Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Licznik Prądu, Wody, Gazu


Guest pawel.piwowar

Recommended Posts

Guest pawel.piwowar

Sądzę, że kosztem niewielkiej modyfikacji oprogramowania FGBS-001 lub FGK107 można by pozwolić na wizualizację liczników zużycia energii elektrycznej, gazu, czy wody. Wystarczyłoby w tych urządzeniach oprogramować funkcjonalność 32-bitowego, ładowalnego licznika impulsów . Można by wtedy podłączać do zacisków kontaktron, bądź fotobarierę (stare liczniki mechaniczne lub nowe z impulsującym LED). Z powodzeniem zastępowałoby by to urządzenie NorthQ 9021

Please login or register to see this link.

Fibaro, czy mieliście taki pomysł ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Czy ktoś z Was ma u siebie licznik prądu i wody zintegrowany z Fibaro? Mam na myśli rozwiązania kontaktronowe, które zliczają i co jakiś czas (np 5 minut) przekazują informację o rzeczywistym zużyciu.

Znam rozwiązanie z opaskami na przewodach elektrycznych ale z tego co opisujecie to nie są tak dokładne.

Co stosujecie u siebie?

Chce mieć rzeczywiste zużycie prądu w Fibaro, co mam zastosować? Interesuje mnie najbardziej dokładne rozwiązanie, niekoniecznie najtańsze.

Link to comment
Share on other sites

Guest sztywniak
  • Topic Author
  • zastosuj licznik z możliwością zdalnego odczytu. F&F takie produkuje

    Link to comment
    Share on other sites

    Używam licznika LE-03MP firmy F&F (ok 700zł). Jest to licznik z analizą parametrów sieci.

    HC2 komunikuje się z nim i odczytuje informacje poprzez modbus rtu. Potrzebny do tego jest konwerter rs-485 > TCP/IP. Ja używam ACT-1000 zakupiony w telmatik.pl (ok 300zł).

    Korzystając z wątku na forum o modbus stworzyłem urządzenie wirtualne w którym prezentowane są dane z licznika.

    Oprócz tego zakupiłem także trzyfazowy miernik energii z-wave Aeon-Labs DSB28. Niestety nie pokazuje pomiaru w wersji 4.xx

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    Energia pobrana to jest Twój aktualny stan licznika? Rozumiem, że można sobie skonfigurować tam wartość początkową stanu licznika i później dodaje zużycie?

    Jaki jest czas aktualizacji informacji? Co ile się odświeża?

    Link to comment
    Share on other sites

    Energia pobrana jest to energia którą pobrałem od początku założenia licznika (licznik zamontowany był niedawno). Oczywiście zerowanie licznika możesz w prosty sposób zrobić w urządzeniu wirtualnym (zwykłe działanie matematyczne). Czas odświeżania ustalam sam. Kod wykonuje się w pętli głównej urządzenia wirtualnego (pętla główna wykonuje się co 3sek) ja odświeżam co 10 sek (max częstotliwość odświeżania licznika wg instrukcji wynosi 15Hz).

    Muszę tu jednak wspomnieć że co kilka odczytów wkradają się przekłamania w odczycie niektórych wartości, jednak myślę że jest to kwestia albo złego skonstruowania kodu w lua (nie jestem zbyt dobry w programowaniu) bądź zakłóceń na linii rs-485 (licznik-konwerter).

    Link to comment
    Share on other sites

    Ok, dzięki za informację

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Reply to this topic...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...