Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Gdybym budował dom inteligentny


Lesław

Recommended Posts

i miał szanse położenia całej instalacji pod Fibaro, to co byście radzili?

Za jakiś czas będę siedział nad projektem instalacji domku jednorodzinnego, w którym oczywiście będzie Fibaro.

Chciałbym prosić osoby, które mają już spore doświadczenia w swoich instalacjach o wskazówki, jak zmodyfikować instalację na etapie budowy, żeby niczego później nie "drutować".

Zakładam że dom, oprócz standardowej elektryki, będzie wyposażony w rolety, bramę wjazdową i garażową, oświetlenie zewnętrzne, kamery zewnętrzne, alarm itd. Ogrzewanie z kotłownią gazową, rekuperacja, i większość dostępnych wodotrysków.

Celowo nie zadaję żadnych konkretnych pytań. Nie zamykam się na żadne propozycje. Chciałbym wywołać swego rodzaju brain strom.

Na etapie instalacji położenie paru (kilo)metrów kabla nie stanowi

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

(Np. zasilanie lądowiska dla dronów

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_mrgreen.gif" alt=":mrgreen:" /> )

Wiem, wiem, Fibaro jest bezprzewodowe, prawie...

Link to comment
Share on other sites

Moje doświadczenia są następujące:

Fibaro użytkuję ponad 1,5 roku. Mam dwie centrale HC2 oraz ok 60 urządzeń.

System jest świetny i co najważniejsze rozwijany. Niestety co do 100% niezawodności jeszcze muszę poczekać. W moim przypadku to co jest jego zaletą (bezprzewodowość) jest także jego wadą. Przeszedłem z automatyki domowej przewodowej na fibaro, więc większość okablowania mam poprowadzone do jednego miejsca. Tam znajduje się ponad 20 urządzeń fibaro i być może to jest powodem moich problemów z umieraniem urządzeń (swoją drogą przydałoby się urządzenie Fibaro typu UBS komunikujący się z HC2 przez ethernet). W tej chwili punkty newralgiczne typu. zamykanie okien podczas deszczu podlewanie trawnika i inne ważne sprawy realizuję poprzez dodatkowe sterowniki plc gdyż niestety w Fibaro zdarza się że nie zawsze moduł Fibaro zadziała (umarlaki). Nic wielkiego się nie stanie jeśli od czasu do czasu nie zapali się światło wchodząc do pokoju, jednak niezamknięcie okna podczas ulewy może mieć poważne skutki. Dlatego ja jeśli chodzi o ważne punkty mojej instalacji zawsze dodatkowo rozkładam kabel do punktu centralnego by mieć możliwość alternatywnego wyjścia z problemu.

Dodam jeszcze że pomimo powyższych problemów nie zamierzam zmieniać systemu ze względu na potencjał w nim drzemiący oraz na świetny support.

Link to comment
Share on other sites

Ja Fibaro uzytkuje od 2011 roku. Byl to poczatek budowy firmy (850 m2) polaczonej z czescia mieszkalna (200m2). Zaczelo sie od okien dachowych Fakro z roletami wyposazonymi w Z-wave (18 szt). Sam projektowalem i nadzorowalem wykonanie instalacji elektrycznej. Przewodow poszlo ok 15km na caly budynek ( cala instalacja elektryczna, cctv, alarmowa, lan, tel). Z mojego punktu widzenia polecam stosowanie glebokich puszek (mam 80 mm) oraz prowadzenie instalacji od puszki do puszki, czyli wszedzie posiadamy L,N,PE. Ulatwia to pozniejszy montaz kostek. Wczesniej warto rozwazyc co ma byc zalaczane z danego punktu, wowczas mozna zredukowac ilosc kostek stosujac np 2x1,5 kw. Obecnie Fibaro steruje roletami dachowymi, sciennymi, oswietleniem pomieszczen, ogrzewaniem podlogowym, naglosnieniem, rekuperatorami, nagrzewnica hali magazynowej, podswietleniem led prezenterow reklamowych, podlewaniem zieleni przed budynkiem, integracja z Satelem informuje o stanie bramy wjazdowej oraz garazowej, naruszeniu barier podczerwieni, otwarciu skrzynki na listy badz drzwi wejsciowych. Do zrobienia zostal videodomofon. Generalnie warto notowac pomysly co ma sie w domu odbywac automatycznie i pozniej realizowac plan. Nie zalowac przewodow bo w przyszlosci bedzie latwiej o rozbudowe badz realizacje dodatkowych pomyslow. Ja co chwile cos nowego wymyslam co jeszcze mozna ulepszyc lub dolozyc. Polecam rowniez konsultowanie z pozostalymi czlonkami rodziny poszczegolnych pomyslow, zawsze ktos cos dorzuci.

Link to comment
Share on other sites

  • Topic Author
  • Dzięki za odpowiedzi.

    Nasuwają mi się pytania:

    1. Rozdzielnia - jakieś specjalne zalecenia, warunki, umiejscowienie?

    2. Elementy zewnętrzne - tam gdzie się da, robić puszki wewnątrz budynku i na zewnątrz same przewody?

    Link to comment
    Share on other sites

    1. Z rozdzielni lepiej nie korzystać. Więcej info można poszukać na forum odnośnie tego.

    2. Dokłądnie tak.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Reply to this topic...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...