Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

ustawienie urządzeń po powrocie napiecia


MietekK

Question

Czy może ktoś wie jak powinny być ustawione sterowniki i jak napisane sceny (czy możliwe jest zaprogramowanie tak scen przy pomocy "bloczków") aby po zaniku napięcia i jego powrocie światło oraz rolety ustawione było w stanie przed jego zanikiem a najlepiej uzależnione od aktualnego ustawienia przełączników sterujących i aktualnego czasu (np. zamknięcie rolet w godzinach nocnych).

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

MietekK, w urządzeniach fibaro masz parametr 16 mówiący czy urządzenie ma pamiętać stan po zaniku energii

co do scen sprawa jest trudniejsza bo jeśli np o 18:00 ma zasłaniać rolety a wtedy prądu nie było to scena jak prąd wróci o 19 się nie wykona chyba że ją zmodyfikujesz na np jeśli czas jest z przedziału 18:00 a 7:00 to zasuń roletę

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Niestety nie dokońca tak to działa. Mam ustawiony parametr 16 na zapamiętywanie stanu ale gdy światło było wyłączone przez jakąś scenę, a przełącznik jest ustawiony w pozycji włączone (bistabilny) to po powrocie napięcia światło jest ustawione zgodnie z pozycją przełącznika a nie stanem przed zanikiem napięcia.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • richo

    ale może za dużo od systemu wymagam. Inteligencja tego systemu powinna być rozbudowana ale trzeba zdefiniować podstawowe zachowania a później je dostosowywać. wydaje mi się że trzeba zachowanie uzależnić od scen w funkcji czasu zmian stanu przełączników od momentu zaniku napięcia oraz zapamiętanego stanu włączenia. teraz trzeba to tylko oprogramować.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    MietekK, to nie błąd bo na restarcie zasilania przycisk włącza urządzenie ponownie, pokombinuj z innym typem klawisza (szczegółów nie podam bo nie wiem o jakie konkretnie chodzi urządzenie i w jakiej wersji)

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    wydaje mi się że trzeba zachowanie uzależnić od scen w funkcji czasu zmian stanu przełączników od momentu zaniku napięcia oraz zapamiętanego stanu włączenia.

    Moim zdaniem podstawowe funkcje takie jak działanie urządzenia po zaniku zasilania powinny być wbudowane w urządzenie ew w kontroler HC. Są to sprawy w miarę automatyczne i nie ma sensu dodawanie scen. Zbyt wiele scen bez narzędzia do lepszego zarządzania nimi - chociażby śledzenia kiedy wystartowały, jakich urządzeń używają itp spowoduje, że cały system w domu stanie się zagmatwany i wtedy nikt, juz nie dojdzie z jakiego powodu co nie działa.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Jest większy problem na który pozwolę sobie zwrócić uwagę.

    Jeśli system Fibaro steruje przez moduł FGS221 centralką alarmową, to po zaniku zasilania sieciowego, system alarmowy zostanie wyłączony z dozoru. Co prawda w chwili powrotu zasilania sieciowego uzbroi się ponownie, ale jak nie ma prądu, to można wyczyścić domek i syrena nawet nie piśnie.

    Jest na to sposób, ale trzeba trochę pokombinować w ustawieniach.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Jeśli system Fibaro steruje przez moduł FGS221 centralką alarmową, to po zaniku zasilania sieciowego, system alarmowy zostanie wyłączony z dozoru.

    Zależy jaka Centralką, ja uzbrajam centralke CA-6 impulsem z FGS i wówczas zanik zasilania nie wyłacza czuwania.

    Jeżeli chce się użyc HC jako centralki to potrzebny będzie i tak UPS do zasilania wszystkich urządzeń niebateryjnych systemu alarmowego zbudowanego na Fibaro.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Moim zdaniem podstawowe funkcje takie jak działanie urządzenia po zaniku zasilania powinny być wbudowane w urządzenie ew w kontroler HC.

    wydaje mi się że to jest temat do zastanowienia się i dyskusji. Może powinniśmy zasugerować Fibaro jak powinien zachowywać się system po zaniku napięcia. Poanadto następnym temataem jest podtrzymanie bateryjne, bo jak ma robić jako urządzenie sterujace systemem alarmowym to chyba podstawa. Nie wiem czy już to ktoś rozważał.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Panowie,

    Widzę, że zostały poruszone tutaj kwestie elemntarne:

    1) Jeżeli HC2 ma sterować alarmem logiczne jest, że HC2 i moduł wykonawczy powinny być podpięte pod zasilanie awaryjne.

    2) MietekK,

    Mam ustawiony parametr 16 na zapamiętywanie stanu ale gdy światło było wyłączone przez jakąś scenę, a przełącznik jest ustawiony w pozycji włączone (bistabilny) to po powrocie napięcia światło jest ustawione zgodnie z pozycją przełącznika a nie stanem przed zanikiem napięcia.

    Zwróć uwagę, że nasze moduły są de facto autonomiczne - niezależnie od stanu centralki moduł ZAWSZE powinien mieć możliwość wysterowania ręcznego. Jeżeli korzystasz z przycisku Bistabilnego i do modułu wróci zasilanie to faza pojawi się ponownie na S1 (lub S2) i moduł zostanie przesterowany. Z tego powodu w automatyce zaleca się korzystanie z przycisków Mono - wtedy moduł działa na impuls a przycisk jest normalnie zamknięty i nie ma na niego wpływu zmiana zasilania.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Krystian

    Powinniśmy rozpatrywać tą kwestie z punktu zachowania całego systemu a nie pojedynczego modułu. Ma to być system inteligentny a więc po zaniku napięcia i jego powrocie może wydarzyć się wiele i zapamiętanie stanu z momentu wyłączenia jest zbyt proste. Na przykład po kilkugodzinnym wyłączeniu wieczorem gdy mam zapalone światła i podniesione rolety i powrocie napięcia rano zależy mi na wyłączeniu ( a raczej nie zapalaniu światła) oraz opuszczeniu rolet bo wyszedłem do pracy. Pierwsze mogę osiągnąć za pomocą wyłącznika bistabilnego i odpowiednim jego oprogramowaniu (wystarczy wiedzieć w jakiej pozycji wyłącznik włącza a w jakiej wyłącza światło). Rolety można sterować sceną uzależnioną od czasu lub włączenia alarmu w trybie "poza domem". To miałem na myśli wnioskując o dyskusję jak powinien zachowywać się system (nie poszczególne moduły - ale to również jest ważne) i jakie reguły należy wbudować a jakie użytkownik powinien sam oprogramować.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Wystarczy by centrala jak wstanie po braku zasilania, w pierwszej kolejności przeanalizowała sceny działające w oparciu o timery. Jeśli centrala będzie w stanie zapisać w pamięci godzinę wyłączenia zasilania ( to chyba nie jest duży problem ), to po restarcie może odtworzyć "w pamięci" przebieg scen, by uzyskać stan urządzeń, który powinien być o danej godzinie ( czyli godzinie powrotu zasilania ) i rozesłać do urządzeń odpowiednie rozkazy.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Robertos80

    Przecież można ustawić aby dany moduł wysyłał tylko krótki impuls do centrali aby uzbroić lub rozbroić alarm. Borykałem się z tym problemem i tak to rozwiązałem. Zaniki zasilania nie powodują wył. alarmu.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Ale tu nie chodzi tylko o alarm lub zarządzanie alarmem. Wydaje mi sie że na dzisiaj system Fibaro nie może zastąpić alarmu a jedynie go uzupełnić. Myślałem raczej o wszystkich innych urządzeniach jakie mamy w domu (rolety, oświetlenie itp.) i jak powinny się zachowywać po powrocie napięcia w zależności od czasu (pory dnia) i zachowania użytkownika - obecność w domu, wyłączenie / włączenie poszczególnych odbiorników.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Od zawsze pamiętam że przedstawiciele Fibaro podkreślali, że Fibaro nie jest pełnoprawnym systemem alarmowym. Stąd też integracja z systemem Satela.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest PJ
    Od zawsze pamiętam że przedstawiciele Fibaro podkreślali, że Fibaro nie jest pełnoprawnym systemem alarmowym. Stąd też integracja z systemem Satela.

    Na stronie FIBARO, w Aktualnościach pojawił się kilka miesięcy temu następujący wpis:

    FIBARO systemem alarmowym

    25 styczeń 2013

    Niezmiernie miło nam poinformować, ze urządzenia wchodzące w skład systemu FIBARO uzyskały certyfikację alarmową klasy C - czyli jako profesjonalny system alarmowy.

    Jest też świadectwo wystawione przez zakład rozwoju technicznej ochrony mienia, ale w trochę za małej rozdzielczości żeby doczytać się szczegółów.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    To zaj....... łatwe łupy dla złodzieji.

    Ciekawe czy ktoś się odważy ?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest kstaniek

    Ciekawy opis norm dotyczących systemów alarmowych:

    Please login or register to see this link.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Ciekawy opis norm dotyczących systemów alarmowych:

    Please login or register to see this link.

    To co przytoczyłeś, to już historia. Teraz obowiązują tzw. Grade'y, czyli Grade1, Grade2, Grade3. To coś jak stare klasy A, B, C i kategorie SA1, SA2, SA3.

    Osobiście odradzam włączania w centralach Integra Satel'a opcji Grade. Użytkowanie systemu staje się wówczas dość upierdliwe ( zwłaszcza dla Grade3 ).

    Jak zawsze, nowe nie znaczy lepsze, ale nie jest to wina Satel'a ( oni się tylko dostosowują do przepisów ), tylko bajzlu jaki panuje w ustawodawstwie.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ciekawostka, że w tych normach nie ma ani słowa nt minimalnego czasu podtrzymywania zasilania !?

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...