Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

ZXT-120 EU Remotec Technology Ltd


Jacek Stark

Question

W końcu udało mi się uruchomić sterowanie klimatyzatorem przy użyciu ZXT-120EU Remotec. Klimatyzator z poza listy dostępnych kodów  ZXT-120EU. Pracuje na parametrach: 27 2d 00 czyli na kodach nauczonych.

 

Mój klimatyzator to AKAI. Nauczyłem urządzenie 6-ciu kodów oryginalnego pilota od klimatyzatora. Jakie było moje zdziwienie jak się uruchomił i pracował a następnie mogłem go wyłączyć.

 

Jacek

Please login or register to see this attachment.

Link to comment
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0
Guest sztywniak

Jacuś na jakiej wersji HC2 pracujesz ??

mógłbyś mi zrobić zdjęcie z jakimś typowym przedmiotem ?? (paczka fajek, zapalniczka lub coś podobnego) ??

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Jacuś na jakiej wersji HC2 pracujesz ??

    mógłbyś mi zrobić zdjęcie z jakimś typowym przedmiotem ?? (paczka fajek, zapalniczka lub coś podobnego) ??

     

    Rysiu

    pracuje od 2-ch dni na 4.035. Trochę zabawy żeby chciało wszystko chodzić. Ale powoli i będzie dobrze.

     

    Jacek

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Jacek czy mógłbyś krok po kroku opisać w jaki sposób nauczyłeś urządzenie nowych kodów?

     

    Ponieważ robiłem to parę miesięcy temu ( i do niczego nie mogłem dojść ) , muszę sobie sam przypomnieć jak to robiłem.

    Jutro zrobię opis jak zaprogramować ZXT-120 i tutaj go umieszczę. 

     

    Jacek

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Dzięki ci bardzo, będę czekał jak na zbawienie bo nie chciej wiedzieć ile czasu ja spędziłem z tym urządzeniem i nigdy nie udało mi się go nauczyć czegoś nowego. Nawet support pobral szablony i obiecał zrobić jakiś turtorial. Niestety chyba zapomnieli by było to już dawno temu.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Witam

    Zgodnie z informacją opisze jak używać ZXT-120EU w HC2:

    Po dodaniu urządzenia ZXT-120EU do systemu powinniśmy otrzymać 4 ikony jak to widać w pierwszej wiadomości.

     

    Dam przykład jak wykorzystać urządzenie dla klimatyzatora, który znajduje się na liście kodowej urządzenia ZXT-120EU. 

     

    1. Mamy klimatyzator, który znajduje się na liście kodów urządzenia i jest to np:

    Toshiba z kodem 181.

    Dodajemy linię z parametrami konfiguracji ( jak na zdjęciu ) tj.:

     

    numer parametru 27, 2 bajtowa wielkość rejestru, w wartości wpisujemy 181, nie zaznaczamy pola "tylko odczyt" i dokonujemy zapisu parametrów naciskając na ikonę dyskietki. Już gotowe. Można sterować klimatyzatorem w tym wypadku to klimatyzator Toshiba. Po ściągnięciu parametrów głównego urządzenia tj. "Main Z-Wave Device" otrzymujemy informację jn, sprawdzamy czy 2-bajtowy parametr 27 posiada wartość 181:

    Please login or register to see this code.

    Jacek

     

    PS w następnej informacji opiszę jak zaprogramować urządzenie ZXT-120EU dla kodów IR klimatyzatora, którego nie ma na liście.

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Druga metoda - nauczenie ZXT-120EU kodów IR klimatyzatora z poza listy urządzenia.

     

    1. Baterie w urządzeniu ZXT-120EU ( o ile pracuje w trybie  FLiRS) i pilocie klimatyzatora powinny być nowe.

    2. Odległość pilota klimatyzatora od ZXT-120EU powinna być od 2,5 cm do 8 cm podczas uczenia.

    3. Sprawdzić czy dioda emitująca wiązkę podczerwieni w pilocie klimatyzatora jest umieszczona faktycznie centralnie ( jeżeli nie to pilota należy ustawiać tak aby maksymalny strumień wiązki był kierowany do ZXT-120EU ).

    4. Naukę kodu należy powtarzać tak długo aż uzyskamy potwierdzenie ZXT-120EU o jego przyjęciu bez błędu.

    5. Urządzenie ZXT-120EU należy ( w czasie procesu nauki ) umieścić w miarę blisko HC2 tak aby nie było kłopotów z transmisją tj. zapisem i odczytem parametrów.

    6. Będziemy uczyć urządzenie ZXT120EU kodu wyłączenia klimatyzatora. Włączamy ( klawiszem power ) oryginalnego pilota klimatyzatora ( najlepiej z dala od klimatyzatora, żeby klimatyzator się nie włączał i wyłączał cały czas ).

    7. Wchodzimy do konfiguracji urządzenia w HC2 i dodajemy dwie linie parametrów jak na załączonym obrazku nr 2

    1. dwu bajtowy Parametr 27 z wartością 0 ( co oznacza, że będziemy uczyć urządzenie ZXT120EU kodów IR klimatyzatora)
    2. jedno bajtowy Parametr 25 z wartością 0 ( co oznacza, że będziemy urządzenie uczyć pierwszego  (z 22 możliwych do nauczenia ) kodu tj. OFF)

    i zapisujemy klikając na ikonę zapisu - dyskietki.

    Po dokonaniu zapisu, w okienku rejestru HC2 ( centralnie na górze ) możemy przeczytać czy HC2 przyjęła dane i poprawnie zapisała i odczytała parametry tj, 27 i 25

    8. Na urządzeniu ZXT-120EU ( położonym np na stole ) powinna mignąć raz czerwona dioda umieszczona centralnie w urządzeniu co oznacza gotowość ZXT120EU na przyjęcie wysyłanego przez pilota kodu.

    9 Trzymając oryginalny pilot, w odległości jak pisałem wcześniej, w ciągu kilku sekund od "mrugnięcia diody" naciskamy w pilocie klawisz OFF - Power. Jeżeli dioda w ZXT120EU mrugnie 2 razy oznacza to że potwierdza przyjęcie prawidłowego kodu, jeżeli mrugnie szybko 6 razy oznacza to błąd i należy operację powtórzyć od punktu 6.

     

    Zrobię przerwę, za godzinę napiszę dalej.

     

    Jacek 

    Please login or register to see this attachment.

    • Like 1
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Dalej - programowanie ZXT120EU

    10. Aby faktycznie sprawdzić czy kod "OFF" został przyjęty przez ZXT120EU i HC2 należy otworzyć konfigurację urządzenia w HC2 i dodać dwie linie parametrów ( jak na załączonym obrazku nr 3 ):

    1. jedno bajtowy parametr 26  ( odczyt statusu poprawności wczytania kodu ) - tylko odczyt
    2. cztero bajtowy parametr 35 ( tablica poprawności wczytanych , przyjętych kodów ) - tylko odczyt

    i wcisnąć zapisz ( dyskietka w HC2 ).

    W rejestrze HC2 (  zdjęcie rejestr HC2 ) odczytane parametry powinny mieć wartość:

    1. parametr 26 - otrzymana wartość 1 i
    2. parametr 35 - otrzymana wartość to 1 ( zgodnie z tablicą przyjętych kodów - zdjęcie tablica.png )

    Jeżeli wartość parametru 26 wynosi 4 to oznacza błąd w programowaniu i należy operację powtórzyć od punku 6.

    Jeżeli wartość parametru 26 wynosi 2 to oznacza, że urządzenie znajduje się w fazie nauki kodu. Należy poczekać i powtórzyć od punktu 10.

    Jeżeli wartość parametru 35 wynosi 0 to oznacza błąd w programowaniu i należy operację powtórzyć od punku 6.

     

    Jeżeli wartość parametru 26 wynosi 1 i parametru 35 wynisi 1 to oznacza, że urządzenie nauczyło się kodu naszego klimatyzatora dla funkcji jego wyłączenia tj. OFF.

     

         Nauka kodu ON - włączanie klimatyzatora:

    11 Pilot Klimatyzatora wyłączony i 

    12. Wchodzimy do konfiguracji urządzenia w HC2 i dodajemy dwie linie parametrów jak na załączonym obrazku nr 2

    1. dwu bajtowy Parametr 27 z wartością 0 ( co oznacza, że będziemy uczyć urządzenie ZXT120EU kodów IR klimatyzatora)
    2. jedno bajtowy Parametr 25 z wartością tym razem 1 ( co oznacza, że będziemy urządzenie uczyć drugiego  (z 22 możliwych do nauczenia ) kodu tj. ON)

    i zapisujemy klikając na ikonę zapisu - dyskietki.

    Po dokonaniu zapisu, w okienku rejestru HC2 ( centralnie na górze ) możemy przeczytać czy HC2 przyjęła dane i poprawnie zapisała i odczytała parametry tj, 27 i 25

    13. Na urządzeniu ZXT-120EU ( położonym np na stole ) powinna mignąć raz czerwona dioda umieszczona centralnie w urządzeniu co oznacza gotowość ZXT120EU na przyjęcie wysyłanego przez pilota kodu.

    14 Trzymając oryginalny pilot, w odległości jak pisałem wcześniej, w ciągu kilku sekund od "mrugnięcia diody" naciskamy w pilocie klawisz ON - Power. Jeżeli dioda w ZXT120EU mrugnie 2 razy oznacza to że potwierdza przyjęcie prawidłowego kodu, jeżeli mrugnie szybko 6 razy oznacza to błąd i należy operację powtórzyć od punktu 11.

     

    Przerwa na obiad

     

    Jacek

     

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    • Like 1
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Dalej - programowanie ZXT120EU


    15. Aby faktycznie sprawdzić czy kod "ON" został przyjęty przez ZXT120EU i HC2 należy otworzyć konfigurację urządzenia w HC2 i dodać dwie linie parametrów ( jak na załączonym obrazku nr 3 ):


    1. jedno bajtowy parametr 26  ( odczyt statusu poprawności wczytania kodu ) - tylko odczyt
    2. cztero bajtowy parametr 35 ( tablica poprawności wczytanych , przyjętych kodów ) - tylko odczyt

    i wcisnąć zapisz ( dyskietka w HC2 ).


    W rejestrze HC2 (  zdjęcie rejestr HC2 ) odczytane parametry powinny mieć wartość:


    1. parametr 26 - otrzymana wartość 1 i
    2. parametr 35 - otrzymana wartość to 3 ( zgodnie z tablicą przyjętych kodów  )

    Jeżeli wartość parametru 26 wynosi 4 to oznacza błąd w programowaniu i należy operację powtórzyć od punku 11.


    Jeżeli wartość parametru 26 wynosi 2 to oznacza, że urządzenie znajduje się w fazie nauki kodu. Należy poczekać i powtórzyć od punktu 15.


    Jeżeli wartość parametru 35 wynosi 0 lub nadal 1 to oznacza błąd w programowaniu i należy operację powtórzyć od punku 11.


     


    Jeżeli wartość parametru 26 wynosi 1 i parametru 35 wynisi 3 to oznacza, że urządzenie nauczyło się kodu naszego klimatyzatora dla funkcji jego włączenia tj. ON.


    Jeszcze tylko nauka 20 kodów ......


    Podam jeszcze tylko sposób na naukę 1-go z kodów ( np 20 stC chłodzenie ). Wszystkie pozostałe należy uczyć analogicznie.


     


    Jacek


     

    • Like 1
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Dalej - programowanie ZXT120EU:

    Podam jeszcze tylko sposób na naukę 1-go z kodów ( np 20 stC chłodzenie ). Wszystkie pozostałe należy uczyć analogicznie.

    16 Ustawiamy wartości na pilocie klimatyzatora 20 st C i chłodzenie + jakiś tam pożądany stan wiatraka ( FAN ) oraz swing.

    17 Wyłączamy pilota klawiszem POWER.

    18 Uruchamiamy konfiguracje urządzenia w HC2. Dodajemy dwie linie parametrów: 

    1. 27 z wartością 0 i ( uczenie kodów )
    2. 25 z wartością =  3 ( na załaczonym zdjęciu - odpowiada stanowi 20 st C cool )

    zapisujemy parametry i sprawdzamy ich odczyt w polu rejestru czynności HC2.

    19 Jeżeli potwierdza zapis i odczyt dla parametrów 27 i 25 to

    20 Powinna mignąć raz dioda na ZX120EU.

    21 Zbliżamy pilota i wciskamy klawisz POWER. Wysyłany jest kod ( włącz klimatyzator , ustaw 20 st C i chłodzenie + inne ustawienia )

    22 Jeżeli ZXT120EU mignie 2 razy  to oznacza , że przyjął poprawnie kod.

    23 Sprawdzamy jak poprzednio parametry 26 i 35, powinny one wynosić odpowiednio dla 26 = 1 i 35 = 11 ( bo OFF = 1, ON = 2 i 20stC Cool = 8, suma daje 11, jest to przedstawiane systemem dwójkowym w tablicy 4-ch bajtów, jedynka w polu oznacza kod nauczony, 0 oznacza brak kodu). Jeżeli jest inaczej powtarzamy procedurę od punktu 16.

     

    Mamy nauczone 3 kody: OFF, ON i 20 st C Cool.

     

    Postępując analogicznie jak w przypadku nauki kodu 20 st C Cool możemy ZXT120EU nauczyć pozostałe kody.

     

    Jacek

    Please login or register to see this attachment.

    • Like 1
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Jacek dziękuję Ci bardzo za poswiecony czas i za opisanie konfiguracji po "chlopsku". Co prawda dzisiaj nie skonfiguruje swojego zxt ale juz sie nie mogę doczekać piątku. Dzięki raz jeszcze.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Czy może ktoś zna różnice/ograniczenia w użyciu pomiędzy ZXT-120 a iTach Flex?

    Cenowo wychodzą podobnie, jeden działa po z-wave drugi po sieci,  do obu można podłączyć dodatkową zew diodę, coś jeszcze...

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Jak sam napisałeś iTach działa po Ethernecie, RS232, WiFi + nadajnik IR a ZXT-120 działa w oparciu o protokół Z-Wave + nadajnik IR.

    Cena iTacha na polskim rynku to około 600 zł a ZXT-120 to około 300 zł. 

    iTach musi być zasilany zewnętrznym zasilaczem, ZXT-120 może być zasilany również i bateryjnie ( 3xAAA)

    Do iTacha musisz podpiąć zewnętrzny nadajnik IR ( kabelki ), ZXT-120 może pracować bez kabelków, dodatkowo ma wbudowany ( programowalny ) wzmacniacz sygnału IR. ZXT-120 jeżeli pracuje w trybie zasilania stało prądowego może być powielaczem sygnału Z-Wave.

    iTach może być wykorzystywany do sterowania np urządzeń multimedialnych, ZXT-120 raaaczej nie ?

    Wszystko zależy od tego do czego tak naprawdę ma być wykorzystane urządzenie.

    itd....

     

    Jacek

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Jacek, czy próbowałeś nauczyć urządzenie kodu np z pilota do TV ?

    Dzisiaj robiłem test na pilotach z tunera, TV, projektora i cos tam jeszcze, ale niestety za każdym razem dostaje odpowiedz

     

    parametr 26 wynosi 4 - co oznacza błąd w programowaniu

    parametr 35 to wartość - 2130968576

     

     

    Nie można ponownie wczytać kodu na tych samych parametrach, ponieważ dioda nie daje znaku gotowości na przyjęcie kodu.

    Zostaje tylko usunięcie urządzenia i dodanie go na nowo. Próbę wczytania kodu można powtórzyć jedynie gdy dioda zamruga 6 razy.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Jacek, czy próbowałeś nauczyć urządzenie kodu np z pilota do TV ?

    Dzisiaj robiłem test na pilotach z tunera, TV, projektora i cos tam jeszcze, ale niestety za każdym razem dostaje odpowiedz

     

    parametr 26 wynosi 4 - co oznacza błąd w programowaniu

    parametr 35 to wartość - 2130968576

     

     

    Nie można ponownie wczytać kodu na tych samych parametrach, ponieważ dioda nie daje znaku gotowości na przyjęcie kodu.

    Zostaje tylko usunięcie urządzenia i dodanie go na nowo. Próbę wczytania kodu można powtórzyć jedynie gdy dioda zamruga 6 razy.

    Nie, nie robiłem prób z uczeniem kodów innych urządzeń.

     

    Po nauczeniu kodu żeby go zmienić należy zrobić cały reset urządzenia.

     

    Czy chodzi Ci klimatyzator ?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Po cało dniowym sobotnim testowaniu zxt-120, śmiało mogę napisać, że urządzenie działa tylko z pilotami od klimatyzatorów.

    Nie ma możliwości nauczenia zxt-120 kodów innych urządzeń. Próby robiłem na pilotach z TV, tunera, projektora, wiatraka oraz dwóch klimatyzatorów - jeden to manta, drugi to LG i tylko te dwa ostatnie dało się wczytać do urządzenia, trzymając się krok po kroku wytycznych napisanych przez Jacka. Dzięki Jacku raz jeszcze za pomoc.

     

    Poniżej zamieszczę link do instrukcji użytkownika oraz do listy kodów

     

    Please login or register to see this link.

     

    Moja wersja remoteca zxt-120 t v 1.2

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Czyli to urządzenie tylko do klimatyzacji ? Ja potrzebuje tego jeszcze do rzutnika, TV, sprzętu hifi, kominka. Wiem, że obsługuje to broadlink jednak nie współpracuje z fibaro

     

    Czy są inne urządzenia które są w stanie obsłużyć wszystkie wymienione przeze mnie urządzenia ? 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Cześć,

     

    Jak zaprogramować urządzenie (dodawać parametry) do współpracy z przenośnym klimatyzatorem Trotec 3500 ?

    Nie znalazłem w parametrach urządzenia (fibaro) ikony z komendą "dodaj parametr" :/

     

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Edited by elmer3003
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • musisz odznaczyć opcje:

    Używaj szablonu dla parametrów

    w ustawieniach zaawansowanych urządzenia. Wtedy będziesz mógł dodać parametry.

    • Like 1
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Cześć Jacek, mam jeden problem z ustawieniem i może wiesz ja go rozwiązać. Urządzenie po dodaniu i wybraniu kody chodzi świetnie, jednakże na drugi dzień zamienia Off na włączanie klimatyzacji, a każde pozostałe czyli: chłodzenie, grzanie i tak dalej, wyłącza klimatyzacje :( Masz może na to jakieś rozwiązanie bo powoli mam tego dosyć ? :( 

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...