Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

UBS nie raportuje zmiany stanu


smk23us

Question

Czy w najnowszym sofcie HC2 4.049 macie jakieś problemy z raportowaniem zmiany stanu otwarcia / zamknięcia Universal Binary Sensor?

 

UBSa żadnego wcześniej nie miałem, ale teraz wydziergałem sobie czujnik deszczu i czujnik wilgotności gleby do podlewania ogrodu na UBSie.

Czujki sa proste na zasadzie ON/OFF (czujki KEMO). Na sofcie 4.048 nie mogłem zakończyć poprawnie dodawania UBSa, ale jak się okazało to był bug w firmwarze, co też zostało rozwiązane w 4.049.

Na nowym sofcie dodał się UBS poprawnie, ale nie raportuje mi zmiany stanu. Pokazuje obie czujki jako non stop zwarte. Ponowne dodanie i rekonfiguracja niczego nie zmienia.

 

Trzy razy sprawdzałem okablowanie, czy gdzieś coś źle nie podłączyłem i nie mogę znaleźć żadnego błędu.

 

Czy ktoś miał już takie problemy z UBSem dodanym do nowego softu? Bo nie wiem czy to błąd firmwareu, czy to jak coś pokiełbasiłem i mam wszystko jeszcze raz rozmontować i po kolei lutować (czego - wiadomo - wolałbym uniknąć).

 

Aha czujka temperatury na dallasie nie pokazuje się wcale podczas dodawania do centralki.

Link to comment
Share on other sites

14 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

U mnie 4.049 dallasy się dodały ale tam gdzie są 2 lub 3 czujniki na UBS to zawsze 1 pokazuje 0 stopni.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Dzięki za info. Skoro na 4.049 u ciebie działa to szukam jeszcze raz błędu w okablowaniu. Na początek przelutuje odwrotnie dallasa, może tu jest błąd.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Ok juz UBS raportuje. Wejscia in1 i in2 byly podlaczone do + a nie -. Sorki za zamieszanie

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_smile.gif" alt=":-)" />

    Jednak czujka temperatury sie nadal nie zglasza, niezaleznie jak ja przylutuje. Moze uszkodzila sie podczas lutowania. Wieczorem przetestuje innego dallasa.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Warto również sprawdzić czy źródło zasilania UBS'a nie podaje jakiegoś zbyt zaszumionego sygnału - np sprawdzić dodanie na zasilaczu od laptopa.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Bo samo podłączenie dallasa jest raczej dobre?

     

    Please login or register to see this link.

     

    Zmieniłem dallasa na nowy i też nie działa.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Jest odwrotne połączenie:

    Please login or register to see this link.

    Kiedy jest płaską stroną do Ciebie, to do lewego wyprowadzenia trzeba połączyć GND

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Warto również sprawdzić czy źródło zasilania UBS'a nie podaje jakiegoś zbyt zaszumionego sygnału - np sprawdzić dodanie na zasilaczu od laptopa.

    Hmm, u mnie też głupieje UBS, może się tak dziać z powodu zaszumionego czy tętniącego zasilania??? Ja mam UBSa podpiętego pod zasilacz 12v który orginalnie miał przeznaczenie jako LED Driver...

    Myślałem o tym żeby go wrzucić na oscyloskop i sprawdzić jak bardzo stabilne to 12 volt jest, ale czasu nie było itp itd, a teraz już jest zamontowany w skrzynce....

     

    Z moim UBSem wygląda to tak że po rekonfiguracji działa dobrze jakieś pół godziny a potem pokazuje zwarcie na wejsciach (ale samych wyjść UBS nie zwiera) i co jakiś czas przeskakuje na  nienaruszony na sekundę i znowu zostaje naruszony...

     

    Okablowanie jest dobrze, wejscia są zwierane do masy, główny podejrzany to zasilacz teraz jest...

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Może to być kwestia zasilania, na gorszych zasilaczach czasem są np problemy z dodanie UBS - bez testów tego zasilacza lub prób na innym nie da się tego stwierdzić.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    U mnie 4.049 dallasy się dodały ale tam gdzie są 2 lub 3 czujniki na UBS to zawsze 1 pokazuje 0 stopni.

    Nadal mam ten problem i nie jest to wina zasilacza, zmieniłem na inne i to samo tam gdzie mam 2 dallasy jeden pokazuje temperaturę drugi raportuje 0.0 stopnia

    analogicznie przy 3 dallasach 2 raportują 3 nie w poprzednich wersjach było ok i nie jest to na 100% wina zasilaczy.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    No i się wyjaśniło z moim UBS-em, sprawdziłem zasilacz oscyloskopem. Tętnienie na poziomie 150mV i dosyć duży szum na całej szerokości widma (0-20MHz). Zasilacz wymieniony na taki z dużo mniejszymi szumami i tętnieniem na max 10mV. Jak na razie, działa już 24 godziny i żadnych problemów. Tak że wszystko wskazuje na to że u mnie zasilacz był winowajcą całego zamieszania. Co prawda nie mam do niego podłączonych żadnych dallasów to nie wiem jak by się sprawował..

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Witam 

    Dnia 14.06.2015 o 09:27, smk23us napisał:

    wydziergałem sobie czujnik deszczu i czujnik wilgotności gleby do podlewania ogrodu na UBSie.

    Czujki sa proste na zasadzie ON/OFF (czujki KEMO).

    Czyli taki który pokazuje tylko gleba sucha / gleba wilgotna ? ;)

     

    Pytam bo szukam rozwiązania jak do UBSa podpiąć "prawdziwe" czujniki wilgotności  (do zastosowania w saunie) ,ale z tego co czytam to nie możliwe do zrealizowania na UBS`ie  :( 

     

    pozdrawiam

    kosmacz

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Z UBS się da tylko odczytać wyjścia cyfrowe, czyli wlaczony/wylaczony.

    Podejrzewam że twoje czujniki maja wyjściowy sygnal analogowy 0-10v. Jeżeli tak, to RGBW kontroler sie do tego nadaje.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Witam

     

    5 godzin temu, jires napisał:

    Z UBS się da tylko odczytać wyjścia cyfrowe, czyli wlaczony/wylaczony.

    DS18B20 też jest cyfrowy ,a UBS je odczytuje ,to zapewne kwestia oprogramowania UBSa że nie działa z innymi  ;) 

     

    5 godzin temu, jires napisał:

    Podejrzewam że twoje czujniki maja wyjściowy sygnal analogowy 0-10v. 

    Nie mam jeszcze czujników wilgotności szukam właśnie jak to rozwiązać w tym temacie :

    Please login or register to see this spoiler.

     

     

    Tu znalazłem temat w języku angielskim o podłączeniu czujników analogowych do mod RGBW :

    Jak ktoś zna inne tematy o przykładach zastosowania UBSa i RGBW z czujnikami różnej maści proszę o linki.

     

    pozdrawiam

    kosmacz

    Edited by kosmacz
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Hmmm. Może najpierw opisze podstawy żeby nie było nieporozumień.

     

    W świecie automatyki istnieją przeróżne czujniki, które mają różnego typu wyjscia, służące do informowania kontrollera o ich stanie. Jeżeli chodzi o wyjścia, można je podzielić na dwa typy. Analogowe i cyfrowe:

     

    Cyfrowe - mogą pokazywać tylko dwa stany, wysoki i niski, albo potocznie 0 i 1. Do takich czujników należy np. kontaktron, jest albo zwarty albo rozwarty, nie ma nic "pomiędzy". w cyfrowych czujnikach stany te mogą być raportowane na różne sposoby, najczęstszym jest typ OC (otwarty kolektor) albo po prostu przekażnik, czyli zwarty/rozwarty 

     

    Analogowe - mogą pokazywać dowolną wartość z (teoretycznie)nieskończonego zakresu wartości. W praktyce zakres wartości jest ograniczony rozdzielczością czujnika. Taki czujnik ma dwie wartości krańcowe (jak 0 i 1 w przypadku czujników cyfrowych), a oprócz tego całą masę wartości "pomiędzy". Najpopularniejsze typy wyjść takich czujników to napięciowe 0-10V, 1-10V lub prądowe 4-20mA. Przykładem może tu być czujnik temperatury 0-10V. niech taki czujnik ma zakres temperatury od -20 stopni do +80 stopni. Gdy mierzy -20 stopni to na wyjsciu jest 0V, jak mierzy +80 stopni na wyjsciu jest 10V. Analogicznie jak temperatura bedzie w połowie tych wartości, czyli + 30 stopni to na wyjsciu bedzie 5V. 

     

    Co do DS-ów i UBS od fibaro, to trzeba pamiętać że 1-wire to jest cyfrowa magistrala danych a nie wejscie/wyjscie czujnika. Magistralą 1 -wire można podłączyć czujniki zarówno analogowe jak i cyfrowe, ważne jest tylko żeby host magistrali (urządzenie master) obsługiwał ten konkretny czujnik. Nie wiem czy i jeżeli tak to jakie inne czujniki niż DS18B20 są obsługiwane przez UBS.

     

    Jeżeli chodzi o twój konkretny problem:

    Jeżeli chcesz mieć odczyty w jakiejś skali, np od 0 do 100% to potrzebujesz czujnik z wyjściem analogowym. Jeżeli chcesz mieć odczyt zerojedynkowy, czyli za sucho/za mokro w stosunku do wczesniej zadanej wartości w czujniku (o ile taka jest możliwośc regulacji czujnika) to potrzebujesz czujnik z wyjsciem cyfrowym.

     

    UBS ma dwa wejscia na czujniki cyfrowe, a moduł RGBW obsługuje wejscia analogowe 0-10v lub 1-10v 

     

    Np. taki czujnik będzie współpracował z modułem RGBW (wujek google): 

    Please login or register to see this link.

      a taki z UBSem: 

    Please login or register to see this link.

     

     

     

    Mam nadzieje że rozjasniłem trochę sprawę.

     

     

     

    • Thanks 1
    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...