Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

UBS może więcej - pomiar natężenia światła


Schramm

Question

Witam, opracowałem moduł który dokonuje pomiaru natężenia światła. Współpracuje z UBS więc nie ma problemów z komunikacją z HC2. Podłącza się go jak czujnik dallas, a w odpowiedzi zamiast temp. dostajemy informacje o natężeniu światła w skali 0 do 102 (tylko wartości całkowite) aby łatwo było oprogramować zależności. Do jednego UBS tak samo jak czujniki dallas możemy podpiąć do czterch moich czujników bądź mieszać z dallasami. Produkt przetestował kolega Rysiek nick Sztywniak. Mam nadzieję, że napisze kilka słów. Jeśli będziecie zainteresowani to proszę o kontakt. W opracowaniu także inne moduły, ale o tym później.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Brawo Schramm, zapisuję się jako pierwszy do zakupu.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest sztywniak

nie jestem elektronikiem więc opis będzie bardziej użytkowy.

Jakiś czas temu pisałem że szkoda że nie można do UBS podłączyć innych czujników oprócz Dallas-a na co odpowiedział mi Schramm że On taki posiada

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

Podpięcie do UBS jest banalne, podpinamy jak dallas-a, zasilanie z zasilacza UBS

W HC 2 widoczny jest jako termometr ale mnie to w niczym nie przeszkadza. Ważne że przekazuje wartości.

Czujnik działa od 4 dni i obserwuje wyniki. Fajnie w zdarzeniach widać kiedy przejechał samochód i zaświecił w okno

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

Dokładności czujnika nie jestem w stanie zweryfikować ale myślę że jest to tylko kwestia zastosowanego fotorezystora.

Poczekam jeszcze parę dni aż nazbieram trochę danych żeby określić od jakich wartości będą reagowały sceny.

Reasumując : to urządzenie było mi bardzo potrzebne i cieszę się że powstało, na dodatek jest malutkie co jest kolejnym plusem

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

Czujniki chciałbym zastosować do zapalania świateł jeśli w pomieszczeniach jest zbyt ciemno oraz do zasłaniania rolet jeśli jest zbyt jasno(świeci w TV).

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Płytka trochę większa od UBS, czujnik światła wyprowadzony na zewnątrz - to też mały element, łatwy do ukrycia.

    [ Dodano: 2013-04-25, 11:11 ]

    Witam ponownie, dostaje pytania odnośnie czujnika na priv ale odpowiedzi pozwolę sobie zamieścić na forum. 1. Wymiary i obudowa : trochę większy od samego UBS, bez obudowy jak UBS, można go dowolnie schować jak czujniki dallas DB18B20, 2. wskazania są raportowane w panelu UBS jako dodatkowy termometr (ikonę można zmienić) w stopniach C, ale to nie przeszkadza w budowaniu własnych warunków np w scenach. 3. Tak, może mierzyć natężenie światła wewnątrz i na zewnątrz, po prostu fotoelement jest poza płytką i gdzie go umieścimy nie ma znaczenia, 4. Nie ma żadnych problemów z komunikacją, HC2 widzi go jako kolejny czujnik temp. w panelu UBS, tak więc nie ma obaw o brak integracji z systemem. 5. inne wskazania niż natężenie światła, jest taka możliwość (postaram się opracować) a co by Was interesowało? 6. cena, jestem na etapie wdrożenia produkcji, powinno się to zamknąć w kwocie 75 do 80 zł - ale dokładna cena będzie znana za dni kilka. pozdrawiam

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Płytka trochę większa od UBS, czujnik światła wyprowadzony na zewnątrz - to też mały element, łatwy do ukrycia.

    czy ten czujnik jest dostęny? czy mógłbyś przesłać zdjęcie takiego zestawu? Jaka jest cena?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Witam,

    TAK czujnik jest dostępny - pierwsze egzemplarze trafią do zamawiających za 2 tygodnie.

    Poniżej zdjęcie czujnika (a dokładnie elektroniki) w porównaniu do UBS, bo faktyczny czujnik to element o średnicy 5mm bądź 10mm (w zależności od wersji) wyprowadzony na przewodach poza płytkę. Cena 80zł. Trwają testy końcowe innego urządzenia tzn odpowiednika Global Cache (pilot podczerwieni) - obsługa 4 lub 8 urządzeń, jedna dioda nadawcza (nic na kablach jak w GC), komunikacja wykorzystuje protokół z-wave, układ uczy się kodów z oryginalnych pilotów, cena sporo niższa niż GC. Niebawem więcej informacji.

    [ Dodano: 2013-06-03, 20:40 ]

    dodaje jeszcze zdjęcie samego fotoelementu (na zdjęciu dwa fotoelementy o różnych wielkościach jak w opisie w porównaniu do czujnika temperatury Dallas 18B20)

    [ Dodano: 2013-06-03, 20:41 ]

    i jeszcze zrzut ekranu - zainstalowane dwa czujniki światła

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Jak podlacza się taki czujnik (do USB? do Kontaktronu? czy wymaga zasilania? jakiego? jak można budować na nim sceny (jakie są właściwości elementu, jak wskazuje natężenie oświetlenia)?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Jak podłączyć? odp w moim pierwszym poście i poście kol sztywniaka - ale gwoli wyjaśnienia - podpinamy zasilanie do zasilacza UBS (to tylko dwa kabelki + i - odpowiednio oznaczone) i jeszcze tylko kabel sygnałowy - kolor biały w UBS to ten sam, do którego łączy się czujnik temp dallas.

    Zasilanie?patrz wyżej - ten sam zasilacz co do UBS

    Sceny jak? - tak samo jak dla czujnika temp, wskazania są od 0 - ciemność (ciemność, widzę) do 102 pełne oświetlenie - wykazywane są tylko wartości całkowite. ale jak ktoś by chciał mega dokładnie to mogę zmienić oprogramowanie. Wydaje się to jednak zbyteczne bo 103 wartości dobrze odzwierciedlają natężenie światła. W zamieszczonym screen"ie widać podłączone 2 czujniki światła wskazujące wartość 84 - to znaczy dość jasno. Chyba jasno to wyjaśniłem? Hahaha (śmieję się z siebie)

    Sprecyzuj o co Ci chodzi w ostatnim pytaniu? Czy mam Ci wyjaśnić zasadę działania mojego modułu?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Dzięki za informacje. Chciałbym zamówić taki egzemplarz do testów.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest PJ

    Super, jeszcze tylko przydałoby się poprosić panów z FIBARO, żeby uwzględnili możliwość zmiany z poziomu aplikacji, żeby można było wybrać, czy urządzenie jest termometrem, czy innym urządzeniem (zmienić grafikę na słoneczko i stopnie Celcjusza na procenty), żeby nie raziło w oczy

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • do MietekK - proszę o kontakt na pw (priv)

    do PJ - zmiane grafiki zgłosiłem w Fibaro (dokładnie brak możliwości zmiany ikony), natomiast st C na %, tak jak piszesz.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    W dniu 23.04.2013 o 19:08, Schramm napisał:

    W opracowaniu także inne moduły, ale o tym później.

    Temat stary  ,ale ciekawy więc warto odświeżyć :)

    Czy masz coś opracowane po za czujnikiem LUX ? Mnie osobiście interesuje  czujnik wilgotności pod UBS`a w zakresie 0-100% do wykorzystania w saunach (warunki pracy 0-110 stopni C oraz wilgotności 0-100%)

     

    Czy warto czekać na >>> 

    Please login or register to see this link.

     <<<  która ma mieć większe możliwości wykorzystania  i może będzie obsługiwać inne czujniki np  >>> 

    Please login or register to see this link.

     <<< ?

     

     

    pozdrawiam

    kosmacz

    Edited by kosmacz
    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...