Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Urządzenia wykonawcze Fibaro na szynę DIN


lesiu76

Recommended Posts

Witam,

Mam taką sugestię do Fibaro (nie bardzo wiem w którym dziale to umieścić).

Przydało by się produkować urządzenia wykonawcze także w wersji na szynę DIN, albo przynajmniej wyprodukować jakiś adapter. UBS w wersji DIN też mile widziany do monitorowania stanów.

Jak ktoś przerabia KNX na Z-wave z Fibaro to ma nielada zadanie, żeby rozdzielnia jakoś wyglądała. Poza tym jest wiele sytuacji, gdzie trzeba klocek z-wave umieścić w rozdzielni to tam jest np. czasówka lub czujnik zmierzchowy.

Ja ze swojej strony muszę powiedzieć, że nie zdecydował bym się umieścić niczego w rozdzielni co nie jest DIN.

I trzeba samemu kombinować np.

Please login or register to see this link.

Może koledzy mają jakieś ciekawe doświadczenia w tym temacie i się podzielą.

Pozdrawiam:

Lesiu76

Link to comment
Share on other sites

Guest damian

Na szynie DIN można sobie założyć KNX albo iny system wymagający okablowania i położenia modułów blisko siebie. Zaletą Fibaro jest właśnie możliwość montowania w puszkach pod każdym przyciskiem, gniazdkiem czy ściemniaczem.

Oczywiście, możesz zamontować puszki/obudowy montowane na DIN, będzie to wyglądało estetyczniej.

Nie widzę za bardzo sensu robienia osobnej linii produktów skoro większość modułów nie jest montowana na DIN tylko w puszkach.

Link to comment
Share on other sites

Ja dołączam się do kolegi lesiu76. Jakby fibaro wyprodukawało dwa moduly DIN, cyfrowy I/O i analogovy 0-10v I/O to kupiłbym ich chyba z 50 kilogramów

Rozumiem ze założeniem Fibaro jest wpychać moduły do puszek, ale jak się ma instalacje pod automatykę i szafe sterowniczą to o niebo łatwiej coś zamontować w szafie i miec "kontakt" z kablową częscią budynku.

A i jeszcze interfejs do KNX, to następne urządzenie "most wanted"

Link to comment
Share on other sites

Przewodowe w sensie nie zasilane bateryjnie.

cos jak Universal binary sensor. Złącza do zasilania +24V-36V, złącza wejsc, wyjśc i jeszcze by się przydało gniazdo RP SMA żeby antenę Z-Wave Wyprowadzić poza obudowę szafy.

A może by się dało zrobic pojedyńczy moduł tylko do komunikacji Z-Wave który by się mógł dogadać z modułami innych producentów przez Modbus, tak jak w tym zestawie jest moduł WiFi:

Please login or register to see this link.

To by było jeszcze lepsze rozwiązanie, nie trzeba by było inwestować w developing 6 czy ilu tam modułów radiowych, tylko w jeden, reszta jest już na rynku..

Link to comment
Share on other sites

Guest sztywniak

najlepszym rozwiązaniem by było, gdyby Fibaro wypuściło przewodowe moduły DIN, połączone do HC2 po magistrali

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

Link to comment
Share on other sites

sztywniak, to by było cos a najlepiej żeby był do wyboru jeszcze po magistrali albo po z-ware jak nie ma kabli

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" /> dobrze ze marzenia nie bolą

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

Link to comment
Share on other sites

Sztywniak: Takie rozwiązanie byłoby świetne bo w niektórych przypadkach, (np: u mnie gdzie mam ponad 20 modułów fibaro umieszczonych w jednej szafie rackowej, które prawdopodobnie się zakłócają), największa zaleta fibaro - bezprzewodowość jest jego wadą.

Link to comment
Share on other sites

  • Topic Author
  • Widze, ze jednak nie tylko ja marze o DIN

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Co do KNX - myslalem i myslalem i chyba kupie modul satela do KNX i zobacze czy to ruszy.

    Prawde mowiac - nie widze jakiegos wiekszego problemu dla Fibaro zrobienia wersji DIN a przynajmniej adaptera.

    Jak powertech wspomnial - dobrze ze marzenia nie bola - a moze i bola, bo musimy kombinowac jak tu zrobic cos z niczego

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Sory za brak polskich literek, klikam z pracy.

    Pozdrawiam:

    lesiu76

    Link to comment
    Share on other sites

    Obudowy na szynę można kupić bez problemu, np.

    Please login or register to see this link.

    Trochę zabawy i będzie moduł "Fibaro" na szynę jak z fabryki ;o)

    Inna sprawa to zasięg i wzajemne zakłócanie się modułów upchanych w rozdzielni lub szafie często metalowej. Na dzień dzisiejszy najrozsądniejsze wydaje się zastosowanie w takich miejscach wszelakich modułów Satela.

    Link to comment
    Share on other sites

  • Topic Author
  • Tak zgadzam się z wjacek w 100% moduły satel są OK.

    8 kanałów wej. plus 8 wyj. za 380 PLN które mogą przełączać 16A to super oferta.

    Dobrze, że mamy Satela

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Martwi mnie jednak fakt, że jak się coś zmieni w Satelu to trzeba robić rekonfiguracje Fibaro, która to moim zdaniem - nie daje sobie rady i czasem zaczytuje bzdury.

    Do momentu gdy się tylko bawimy systemem to jest to akceptowalne, ale jeśli mamy być pewni, że coś zadziała, to jakoś jakoś Fibaro w tym momencie trudno mi osobiście wierzyć.

    Ale: Pomieram Polską myśl

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Lesiu76

    Link to comment
    Share on other sites

    +1 dla modułu na listwie DIN

    +2 jeżeli będzie zapinany po ETH do centralki

    Ah ta pewność działania

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> Zamarzyło mi się.

    Dużo łatwiej jest też "bawić się" w rozdzielni, niż latać po całym budynku i kombinować z modułami. Oczywiście mówimy o nowych instalacjach lub tych z okablowaniem.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Reply to this topic...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...