Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Włącz/wyłącz tryb wakacje


fobos

Question

Czy ktoś próbował włączać i wyłączać tryb wakacje w panelu ogrzewania za pomocą sceny ?

Wyjeżdżam na 2 tygodnie, to sobie włączam tryb wakacje, a by przed powrotem nie musieć pamiętać o włączeniu ogrzewania, przed wyjazdem piszę sobie scenę:

"dzień przed przed powrotem wyłącz tryb wakacje"

Myślę, że tak samo fajnie byłoby sterować scenami trybem ręcznym ogrzewania.

Tylko jak to zrobić ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Stwórz przycisk w urządzeniu virtualnym, a w jego treści podaj przechwycony reqest gdy wykonujesz tą opcję manualnie, np za pomocą przeglądarki lub wiresharka. Wynik mógłby być taki:

Please login or register to see this code.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Przepraszam, ale odpowiedź którą podałeś, jest poza moim zakresem ogarniania tematów Fibaro i informatycznych. Chyba jednak prościej będzie jak poproszę Fibaro, o możliwość ustawiania trybu wakacje na określoną ilość dni.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ja bym prosil o opis jak to zrobic krok po kroku, wersja dla niezaawansowanych

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Swoja droga pytalem Fibaro o mozliwosc wlaczenia trybu wakacje przez telefon i powiedzieli, ze na dzien dzisiejszy nie ma takiej opcji.

    [ Added: 2013-04-14, 12:24 ]

    Czy mozna to osiagnac taka scena. Zakladam, ze chce obnizyc temperature (w moim przypadku pomieszczeniue techniczne) do 10 stopni, wlaczam scene, ktora wylacza ogrzewanie jesli temperatura jest wieksza niz 10stopni i wlacza je ponownie po godzinie. Po wlaczeniu znowu sprawdza czy jest wiecej niz 10 stopni i wylacza i tak wkolo Macieju, az temperatura spadnie faktycznie ponizej 10 stopni wtedy wlaczy ogrzewanie ale juz nie wylaczy.

    Nie wiem jak to bedzie dzialalo, czy nie bedzie fiksowalo skoro temperatura zadana w panelu ogrzewania bedzie np.22stopnie.

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Gotowy przepis na przycisk wirtualny, który wyłączać będzie tryb wakacje. W ten sam sposób można przygotować przyciski wirtualne na wszystkie funkcje Fibaro!!! Tak przygotowane przyciski wirtualne można swobodnie używać w scenach blokowych.

    Ale najpierw wersja szybka na "wyłączenie wakacji", przy założeniach, że login i hasło centralki to admin/admin, id strefy ogrzewania to "1", a jej nazwa to "Domek":

    Tworzymy nowe urządzenie wirtualne np. "Ogrzewanie". W polu adres ip dajemy adres "127.0.0.1". To uniwersalny adres, który zadziała u wszystkich. Dodajemy nowy przycisk i nazywamy go np. "Wyłącz wakacje". Jako ciąg znaków do wysłania dajemy:

    Please login or register to see this code.

    A teraz krótkie wyjaśnienie...

    Please login or register to see this code.

    Tutaj należy podać ilość znaków treści zapytania, czyli tego co jest w ostatniej linii - zaczyna się od klamry i kończy się klamrą. Jeśli zmienicie zawartość tej ostatniej linii, musicie przeliczyć jeszcze raz ilość znaków w niej i podać tutaj.

    Please login or register to see this code.

    To zakodowane dane logowania, w tym przypadku admin:admin. Możecie sobie zakodować własne, np. na tej stronie:

    Please login or register to see this link.

    Please login or register to see this code.

    Id strefy ogrzewania. To uzyskacie z adresu strony, po wejściu na swój panel ogrzewania w Fibaro, np:

    Please login or register to see this link.

    id=1.

    Please login or register to see this code.

    To nazwa strefy, a dokładnie nazwa na jaką zmieni się nazwa strefy. Niestety nie można pominąć tego parametru, więc wstawcie tu po prostu swoją nazwę strefy.

    Please login or register to see this code.

    Sedno sprawy, czyli wyłączenie trybu wakacji, a dokładnie to ustawienie temperatury.

    Pamiętajcie, żeby na koniec przeliczyć Content-Length!

    Zaraz wrzucę przepis na wszystkie funkcje fibaro w postaci przycisków wirtualnych...

    [ Dodano: 2013-04-14, 22:21 ]

    Przepis na wszystkie funkcje Fibaro w przyciskach wirtualnych.

    Generalnie wszystko opiera się na przechwyceniu reqesta wysyłanego przez interfejs web Fibaro i wykorzystanie tego potem jako funkcja przycisku wirtualnego. Opiszę tutaj jak to zrobić w przeglądarce Chrome.

    Przechwytywanie reqesta

    Odpalamy przeglądarkę i wchodzimy na Fibaro. Wchodzimy na stronę, gdzie chcemy przechwycić jakieś działanie. Uruchamiamy Narzędzia -> Narzędzia dla programistów. Przechodzimy na zakładkę Network.

    Rys. 1.

    Jak widać Fibaro cały czas coś wysyła, w tym przypadku "refreshStates", ale nie to nas interesuje.

    Wykonujemy to co chcemy przechwycić z poziomu interfejsu Fibaro. I klikamy na reqest, który powstał z chwilą wykonania tej funkcji.

    Rys. 2.

    W naszym przypadku to reqest "heating". Z jego treści interesują nas dwie sekcje "Reqest header" i "Form Data". Kopiujemy oba: klikamy przy nich "view source" i kopiujemy zawartość najpierw jednego, a potem drugiego.

    Rys. 3 i 4.

    Tworzymy urządzenie wirtualne, w nim nowy przycisk z treścią do wysłania, która skopiowaliśmy z obu tych sekcji.

    Rys. 5.

    Powstanie coś takiego:

    Please login or register to see this code.

    Zauważ, że pomiędzy nimi znajduje się przerwa w postaci dodatkowego entera.

    I to tyle! Miłej zabawy!

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Jesteś WIELKI, ale za zdradę jak WY to robicie skończysz jak Prometeusz.

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Już sprawdziłem i to naprawdę działa.

    Zanim napisałeś drugą część posta zdążyłem eksperymentalnie sprawdzić, że jeśli w ostatniej linii zamiast 0 wstawimy np. 15 ( pamiętamy by zmienić 62 na 63 ), to włączymy tryb wakacje z zadaną temperaturą 15 stopni.

    Dzięki wielkie za pomoc.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Dla bardziej ambitnych

    Jako, że te reqesty są nadto zbyt "tłuste", możemy je odchudzić. I tak, pierwszą sekcję "Reqest header" możemy skrócić do prostego:

    Please login or register to see this code.

    Wcześniej opisałem co oznaczają poszczególne pola. Dodam tylko, żebyś zwrócił jeszcze uwagę na pierwszą linię, bo każdy reqest ma inną postać.

    Druga sekcja jest też do odchudzenia, ale tu musisz już eksperymentować. Jak pokazałem wcześniej można ją bardzo odchudzić, ale wymaga to wielu prób. Przypatrz się jeszcze raz tej samej zawartości ale w nieco innym układzie:

    Please login or register to see this code.

    Skracać możesz tylko, jeśli tylko zrozumiesz, co możesz skrócić. Eksperymentuj

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest sztywniak

    Szkoda że salony Fibaro nie reprezentują sobą tyle co Ty.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Please login or register to see this code.

    Jeśli potraktować to co powyżej przechwyciłem jak tabelę danych, to po odpowiednim wypełnieniu i przyporządkowaniu do przycisku, można jednym klikiem wysyłać do panelu ogrzewania cały tygodniowy układ grzania. Daje to niesamowite możliwości.

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_cool.gif" alt="8-)" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Jeśli potraktować to co powyżej przechwyciłem jak tabelę danych, to po odpowiednim wypełnieniu i przyporządkowaniu do przycisku, można jednym klikiem wysyłać do panelu ogrzewania cały tygodniowy układ grzania. Daje to niesamowite możliwości.

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_cool.gif" alt="8-)" />

    Możesz pod przyciski wirtualne wklejać wszystkie funkcjonalności które dostępne są z poziomu interfejsu web Fibaro. Również wypełnienie tej tabelki.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    rafal.m,

    jesteś niesamowity, naprawdę kawał dobrej roboty. Nie wiem co na to Fibaro ale rzeczywiście dzięki temu mozna doprowadzić HC2 do tego, że naprawdę będzie inteligentna

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    rafal.m,

    jesteś niesamowity, naprawdę kawał dobrej roboty. Nie wiem co na to Fibaro ale rzeczywiście dzięki temu mozna doprowadzić HC2 do tego, że naprawdę będzie inteligentna

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

    Ważniejsze, żeby była przewidywalna

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Nie wiem tylko dlaczego u mnie nie pojawia sie sekcja "Form data"

    Wygląda na to, ze musze skopiować zawartość zakładki "Response"

    czy u Was jest inaczej?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Nie wiem tylko dlaczego u mnie nie pojawia sie sekcja "Form data"

    Wygląda na to, ze musze skopiować zawartość zakładki "Response"

    Jeśli pierwsza linijka w "Request header" rozpoczyna się od GET, to "Form data" jest zapewne puste. Tak ma być, bo wszelkie parametry przekazane są już w pierwszej linijce.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    No i bomba

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Zaraz jak znajde wolna chwile zabieram sie za to.

    Wielkie dzieki

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest PJ

    Super sprawa! Rzeczywiście daje to wielkie możliwości i dzięki za podzielenie się instrukcją i kodem;)

    Tylko że niestety nie udało mi się zrobić, żeby działało u mnie. Czy na wersji 3.517 również powinno działać?

    Testowo próbowałem dwie komendy:

    Please login or register to see this code.

    (ostatnia komenda wpisana jako jedna linia - sprawdzone w notepad++. Druga komenda:

    Please login or register to see this code.

    Urządzenie wirtualne posiada adres ip 127.0.0.1, port sam wpisał się 80. Próbowałem z zaznaczoną funkcją czekania na odpowiedź urządzenia i bez. Czy jest coś, co pominąłem?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Please login or register to see this code.

    Nie jestem pewny, czy centralka przyjmie definicje tylko dla jednego dnia?

    Please login or register to see this code.

    To powinno działać o ile login i hasło to admin:admin, a id strefy to 19. Nie mylić z id urządzenia czy pomieszczenia.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest PJ

    oczywiście login to admin i hasło to również admin. id strefy to 19, też się zgadza. Ale mimo tego nie wprowadza mi trybu wakacyjnego (przy tabelce trybu wakacyjnego powinno się wtedy pojawić 8 stopni obok tej strefy, tak jak to jest przy wprowadzeniu ręcznym tego ustawienia?)

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    oczywiście login to admin i hasło to również admin. id strefy to 19, też się zgadza. Ale mimo tego nie wprowadza mi trybu wakacyjnego (przy tabelce trybu wakacyjnego powinno się wtedy pojawić 8 stopni obok tej strefy, tak jak to jest przy wprowadzeniu ręcznym tego ustawienia?)

    Pousuwaj spacje na końcu każdego wiersza.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest PJ

    Nie mam spacji, specjalnie nawet wkleiłem komendę kompletną do notepad++ żeby sprawdzić. Każdy wiersz kończy się CRLFem. Pomiędzy przedostatnim i ostatnim wierszem jest natomiast wiersz posiadający tylko CRLF

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...