Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Fibaro i kolektory słoneczne


farmi

Question

Witam

Czy jest jakaś szansa aby wyciągnąć dane z czujników temperatury typu NTC10k które wchodzą do sterownika solarnego (temp kolektora na dachu, temp glikolu w obiegu oraz temp góra i dół zasobnika)? Mam solary do CWU i CO Hewalexa.

Bardzo zalezało by mi przechwycić te dane i wg nich dopasować sobie uruchamianie pomp podłogowych. Na UBS chyba nie da rady - a nie wiem jak jest z RGBW?

Link to comment
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Istnieją gotowe przetworniki z wyjściem 0-10 V, które idealnie pasowały by do RGBW ale współpracują z czujnikami PT100.

Nie prościej obok NT10k przypiąć DS1820 i pimpka ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Tylko, że już np nie doprowadzę dallasa na dach aby wskazał mi temp kolektorów bo wszystko mam zabudowane...

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Tylko, że już np nie doprowadzę dallasa na dach aby wskazał mi temp kolektorów bo wszystko mam zabudowane...

    to daj door window sensor + dallas

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ja u klienta do kotła podłączyłem UBS i dallasa;) Chodzi bardzo dobrze;) Tak samo można to zrobić z dachem.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    a czy musisz prowadzic czujke zeby mierzyc temperature przy kolektorze?

    nie latwiej powiesic wszystkie czujki kolo zbiornika? przeciez do niego wchodza rury z kolektora zasilanie i powrot, oraz temp gora i dol zbiornika, w sam raz pod jednego pimpka i 4 dallasy

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    farmi,

    Najłatwiej jest zrobić tak jak piszeyulas, ponieważ są też przetworniki 0-10v, które mają wejście do NTC.

    Sprawdź tuaj:

    Please login or register to see this link.

    www.produal.com

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Uwzględniając powyższe sugestie Szanownych Forumowiczów kwestie monitorowania stanu swoich solarów rozwiązałem w następujący sposób.

    Moduł sterujący instalacją solarną podłączyłem przez WallPluga - dzięki temu na podstawie poboru mocy mam informację czy i kiedy solary "ruszyły" i kiedy zakończyły swoją pracę.

    Informację o poborze mocy powyżej 2W przy użyciu prostej bloczkowej sceny przekazuję poprzez zmienną globalną. Stan tej zmiennej monitoruje inna scena i przy zmianie jej stanu HC2 wysyła mi stosownego pusha.

    Monitorowanie temperatury wody w zbiorniku CW realizuję poprzez czujnik:

    Please login or register to see this link.

    podłączony do kontrolera RBGW. Element końcówki czujnika mieści się w odpowiednim otworze zbiornika razem z fabrycznym czujnikiem temperatury.

    Dodatkowo poprzez kolejną zmienną globalną zbieram temperaturę wody w progach co 10 stopni: 40, 50, 60, 70 i po zmianie stanu zmiennej HC2 informuje mnie również pushem.

    Dodatkowo, przy temperaturze >70 stopni włączam na 30 minut cyrkulację CW żeby trochę wyrównać temp. w całej instalacji.

    To tak ogólnie. Teraz pracuję nad optymalizacją poszczególnych scen bloczkowych i sklejeniem czego się da w jak najkrótszy kod w LUA.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ja używam UBS do kontroli kolektorów i stanu CWU.

    Czujniki temperatury mam podpięte na górę, środek i dół zbiornika, czwarty na powrót z kolektorów. Do pompy kolektorów i pompy zasilania z pieca mam podłączone przekaźniki 220V monitorujące włączenia zasilania tych pomp. Styki przekaźników czyta też UBS.

    W ten sposób przy użyciu jednego UBS mam pełny obraz pracy systemu centralnej wody użytkowej i możliwość optymalizacji pozostałej automatyki.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Cybercop moglbys wkleic mi te sceny bloczkowe odnosnie poboru mocy. Chce zrobic takie samo rozwiazanie w przypadku mojego rekuperatora. Dzieki z gory.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...