Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Komercyjne uzycie Fibaro


bogdans

Question

Witam!

Od kilku miesiecy testujemy elementy systemu Fibaro.

Pomysl na produkt swietny, produkty bardzo ladne (rowniez opakowania

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> ) ale...

Przykladowa testowana instalacja:

HC2

9 x czujnik ruchu

18 x wall plug

12 czujnik otwarcia drzwi/okien

8 x relay 2x1.5kw

4 x relay 1 x 3kw

4 x universal sensor (czujniki temp i switche)

Niestety po 5 miesiacach testowania systemu odnosze wrazenie, ze nie nadaje sie on do zastosowan komercyjnych w obecnej wersji.

Co kilka tygodni elementy systemu "rozprogramowuja sie": np pobor pradu zaczyna byc wykazywany w Luxach

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> albo stopniach Celcjusza.

HC2 reaguje czasami z ogromnym opoznieniem, np zapalenie swiatla po otwrciu drzwi nastepuje po 20 sekundach.

Niekiedy pomaga dopiero usuniecie czujnika/wlacznika z systemu, ponowne dodanie go. Ale to pociaga za soba koniecznosc ponownej rekonfiguracji wszystkich scen.

Dodatkowo falszywe alarmy pozarowe.

Niestety na dziejn dzisiejszy nie widze mozliwosci uzycia komercyjnego tego systemu, wymagaloby to ciaglych wizyt u sfrustrowanych klientow.

System ktory ma sterowac domotyka nie moze tracic konfiguracji co 2 tygodnie.

Uprzejmie prosze o wasze doswiadczenia .

Pozdraiwam

BogdanS

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Posted Images

Recommended Posts

  • 0

Obiektywnie odnoszac sie do tego co napisales niestety masz troszke racji...Ale po prawie ponad roku zabawy z systemem odnotowuje bardzo duzy postęp ze strony fibaro jezeli chodzi o soft. W porownaniu z tym co bylo na poczatku mojej przygody z tym co jest teraz to niebo a ziemia. Fakt faktem duzo mnie ten czas nauczyl i samo skonfigurowanie systemu ma ogromne znaczenie przy jego stabilnosci.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Obiektywnie odnoszac sie do tego co napisales niestety masz troszke racji...Ale po prawie ponad roku zabawy z systemem odnotowuje bardzo duzy postęp ze strony fibaro jezeli chodzi o soft. W porownaniu z tym co bylo na poczatku mojej przygody z tym co jest teraz to niebo a ziemia. Fakt faktem duzo mnie ten czas nauczyl i samo skonfigurowanie systemu ma ogromne znaczenie przy jego stabilnosci.

    Tak, konfiguracja ma duzy wplyw, ale w ciagu ostatnich kilku miesiecy przecwiczylismy ten temat juz dosc dokladnie. Wszystkie skrypty sa w Lua , czasy odpytywania urzadzen bateryjnych odpowiednio wydluzone etc.

    Niestety, system wciaz zyje wlasnym zyciem i co jakis czas zaczyna odwijac cholupce.

    Nasze systemy testowe to autonomiczne domy off-grid zasilane sloncem i wiatrem ( i niepodlaczone do sieci energetycznej) ulokowane na Sycylii.

    Z przykroscia musze stwierdzic, iz wdrozenia komercyjne fibaro musimy odlozyc przynajmniej na pewien czas.

    Pozdraiwam

    BogdanS

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    mogę napisać w zasadzie to co powertech - w 99.99% przypadków takie objawy są spowodowane błędną konfiguracją. Opóźnienie wynika z faktu, że jakaś scena jest zapętlona, lub jakieś urządzenie jest na granicy zasięgu, lub często jest "martwe". Kilka miesięcy temu miałem podobne problemy - przebudowałem sceny, zoptymalizowałem je i odbudowałem węzły do poszczególnych, sprawiających problemy urządzeń. Od tamtej pory nigdy nie robię kilku rzeczy na raz, bo później nie wiadomo co jest nie tak. Zrobić jedną scenę/funkcjonalność, po czym odczekać, testować przez kilka dni i dopiero dalej. To "magiczny" sposób, aby unikać błędów.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • mogę napisać w zasadzie to co powertech - w 99.99% przypadków takie objawy są spowodowane błędną konfiguracją. Opóźnienie wynika z faktu, że jakaś scena jest zapętlona, lub jakieś urządzenie jest na granicy zasięgu, lub często jest "martwe". Kilka miesięcy temu miałem podobne problemy - przebudowałem sceny, zoptymalizowałem je i odbudowałem węzły do poszczególnych, sprawiających problemy urządzeń. Od tamtej pory nigdy nie robię kilku rzeczy na raz, bo później nie wiadomo co jest nie tak. Zrobić jedną scenę/funkcjonalność, po czym odczekać, testować przez kilka dni i dopiero dalej. To "magiczny" sposób, aby unikać błędów.

    Czyli to po prostu musi dzialac

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Dziekuje za info i bierzemy sie do robotyu

    Pozdraiwam

    BogdanS

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    bogdans, tak jak pisze globart, w stabilności i jakości pracy instalacji największą rolę gra jej konfiguracja. Jeśli przy ponownych próbach napotkasz na jakieś problemy, proszę o kontakt z supportem za pomocą maila: [email protected] Postaramy się rozwiązać ewentualne kłopoty, a w razie konieczności połączymy się z Tobą na sesję zdalną.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ze względu na fakt, że piszecie o tym na priv zapomniałem dodać, że miałem okazję się przekonać niedawno jaką, zaskakującą mocą dysponuje HC2. Mianowicie widziałem centralę, na której nasz kolega z forum (pozdrawiam Go przy okazji) ma grubo ponad setkę scen, gdzie niektóre mają po kilkaset wierszy LUA, kilka ponad tysiąc i około dwieście urządzeń. Wszystko działa oczywiście normalnie i nie ma żadnych opóźnień. Tym stwierdzeniem chciałbym zamknąć ten temat i poradzić "potomnym", że w przypadku problemów z działaniem, szybkością przy kilku scenach, czy urządzeniach zanim będą "wieszać psy" na Fibaro (takie wątki się przewijają w kilku innych tematach) niech dokładnie przyjrzą się swojej konfiguracji i postarają się najpierw szukać błędów u siebie.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Witam wszystkich

    jestem użytkownikiem Fibaro od 1,5 roku i niestety to nie było 1,5 roku usłane różami. System daje bardzo dużo możliwości ale ma mnóstwo niedociągnięć. Jestem informatykiem i sam zainstalowałem system i go obsługuję i nie wyobrażam sobie aby go sprzedać i być zobowiązanym do jego utrzymania.

    Pierwszym i podstawowy problemem są "umarlaki". Jedni je mają inni nie, a więc loteria. Temat umarlaków poruszany na forum bardzo wiele razy, nigdzie nie znalazłem definitywnego rozwiązania problemu. Ja je mam i nie widać żadnej prawidłowości w ich powstawaniu. Jakiś czas temu ustalono, że powodem może być to, że mam moduły w wersji 1.2. Zdemontowałem wysłałem do Fibaro, przeprogramowali, założyłem i nic, umarlaki jak były tak są.

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_evil.gif" alt=":evil:" />

    Kilka miesięcy temu kupiłem Motion Sensor. Produkt nowy w najnowszej wersji softu, powinno być ok, a nie jest. Mam trzy takie urządzenia i w każdym pokoju w którym mam je dodane zrobiłą się jakaś masakra z danymi. Np. lampa podaje wartość mocy w Luxach lub Celcjuszach, czujka ruchu też w Celcjuszach. Brak raportowania poboru prądu do panelu Energia. Zgodnie z zaleceniem supportu usunąłem jedno urządzenia i dodałem ponownie niestety za kilka godzin/dni to samo. W parametrach czujnika Luxów ustawiłem raportowanie co 20 Luxów, mimo tego w panelu zdarzeń widzę zmiany nawet co 1 Lux. Czyli raportowanie jest non stop, spodziewam się, że za kilka miesięcy baterie padną, a miały działać ok. 2 lat.

    Są to tylko dwa przykłady problemów których miałem dużo więcej. Jednak dla mnie umarlaki to generalny problem tego systemu. Podobno jest pisany nowy soft i jest szansa, że umarlaki znikną ale są to tylko informacje i do póki nie będzie softu to problem jest.

    Pozdrawiam

    Daro

    -------------------------

    HC2, 88 urządzeń, 61 scen, 21 pokoi

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Daro, system FIBARO, jak każdy inny, może w pewnych przypadkach wymagać spersonalizowanej konfiguracji. Powstawanie martwych urządzeń może mieć wiele przyczyn, z których niemal wszystkie mogą być wyeliminowane przy zastosowaniu odpowiednich ustawień. Zgodnie z moją wiadomością do Pana w innym wątku, ponawiam prośbę o kontakt z supportem w celu umówienia się na sesję zdalną, by poprawić jakość działania instalacji.

    Odnośnie Motion Sensora: w czasie wspomnianej sesji zdalnej również ten problem zostanie zweryfikowany, lecz zbyt częste raporty zmian oświetlenia mogą być efektem małych wartości np. zmian temperatury, które powodują wybudzenia modułu. W przypadku wyjścia ze stanu uśpienia raportowane są bowiem wszystkie parametry, bez względu na ich różnicę względem wartości poprzednich. Zmiana czujnika ruchu na czujnik temperatury była poruszana w innych wątkach. W dostępnej już wersji alfa wprowadziliśmy poprawki eliminujące ten potencjalny problem. W przypadku wersji stabilnej zalecamy rzadsze wysyłanie raportów temperatury i zmniejszenie ruchu w sieci Z-wave, co powinno zmniejszyć prawdopodobieństwo występowania problemu. Podsumowując, proszę przede wszystkim o kontakt na PW, celem umówienia sesji zdalnej.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Daro,

    czy masz w systemie Danfossy. Po ich usunięciu umarlki zniknęły

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_biggrin.gif" alt=":-D" />

    Zobacz załączony wykres (jeden to był normalny pad w trakcie wymiany kinkietu)

    Niestety na zimę będę musiał Danfossy dodać i zobaczymy co będzie ?

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    richo, mam chyba podobną obserwację, po dodaniu 9 Danfosów zaczęły się moje problemy z umarlakami. Tylko że te umarlaki to nie tylko Danfosy ale wszelakie moduły, przez co losowo nie wykonuje się wiele scen.

    Twój post zmotywował mnie do działania, póki jest lato wywalę wszystkie Danfosy i zobaczę co będzie.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Czesc Richo

    dzięki za zainteresowanie moim problemem i podowiedź. Jednak już jakiś czas temu ktoś sugerował usunięcie Danfosów i tak też zrobiłem bo stwierdizłem że nie jest to niezbędny element systemu.

    Jednak to działanie nie przyniosło żadnego skutku, umarlaki dalej są. Ostatnio zauważyłem że umarlaki pojawiają się jak np. z Iphone za szybko próbuję sterować roletą np. zamknij i zachwile stop i w góre. Nie wiem czy takie komendy wywołują duży ruch w sieci Z-Wave ale to jest jeden z momentów w którym taki umarlak powstaje. Nieraz wybudza się po 1-2 próbach a nieraz dopiero po 5.

    Jakiś czas temu Sztywniak próbował mi pomóc i logował się do mojej centrali i ją przeglądał i nie stwierdził jakiś podstawowych błędów, nie widać scen które by się zapętlały ani nic takiego.

    U mnie jak dziennie nie ma kilku umarlaków to jest świeto. Jest to mega upierdliwe jak na 34 rolety 2 lub 3 się znie zamkną lub nie otworzą albo jak u dzieci w pokaju nie zapali się lampka nocna.

    Pozdrawiam

    Daro

    [ Dodano: 2014-07-22, 09:26 ]

    Witam j.nowacki,

    ale ja do supportu zgłaszałem się już ze 20 razy. Na początku jest próba podjęcia tematu a poźniej jak nic nie pomaga to kontak się urywa.

    Prosże o konkretne instrukcje co mam zrobić, czy mam napisac maila na support "problem z umarlakami!!!" czy w jaki sposób to zgłosić aby ktoś porządnie zajął się tematem.

    Pozdrawiam

    Daro

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Daro,

    Jak masz WP lub czujnik ruchu to sprawdź również zasięg sieci w najdalej umieszczonych urządzeniach. Jeżeli jest dużo urządzeń z kiepskim zasięgiem gdzie sygnał dostarczany jest pośrednio przez inne to zaczyna generować to duży ruch i wówczas system prawdopodobnie się zatyka i HC zaczyna zgłaszać umarlaki. Jak takowe się pojawią to wówczas pojawia się efekt "śnieżnej kuli" i cały system spowalnia lun na chwilę się zawiesza. Warto mieć HC w centralnym miejscu w budynku i maksymalnie dużo urządzeń wprost w jego zasięgu.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Daro, nie proszę o kontakt z supportem, a wiadomość, kiedy możliwy jest zdalny dostęp, by natychmiastowo zająć się tym problemem.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest sztywniak
    Czesc Richo

    Jakiś czas temu Sztywniak próbował mi pomóc i logował się do mojej centrali i ją przeglądał i nie stwierdził jakiś podstawowych błędów, nie widać scen które by się zapętlały ani nic takiego.

    skoro zostałem już przywołany to się wypowiem odnośnie tego cytatu

    1. Czy zmieniłeś w scenach to, żeby nie były wysyłane polecenia do kilkunastu/kilkudziesięciu urządzeń naraz ?

    jeśli nie, to nadal będziesz miał taki efekt bo z-wave nie ma aż tak dużej wydajności żeby to obsłużyć. Moim zdaniem funkcjonalność wybierania wielu urządzeń naraz, powinna zniknąć z centrali lub być ograniczona do 5.

    W momencie gdy scena wysyła jednocześnie polecenia do kilkunastu/kilkudziesięciu urządzeń naraz, to robi się straszny tłok i więcej niż prawdopodobne jest martwienie się urządzeń.

    Martwić nie muszą się wcale urządzenia najdalsze, lecz także najbliższe (przekaźniki Mesh) lub dowolne inne które w tym akurat momencie komunikowały się z centralą.

    2. W scenach trzeba koniecznie zwracać uwagę na to co jest wyzwalaczem a co filtrem bo chwila nieuwagi i mamy zapętloną scenę.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Witam

    do Richo, co to jest WP?

    do Sztywniak,

    ad1 nie zmienilem tego ale wydaje mi sie ze to nie ma duzego znaczenia w moim przypadku poniewaz duzo urzadzen wywoluje tylko dwa razy dziennie jak zamykam i otwieram rolety. Rolet jest 34szt ale otwiera i zamykam 2x17, odzielnie dol i gora domu, opoznienie 5 min. Dlaczego uwazam ze to nie ma znaczenia poniewaz po tami zamknieciu czy otwarciu jak sprawdze system to umarlakow nie ma np. rano. Ale kiedu wroce z pracy i sprawdze pod wieczor to juz umarlaki sa, a w czasie dnia praktyczie nic wielkiego sie nie dzialo.

    ad2 sprawdzilem wszyskie sceny i wywolanie jest tylko jednym tigerem

    W kwestii zasiegu centrali to nam pytanie o zmiane anteny na mocniejsza, czy to musi byc jakas specjalna antena czy taka jak no do routera? Widzialem ostatnio taka w MediaMarkt byla duza i miala dlugi kabel co pomoglo by mi ha zainstalowac przez sciane w salonie czyli w miare centralnym punkcie domu.

    Pozdrawiam

    Daro

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest sztywniak
    Witam

    do Sztywniak,

    ad1 nie zmienilem tego ale wydaje mi sie ze to nie ma duzego znaczenia w moim przypadku poniewaz duzo urzadzen wywoluje tylko dwa razy dziennie jak zamykam i otwieram rolety. Rolet jest 34szt ale otwiera i zamykam 2x17, odzielnie dol i gora domu, opoznienie 5 min. Dlaczego uwazam ze to nie ma znaczenia poniewaz po tami zamknieciu czy otwarciu jak sprawdze system to umarlakow nie ma np. rano. Ale kiedu wroce z pracy i sprawdze pod wieczor to juz umarlaki sa, a w czasie dnia praktyczie nic wielkiego sie nie dzialo.

    Po jakim czasie to sprawdzasz ? pamiętaj że jest coś takiego jak interwał odpytywania.

    Żeby to zdiagnozować to musisz wiedzieć kiedy i po czym się to martwi.

    Zrób sobie scenę która każde "zmartwienie" rejestruje w jakiejś bazie i porównaj to później z rejestrem zdarzeń w HC2. Może z tego da się wyciągnąć jakieś wnioski.

    W kwestii zasiegu centrali to nam pytanie o zmiane anteny na mocniejsza, czy to musi byc jakas specjalna antena czy taka jak no do routera? Widzialem ostatnio taka w MediaMarkt byla duza i miala dlugi kabel co pomoglo by mi ha zainstalowac przez sciane w salonie czyli w miare centralnym punkcie domu.

    to musi być antena na częstotliwość 868Mhz, do routera masz anteny na 2,4 Ghz.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest JakubM
    U mnie jak dziennie nie ma kilku umarlaków to jest świeto. Jest to mega upierdliwe jak na 34 rolety 2 lub 3 się znie zamkną lub nie otworzą albo jak u dzieci w pokaju nie zapali się lampka nocna.
    ad1 nie zmienilem tego ale wydaje mi sie ze to nie ma duzego znaczenia w moim przypadku poniewaz duzo urzadzen wywoluje tylko dwa razy dziennie jak zamykam i otwieram rolety. Rolet jest 34szt ale otwiera i zamykam 2x17, odzielnie dol i gora domu, opoznienie 5 min. Dlaczego uwazam ze to nie ma znaczenia poniewaz po tami zamknieciu czy otwarciu jak sprawdze system to umarlakow nie ma np. rano. Ale kiedu wroce z pracy i sprawdze pod wieczor to juz umarlaki sa, a w czasie dnia praktyczie nic wielkiego sie nie dzialo.

    Pierwszy cytat jest zapewne następstwem drugiego. Scena załączająca 17 modułów to i tak za dużo. Rozbij to jeszcze na mniejsze sceny w odstępie minuty.

    Dodatkowo odpal przykładowo ThingSpeak jak już podpowiedział Sztywniak i rejestruj wyrzucanie martwych urządzeń.

    co to jest WP?

    Wall Plug

    Btw. do użytkowników:

    Sprawdzał ktoś już fizycznie jak działa większa ilość Danfoss-ów z nowym oprogramowaniem?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Czesc Jakub

    zrobilem jak poleciles, rozbilem uruchamianie na 3 sekwencje z opoznieniem co 1s. Dodatkowo wczoraj zamowilem antene aby poprawic komunikacje. Zobaczymy czy to cos da.

    Pozdrawiam

    Daro

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Kwestia konfiguracji. Ja u klienta mam 31 rolet i są zamykane w jednym momencie wszystkie. Umarlaków brak. Czasami (raz w miesiącu) jedno urządzenie jest martwe.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


    ×
    ×
    • Create New...