Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Gromadzenie danych przez HC2


flapjack

Question

Witam. 

Mam pytanie odnośnie gromadzenia danych przez HC2 a mianowicie:

mam licznik energii i chciałbym co jakiś czas zapisywać stan licznika.

Oczywiście urządzenie wirtualne które zbiera dane z licznika już jest, chodzi o gromadzenie tych danych i ich późniejszy odczyt przez HC2

W tej chwili HC2 wysyła mi emaila i tam gromadzę dane (niestety jest to bardzo ograniczone)

Czy można to zrobić w jakiś bardziej profesjonalny sposób? 

 

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
  • Inquirer
  • sztywniak: projekt fajny już go wcześniej przeglądałem jednak potrzeba oddzielnej maszyny oraz nowej infrastruktury z czujnikami gdyż z tego co wyczytałem zdalnie można odczytać tylko po snmp  a HC2 chyba nie ma takiej możliwości.(a wszystkie czujniki warz z licznikiem mam w HC2)

     

    kuterek: czekam z niecierpliwością 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest sztywniak

    Flapjack: wszystko się da.

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_wink.gif" alt=";-)" />

    Widziałeś te zajebiste czujniczki oparte o ESP8266 ?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Jeśli tylko mogę to unikam bezprzewodowych rozwiązań. Pewnie spytasz po co kupiłem fibaro.

    Prostota konfiguracji oraz możliwości i nadzieja że być może powstaną moduły fibaro z interfejsem ethernet.

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_biggrin.gif" alt=":-D" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest andre
    Chcę pokazać swój sposób  gromadzenia danych przez HC2 do opomiarowania mediów, może komuś się przyda.

    Działa to u mnie ponad 2 lata i podlega różnym modyfikacjom ale generalnie zdaje egzamin.

    Czekałem na rozwiązanie Fibaro z NorthQ Power Reader ale to trwa za długo więc szkoda czasu.

    Do zliczania impulsów z gazomierza,licznika prądu i wodomierza wykorzystuję

    Lan Kontroler, z którego dane łatwo pobrać za pomocą wirtualki do HC2

    Link do strony:  

    Please login or register to see this link.


    Ponieważ u mnie każdy z liczników jest w innym miejscu wykorzystuję aż 3 sztuki

    mimo, że każdy LK posiada 2 wejścia impulsowe.Dodatkowo aby nie tworzyć zasilaczy 

    awaryjnych lub akumulatorków do podtrzymania i "kilometra" skrętki LAN kupiłem router TL-WR710N 

    wraz z softem dedykowanym-LK Server pracujący pod OpenWRT autorstwa kolegi Marcina Frankowskiego.

    Link do opisu:    

    Please login or register to see this link.

    a zamiast skrętki LAN wykorzystuję

    HomePluga po sieci 230V

    Dodatkowo istnieją apki beta pod androida i iphona do podglądu i sterowania LK .

    Oczywiście dane za pośrednictwem wirtualki HC2 wysyłam na ThingSpeak a z tamtąd są pobierane 

    skryptem autorstwa kol.turgo(a very big thank you)

    Please login or register to see this link.


    który niedawno linkował na forum kolega jimi77(serdeczne dzięki)

    Skrypt "ważący" ok.20kB na każdym urządzeniu pobiera online(z lekkim opóźnieniem) wszelkie dane z TS na telefon,tablet,PC czy inne.

    To z grubsza tyle, dodam jeszcze czego obecnie mi brakuje:

    1/ Modułu Fibaro do pobierania wszystkich potrzebnych danych z ThingSpeak tak w formie zegarów jak i wykresów

    mimo, że poziom tak zegarów jak i wykresów w HC2 jest rewelacyjny.

    2/ Możliwości wizualizacji danych zużycia mediów w dashboardzie (najlepsza w/g mnie forma prezentacji HC2)

    Na koniec kilka screenów urządzeń i wizualizacji:

    Please login or register to see this attachment.


    Urządzenie wirtualne

    Please login or register to see this attachment.


    Zmienne Globalne

    Please login or register to see this attachment.


    Lan Kontroler

    Please login or register to see this attachment.


    aplikacja na iOS

    Please login or register to see this attachment.


    Lan Kontroler Serwer

    Please login or register to see this attachment.


    Wykresy LK Serwer

    Please login or register to see this attachment.


    Wizualny panel sterowania

    Please login or register to see this attachment.


    Dane z LK licznika prądu

    Please login or register to see this attachment.


    Przykładowy wykres ze skryptu TS

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Jeszcze dzisiaj wieczorem opiszę Wam wszystko

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

     

    a na żywo możecie sobie to zobaczyc:

     

    Please login or register to see this link.

     

    Z tym, że na dole musicie sobie przełączyć na Zużycie ( consmption ). 

    @kuterek - opisz prosze swoja implementacje

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest damian

    Pobawiłem się chwilkę i wydłubałem jedno VD, jedną bazę na mysql, dwa pliki php i oto efekt. (jakieś 10-15 minut roboty)

    Chętnie opiszę, jak forum polskie będzie na równi z angielskim.

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Witam,

    Przepraszam, że dopiero dzisiaj, ale  'wszystko fajnie gdyby nie ten czas'..
     
    Jako , że od niedawna posiadam centralę a zawsze wysoko mierze, chciałem zacząć od czegoś lepszego. Jedynie jakie urządzenie miałem pod ręką to był NAS. Na forum fibaro oraz jednej zagranicznej stronie znalazłem info w jaki sposób stworzyć     web-serwer i wysyłać do niego dane z centrali. Oczywiście samo kopiuj-wklej nie działało wiec zacząłem sam grzebać. Ale zaznaczam, że głównej mierze wzorowałem się na tych dwóch tematach

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />
     
    1. Pierwsze co, musimy zadbać o jakiś serwer www. W moim przypadku nie chciałem tego robić na Qnapie ( bo po co ), przekierowałem sobie po prostu folder na moim serwerze OHV. Pod www musi roznież być podpięta jakaś baza danych, najlepiej SQL. W załączonych niżej plikach jest cała strona www, wystarczy przerzucić pliki a załączony plik  sql_import.sql zaimportować do bazy danych. W pliku config.inc.php zmienić dane do logowania strony do MySQL.

    Please login or register to see this link.

     
    2. Kolejnym elementem była konfiguracja centralki i wirtualnej maszyny. W moim przypadku póki co zależało mi na zużyciu energii. Problem polegał na tym, że urządzenia które mam nie należa tylko do fibaro ( np. Qubino lub PowerNode). Ale obszedłem temat w taki sposób:
     
     
     

    Please login or register to see this code.

        Pobieram dane ze wszystkich urzadzen ale wybieram tylko te, ktore sa aktywne i widoczne, ale filtruje to ronwiez po wartosci 'Power' różnej od 'nil', dlaczego ? 
        Po niektore urzadzena w systemie nie maja w ogole parametru 'Power' dlatego ich wartosc jest 'nil'.
     
        3. Kod powyżej wrzuciłem pod przycisk Button1 dla urzadzenia wirutalnego a poniższy kod użyłem w scenie:
     

    Please login or register to see this code.

     
    4. Wsumie to tyle, co minute w logach serwera widze REST z centralki z danymi. Nie mialem czasu jeszcze żeby podejrzeć pliki .js bo nie wszystko mi sie podoba ale wsumie póki co, zrobiłem to dla testów, nie dla przeliczania faktycznego zuzycia energii . 
    Problem jaki widze na ten moment to to, ze wszystkie urządzenia (WallPlug fibaro, wlaczyniki oraz listwa PowerNode) się zawiesza !? Wiem, że nic nie mam podłaczone do gniazda a zużycie jest na poprzednim dostepnym poziomie. W przypadku dwóch urządzen pomogło mi usunięcie i dodanie, w innych niestety sprawdzam. 'Mięka rekonfiguracja' niestety pomaga na chhilke.
     
    Oczywicse rozwiązanie nie jest idealna, ale dla mnie póki co wystarczy.
    W razie pytań, proszę

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />
     
    Pozdrawiam
    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...