Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Zasilanie awaryjne HC2


Matcin

Question

Witam 

 

Chciałbym dodać kilka czujników ruchu oraz kontaktronów z fibaro do mojego systemu alarmowego. Problem w tym, że po zaniku prądu te rozwiązanie nie zadziała. 

Czy ktoś testował zasilanie awaryjne fibaro taki jak jest np w alarmie? 

Wiem, że potrzebuje do tego akumulator żelowy i prostownik - jaki wybrać? 

Czy po zaniku prądu kontaktrony oraz czujnki ruchu, zalania oraz dymu będą się komunikować z centralą (padną wszystkie moduły 230v)  

Link to comment
Share on other sites

15 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Komunikacja może być zaburzona z uwagi na znaczące zmiany w sieci mesh - brak repeaterów sygnału znacznie ograniczy zasięg. Komunikować będą się tylko te moduły, które leżą w bezpośrednim zasięgu centralki.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • To bezsenu bo wystarczy, że złodziej wyłączy jeden bezpiecznik do którgo akurat do nie jest trudo się dostać bo zawsze jest on w skrzynce poza domem i czujki ruchu oraz kontaktrony alarmu nie wywołają. Dobra dzięki za odpowiedz. Podobny problem może być z pożarem przy zaniku prądu. Dzieki za odpowiedz. Już wiem, że fibaro raczej moge traktować jako zabawkę a ręsztę po kablu do alarmu

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Dobra powracam do tamatu.

    Ma ktoś takie rozwiązanie u siebie?

    Jaki wybrać prostowanik i akumulator?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Witam

    Ja mam zwykły ups i mam pod niego podłączony HC2 i ruter aby HC2 mogło mnie poinformować jeśli się zacznie coś dziać.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Cześć,

     

    ja również używam UPS'a, który przez 2h trzyma mi zasilanie na HC2 i dwóch routerach. Wszystkie bateryjne czujniki mam w miarę blisko centralki (max. 10m przez max 2 ściany) i działają. Wyszedłem jednak z założenia, że nawet gdyby któryś czujnik nie łapał zasięgu, to inny go złapie i prędzej czy później w przypadku włamania wywoła alarm.

     

    Problem mam jednak inny - po zaniku zasilania w domu na np. 0,5h Fibaro gubi urządzenia sieciowe (głównie Dimmery i RGBW) losowo, np. 2 z 10. Urządzenia te musze następnie ręcznie dodawać (odświeżać) po zalogowaniu do HC2. Jest to możliwe nawet zdalnie, więc OK, ale dopóki ich nie odświeżę, zwyczajnie nie działają.

     

    Ponadto gdy problem ten dotyczy RGBW, to jego dodanie czasami trwa kilka godzin. System go widzi, ale niewłaściwie, trzeba walczyć z dodawaniem, usuwaniem itp. - masakra. Dowiedziałem się od instalatora, że ten typ (RGBW) tak ma.

     

    Uzyskałem dwie sprzeczne opinie z Fibaro na temat podtrzymania zasilania w HC2:

    1. Suport Fibaro twierdzi, że wskazane jest podtrzymanie, aby centralka nie restartowała się przy każdym, nawet najkrótszym zaniku zasilania,

    2. Instalator powiedział mi, że on z kolei uzyskał informację z suportu, aby nie podtrzymywać zasilania centralki i aby w przypadku braku zasilania w domu padło wszystko, czyli i centralka i inne urządzenia. Wówczas problem opisany wyżej (gubienie urządzeń) nie wystąpi.

     

    Tak czy inaczej może zdarzyć się, że nie ma np. jednej fazy (akurat tej z dimmerami) i wyjdzie na to samo. Ja stosuję i będę stosował UPS, gdyż pewna funkcjonalność centralki zawsze pozostanie.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Żeby to miało jakikolwiek sens, trzeba podtrzymać też zasilanie routera. Co ważne musi to być router z zapasowym łączem 3G/LTE, który automatycznie przełączy się na łącze mobilne w wypadku braku zasilania, a tym samym netu od kablowego dostawcy.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Jasne - ja jedną listwą podtrzymuję i HC2 i routery (mam tylko LTE bezprzewodowe z sieci kom). Ponadto zarówno HC2 jak i routery restartuję wg scen w nocy i od tego czasu działają lepiej, bo lubiły się zwieszać. Mam taki problem, że z 3x tygodniowo pojawiają się zaniki 1s w zasilaniu i to cholernie mnie wqrza - UPS rozwiązuje poniekąd problem.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    jakiego UPS`a byscie polecili najbardziej i przetestowaliście u siebie proszę o model i markę 

    Bo jest tego dużo a wole wasze sprawdzone już przetestowane kupić 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ja używam takiego:

     

    Please login or register to see this link.

     

    choć kupiłem go ok. 20% taniej, niż na podanej stronce. U mnie sprawdza się bardzo dobrze - mam na nim HC2, dwa Switche, kamerę IP, rejestrator do kamer, dwa routery, dysk sieciowy i trzyma min. 1,5h - to zdecydowanie mi wystarcza.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    1.5 h jest ok tylko wymiary kurcze w miarę duże to jest bo myślałem żeby to włożyć bezpośrednio do szafki pod telewizor ale ewidentnie się nie zmieści musiałbym jakieś dodatkowe okablowanie zrobić żeby mi to działało bo HC2 mam w innym miejscu niż Router hmm,..

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Poszukaj innego, np. płaskiego pod szafę rack'ową. To tylko propozycja - ważne, aby był sinusoidalny a pozostałe parametry z łatwością porównasz.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Witam, wracam do tematu.

    Zastosowałem zasilacz buforowy (ceny na allego od 50 do 300zł - wziąłem ten lepszy) do którego podłączyłem akumulator 70ah. Nie sprawdzałem go dokładnie, ale podłączony modem, router i fibaro ostatnio spokojnie wytrzymał 4haMam natomiast kilka pytań:

    - zasilacz buforowy daje około 14V czyli tyle ile akumulator w moim samochodzie - nie jest to za dużo dla fibaro, routera, modemu?

    - fibaro jest umieszczone w piwnicy - łapie tylko kontaktrony z piwnicy i I piętra. Chce, żeby podczas braku zasilania wszystkie niebateryjne moduły były aktywne.  Myślałem, żeby kupić hc lite i założyć ją na II pietrze (zastosować do niej również zasilacz buforowy). 2 opcja to podłączenie 4 USB pod sieć lan i puszczenie dwoma kablami 12V (zasilacz buforowy z piwnicy) - mam kable LAN w każdym pokoju i ich nie wykorzystuje. Tylko czy USB są repeaterami sygnału?

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...