Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Uzbrajanie wszystkich wejść z Satela


jires

Question

Witam,

Ostatnio zauważyłem ciekawą rzecz, a może bug...

 

Mam HC2 w wersji 4.049 zintegrowaną z alarmem Satel 128WRL. W satelu jest kilka wejść alarmowych, ale mam też kilka wejść do sterowania, bez akcji alarmowej, np. przycisk dzwonka do drzwi lub satelowski "wallplug" na systemie ABAX.

 

Otóż w momencie uzbrojenia alarmu satel (np. przy wyjściu z domu), fibaro uzbraja wszystkie wejścia satela, łącznie z tymi bez akcji alarmowych. Wynikiem takiego działania jest to że jak ktoś naciśnie przycisk dzwonka do drzwi, uruchamia się alarm w Fibaro, w satelu nie bo tam to jest po prostu przycisk który steruje wyjściem...

 

W ustawieniach "własnych" czujek fibaro jest opcja "Czujnik jest wykluczony z systemu alarmu", ale przy czujkach/wejściach zaimportowanych z Satel nie ma takiej opcji, a jeżeli chciałbym w fibaro rozbroić pojedynczą czujkę satela, to wyłącza się cały alarm, znaczy rozbraja się...

 

Ktoś ma jakiś pomysł, jak wykluczyć pojedyncze wejście satel z alarmu ale zachować je w Fibaro?

Link to comment
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Stwórz sobie dodatkowa strefę techniczna w satelu i tam przyporządkuj sobie czujki typu klawisz dzwonka i po problemie

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Obejście problemu zaproponowane przez powertech może być, w moim przypadku to jeszcze coś więcej zmienia... Teraz mam satela ustawionego tak, że jak mnie nie ma w domu (alarm uzbrojony) i ktoś dzwoni do drzwi, to dostaje smsa od satela, jak jestem w domu to tylko push od fibaro. Jeżeli przeniosę dzwonek do strefy technicznej i nie będę jej uzbrajać, to mogę dostawać sms o dzwonku do drzwi albo za każdym razem albo wcale. Mi to dużej różnicy nie robi bo smsy mam za darmo, ale chodzi o tą sytuację ogólnie. Według mnie byłoby dobrze jeżeli fibaro by "wiedziało" które wejścia satela nie biorą udziału w alarmie lub gdyby można było wykluczyć pojedyncze wejście satela, tak samo jak można to zrobić z wejściami fibaro...

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Cześć - ja zetknąłem się z tym samym problemem. Po pierwsze Fibaro uzbraja mi wejścia Satela Integra 64 odpowiedzialne za domofon, poza tym naciśnięcie domofonu uaktywnia alarm. Pomysł z strefą techniczną w Satelu chętnie przetestuję, ale to tylko obejście systemu.

     

    Mam jednak inny problem:

    1. Nie mogę uzbrajać alarmu z panelu Satela, bo po 1s czerwona kłódka automatycznie zmienia się na zieloną. W historii widzę, że użytkownik X uzbroił a sekundę później Admin Y rozbroił... masakra. Opcję "Wygaś informację o czuwaniu" przestawiłem zgodnie z sugestią na 0, nie pomaga.

    2. Poza tym to szukam rozwiązania (bez kupowania Switcha), aby sparować bezprzewodowy SmokeSensor bezpośrednio z Satelem, aby działał jako czujka pożarowa 24h. Próbowałem wystawić wejście w Satelu, które mógłbym połączyć przez Fibaro z SS, ale nie ma takiej opcji - wejścia Satela widzę jako czujki a nie przełączniki ON/OFF. Czy ktoś walczył z podobnym problemem?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Co do punktu 1.

    Upewnij się że w satelu ten użytkownik którego pin użyłeś do integracji z fibaro ma dostęp do strefy fibaro i tej w której chcesz włączyć alarm. 

     

    Co do punktu 2.

    Nie da się sterować wejściami satela.... ale da się wyjściami

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Utwórz sobie w satelu wirtualne wyjście, znaczy takie którego fizycznie nie ma w systemie, nazwij jakoś i jako typ ustaw "przełącznik BI", poza tym ustaw uruchomianie z żadnego wejścia i ze wszystkich stref/klawiatur. Potem utwórz wirtualne wejście w satelu, nazwij jakoś, jako typ linii ustaw "według wyjścia" i wybierz wyjście BI które utworzyłeś wcześniej. Jako typ reakcji ustaw 24H Pożarowa. zapisz ustawienia w satelu i przeładuj konfigurację w Fibaro. Po wszystkim będziesz mieć wyjście widoczne w Fibaro jako przełacznik którym fibaro może sterować.

     

    Wystarczy tylko zrobić jakąs scene albo coś w tym stylu, jak czujnik dymu zostanie naruszony to przełączy się przełącznik:)

     

    Ja w podobny sposób "zmusiłem" fibaro do wysyłania smsów, poprzez kartę sim satela..

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Wielkie dzięki jires.

     

    Na to nie wpadłem, ale już podobnie kiedyś kombinowałem i ma to sens. Gdy tylko dopadnę centralkę to skonfiguruję system jak mówisz i przy okazji skorzystam z drugiej podpowiedzi - wysteruję satela do wysyłania SMSów wg zdarzeń Fibaro, bo na Pushach w ogóle nie można polegać - przychodzą kiedy chcą i jak mam odpaloną apkę na ifonie to nie mogę ich odczytać.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...