Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Żarówka LED na 230V współpracująca z dimmerem


deptula

Recommended Posts

Please login or register to see this link.

zamontowana przetestowana ściemnianie działa ok

ja kupiłem 12W z:

Please login or register to see this link.

tania szybka dostawa

Przez dłuższy czas ściemniane mogłem znaleźć tylko na 12V, zatem może komuś przyda się info.

pozdr Mariusz

Please login or register to see this attachment.

Link to comment
Share on other sites

Please login or register to see this link.

zamontowana przetestowana ściemnianie działa ok

Przez dłuższy czas ściemniane mogłem znaleźć tylko na 12V, zatem może komuś przyda się info.

pozdr Mariusz

Dziękuję, przydało się. Sam wpadłem (pisałem o tym, acz bez podania firmy) na te ściemnialne "żarówki" LED, lecz nie zdążyłem ich kupić i przetestować. Potwierdzenie, że są ok jest zdecydowanie przydatne.

Link to comment
Share on other sites

Guest simryc

czy faktycznie są tak jasne jak piszą? - odpowienik 100W ?

Link to comment
Share on other sites

Skoro pojawił się temat żarówek led to działa również ściemnialna Philips Master LEDbulb.

Dostępne są 12w->60w i 17w->75w żarówki świecą rewelacyjnie, światło jest jasne ciepłe porównywalne z tradycyjnymi żarówkami, jedyna wada to cena.

Please login or register to see this link.

Please login or register to see this attachment.

Link to comment
Share on other sites

Guest pawel.piwowar

Zęby zjadłem i spaliłem 2 żarówki LED, ale rozwiązałem (na własny użytek) problem podłączenia tanich ledów nieściemnialnych 230V. Używam tanich żarówek dalekowschodnich 230V z łączem G9 i gwintem E14 o mocy katalogowej 3.5W. Oczywiście łączę je (jedną z nich, jeśli jest więcej w sekcji) równoleglegle z bypassem i .... rezystorem 6.8kOHM o mocy 10W (cena 80 gr !!!). Rezystor ten dobrany doświadczalnie (10 kOHM był za duży dla moich żarówek) eliminuje migotanie i niewyłączanie żarówek przy pracy w trybie ON-OFF. (Parametr 10 = 0, parametr 13=98)

Rozwiązanie ma kilka wad:

- rezystor cermetowy ma spore rozmiary (choć do niekórych lamp łatwiej go upchnąć niż bypass)

- rezystor się grzeje (jednak moc P<8W i można wytrzymać)

- światło (w stanie zapalonym) pobiera dodatkową energię (ok. 8W, pół biedy, gdy jeden rezystor przypada na 5-7 żarówek, ale mam kinkiety z 2 żarówkami i wtedy "usprawnienie" pobiera więcej prądu niż te żarówki !!)

- praca wyłącznie ON-OFF

... ale w końcu uniknąłem wymiany 75 żarówek przy dodatkowych kosztach łącznych poniżej 25 zł (nie licząc bypassów)

Nie mam pojęcia, czy inne tanie żarówki LED dadzą się "ujarzmić" przez Dimmery Fibaro.

Link to comment
Share on other sites

  • Topic Author
  • czy faktycznie są tak jasne jak piszą? - odpowienik 100W ?
    piszą co popadnie, popatrz na opakowanie... ale w realu świecą dość jasno, dałem tę żarówkę na mały pokój (3x4) i jest wystarczająco jasno, przy czym barwa światła jest dość przyjemna i nie męcząca oczu - jak widać na opakowaniu kupiłem biały ciepły

    pozdr Mariusz

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

  • Topic Author
  • Jaka jest praktyczna długośc działąnia takich żarówek ?
    Teoretycznie parę lat, w praktyce, zależnie od jakości, bywa różnie. W oświetleniu zewnętrznym zasilanym z solara, gdzie żarówka świeci mi, w sezonie o dobrym nasłonecznieniu, kilka godzin na dobę, niektóre potrafiły zdechnąć w 2-3 miesiące, na szczęście z reguły mają gwarancję 24 miesiące.
    Link to comment
    Share on other sites

    • 1 month later...
    • 1 year later...
    Guest Sensotronica

    Stosuję żarówki ściemnialne EcoEnergy z gwintem E27. Potwierdzam, że działają prawie zawsze bardzo dobrze.

    Te o barwie białej ciepłej 4000K świecą światłem wg mnie lepszym niż żarówki tradycyjne, barwa jest nieco chłodniejsza od oświetlenia żarowego przez co lepiej wygląda kiedy pomieszana ze światłem słonecznym. Wydaje mi się że spektrum światła jest zdecydowanie szersze niż innych tanich żarówek (może ktoś ma jak to zmierzyć?).

    Startują od około (na oko) 15% mocy, co jest też niezłym wynikiem w tej półce cenowej. Przejście od 15% do 100% ciągle nie jest liniowe - przynajmniej tak się wydaje na oko (tu też może ktoś by mógł wrzucić pomiar z luksomierza) - ale krzywa jasność/moc jest już całkiem zbliżona do prostej. Tu też moim zdaniem duża zaleta względem żarowego oświetlenia gdyż niezależnie od ustawionej mocy mają praktycznie stałą barwę.

    Niestety - jak pisałem na początku - działają dobrze PRAWIE zawsze. Tzn. w niektórych przypadkach (niezależnie czy jest bypass czy nie), tam gdzie w obwodzie są 2 żarówki lub więcej przy niepełnej mocy zaczynają migotać. Oczywiście wymiana jednej z żarówek w obwodzie na tradycyjną pomaga, ale po pierwsze żre prąd a po drugie ma inną barwę przy ściemnieniu i paskudnie wygląda.

    Ponadto niekiedy załączanie jednego obwodu powoduje mignięcie innych które są przyciemnione.

    Wydaje mi się, że im gorzej doziemiona instalacja tym częściej takie rzeczy występują natomiast nie mierzyłem rezystancji uziemienia na instalacjach gdzie wszystko działa dobrze i na tych gdzie działa gorzej.

    Tu chciałbym zaapelować do osób które mają wiedzę w dziedzinie elektrotechniki i elektroniki w szczególności do ludzi z FIBARO o pomoc w rozwiązaniu problemu "migoczących" ledów. Jakie zjawisko powoduje takie działanie i jak mu przeciwdziałać? Czy stosować filtry? Jeżeli tak to jakiego typu? Jak je zbudować, gdzie kupić jak podłączyć? Poprawiać uziemienie instalacji?

    Liczę na to że dla kogoś kto się zna odpowiedź jest oczywista i fajnie gdyby się nią podzielił z tymi którzy znają sie na rzeczy trochę mniej.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Reply to this topic...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...