Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Fibaro+Satel+Rolety - Problem


Kamikaze

Question

Witam

 

Zaczynam dopiero przygodę z FIbaro. Podłączyłem rolety do przekazników IN-IORS wyjścia z przycisków sterujących do wejśc satelowskich. Podpiołem wszystko według

Please login or register to see this link.

. Udostępniłem te przekazniki w fibarow scenach steruje tymi przekaźnikami. Ta konfiguracja bez problemu radzi sobie z pełnym otwarciem  i zamknieciem rolety.

 

Problem jest z częsciowym otwarciem rolety... Jak to roziwiązać? W satelu zmieniłem typ przekaźnika na monostabilny, czas działania na 0 i zaznaczyłem ze załaczony w czasie naruszenia. Efekt był taki ze dopóki zwierałem wejście sterujące to przekaznik działa. Puszczam i staje. Czyli to co chciałem osiągnąć ale niestety fibaro nie potrafi takiego wyjścia obsłuzyć poprawnie. Po włączeniu wyjścia w fibaro nic sie nie dzieje choć wyjście jest widoczne i niby się przełącza.

 

Być może wogle idę w złym kierunku. Może ktoś podpowie jak to skonfigurować? Chciałbym kiedyś zrobić sobie przykładowo scene która reguluje wysokośc rolet w zalezności od temperatury i nasłonecznienia.

Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Guest _AreK_

Nikt nic nie podpowie ?

Troche sam sobie strzeliłeś w kolano. Pomimo szaczunku dla Satela nie wykonałbym takiej konfiguracji ja ty. Rolety, oświetlenie i inne mniej strategiczne rzeczy podpiąłbym do Fibaro. Alarm, czujniki, syreny zostawiłbym Satelowi. Fibaro ciągle ma problemy z dobrą współpracą z Satelem. W Satelu twierdza że poprawnie działą chyba tylko z Integrą 64 z modelami wyższymi bywa gorzej.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Potwierdzam jak kolega wyżej. Sterowanie rolet z Satela... Rozumiem inne rzeczy, ale rolety... W Fibaro można łatwo zarządzać % otwarciem rolety. Przez satele będziesz teraz siedzieć miesiąc i pisać w LUA skomplikowane sceny, które to zrobią, a pewnie pojawią się opóźnienia i nie będzie otwierało się tak jak powinno.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

koledzy mowia, ze satelowe sterowanie roletami nie ma sensu, a ja powiem, ze to zalezy

opowiem o swoim przypadku:

mam 10 rolet w domu, do kazdej zakupiony przelacznik radiowy (jakiejs polskiej firmy, do sprawdzenia jak ktos bedzie potrzebowal) + pilot kontrolujacy wszystkie rolety, pilot leży w centralnym miejscu i odpowiednie sceny w fibaro kontroluja rolety za pośrednictwem satela

koszt, ok. 700,-, pod pilot podpiąłem dwa przekaźniki po wyjsciach z satela, kontrolujące góra/dół (owszem, nie ma możliwości połowicznego podniesienia/opuszczenia)

 

jak mialbym to zrobic na z-vawie to koszt ok:

220,- x 10 = 2200

jakieś przełączniki gora/stop/dół na puszki - pewnie 200-300 zł

łącznie ok. 2500,-

w kieszeni: 1800,-

czy warto, pozostawiam wam do własnej oceny

 

 

w temacie współpracy fibaro z satelem (Integra 128) nie zauważyłem większych problemów (na razie

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> )

te zarejestrowane przeze mnie problemy to:

- po restarcie satela fibaro już się nie dogada z centralką, potrzebny restart fibaro - ale to chyba nie jest błąd, bardziej uciążliwość

- znany problem z zaczytywaniem konfiguracji z satela przez fibaro (długotrwały proces, ok. 15min, brak wskaznika postępu)

- czepiłbym się może trochę do szybkości komunikacji między fibaro a satelem, życzyłbym sobie, żeby zespół fibaro kiedyś nad tym usiadł u usprawnił

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Czy dobrze rozumiem, że nie masz sterowania pojedynczą roletą z przycisku obok niej?

To te 1800zł wydasz na prawidłowe działanie połowicznego otwarcia rolety za pomocą satela;)

 

Jakiś czas temu doszedłem, że czasami oszczędzając wydawałem później 2 razy więcej. Przykładowo zamontowałem kamery tylko pod Fibaro bez rejestracji, bo niby po co mi rejestracja. Staneło na tym, że teraz wymieniam wszystkie kamery na 3Mpix z rejestratorem, bo okazało się to bardzo przydatne i daje ogromne możliwości. Np. wykrycie ruchu na kamerze włącza mi światło przed domem (nie musiałem montować czujnika ruchu). Kupił bym wtedy lepsze kamery i musiał bym tylko podłączyć rejestrator pod router. A tak wydałem wtedy i teraz.

 

Co do rolet to kiedyś instalowałem u klienta podobny schemat. Na parterze ma wszystkie rolety pod jeden moduł Fibaro. Na piętrze nie miał sterowników itd. więc kupował sterowniki rolet Fibaro. Po roku zmienia własnie instlację na parterze na Fibaro, bo przydaje mu się bardzo funkcja zamknięcia konkretnych rolet u dzieci na odpowiednie wysokości.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Czy dobrze rozumiem, że nie masz sterowania pojedynczą roletą z przycisku obok niej?

zle rozumiesz, ale to pewnie moja wina, nie dokonca wytlumaczylem,

jako "przelącznik radiowy" rozumiem radiówke zintegrowana z przyciskami, takie jak np. tu:

Please login or register to see this link.

 

To te 1800zł wydasz na prawidłowe działanie połowicznego otwarcia rolety za pomocą satela;)

zależy co komu potrzebne, dla mnie wygoda podnoszenia i popuszczania rolet całkowicie zdalnie jest wystarczajaca, a koszt 1800,- za połowiczne podnoszenie jest stanowczo zbyt wysoki

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

 

Jakiś czas temu doszedłem, że czasami oszczędzając wydawałem później 2 razy więcej. Przykładowo zamontowałem kamery tylko pod Fibaro bez rejestracji, bo niby po co mi rejestracja. Staneło na tym, że teraz wymieniam wszystkie kamery na 3Mpix z rejestratorem, bo okazało się to bardzo przydatne i daje ogromne możliwości. Np. wykrycie ruchu na kamerze włącza mi światło przed domem (nie musiałem montować czujnika ruchu). Kupił bym wtedy lepsze kamery i musiał bym tylko podłączyć rejestrator pod router. A tak wydałem wtedy i teraz.

 

Co do rolet to kiedyś instalowałem u klienta podobny schemat. Na parterze ma wszystkie rolety pod jeden moduł Fibaro. Na piętrze nie miał sterowników itd. więc kupował sterowniki rolet Fibaro. Po roku zmienia własnie instlację na parterze na Fibaro, bo przydaje mu się bardzo funkcja zamknięcia konkretnych rolet u dzieci na odpowiednie wysokości.

myślę, że takich sytuacji nigdy sie nie uniknie, z czasem okazuje się, że było by fajniej móc coś wiecej zrobić, niestety najczęściej wiąże się to niestety z większymi wydatkami

więc ja stoję na stanowisku, że trzeba ustalić na początku co komu jest potrzebne, a co jest zbędnym gadżetem, za który nie chcemy dopłacać

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...