Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Jak ukrywacie swoje czujniki temperatury?


Grzegorz

Recommended Posts

Właśnie zbliża mi się moment białego montażu. Do tej pory czujniki temperatury wiszą sobie radośnie na kablach ze ściany, ale nie jest to raczej stan docelowy.

Dla każdego DS'a mam wolną puszkę elektryczną. Montuję ramki Berker Kwadrat i zastanawiam się jak najlepiej schować w nich DS'y.

Chciałbym podpytać Was jak montujecie u siebie DS'y, żeby nie było ich widać, ale aby nadal mogły komfortowo "czuć" temperaturę. Może ktoś może podesłać jakieś fotki z montażu?

Link to comment
Share on other sites

u mnie w efapel'u wszystkie ramki maja nawiercone otwory. tak jak na zdjęciu.

Please login or register to see this attachment.

Link to comment
Share on other sites

  • Topic Author
  • Dzięki! Właśnie o czymś takim myślałem.

    Mam jeszcze szybkie dwa pytania:

    - Nie odstaje Ci nic (w sensie czy sensor spokojnie wchodzi pod ramkę)?

    - Czy wystający sam czubek sensora wystarcza do dobrego odczytu temperatury bez zbędnej bezwładności?

    - Masz w tej ramce moduły Fibaro? Ciekawi mnie czy nie podgrzewają dodatkowo sensora.

    Link to comment
    Share on other sites

    Guest sztywniak

    jeżeli masz pod tym włącznikiem moduł to nie montuj tam termostatu bo każda elektronika się grzeje i zafałszuje prawidłową temperaturę. Niestety termostaty to najtrudniejsze elementy do montażu. Pamiętaj też o stronach świata żeby słońce na nie nie padało i żeby nie były za telewizorem ale o to powinien zadbać projektant lub instalator żebyś miał OK.

    Przepraszam że tak brutalnie napiszę ale skoro o to pytasz to znaczy że Twój instalator nie ma o tym pojęcia. Mój też nie miał i generalnie teraz sztukuje żeby jakoś pozyskać prawidłową temperaturę pomieszczenia.

    Unikaj ścian północnych, włączników pod którymi są moduły, jakichkolwiek elementów które się grzeją.

    Link to comment
    Share on other sites

  • Topic Author
  • Spokojnie, tu akurat byłem bardziej czujny od instalatora. DS'y będą pod "ślepymi" puszkami, które są gotowe na wypadek konieczności wymiany sterowania ogrzewaniem na klasyczne. Co prawda w puszkach obok są moduły, ale "ślepą" mam zamiar zapchać wełną izolacyjną.

    Pytam na wypadek, gdyby przyszło mi do głowy wykorzystanie jednak tych ślepych puszek.

    Pozostaje pytanie o to, czy przy tylko wystającym czubeczku DS'a wmontowanego w ramkę taki pomiar jest ciągle dobry, bo na takie właśnie rozwiązanie się powoli nastawiam. Wolę sprawdzić doświadczenia z innych instalacji zanim zamienię się w małego modelarza i zacznę nawiercać ramki

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

    Link to comment
    Share on other sites

    Niestety u mnie przy niektórych włącznikach jest moduł i rzeczywiście temp. jest przekłamana. Średnio o 0.7 stopnia, wiec jakoś sobie z tym radzę

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> Jeśli unikniesz tego błędu to myślę, że będzie ok.

    Link to comment
    Share on other sites

    Możliwości jest sporo, ale dobór odpowiedniego miejsca jest ciężki, aby nie było widać DSa. Ja często ciągnę na kabelku (0,14 przekrój) w odpowiednie miejsce. Np. drzwi (framuga) ale oczywiście te wewnętrzne między pokojami;) Tam można dosyć dobrze wystawić DSa (na dobrej wysokości) ale i tak minimalnie go widać.

    Ważna jest oczywiście wysokość, co często jest dużym problemem ze znalezieniem miejsca. Jak robisz od podstaw to spokojnie może być w tej pustej puszce tylko zwróć uwagę na to o czym wspomniał sztywniak.

    Link to comment
    Share on other sites

    Ja planuje umieszczac dallasy w czujkach ruchu. Niestety mam juz tradycyjne czujki zamontowane zanim pojawily sie czujnii ruchu fibaro a dzieki temu ze do kazdego biegnie skretka mam kilka wolnych zyl i zamierzam je wykorzystac na czujki temperatury

    Link to comment
    Share on other sites

    Trzeba zadać sobie pytanie czego temp. chcemy mierzyć: powietrza w pokoju czy temp ściany czy temp. w puszcze ?

    Mały OT - w motoryzacji np. saab montuje mały wentylator, który pompuje powietrze z kabiny, owiewa czujnik i wraca do kabiny. Czujnik schowany, a temp. jest powietrza a nie deski rozdzielczej.

    Montaż wentylatora w puszcze to przesada, ale jeśli jest kratka wentylacyjna to tam powietrze ma temp. powietrza z danego pomieszczenia.

    Link to comment
    Share on other sites

  • Topic Author
  • Dzięki za wszystkie rady.

    U mnie w tej chwili ze względu na przewody zostaje tylko puszka. Spróbuję opcji pt. nacięcie ramki i umieszczenie DS'a podobnie do tego na zdjęciu Mareckiego.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 2 months later...

    Montaż DS'a w czujce chyba mija się z celem bo czujka umieszczona np. pod sufitem będzie w miejscu najcieplejszym czyli znowu zafałszuje odczyt. Optymalna wysokość to chyba ok. 1,3m

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Reply to this topic...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...