Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Jak podłączyć RGBW pod LED'y przy konwencjonalnej instalacji eleketycznej


pooley

Question

WItam, czy macie moze jakis patent, na podlaczenie modulu RGBW kiedy macie wyprowadzone tylko i wylacznie okablowania dla zwyklej zarowki?

Na chwile obecna podlaczylem to bez sterowania przyciskiem, tzn albo zasilanie jest, albo go nie ma. Problem w tym ze pomimo ustawienia w konfiguracji modulu zeby pamietal ostatnio ustawione wartosci - po wlaczeniu czesto nie pamieta i po prostu jest wszystko wylaczone. W normalnym uzytkowaniu swiatla jest to totalnie nieuzywalne, bo poza mna nikt sie nie chce bawic w otwieranie aplikacji na telefonie i ponowne ustawianie swiatla, tylko po to zeby sie zaswiecilo. Sterowanie przyciskiem jest, super, ale na prad staly, czyli nie mam jak go zrealizowac majac 3 kable i zasilacz na ich koncu. Gdyby sterowanie moglo byc na 220v przemiennym to nie byloby problemu pewnie, a tak ZONK!

Macie jakis pomysl jak to zrozwiazac? Uprzedzam pytanie, nie mam jak doprowadzic dodatkowego zasilania do miejsca zainstalowania modulu.

z gory dzieki za pomoc

M.

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
Guest damian

Asocjacje działają nawet bez centrali, czyli bez różnicy czy 3 czy 4.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • czyli zeby to podlaczyc musze uzyc 2 modulow? czy to aby nie troche kosztowne rozwiazanie? :/ i troche nie rozumiem jak to polaczyc ze soba, jaka fukcje ma pelnic dimmer w puszce?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest damian

    Dimmer będzie ustawiony w asocjacji z RGBW, za sprawą czego będą działały jak jedno urządzenie. Włączając dimmer uruchomi się automatycznie RGBW.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    pooley to, ktore masz teraz jest to tansze

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

     

    Tak musisz miec dwa moduly.

     

    Nie, nie jest to kosztowne rozwiazanie.

    Kosztownym rozwiazaniem jest klucie sciany aby pociagnac dodatkowe kable. No chyba, ze twoj tata to murarz, szwagier elektryk a brat malarz.

     

    Dimmer w puszce steruje RGBW, wysyla swoj stan do urzadzen zasocjowanych... sciemniasz dimmer, sciemnia sie RGBW.

     

    Jak bedziesz przydzielal uprawnienia uzytkownikom to przydziel uprawnienia do RGBW a nie do dimmera.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    ponawiam pytanie - czy musi byc koniecznie dimer? nie moze byc 2x1.5? Bo dla mnie by to bylo idealne - zepne kable od leda w puszcze na sztywno a ze mam tam 2x1.5 (bo mam podwojny wylacznik) to drugi moglby po prostu wlaczac leda przez asocjacje. Da rade?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest damian

    Może być, może też być UBS, albo drugi RGBW. Nawet roller shuttera byś mógł wykorzystać.

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Można wykorzystać także przekaźnik;) Ja zazwyczaj tak robię u klientów, aby nie naciągać ich na koszt kolejnego modułu tylko do asocjacji...

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Przekaźnik to przekaźnik. Ważne żeby działał

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Główna różnica polega na tym, że asocjacja Relay -> RGBW umożliwia włączenie / wyłączenie RGBW, natomiast asocjacja Dimmer -> RGBW umożliwia ściemnianie RGBW (za pomocą klawisza monostabilnego). Także zależy, co chcesz osiągnąć.

    Jeżeli chodzi o minimalizację kostek, to Dimmer też się nadaje, pomimo tego, że ma jedno wyjście to ma dwa wejścia - pierwszego można użyc do sterowania zwykłym światłem, a drugiego poprzez asocjację do sterowania RGBW. W przypadku użycia switcha 2 kanałowego drugie wyjście pozostaje nieużyte (więc to też swego rodzaju marnotrastwo

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> ).

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    ok, a czy da sie tak zrobic zeby przekaznikiem byl dimmer ktory nie obsluguje zadnego urzadzenia, czyli jest tylko przekaznikiem? jak to wtedy podlaczyc?

    wydawalao mi sie ze dimmer musi cos obslugiwac i wtedy drugi przycisk mozna wykorysztac do asocjacji. ale co jesli nie mam co obsluzyc tym dimmerem?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • No dobra, chcialem podlaczyc Switch 2x1,5kW i zrobic asocjacje, niestety napotkalem przeszkode. W puszcze mam 3 kable, faze i dwa kable odpoiwadajace za dwa rozne zrodla swiatla, brak kabla neutralnego. Tak wiec jak to podlaczyc w takim przypadku? Da sie w ogole?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Dimmer nie rozwiazuje problemu, bo mam dwa swiatla ktorymi chce docelowo sterowac. To co, mam dwa dimmery pakowac do jednej puszki? Obok mam kolejna puszke z dwoma punktami oswietleniowymi… 4 punkty swietlne = 4 dimmery? Jeszcze mnie nie p…ło az tak bardzo

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Powoli dochodze do wniosku, ze nie jest to system przeznaczony do standardowych instalacji elektrycznych, zeby miec swiety spokoj, musilabym na etapie kladzenia instalacji przewidziec zupelnie inne podlaczenia wszystkiego...

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest damian

    Rozsądnym jest projektowanie instalacji na etapie budowy z uwzględnieniem wybranej technologii IB. Narzekasz, bo tego wcześniej nie przemyślałeś? To czyja to wina?

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Dimmer ma wejścia na dwa klawisze.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Damian, Fibaro wszedzie pisze ze taka bezproblemowa instalacja, w domach gdzie nie trzeba bylo specjalnie projektowac instalacji pod automatyke domu, wiec jednak trzeba robic instalacje pod automatyke? To niech sie zdecyduja.

    Dimmer - a co maja dwa klawisze do dwoch zrodel swiatla? Chyba niewiele? Osobiscie czuje sie troche naciagniety powoli... w tej chwili, choc bym nie wiem jak bardzo chcial, cos czuje ze nie mam jak tego podlaczyc, chociaz moze upchne dwa dimmery do glebokiej puszki, ale jak dla mnie to nie jest normalne ze nie mozna tego podlaczyc w przypadku takiej instalacji.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest damian

    Masz prawidłową instalację z przewodem N? A może to Fibaro usunęło Twój przewód? Nie marudź i nie zrzucaj winy na innych!

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Bez N nie wsadzisz 2x1.5, bez dodatkowych kabli nie wysterujesz RGBW. Zostaje dimmer. 

    Zrób dimmer pod jeden punkt świetlny, drugi zostaw bez niczego (sam klawisz). Zasocjuj dimmer z RGBW.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest damian

    Możesz też użyć czujki (na przykład FGMS-001, albo Multi-Sensor Aeon-labs) i odpowiednią sceną włączać ledy i wyłączać po określonym czasie. Ja tak zrobiłem w swojej kuchni, RGBW bez żadnych klawiszy i asocjacji. Odpowiednia scena jest gdzieś na tym, albo jakimś innym forum...

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...