po wielu próbach z różnymi parametrami musiałem z tego zrezygnować. Stwierdziłem, że przy następnym remoncie doprowadzę sobie zero z gniazdka.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • No i fajnie już wiemy, że są problemy tylko nikt w Fibaro tego głośno nie mówi ( ciekawe jakie testy były przeprowadzane i na czym).

    A potem jak coś klientowi się sprzeda i będą problemy to tylko my oberwiemy bo sprzedaliśmy ,jesteśmy na pierwszej linii ognia i musimy kombinować jak wybrnąć z problemu.

    Może czas głośno powiedzieć co i jak, a nie ściemniać, że wszystko jest OK

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Fidziu

    zip69,

    na początek jedno pytanko:

    Czy Ty jestes klientem indywidualnym czy sprzedajesz fibaro?

    Bo jeżeli sprzedajesz to proponuje abyś jak najszybciej zaprzestał bo narobisz kłopotów sobie i nie daj Boże klientom.

    Z takimi brakami w wiedzy nie powinieneś się tym zajmować.

    Jeżeli jesteś klientem indywidualnym to oczywiście masz prawo nie wiedzieć. Wyjaśniam zatem że na rynku istnieje obecnie tysiące modeli żarówek. Jako producent urządzenia typu ściemniacz nie jesteśmy w stanie przetestować wszystkich istniejących na świecie (chyba nikt nie jest).

    Skupiamy się na zasadzie działania i to opisujemy wyraźnie. w uproszeniu informując że żarówka powinna być dostosowana do pracy ze ściemniaczem.

    Więcej szczegółów podał Ci Krystian.

    Dimmer jest przygotowany do obsługi 95% żarówek na rynku jednak zdarzają się wynalazki z którymi nie będzie pracował poprawnie bo mają inną charakterystykę pracy.

    żarówki o których rozmawiamy to nie zwykłe banki z żarnikiem wolframowym tylko obudowane własną elektroniką świetlówki lub ledy. konstrukcja tej elektroniki może się od siebie różnić. i na to nie ma nikt wpływu poza producentem takiej żarówki.

    Ściemniacz obsługujący wszystko jest teoretycznie do zrobienia ale koszt jego wytworzenia, rozmiar, itd będzie ekonomicznie i biznesowo nieuzasadniony i dlatego nikt się w takie coś nie bawi.

    nie wypisuj zatem głupot że są problemy i się o tym głośno nie mówi, że fibar ściemnia, itd. Zanim napiszesz tak pół inteligentny komentarz zastanów się chwile, przeanalizuj urządzenia dostępne na rynku i porównaj. To że dla Ciebie to jest zbyt skomplikowane i Cie przerasta nie znaczy że jest zrobione niezgodnie ze sztuką lub wadliwie.

    Potwierdza się reguła że na kilkadziesiąt tysięcy sprzedanych urządzeń zawsze znajdzie się pewien odsetek który będzie niezadowolony bo coś jest inaczej niż myślał nie znaczy to jednak że należy odrazu wykrzykiwać że producent rozwiązania ściemnia i oszukuje - przynajmniej ja mam takie zdanie.

    Jeżeli ten ściemniacz nie wyłącza Ci tych ledów a bypas nie rozwiązał problemu (co jest bardzo dziwne - może jest uszkodzony) to wepnij w ten obwód choćby jedną zwykłą żarówkę, halogen, cokolwiek co umożliwi mu poprawną pracę. wystarczy jedna taka żaróweczka i problem powinien być rozwiązany.

    kstaniek,

    U Ciebie jest prawdopodobnie nieco inna sytuacja - ze zwykłymi halogenami nie powinieneś mieć takich objawów.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Proszę cię o to abyś się nie obrażał i nie wypisywał gromady teorii, które w rzeczywistości bardzo często nie idą w parze z praktyką, a zajął się rozwiązywaniem konkretnych problemów od czego jest "chyba to forum"

    Wystarczyło wcześniej napisać,że dołożenie zwykłej żarówki do energooszczędnych rozwiązuje problem migotania i nie byłoby całego zamieszania. Nie zmienia to jednak faktu, że dimmer w trybie on/off ma problemy z pracą w połączeniu "tylko" z różnymi żarówkami energooszczędnymi (Osram,Philips itp., itd.).

    Podczas testów sprawdzałem kilka dimmerów i kilka ByPassów i za każdym razem występowało mruganie. Jeżeli nie wierzysz to mogę nakręcić i podesłać ci filmik dokumentujący cały fakt.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest piterjas

    Witam,

    problemem tu jest układ pracy ściemniacza który przez cały czas pobiera sobie prąd przez żarówki i tym samym ładując kondensatory w ich wnętrzu do wartości pozwalającej na start przetwornicy w środku. przy dołączeniu równolegle żarówki dimmer sie zasila poprzez nią bo jej rezystancja w stanie zgaszonym jest niska a prąd pobierany przez dimmer jest na tyle niski, że nie powoduje nawet żarzenia.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    To dziwne ale czy bypass nie powinien zadziałać dokładnie tak samo jak żarówka ?

    Powinien rozwiązać problem a nie działa - ja mam podobny problem fakt że żarówki diodowe kupione w 2008 roku więc może konstrukcja bardzo stara ale problem w tym że 10 halogenów diodowych z bypassem nie odpala dimera po dołożeniu nowoczesnego halogenu działa ale czasami mruga. Pytanie czy Bypas rozwiazuje problemy niskiej mocy halogenów diodowych przy dwóch przewodach czy nie

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...