Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Przywracanie 3.6 po akualizacji 4.x - instrukcja


krzysdan

Question

To nie jest pytanie tytanie, tylko moje doświadczenia

Może komuś się przyda - bo ja szukałem i musiałem sklejać z paru wątków a nie byłem pewien czy robię dobrze, a udało mi się.

Byłem bardzo rozczarowany wersją 4 (poznikały mi urządzenia na iPhone, porobiło się parę duplikatów), jest jakiś error z integracji Satela - więc postanowiłem zaryzykować powrót do 3.x.

1. W moich backupach (Konfiguracja > Backup & Recovery) miałem jedną kopię, która wykonała się automatycznie przy aktualizacji na 4. Może być więcej kopii tam.

Nie da się ich aktywować bo wersjie 3.x nie działają, ważne żeby były.

2. Wyłączam centralkę (przycisk z tyłu). Czekam, aż się wyłączy (kropki z przodu gasną wszystkie)

3. Wciskam przycisk Revocery (ten drugi obok włącznika) i trzymając go włączam urządzenie.

4. Jak pojawią się dwie zapalone kropki to puszczam Recovery.

5. Mój domowy DHCP ustawiony jest tak, że dla MAC adresu Fibaro zawsze daje to samo IP, ale jak tego nie macie, to centralka mogła dostać inne IP i trzeba je sprawdzić w routerze.

6. Wchodzę na IP centralki i widać taki szaro czerwony interface Recovery.

7. Nie pamiętam dokładnie jakie są opcje na pierwszym ekranie, ale chyba jest opcja przywracania. Pierwsze istotne pytanie to czy usunąć wszystkie urządzenia z pamięci Z Wave (krok 1 z 4). Ja na to pytanie odpowiedziałem NIE

8. Reszta jest już z automatu, nie trzeba podejmować żadnych wyborów co najwyżej klikać Tak i dalej.

9. Centralka się zresetuje.

10. Loguję się przez www na centralkę. Login i hasło jest Admin.

Na tym etapie widziałem swoje urządzenia jako numerki - nie przejmowałem się tym.

11. To będzie jakaś bardzo stara wersja 1.x. Od razu w Konfiguracji dostępna jest aktualizacja do 1.4. Uruchamiam ją

12. Po zaktualizowaniu do 1.4 pojawiła się aktualizacja do 1.47 (z tego co pamiętam). Uruchamiam ją.

13. Po tej aktualizacji musiałem przeładować www bo się przywisiło i okazało się, że aktualizacja nadal trwa.

14. Jak się skończyła mogłem się zalogować (znowu admin/admin).

15. W konfiguracji nie było aktualizacji następnej - trzeba czekać, tam jest licznik ile centralka jest włączona i trzeba odczekać do 5-6 minuty (bo aktualizacja jest sprawdzana co 5 minut) i po przeładowaniu strony miałem już kolejną aktualizację do wersji 4.x (nie pamiętam chyba 4.02).

16. Uruchamiam ją - ona tak naprawdę instaluje wersję 3.6

17. System uruchomi się z wersją 3.6 (albo trzeba mu w tym pomóc wchodząc znowu przez www na stronę główną centralki (u mnie

Please login or register to see this link.

)

18. Teraz odpala się aktualizacja Z-Wave w urządzeniach. Ja tego nie przerywałem. Trochę to trwało.

19. Jak się wykonała aktualizacja to Konfiguracja > Backup i wybrałem przywróć dla wersji oznaczonej 3.590->4.031.

20. Przywrócenie zakończyło się błędem 403 (bo mam inne jasło do admina).

21. Po załadowaniu strony głównej wszystko działa tak jak przed felerną aktualizacją.

Co straciłem:

2h życia

Customowe ikonki niektórych urządzeń

Zaufanie do Fibaro i wersji stabilnych

Na razie zauważyłem brak jednaj sceny nie wiem czy czegoś jeszcze brakuje ale więszość działa i FK z Satela też działają.

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

Z przykrością potwierdzam, że u mnie również z 2h wyrzucone w błoto...

Straciłem podobnie rzeczy co ty

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

Nie wiem kto tak cisnął w Fibaro aby wypuścić 4.x tak zbugowaną, no ale poszło w świat, trudno.

Ja 4.x nie zainstaluje dopóki ludzie na tym forum nie będą topić jej w zachwytach. Póki co jestem rozczarowany.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Robertos80

Czy da się przywrócić do wersji 3.590? Wg mnie to najbardziej udana wersja fW dla HC2.

Też się skusiłem na nowy fw 4.032 to po prostu katastrofa. To wersje 3 beta były znacznie lepsze niż ta "stabilna" 4.032.

Przepraszam FIBARO team ale to jest naprawdę SYF...Jak można to było wydać i nazwać STABILNĄ?

U mnie SATEL nie działa, masę umarlaków i nieprawdziwe stany urządzeń made by fibaro...

Ponawiam więc pytanie: czy da się przywrócić HC2 do 3.590 ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Robertos80, da się wrócić do 3.600. Jest to pod względem funkcjonalności i stabilności wersja podobna do 3.590.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Robertos80

No właśnie nie do końca, bo to co zauważyłem to nie miałem PUSH`y w 3.600.

U mnie trzymając ten przycisk RECOVERY, czekając na zapalenie się dwóch diod ładuje się normalnie do 4.032. NIE MOGĘ WEJŚĆ W TRYB RECOVERY

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

Jest jakiś inny sposób?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Robertos80, Nie da się,natomiast 3.600 to jest praktycznie to samo co 3.590 tylko zostaje aktualizowana baza danych urządzeń pod kątem update do 4.x Nie zauważyłem żadnych błędów związanych z 3.600 których nie było w 3.590 więc śmiało możesz to instalować

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Robertos80, ja jestem cały czas na ver 3.600 i PUSH`e działają prawidłowo zarówno na IOS`ie jak i androidzie. Instrukcja jak wejść w tryb recovery jest na początku tego tematu.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
No właśnie nie do końca, bo to co zauważyłem to nie miałem PUSH`y w 3.600.

U mnie trzymając ten przycisk RECOVERY, czekając na zapalenie się dwóch diod ładuje się normalnie do 4.032. NIE MOGĘ WEJŚĆ W TRYB RECOVERY

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

Jest jakiś inny sposób?

U mnie była podobna sytuacja, centralka nie zasygnalizowała diodami wejścia w stan recovery, jednak w rzeczywistości to uczyniła. Wyłącz centralkę, wciśnij przycisk + z tyłu obudowy, włącz centralkę,bo 3 sekundach puść przycisk i nawet jeśli nie zamrugają dwie lampki to i tak powinno się udać

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Robertos80

Nic z tego.

Czekałem i 3 s. i cały czas wciśnięte ... stratuje normalnie ...

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Robertos80, wyłącz centralkę przyciskiem z tyłu. Następnie wyjmij wtyczkę centralki z gniazdka zasilania. Odczekaj chwilę. Trzymają przycisk recovery włóż wtyczkę do gniazdka. Centrala startując sprawdza stan wciśnięcia przycisku i jeżeli jest wciśnięty przechodzi do opcji odtwarzania pierwotnego oprogramowania.

PS

Sprawdź czy na pewno dobry przycisk trzymasz.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Robertos80

Po puszczeniu przycisku + kontrolki wszystkie na chwilkę zgasną i zaczyna się od nowa "odliczanie" diod...

Odpala się dalej normalnie nie do RECOVERY...

P.S. Są tam dwa

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> więc chyba się nie pomyliłem

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

Może trzeba jakoś dłużej trzymać ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Jacek Stark, no to jest jeszcze jedna opcja możesz mieć uszkodzone oprogramowanie na pedrivie lub nie widzi pendriva. Musisz się zgłosić z problemem do suportu.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Robertos80

Pena widzi, bo mam go w zakładce STORAGE, wykorzystanie 50%.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Robertos80, zgłoś się do suportu, sprawdzą kompletność plików niezbędnych do wykonania recovery.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Po puszczeniu przycisku + kontrolki wszystkie na chwilkę zgasną i zaczyna się od nowa "odliczanie" diod...

Odpala się dalej normalnie nie do RECOVERY...

P.S. Są tam dwa

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> więc chyba się nie pomyliłem

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

Może trzeba jakoś dłużej trzymać ?

Miałem tak samo,próbuj do skutku

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Robertos80

Żeby nie skłamać to robiłem to chyba z 20x na różne sposoby i nic.

Odpuściłem...

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> Walczę teraz z 4.032...

Dziękuję za porady.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Robertos80, Jeżeli zostaniesz w 4.032 i wykonasz parę "twardych" rekonfiguracji urządzeń lub wykonasz kilka usunięć i powtórnych dodawań urządzeń to późniejszy powrót do wcześniejszej ( 3.600 ) wersji nie będzie taki prosty. Odtworzony backup ( ver 3.xxx ) nie będzie współpracował z tymi urządzeniami.

...nie będzie współpracował z tymi urządzeniami bez ich powtórnej konfiguracji, czyli tak naprawdę ( usunięciu i znowu dodaniu. )

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Jacek Stark, rekonfiguracja nie stwarza problemu z przywróceniem backupu, (po przywróceniu będzie trzeba wysłać parametry do urządzenia jeszcze raz bo będą w interfejsie nie aktualne

Link to comment
Share on other sites

  • 0

A.Socha, tak mi się właśnie wydaje. tj. id w zachowanym backupie nie będą odpowiadały nowemu id nadanemu urządzeniu przy usunięciu i powtórnym jego dodawaniu. Czy się mylę ?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Jacek Stark, Tak usunięte i na nowo dodane urządzenia po przywróceniu backupu nie będą się komunikowały z HC

Link to comment
Share on other sites

  • 0

A.Socha, a tak spytam z ciekawości, czy nie można zmienić oprogramowania tak aby przy powtórnym dodawaniu urządzenia centrala pytała nas o ID ( oczywiście wolne ) jakie chcemy nadać urządzeniu przy jego parowaniu ? Byłoby to wielkim plusem oprogramowania. Zaoszczędziłoby to wiele czasu użytkownikom ( modyfikacja wszystkich scen, urządzeń wirtualnych jest czasochłonna i tak naprawdę up...wa).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...