Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Czujnik Kontaktronowy ALCK-001 - zasięg


Guest Franek

Question

Guest Franek

Czujnik Kontaktronowy ma zasięg w budynkach do 30m.

Chciałem umieścić go w garażu przy bramie, ale zasięgu niestety brak (odległość ok 20m).

Centralka znajduje się od drzwi wejściowych budynku w odległości 5m, a bezpośrednio za nimi czujnik już nie działa (domyślam się, że jest to prawidłowe, bo drzwi są odpowiednio zbrojone).

Ale pytanie - jak zwiększyć zasięg działania, aby móc skorzystać z czujnika w garażu ?

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
Guest coyote01
  • Inquirer
  • Umieść gdzieś po drodze np. Universal Binary Sensor.

    Please login or register to see this link.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Franek
  • Inquirer
  • Dzięki za podpowiedź.

    Udało się to zrobić to o wiele prościej.

    Zamontowałem w gniazdku obok drzwi switcha ON/OFF a w garażu dodatkowy kontaktron + reset centralki rozwiązał problem.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Franek
  • Inquirer
  • Niestety zasięg jest dość słaby przez stropy i zrywa. Pewnie było by taniej zamontować UNIVERSAL BINARY SENSOR zamiast dodatkowego po drodze SWITCHA, ale pytanie... czy jedno i drugie urządzenie może być zarówno przekaźnikiem jak i odbiornikiem ?

    Robiłem już na wszystkie możliwe sposoby próbę adaptacji SWITCHA ON/OFF, żeby zbierał sygnał z kontaktronu, ale nie mogę go zaadaptować.

    Jak zmusić kontrakton do połączenia z HC2

    HC2-------------SWITCH ON/OFF---------------KONTAKTRON

    1. Centralka widzi switcha w garażu

    2. Będąc w garażu za pośrednictwem iPhona włączam i wyłączam i słyszę, że działa na pewno

    3. Kontaktron dodałem będąc w pobliżu centrali i było ok

    4. Następnie zresetowałem centralkę i zszedłem do garażu (tak mi poradził spec. od sprzedaży)

    5. Umieściłem kontaktron na bramie garażowej, ale switch nie przesyła sygnału do centralki

    6. Próbowałem będąc w garażu dodatkowo stamtąd dodać urządzenie do sieci (3 krotne wciśnięcie), ale bez reakcji.

    Co robię nie tak ?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest coyote01
  • Inquirer
  • Niestety zasięg jest dość słaby przez stropy i zrywa. Pewnie było by taniej zamontować UNIVERSAL BINARY SENSOR zamiast dodatkowego po drodze SWITCHA, ale pytanie... czy jedno i drugie urządzenie może być zarówno przekaźnikiem jak i odbiornikiem ?

    Dowolne urządzenie Fibaro zasilane w sposób stały (nie bateryjny) powinno przekazywać sygnał.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Dowolne urządzenie Fibaro zasilane w sposób stały (nie bateryjny) powinno przekazywać sygnał.

    Dokładnie tak jest.

    Sam kontaktron nie routuje sygnału, ale jego sygnał może być routowany przez pozostałe moduły. Franek, umieść po drodze moduł zasilany w sposób stały i dla pewności usuń i dodaj kontaktron.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Franek
  • Inquirer
  • Dokładnie tak zrobiłem (info powyżej). Dodałem po drodze SWITCH ON/OFF i go centralka widzi, ale kontaktronu już nie

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    SWITCH jest oddalony od kontaktronu w odległości 5m w lini prostej.

    Wiem na 100%, że to jest problem konfiguracji - po prostu poległem

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Proste pytanie - jak zrobić, aby kontaktron był widoczny w centralce.

    W którym momencie go zaadoptować, czy po prostu switch powinien sam znaleźć kontaktron

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest sztywniak
  • Inquirer
  • usuwałeś urządzenie i dodawałeś na nowo po zastosowaniu tego on/off-a ??

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Franek
  • Inquirer
  • switch był zamontowany jako pierwszy i działa 2 dni, następnie dokupiłem kontaktron i zaadoptowałem do będąc w pobliżu centrali, zrobiłem reset i zszedłem do garażu - tak jak napisałem powyżej.

    Proszę napisz co powinienem po kolei zrobić, aby to zatrybiło.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest sztywniak
  • Inquirer
  • nie jestem w stanie napisać Ci nic mądrego ponieważ nie wiem jak to u Ciebie wygląda jeśli chodzi o odległości i ściany.

    Profesjonalna firma zbadałaby u Ciebie sieć mesh i bez problemu wskazała w czym jest problem. Niestety na odległość jest to niemożliwe.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Franek
  • Inquirer
  • ok, napiszę to jeszcze raz.

    Centralka chodzi i jest gites - Danfosy, switche, dimmery itp w domu chulają

    Wrzuciłem po skosie w dół switcha do garażu - widzi go i jest również ok.

    Zszedłem do garażu z kompem i mogę nim sterować ON/OFF i do tego momentu jest ok.

    Proste pytanie, jak dodać teraz, żeby ten switch w garażu widział kontaktron i przesłał info do centralki, bo chyba taka jest funkcja sieci Mesh ?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest _AreK_
  • Inquirer
  • nie jestem w stanie napisać Ci nic mądrego ponieważ nie wiem jak to u Ciebie wygląda jeśli chodzi o odległości i ściany.

    Profesjonalna firma zbadałaby u Ciebie sieć mesh i bez problemu wskazała w czym jest problem. Niestety na odległość jest to niemożliwe.

    Witam.

    Zaintrygowała mnie towja wypowiedz o badaniu sieci mesh. Na czym to polega i czy są do tego jakieś specjalne urzązenia?

    Pozdrawiam

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest sztywniak
  • Inquirer
  • hmmm no właśnie tutaj dotychczasowe porady które słyszałem nie mają nic wspólnego z rozsądkiem.

    Wszyscy piszą/mówią : dodaj kontaktron przy centrali

    nie wiem w jaki sposób ma to zbudować prawidłową sieć mesh ale wszystkie źródła jakie znam tak twierdzą. Jak znajdę chwilę to "zdoktoryzuje" się z z-wave i sieci mesh i kompetentnie Ci odpowiem. Teraz powtarzam zasłyszane informacje które nie muszą być zgodne z rzeczywistością.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Franek
  • Inquirer
  • ok, czyli tak jak piszesz zrobiłem wcześniej.

    Kontaktron dodany w zasięgu centrali, ale po resecie centralki w garażu go już niestety nie widać

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />, switch go nie przekazuje do centrali

    dosłownie porażka...

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest sztywniak
  • Inquirer
  • niestety nie znam dokładnej specyfikacji z-wave ale obiecuje że się z nią zapoznam bo mnie to też może kiedyś spotkać.

    W konkurencyjnej centralce Vera działa to tak samo czego nie potrafię zrozumieć.

    Być może że urządzenia potrafią same zmieniać trasy ale nie wiem kiedy, jak, co jaki czas....

    Jak masz czas to obdzwoń jutro salony Fibaro ale nie sądzę żeby jakiś wiedział.

    Na 100% kiedyś to rozczaję jak znajdę czas.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Franek
  • Inquirer
  • Dokładnie, salony to jakaś porażka.

    To po ki.. oni tam siedzą

    Ci ludzie nastawieni są tylko na dużą sprzedaż i montaż, chociaż nie ujmuję im zaangażowania i próbę pomocy. Pomoc dla klienta jest niestety słaba (brak wiedzy) i tak już chodzę z tym problemem od salonu do salonu.

    Dam prosty przykład.

    Mam w domu zaraz przy drzwiach włącznik schodowy światła, 6m dalej drugi włącznik.

    Na pytanie jak sterować tym światłem, aby móc zbudować scenę - zaraz po wejściu do domu kontaktron przesłał info o naruszeniu i zapalało się światło na 60s ?

    Otrzymałem odpowiedź - do każdego włącznika zastosować switch on/off.

    Dodatkowo kazali mi zmienić włączniki na dzwonkowe (1 naciśnięcie włącznika dzwonkowego włącza się światło, 2 wyłącza)

    Na elektryce się nie znam, ale jak to usłyszał mój elektryk, to dosłownie parsknął śmiechem. Zamontował 1 switch w puszcze rozdzielczej i chodzi rewelka

    takim o to sposobem nie kupiłem:

    - dodatkowego switcha

    - nowe 2 dzwonkowe włączniki

    po prostu ręce opadają.....

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest coyote01
  • Inquirer
  • Jak znajdę chwilę to "zdoktoryzuje" się z z-wave i sieci mesh i kompetentnie Ci odpowiem.

    Google i w 5minut wiadomo o co chodzi

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Za

    Please login or register to see this link.

    :

    Inteligentny system Z-Wave jest technologią sieci kratowych tzw. "MESH", gdzie każde urządzenie jest w stanie wysyłać i odbierać komendy sterujące.

    Na zdjęciu widać, że moduły gadają nie tylko z centralą, ale także ze sobą:

    zwave.jpg

    Za

    Please login or register to see this link.

    :

    Sieć kratowa (ang. Mesh Network) – metoda trasowania danych, która daje możliwość ustanawiania stałych połączeń w sieci zbudowanej z wielu połączonych między sobą węzłów. Jeśli nie wszystkie węzły mogą wymieniać się bezpośrednio danymi między sobą, są przesyłane przez sąsiadów, czyli podobnie jak w sieciach P2P.

    Sieci tego typu potrafią również dokonać automatycznej zmiany konfiguracji oraz naprawy w przypadku awarii niektórych węzłów lub zmiany ich położenia.

    @Franek próbowałeś usunąć kontaktron i dodać go nie przy centrali a już w garażu?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Franek
  • Inquirer
  • @Franek próbowałeś usunąć kontaktron i dodać go nie przy centrali a już w garażu?

    Jeszcze nie, dam informację w czwartek, bo obecnie jestem na wyjeździe.

    Też mnie naszła taka myśl, żeby usunąć i spróbować dodać bezpośrednio w garażu.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    niestety nie znam dokładnej specyfikacji z-wave

    Please login or register to see this link.

    masz, 'ciut' dokładniej niż w wikipedii i Za Fibaro, wyłożone co w trawie piszczy.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest sztywniak
  • Inquirer
  • zainstalowałeś mi trojana w kompie i widzisz co akurat czytam ???

    to zbyt duży zbieg okoliczności

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Lubię wiedzieć co ludzie robią.

    OK. Już usuwam.

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...