Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Propozycje użytkowników


j.nowacki

Recommended Posts

  • Topic Author
  • mariusz4567, będzie to następne urządzenie, które zostanie opublikowane.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest sztywniak

    @mariusz4567: w niedziele wieczorkiem masz w prognozie dosyć duży deszcz

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest mariusz4567

    Adv.Usr.sztywniak, prosze o codzienna aktualizacje

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_razz.gif" alt=":-P" />

    Link to comment
    Share on other sites

    Kolejna propozycja - sam chciałem to napisać ale skoro pojawia się taka możliwość a ja nigdy nie mam czasu się zabrać za nauczenie LUA to chętnie skorzystam.

    Sterownik gruntowego wymiennika ciepla do rekuperatora:

    Posiadam rekuperator z gruntowym powietrznym wymiennikiem ciepla (tzw. GWC) - jest to w praktyce 60mb grubej rury PVC zakopanej w ogrodzie i docelowo w zależności od pory roku ma to za zadanie schładzać bądż nagrzewać powietrze pobierane z zewnątrz do rekuperatora.

    Co do zasady latem powietrze przechodzące przez GWC się schładza co korzystnie wpływa na temperatury w domu zimą się ogrzewa co również jest porządane. Natomiast wiosną i jesienią trudno jest ustawić właściwą strategię - czyli czy korzystać z powietrza pobieranego przez GWC czy nie.

    Moja instalacja ma więc zamontowaną przepustnicę:

    - gdy jest zamknieta powietrze pobierane jest z GWC gdy otwarta bezpośrednio z zewnątrz z pominięciem GWC - przepustnica jest sterowana elektrycznie i tu mam nadzieję wykorzystać to sterowania moduł 2x1,5k ( przepustnica:

    Please login or register to see this link.

    )

    Na wejściu powietrza nawiewanego z zewnątrz do rekuperatora do rekuperatora mam zainstalowany czujnik temperatury podłączony do UBS który mowi o tym jaka jest temperatura powietrza pobieranego z aktualnie wybranego zrodla.

    Chciałbym urządzenie które będzie działało następująco:

    Sprawdzi jakie jest aktualnie wybrane źródło powietrza nawiewanego (z GWC czy bezposrednio) i raz na jakiś czas np. co 4 godziny przełączy się na 2 minuty z aktualnego źródła na to drugie by w tym czasie wykonac pomiar jego efektywności. Jeżeli temperatura drugiego zrodla jest bardziej optymalna (tzn. np. gdy temperatura na zewnatrz jest powyzej 25 stopni wybieramy to chłodniejsze) gdy temperatura na zewnątrz jest poniżej 10 stopni to cieplejsze. W pozostałych przypadkach wybieramy bezpośredni dopływ powietrza pozwalając GWC sie regenerować.

    Rzecz jasna mam też pomiar średniej temperatury w budynku oraz temperatury na zewnątrz budynku gdyby takie były potrzebne.

    Przykładowa dokumentacja sterownika który tu opisałem:

    Please login or register to see this link.

    Dzięki !

    Link to comment
    Share on other sites

  • Topic Author
  • Przepraszam za zmianę kolejności ale urządzenie użytkownika uk4sh mogłem napisać mając narzędzia, którymi dysponuję poza dniami roboczymi

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20">

    Należy:

    -w pierwszych 2 przyciskach dodać id switch'y, sw1 to switch załączany by powietrze było dostarczane z zewnątrz, sw2 z GWC

    -w trzecim przycisku dodać id switch'y, id termometru mierzącego temperaturę nawiewanego powietrza oraz WARTOŚĆ (nie id) temperatry na zewnątrz

    Urządzenie GWC działa następująco:

    - przyciski "GWC" i "Bezposrednio" ustawiają żądaną pozycje przepustnicy

    - Przycisk "Auto" wykonuje następujące czynności:

    - sprawdza, czy temperatura jest mniejsza od 10st lub większa od 25

    a) jeśli tak:

    -sprawdza skąd jest nawiewane powietrze, zapisuje do zmiennej lokalnej, na podstawie temperatury zewnętrznej decyduje jaka zmiana temperatury jest pożądana

    -jeśli załączone są oba switche, lub żaden, to załącza tylko pierwszy i czeka 60s na stabilizację temperatury

    -pomiar temperatury w aktualnym położeniu, zapisanie do zmiennej, 120s

    -zmiana położenia, oczekiwanie 60s na stabilizację temperatury

    -pomiar temperatury w aktualnym położeniu, zapisanie do zmiennej, 120s

    -porównanie temperatur

    -jeśli zmiana było potrzebna, urządzenie nie robi nic (bo została dokonana przy pomiarze temperatury)

    -jeśli zmiana była niepotrzebna, zostaje przywrócony stan pierwotny

    -jeśli temperatury były równe, zostaje wybrany dopływ bezpośredni

    b)jeśli nie, zostaje wybrany dopływ bezpośredni

    Proszę mi wybaczyć komentarze po angielsku, przygotowuję urządzenia do publikacji na angielskiej części forum.

    Proszę o uwagi do działania urządzenia.

    Link to comment
    Share on other sites

    Bardzo dziękuję za ten skrypt - sprawdzę go gdy tylko moja centralka wróci z serwisu bo niestety straciła kontakt z rzeczywistością. Skrypt można jeszcze bardziej i ciekawiej rozbudować (jak się pobawię to dam znać o efektach). Do tego można również zastanowić się nad urządzeniem sterującym siłą nawiewu rekuperatora - moja centrala (Brink Renovent Excellent) posiada możliwość ustawienia czterech biegów za pomocą zwykłego przełącznika 3-pozycyjnego, który jak myślę można zastąpić kostką RGBW a dodatkowo do wejść kostki podpiąc pomiar CO2 i innych parametrów (tryb AUTO) oraz zapewne utworzyć jakiś harmonogram lub reakcję na ruch w budynku - muszę to jeszcze przemyśleć. Latem często stosuje się też zwiększenie wydajności centrali nocą by "napompować" do domu jak najwięcej świeżego powietrza (lepszy sen) i jednocześnie schłodzić noc powietrzem które nocą jest jeszcze trochę chłodniejsze.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 2 weeks later...

    Witam serdecznie,

    Jak mogę wy edytować scenę aby w nocy obieg wody nie uruchamiał się?

    j.nowacki, tez jestem zdania, żeby jej nie ruszać, bo stanie się mniej uniwersalna i takie poprawianie wprowadzi niepotrzebne zamieszanie. dayton84, takie funkcje jak piszesz zrób sobie sceną z wykorzystaniem przycisków, które są w wirtualce. Tak naprawdę w niej jest już wszystko, a dopasować pod siebie może już każdy wedle potrzeb.
    Link to comment
    Share on other sites

  • Topic Author
  • dayton84, należy w scenie, w instrukcji "if" rozpoczunającej się w 19 linii dodać warunek "and" i sprawdzić, czy godzina zawiera się w ustalonych ramach.

    Link to comment
    Share on other sites

    Bardzo prosze o wirtualne urzadzenie ktore bedzie kalkulatorem zuzytej energii elektrycznej.

    W moim przypadku jest to taryfa G12G, która podzielona jest na 2 strefy dzienna i nocną.

    Strefa dzienna

    - od 7 do 14 i od 16 do 22 oraz sobota od 7 do 14

    Strefa nocna

    - od 14 - 16 i od 22 do 7 oraz od soboty godzin 14 do poniedzialku godziny 7

    Opłaty:

    Strefa dzienna 0,4112 zł brutto

    Strefa nocna 0,2002 zł brutto

    Dysponuje 3 fazowym licznikiem Aeon Labs,który podpięty jest do zasilania pompy:

    1 faza to ID urządzenia 25

    2 faza to ID urządzenia 26

    3 faza to ID urządzenia 27

    Chciałbym aby kalkulator zliczał mi zużyte kWh z poszczególnych faz, poczym identyfikował na podstawie czasu strefy dziennej i nocnej ile zostało zużyte w strefie dziennej a ile w nocnej w ciągu miesiąca a następnie ile będzie to kosztować.

    Z góry dziękuje

    Pozdrawiam

    [ Added: 2014-07-29, 18:11 ]

    Chyba się nie da?;]

    Link to comment
    Share on other sites

    • 2 weeks later...

    j.nowacki, już miesiąc czekam cierpliwie na obiecaną przez Ciebie wirtualny. Czy są jakieś problemy techniczne, które powodują, że nie da się zrobić wszystkich moich założeń, czy po prostu entuzjazm w temacie upadł.....

    Link to comment
    Share on other sites

  • Topic Author
  • W związku z większym obciążeniem bieżącym wsparciem technicznym spowodowanym sezonem urlopowym przygotowanie tego urządzenia zostało znacznie opóźnione, za co serdecznie przepraszam. Natychmiast wznawiam pracę nad tym rozwiązaniem.

    Link to comment
    Share on other sites

    globart,

    Przygotowałem wirtualne urządzenie do zarządzania zraszaczami. Urządzenie działa dla dwóch zraszaczy i dowolnej ilości ustawionych cykli. Wydaje mi się, że zawarłem wszystkie najważniejsze opisane funkcjonalności. Kod może wydawać się trochę spory, ale dzięki temu lepiej widać jak działa. Pozostałe i dodatkowe elementy można dodać opierając się na tym co jest już zrobione.

    Należy utworzyć zmienne:

    bylDeszcz

    opad_koniec

    pada

    W przycisku Odśwież na samym początku należy ustawić dane dla swojej centralki i pobrać ze strony antistorm.eu numer swojej lokalizacji.

    Wszelkie propozycje poprawek i udoskonaleń mile widziane.

    Pozdrawiam

    Link to comment
    Share on other sites

    murnko, dzięki za zaangażowanie.

    - nie działa ręczne uruchomienie sekcji na 15 i 30 minut

    - nie działa ręczne zatrzymanie podlewania, czyli STOP

    - nie wskazuje czasu dla poszczególnych sekcji

    - przycisk oba tez nie działa

    - brak przycisków anulowania harmonogramu, czyli opisanych przeze mnie jako button 9 i 10

    Link to comment
    Share on other sites

    • 2 weeks later...

    - nie działa ręczne uruchomienie sekcji na 15 i 30 minut

    - przycisk oba tez nie działa

    Proszę sprawdzić czy id urządzeń jest poprawne w przyciskach Oba, Kropelka i Zraszacz.

    ack, status, errorCode = HC2:POST("/api/devices/251/action/setDrenchingMode", payload) --< id switcha

    - nie działa ręczne zatrzymanie podlewania, czyli STOP

    poprawione, przy czym też warto sprawdzić id urządzeń jak wyżej

    - nie wskazuje czasu dla poszczególnych sekcji

    naprawione, należy pamiętać, że w panelu muszą być dwa zraszacze

    - brak przycisków anulowania harmonogramu, czyli opisanych przeze mnie jako button 9 i 10

    Nawadnianie można powstrzymać poprzez tymczasowe zawieszenie nawadniania lub wysłanie komendy off. Pierwszą opcję realizują odpowiednie 3 przyciski, zaś drugą przycisk "Stop". Innym wyjściem jest wyczyszczenie cykli, co z przyczyn technicznych lepiej jest wykonywać z poziomu panelu zraszaczy.

    Pozdrawiam

    Link to comment
    Share on other sites

    murnko, Krop 30, Zrasz 15, Oba (nie włącza się podlewanie) i Stop (nie zatrzymuje po uprzednim włączeniu ręcznie switcha) nie działają. Poprzednio, jak i teraz mam dobrze wpisane ID switcha (Zraszacz to ID=67 i Kropelka to ID=69). Przy kropelce wyświetla mi "nil", a przy zraszaczu datę w "wersji amerykańskiej" (na to można akurat przymknąć oko, choć jesteśmy w PL)

    [ Dodano: 2014-08-27, 20:29 ]

    zapomniałem dodać, że push'e o "zakończeniu" działają, choć jak wspomniałem samo podlewanie nie działa

    Link to comment
    Share on other sites

    • 2 months later...

    A ja nie moge sobie poradzic z taka scena.

    W niedziele rano (jednorazowo) kiedy to obojetnie ktora czujka ruchu wewnatrz budynku zostanie naruszona to powiedzmy podniosa sie rolety i wykona sie jeszcze mnostwo innych rzeczy, ale przede wszystkim chodzi mi o ten warunek.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest damian

    if (czujka (to potrafisz)) OR (czujka2) OR (czujka3)....

    Link to comment
    Share on other sites

    no własnie wydaje sie to proste ale scena ma byc wywolana tylko jednorazowo wiec bez lua i zmiennych sie chyba nie obejdzie.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest sztywniak

    1. Zakładamy zmienną globalną o nazwie niedziela.

    2. Robimy 2 sceny

    Scena 1

    Jeżeli niedziela=1 i czujniki.....

    To

    Otwórz co trzeba niedziela=0

    Scena 2

    Harmonogram niedziela godz 7:00

    To

    Niedziela=1

    [ Dodano: 2014-10-26, 14:26 ]

    Ważne: w scenie 1 trzeba pamiętać żeby zmienna nie była wyzwalaczem.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest
    This topic is now closed to further replies.
    ×
    ×
    • Create New...