Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Czujnik wilgotności podłoża - jaki polecacie?


itdesign-wt

Question

Czesc

Jaki polecacie czujnik wilgotnosci podłoża (ziemi) i z sukcesem stosowaliście?

Poszukuje sprawdzonego rozwiazania które mogłbym zamontowac w wertykalnym ogrodzie i w zaleznosci od wilgotności sterowac podlewaniem.

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Nie ma to sensu. Są czujniki przemysłowe po 1200zł sztuka z wyjściem 0-10V. Problem w tym, że aby odpowiednio sterować wilgotnością podłoża trzeba zamontować kilka takich czujników. Chyba, że w każdym miejscu w ogrodzie jest ta sama wilgotność.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

ja mam FlowerPower. Pomiary sa OK ale mam problem z wczytaniem danych do Fibaro.

 

Parę dni temu czytałem ten opis :

 

Please login or register to see this link.

 

czujnik deszczu (ON/OFF) już mam i działa. Czujnik wilgotności dostałem dzisiaj. Po weekendzie mogę opisać jak funkcjonuje.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Też myslalem o FlowerPower ale brakuje komunikacji z Fibaro (widzialem ze koledzy z Fibaro UK próbują to polaczyc). @julexmon udalo sie wytestowac czujnik wilgotnosci? Wyglada ciekawie opisane rozwiazanie

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Jeszcze nie jest gotowe

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_sad.png" alt=":(" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />. Mam mało czasu i nie podłączyłem zasilania.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • OK, bede czekal na wiesci poniewaz bardzo mnie interesuje jak dziala

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ja używam czujnika Kemo M173, koszt trochę ponad 100zł, Działa bardzo dobrze. Podoba mi się sposób w jaki czujnik pracuje. Otóż w momencie podłączenia zasilania mierzy wilgotność gleby, jeżeli jest poniżej określonego progu (który ustawia się potencjometrem) to załącza przekaźnik na jakieś 25-30 minut. Po tym czasie mierzy jeszcze raz, jeżeli wilgotność wzrosła to wyłącza przekaźnik i wchodzi w tryb pauzy na 25-30 min. Po tym czasie mierzy znowu, jeżeli jest wystarczająco wilgotno to wchodzi znowu na pauzę, jeżeli jest za sucho to włącza przekaźnik i idzie na pauzę, i tak w kółko. Praktycznie mógłby pracować przy podlewaniu trawnika bez żadnej dodatkowej automatyki. Podłączyłem do niego UBS który raportuje stan przekaźnika i uruchamia prostą scenę włączającą podlewanie. Uzależniłem też scenę od pory dnia, kwiatki podlewają się wieczorem, pomiędzy 18 a 21, wg. żony tak jest najlepiej...

     

    Jedyna uciążliwość związana z tym czujnikiem jest taka, że potencjometr do regulacji schowany jest pod obudową, a obudowę się odkręca "od strony pleców". U mnie czujnik jest przykręcony w hermetycznej skrzynce na ścianie, i jak chciałbym przestawić wilgotność załączania potencjometrem, to musiałbym odkręcić go ze skrzynki żeby ściągnąć obudowę... tak że wywierciłem dziurę w obudowie od frontu, i mogę regulować potencjometr płaskim wkrętakiem. Druga sprawa do złącza, czujnik i przekaźnik ma normalne zaciski, ale zasilanie 12V podłącza się poprzez 3,5mm jack (jak do słuchawek!), Nie wiem kto to wymyślił, ale trochę dziwne rozwiązanie. Ja obciąłem wtyk od starych słuchawek i użyłem do zasilania modułu. (+12V podpięte tam gdzie jest normalnie prawy kanał, a masa do masy)

     

    Co do czujnika deszczu, miałem taki plan żeby go zaimplementować, ale stwierdziłem że to nie ma sensu. Czujnik typu pada/nie pada nadaje się do zamykania okien dachowych ale nie do podlewania, nie jest w stanie ustalić ile napadało i ile tej wody wsiąkło w ziemię. Tak że u mnie może trochę padać przez dzień, ale jak pod wieczór ziemia będzie za sucha to się włączy podlewanie tak czy siak. Kwiatków w  sumie też nie obchodzi czy pada czy nie, grunt żeby miały w ziemi mokro

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" /> 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Witam,

     

    Czy ktoś mógłby polecić jakieś działające rozwiązanie z użyciem czujnika wilgotności gleby podłączonego do Fibaro tak, aby jeśli wilgotność gleby jest niska (zdefiniowana w HC2) to Fibaro otworzy zawór z wodą lub włączy pompkę i podleje roślinki. Jaki czujnik polecacie i jak połączyć go z HC? 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Odczyt analogowy z Fibaro Implant (lub RGBW) + czujnik Pino-Tech SoliWatch (są też inne na botlandzie, ale korodują szybko)

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...