Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Czujniki ruchu / obecności


ProtoS

Question

Witam.

Jestem w trakcie planowania - budowania - wdrażania instalacji FIBARO w moim domu.

W starej części domu mam instalację alarmową spiętą z firmą ochroniarską i to działa prawidłowo. W nowo dobudowywanej części ze względu na dużą ilość czujek muszę zrobić nową instalację. Pytanie czy fibaro jest w stanie zastąpić tradycyjną instalację (czy ktoś tak ma) i wynikowo za pomocą "universal sensor" skomunikować się z centralką w starym budynku (przez stworzenie nowej grupy i jako czujka w niej - z tym nie będzie problemu)

Wiem że mając czujki ruchu wszędzie mógł bym je wykorzystać także do innych celów (sterowaniem oświetleniem, rekuperacją) tylko czy to zda egzamin jako alarm (czy ktoś to wdrożył i działa). Drugie pytanie to czy stosować czujki radiowe czy też (mam pociągnięte wszędzie kable) czujki tradycyjne wpięte przez universal sensor ?

Link to comment
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

ProtoS,

Tutaj odpowiedź nie jest oczywista. Urządzenia Z-WAVE, z racji na swoją uniwersalność, mogą de facto działać jako samodzielny, bezprzewodowy system alarmowy. Urządzenia Fibaro mają nawet specjalną certyfikację alarmową klasy C. Możesz więc używać starego systemu alarmowego + nowe urządzenia Z-WAVE oraz uzbrajać stary alarm poprzez moduł switch, a także alarm mógłby się uruchomić po naruszeniu jednego z "nowych" czujników Z-WAVE. Jaki alarm posiadasz?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Jeżeli myślisz o alarmie to raczej wybierz Satela przewodowego i zsynchronizuj z Fibaro. w Satelu masz system z podtrzymaniem, powiadaminiem radiowym do operatora. A dzięki Fibaro możesz dołożyć sobie dodatkowe funkcje (sceny). Stary system dołącz poprzez UBS 'y albo pomyśl o wymianie centrali.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Centralkę muszę i tak zmienić na nową bo stara obsługuje 64 urządzenia i ma 10 lat

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> (mam zajęte 62 porty) a w nowej części dojdzie około 40 punktów. Pytanie czy Fibaro współpracuje z każdą centralą Satela i czy będzie możliwość (z którą) odczytywania stanu czujek (każdej) a nie tylko na zasadzie stref. Mam czujki na terenie więc mógł bym je użyć także do sterowaniem światłem przez Fibaro czy też otwietaniem bramy garażowej gdy alarm rozbrojony a ja do niej podejdę.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Właśnie od wczoraj bawię się integracją z Satelem integrą 64. Warunkiem pełnej integracji jest aby centrala posiadała moduł do komunikacji w sieci (ETHM).

    Fibaro ładnie zaciągnął z Satela wszystkie wejścia łącznie z nazwami (czujki PIR i kontraktony), wyjścia (syreny i lampy), nazwy stref.

    Wszystkie elementy Satela są widoczne jako urządzenia w Fibaro. Wejścia pokazują swój stan/naruszenia natomiast nie potrafię zmusić Fibaro aby wysterowało wyjściem np. załączyło syrenę.

    pozdrawiam,

    Jacek

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • jest centrala satel ktora ma w sobie gsm i wifi. czy to wystarczy?

    czy odczytujac stany czujek z satela mozna sterowac urzadzeniami w fibaro?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Na drugie Twoje zdanie odpowiedź brzmi: tak

    Pierwszego zdania niestety nie zrozumiałem.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • juz sie poprawiam

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> pisalem z auta i z pamięci

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> centrala satel moze miec modul gsm wydawalo mi sie ze wifi tez ale jednak trzeba dokupic modul lan a wifi nie ma

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> wiec pyt 1 tez juz nie ma

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    jest centrala satel ktora ma w sobie gsm i wifi. czy to wystarczy?

    Pamiętaj że musi to być Satel Integra

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Tak dziękuję. Zakupiłem płytę główną + moduł LAN i pierwsze testy ok

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Przejrzałem ofertę i w sumie za cenę 1 czujki bezprzewodowej mogę kupić 2 czujki na przewodzie z funkcją awaryjnego oświetlenia LED

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    czy odczytując stany czujek z satela można sterować urządzeniami w fibaro?

    Witam, jestem początkujący. Mam dom z alarmem satela integra 64, chcę instalować fibaro.

    W każdym pomieszczeniu mam czujkę ruchu, w wielu kontaktrony. Czy mogę ich użyć do sterowania innych urządzeń fibaro. Przykładowo: wykrycie ruchu przez czujkę alarmu w toalecie włączy światło oraz włączy wentylator w tym pomieszczeniu ? Inny przykład wyjście na korytarz w godzinach nocnych (np. po 22:00) powoduje zapalenie się światła na 35% (po zaprzestaniu wykrywania ruchu gaśnie), jednakże po naciśnięciu przycisku na 100% i wyłącznie również przyciskiem.

    Pytam ponieważ nie chcę dublować czujek ruchu, jedne z satela drugie z fibaro.

    Z drugiej strony czy jest możliwe wykonanie jakiś scen (np. sceny wyjścia z domu - rolety w dół, wyłączenie tego i owego) uzbrajając alarm przed wyjściem z domu ?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    witam,
    W domu mam zainstalowany alarm Satela , moduł do komunikacji w sieci (ETHM) oraz centrale Fibaro.
    Po zmianie dostawcy internetu a aplikacji FIBARO nie widać naruszenia czujek ruchu, kontaktronu(otwarcie i zamkniecie bramy garażowej ) oraz nie działa scena z wykorzystaniem czujki ruchu- zapalanie światła. Wcześniej wszystko działało
    Prośba o pomoc ?  Czy to jest kwesta ustawień LAN  w aplikacji FIBARO?
    Fachowiec który to konfigurował ustawił Typ połączenia sieciowego : Statyczne IP.

     

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...