Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Sterowanie wszystkimi urządzeniami przez sms


jagkja

Question

Witam!

Pytanie. Czy w systemie fibaro można sterować wszystkimi urządzeniami przez sms? Jeżeli jest taka możliwość to w przyszłości rozważę jego zakup. Mam nadzieję, że fibaro nie opiera się jak większość tego typu systemów na zarządzaniu domem tylko przez sieć. Systemy wymagające stałego dostępu do sieci są drogie w użytkowaniu. W związku z tym nikt ich nie założy w miejscach pozbawionych sieci (domki letniskowe, działki, garaże...).

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
Guest damian

Ile kosztuje karta prepaid którą chciałbyś umieścić w systemie aby mogło odbierać sms'y? Powiedzmy stówkę, aby zachować ważność karty. OK?

Karta prepaid z limitem 12GB i ważnością przez rok (sprawdziłem tylko w jednej sieci, nie porównywałem konkurencji bo to nie mi jest potrzebne) kosztuje 5 dyszek.

A co zyskujesz mając dostęp do internetu?

  • "fancy" aplikację, którą pokażesz kolegom przy piwie i grillu
  • Podgląd na system w domku letniskowym
  • Podgląd na kamerę przed domkiem letniskowym
  • Możliwość skorzystania z sieci jak wpadniesz z laptopem pogrillować

No dobra, ale co tracisz?

  • Możliwość wysyłania do domku letniskowego smsów o treści "login.haslo.danf1.changeto.23deg.120min"

Ja wybieram internety.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • damian, trochę przesadziłeś z tymi wyliczeniami.

    1. Roczna ważność konta w prepaid kosztuje 5 zł (sprawdź dokładnie oferty nowych sieci bo widzę, że nie jesteś na czasie), a smsy w sieci są za darmo. Dlatego całoroczny koszt zarządzania sms jest znikomy.

    2. Dodatkowo koszty zakupu modemu gsm nie przekroczą 20 zł

    3. Nie musisz płacić za zewnętrzny adres IP (co najmniej 10 zł miesięcznie)

    4. Sygnał gsm pokrywa prawie każdą dziurę, ale z Internetem w lesie może być już problem.

    Jeżeli w domku letniskowym będę chciał sterować tylko termostatem grzejnikowym to po jakiego grzyba mi dostęp do Internetu? Gdzie tu ekonomia?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • damian, zgadza się, że jeżeli będę chciał sterować wieloma urządzeniami to na pewno zbierze się spora kwota. Natomiast ja mówię tylko o sterowaniu zaworem grzejnikowym, który będzie umieszczony w domku bez dostępu do sieci. Dlatego zapytałem, czy będzie taka możliwość.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • deptula, płytka przekaźnikowa sterowana przez sms w tym przypadku nie może mieć zastosowania, ponieważ ogrzewanie nie jest elektryczne tylko tradycyjne (z regulowanym termostatem). Planowałem zakupić zawór danfoss i sterować nim przez centralkę fibaro. Do tego celu można wykorzystać własną konstrukcję, ale myślałem, że fibaro posiada już taką możliwość.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest damian

    jagkja, masz już centralkę fibaro? Jeśli nie, to proszę nie kupuj. Sprawiasz wrażenie osoby bardzo konfliktowej i problemowej w dyskusji. Jeżeli teraz sobie nie radzisz, to póxniej będą z Tobą same kłopoty.

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Użyj wyszukiwarki google, mi zajęło około 10 sekund znalezienie modułów montowanych na szynie DIN, które z założenia mają sterować termostatem i być zarządzanie przez SMS, a kosztują 1/10 ceny zestawu Fibaro.

    Albo jesteś skrajnym leniem, albo trollem prowokującym spory bez wartości merytorycznej.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    jagkja, kup sobie zawór termostatyczny w lidlu z tygodniowym programem sterowania zasilany dwoma bateriami AA i będzie po kłopocie. To wydatek 60 PLN. Jak chcesz to Ci sprzedam taki bo zdemontowałem je po zakupie i instalacji FIBARO i danffos`ów.

    PS

    to chyba złe miejsce ( Centrala, wersje oprogramowania ) na takie rozmowy.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • damian, nie odkręcaj kota ogonem tylko odpowiedz na proste pytanie. Czy centralka fibaro posiada oprogramowanie służące do regulacji zaworem danfoss przez wydawanie poleceń smsem. Jeżeli centralka nie jest do tego celu zaprogramowana to sprawa jest pozamiatana.

    [ Added: 2015-01-14, 11:11 ]

    Jacek Stark, zdalne sterowanie nie polega na ustawianiu z wyprzedzeniem programu tygodniowego, czy miesięcznego, ale na tym, aby reagować na bieżąco. Załóżmy, że chcesz kontrolować zawór grzejnikowy oddalony od Twojego stałego miejsca zamieszkania o powiedzmy 300 km. I co jesteś w stanie zaprogramować taki zawór na całą zimę? Oczywiście, że nie. W tej chwili korzystam z własnego sterowania przez sms, które działa tak jak napisałem. Na forum zarejestrowałem się po to, aby dowiedzieć się, czy fibaro posiada taką możliwość.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • damian, ale mam nadzieję, że już wkrótce będzie taka możliwość bo zaproponowałem, aby dodać taką funkcjonalność -->

    Please login or register to see this link.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Dla takiej funkcjonalności są systemy z przed 10 lat które spełniają te oczekiwania. Jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby klient chciał powiadomienia sms, a co dopiero sterowanie po sms.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • viperlodz, czy Ty zakładasz zdalne sterowanie tylko u klientów z dostępem do netu? A co zaproponujesz pozostałym osobom, którzy mają domki na jeziorami, lasami i nie mają możliwość technicznych podpiąć łącza?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    jagkja, Jak klient nie ma dostępu do internetu to jest instalowany router z modemem mobilnego internetu;) Jeszcze nie zdarzyło się aby nie było zasięgu. Koszt np. 15zł miesięcznie. Montowałem już w domkach w lesie, które nie mają możliwości innej jak internet mobilny.

    Jak trafię na klienta, który nie będzie miał takich możliwości to będę myślał i coś wymyślę

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> Zależy czego klient oczekuje itd.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • viperlodz, mógłbym się z Tobą zgodzić, że zasięg jest pawie wszędzie, ale koszty miesięczne są wyższe niż 15 zł. Nie wiem, czy wiesz, ale żeby dostać zewnętrze IP musisz podpisać umowę na 24 mies. lub dłużej. W T-mobile publiczny adres IP kosztuje 12 zł/mies. Do tego musisz doliczyć koszt miesięcznego abonamentu, czyli plus kilka dyszek. Opłata miesięczna za przelew też kosztuje. W sumie miesięczne opłaty wyniosą 40-50 zł, a za cały rok zapłacisz około 500 zł. Natomiast koszt rocznego sterowania przez smsa wyniesie tylko 5 zł.

    Biorąc pod uwagę wysoką kwotę za dostęp do internetu można powiedzieć, że koszty zaoszczędzone na ogrzewaniu nie zrekompensują poniesionych nakładów.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Please login or register to see this link.

    45zł/12 miesięcy= ~4zł na miesiąc, a nawet taniej...

    stałe ip nie jest potrzebne - dom.fibaro.com lub dnddns

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Nie potrzeba aż tyle. Samo podtrzymanie połączenia + komunikacja dom.fibaro.com, dnddns czy teamviewer zje kilkadziesiąt Mb miesięcznie. Dopiero w momencie połączenia zacznie faktycznie przesyłać dane ale to będzie okazyjnie więc powinien nawet 1Gb starczyć na cały rok (w play za 9 zł a za 19 już 3Gb)

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...