Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

satel konfiguracja z fibaro


miras

Question

Z ciekawości chciałem dodać obsługę satela do fibaro, niestety zaczymałem się na takim komunikacie

 

Uwaga, integracja z centralą alarmową jest nie w pełni skonfigurowana. Centrala nie posiada strefy alarmowej o nazwie Fibaro.

 

NIe bardzo pojmuję. Mam satela i wiele stref. Nazwy stref winikaja z ich funkcjonalności uzytkowej i poziomu ochrony. Nie ma żednej strefy która wiązała by się użtykowo czy funkcjonalnie z fibaro (nie sa magazynem fibaro, nie wynajmuję ich dla fiboro i żadne pomieszczenie (strefa) nie jest przeznaczone na obszar kultu lub uwielbienia dla fibaro.

Nazwy stref są ściśle związanie z obsługą i przeznaczeniem stref.

Prosze o informację o co dokładnie chodzi. Czy mogę załozyć np jakąś pustą strefę o nazwie FIBARO i czy wtedy mogę zarządzać innymi strefami ?

Link to comment
Share on other sites

17 answers to this question

Recommended Posts

  • 1
  • Inquirer
  • To ja chyba źle przyjąłem logikę tego modułu. Miałem nadzieje no coś odwrotnego że z fibaro monitoruję i zarządzam alarmem stref w satelu (stniejących i działających sterf) lecz nie odwrotnie.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Nazwij po prostu jedną ze stref fibaro.

     

    Napisałeś "Nazwy stref są ściśle związanie z obsługą i przeznaczeniem stref" - i właśnie tak jest. Będziesz mógł w Satelu zobaczyć czy coś z Fibaro jest uzbrojone, uzbroić z poziomu Satela, bądź zrobić z tej strefy strefę zależną od innych. Możliwości jest mnóstwo. Generalnie strefa Fibaro jest potrzebna, bo inaczej ograniczasz funkcjonalność, chyba, że tak właśnie chcesz, ale jeśli tak to po co w ogóle integrować.....

     

    Na przyszłość użyj forumowej szukajki, bo było już o tym kilka razy

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Miras - jeżeli myślisz, że utworzenie w Satelu strefy Fibaro rozwiąże problem z komunikatem "o braku takowej strefy", to możesz się zdziwić, ale próbuj. Może tylko ja mam ph, ale u mnie jest tylko jedna jedyna strefa FIBARO w Satelu a mimo to HC2 ciągle mi przypomina, że jej nie mam. Po drodze miałem kilka aktualizacji HC2, również aktualizację Integry, rekonfiguracje itp. i mimo to nic nie pomaga.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Generalnie strefa Fibaro jest potrzebna, bo inaczej ograniczasz funkcjonalność, chyba, że tak właśnie chcesz, ale jeśli tak to po co w ogóle integrować.....

    A moglbys zdradzic jakie funkcjonalnosci ograniczam nie majac strefy fibaro w satelu? U mnie podobnie jak napisal Boogie - mialem przez chwile ta strefe, ale nic to nie dalo i warning nadal sie pokazywal. Teraz strefy nie mam i wszystko dziala dokladnie tak samo.

     

    Z Fibaro mam dostep do wszystkich czujek i kontaktronow satelowych. Z satela do fibarowych nie probowalem, ale imho satel to stabilnie dzialajacy system alarmowy, a fibaro jest fajna zabawka, ktorej jednak nie odwazylbym sie powierzyc funkcji zwiazanych z samym alarmem z uwagi na losowosc i niestabilnosc dzialania.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Bez strefy Fibaro, jest tylko integracja w jedną stronę - tzn. zaczytamy stany czujek Satela w Fibaro ale nie uruchomimy alarmu Satela na podstawie naruszenia czujek Fibaro.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Witam - przyznaję, że po skonfigurowaniu Satela stricte wg tutoriala udostępnionego mi przez suport Fibaro system działa lepiej, tzn. nie ma problemu z uzbrajaniem i rozbrajaniem alarmu zarówno przez Satela jak i Fibaro. Różnica w stosunku do tego, co miałem polega na tym, że oprócz strefy Fibaro należy utworzyć również jedno 'wirtualne' wyjście Fibaro jako przełącznik Bistabilny w strefie Fibaro, które będzie wyzwalane z 'wirtualnego' wejścia Fibaro w strefie Fibaro. W razie potrzeby opiszę to szczegółowo lub można prosić Suport o pomoc.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    stricte wg tutoriala udostępnionego mi przez suport Fibaro

    Czy moglbys tego tutoriala tu jakos zawiesic? Nie znalazlem go na stronie fibaro, moj "instalatorrrr" rowniez srednio znal temat... Fajnie jakby taka wiedza nie byla przekazywana tylko w tajemnicy. 

     

     

    Bez strefy Fibaro, jest tylko integracja w jedną stronę - tzn. zaczytamy stany czujek Satela w Fibaro ale nie uruchomimy alarmu Satela na podstawie naruszenia czujek Fibaro.

    Ze strefa i partycja fibaro tez - nie zaleznie czy strefa/partycja jest czy jej nie ma, warning pozostaje. Widac potrzebna jest dodatkowa tajna dokumentacja jak to poprawnie skonfigurowac.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Cześć - w załączeniu instrukcja konfiguracji Fibaro z Satelem Integra.

     

    Niestety wygląda na to, że takie informacje właśnie tylko drogą pantoflową się rozchodzą - ja też walczyłem z konfiguracją Satela kilka miesięcy, zanim obydwa systemy zaczęły działać jak należy. Polityka Fibaro jest chyba inna - z jednej strony "zrób to sam", bo nasz system jest prosty i intuicyjny, ale gdy chcesz czegoś więcej, skontaktuj się z instalatorem.

     

    Patrząc jednak na ilość nieudanych Update'ów, zmian w systemie i sam fakt, iż tego rodzaju systemy rozbudowuje się permanentnie (nowe sceny, nowe urządzenia itp.), nie wyobrażam sobie, jak mógłbym polegać tylko na wiedzy instalatora - chyba odwiedzałby mnie co tydzień a w międzyczasie łączyłby się zdalnie z moją centralą. Chyba mnie na to nie stać.

     

    PS.

    U mnie komunikat o "nieskonfigurowanym Satelu" nadal widnieje pomimo, iż konfigurację przeprowadziłem wg instrukcji. Jedyne, co nie działa, to w aplikacji mobilnej na iPhone w zakładce "Alarm" czasy od ostatniego naruszenia czujek Satel nie resetują się, tzn. w momencie naruszenia ikona zmienia wygląd, ale czas od ostatniego naruszenia biegnie dalej. Już 3 tyg. temu zgłosiłem problem do Suportu, wysyłałem ponaglenie, ale nie raczą odpisać a z tej funkcji korzystam akurat często. Po przeinstalowaniu aplikacji jest zmiana na gorsze - ikona w trakcie naruszenia znika całkowicie a wcześniej robiła się czerwona. Ehh, bez komentarza.

    Please login or register to see this link.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Cześć - w załączeniu instrukcja konfiguracji Fibaro z Satelem Integra.

    Wielkie dzieki, przejrze i zobacze czy warto zmieniac cokolwiek w moim setupie, ktory dziala w miare stabilnie od kilku miesiecy.

     

    nasz system jest prosty i intuicyjny, ale gdy chcesz czegoś więcej, skontaktuj się z instalatorem.

    Moi instalatorzy (a bylo ich dwoch roznych) mieli srednie pojecie o fibaro i laczeniu go z satelem, ze o programowaniu fibaro inaczej niz na kolorowych kwadracikach nie wspominajac. Swoja droga ja nadal nie rozumiem tych kolorowych bloczkow

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_wink.png" alt=";)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    @robertg - Kolorowe bloczki są proste a na pewno intuicyjne, choć trzeba z 2-3 dni, aby je ogarnąć. Dla mnie gorzej z Lua. Tak czy inaczej byłoby niezmiernie miło, gdyby Fibaro udostępniło jakąś instrukcję do produktu - instrukcja do HC2 jest bardzo obszerna - aż 2 strony a więcej informacji znajdę podobno na

    Please login or register to see this link.

     A tam hula wiatr. Ani słowa o pisaniu scen (jakichkolwiek), konfiguracji systemu itp. Jest za to sporo ciekawostek, nowości - przyznam, z opisu wygląda to nieźle. Wszystkiego trzeba uczyć się na własną rękę. To jest dla mnie jasny przekaz - te rzeczy powinien robić instalator. Ja akurat trafiłem na jednego/dwóch bardzo fajnych, choć nie zlecałem im niczego do robienia a jedynie konsultowałem pewne sprawy na etapie zakupu.

     

    PS.

    Dodam jeszcze, że po instalacji 4.055 Beta HC2 nie woła już o brak strefy Fibaro, którą miałem od dawna.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest rafoto

    Witam, czy ktoś może mi wytłumaczyć jaki jest cel tworzenia wirtualnego wejścia i wyjścia o nazwie Fibaro w Satelu? 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Witam, czy ktoś może mi wytłumaczyć jaki jest cel tworzenia wirtualnego wejścia i wyjścia o nazwie Fibaro w Satelu?

    Rzecz w tym, że Fibaro może sterować Satelem tylko poprzez wyjścia w Satelu, które to widzisz w HC2 jako przełączniki. Możesz zatem je załączyć lub wyłączyć. Gdybys chciał sterować Satelem poprzez wejście Satela, to nie uda Ci się, bo te widać jako "czujki" bez możliwości załączenia.

    I tak - HC2 załącza wyjście Satela, które jak wynika z konfiguracji jest połączone z konkretnym wejściem, które z kolei jest skonfigurowane jako "wejście/wyjście", czyli Satel rozpozna w ten sposób jego naruszenie podobnie jak czujkę. Stanie się tak np wtedy, gdy po załączeniu czuwania alarm wywoła któraś z czujek Fibaro, o ile oczywiście będziesz chciał, aby czujki Fibaro wchodziły w skład systemu alarmowego - ja swoje wykluczyłem. Taki alarm będzie wywołany w strefie o nazwie Fibaro w Satelu.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest rafoto

    Dzięki, ma to sens jeśli się chce dołączyć czujniki Fibaro do systemu Satel.

    Obecnie u mnie jest tak, że jeśli chcę w HC2 uzbroić jedną czujkę ruchu Satela, to zaczyna się odliczanie czasu na wyjście w Satelu w strefie niezależnie czy strefa się nazywa Fibaro czy inaczej. Ja obecnie mam tylko 1 strefę więc dla mnie jest to uzbrojenie alarmu Satel. Chciał bym móc uzbroić dowolnego czujnika ruchu bez uruchamiania alarmu Satel, chyba że będę tego chciał. Da się tak zrobić?

    W instrukcji czytam coś takiego nie do końca zrozumiałego:

    Uzbrojenie jednej czujki Satela nie uzbraja Alarmu Satel. Uzbrojenie jednej czujki uzbraja Strefę FIBARO, Czujnik FIBARO, ale nie uzbraja urządzeń. - Uzbrojenie jednej czujki Satel uzbraja Alarm Satel, gdy strefa posiada jedną czujkę.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Dzięki, ma to sens jeśli się chce dołączyć czujniki Fibaro do systemu Satel.

    Obecnie u mnie jest tak, że jeśli chcę w HC2 uzbroić jedną czujkę ruchu Satela, to zaczyna się odliczanie czasu na wyjście w Satelu w strefie niezależnie czy strefa się nazywa Fibaro czy inaczej. Ja obecnie mam tylko 1 strefę więc dla mnie jest to uzbrojenie alarmu Satel. Chciał bym móc uzbroić dowolnego czujnika ruchu bez uruchamiania alarmu Satel, chyba że będę tego chciał. Da się tak zrobić?

    W instrukcji czytam coś takiego nie do końca zrozumiałego:

    Uzbrojenie jednej czujki Satela nie uzbraja Alarmu Satel. Uzbrojenie jednej czujki uzbraja Strefę FIBARO, Czujnik FIBARO, ale nie uzbraja urządzeń. - Uzbrojenie jednej czujki Satel uzbraja Alarm Satel, gdy strefa posiada jedną czujkę.

     

    Mam tak samo - uzbrajając jedną czujkę Satela lub Fibaro, centralka Satel zaczyna odliczać czas na wyjście i dzieje się tak nawet wtedy, gdy uzbrajam czujkę Fibaro, którą w HC2 wykluczyłem z alarmu. Też chciałbym móc uzbroić niezależnie tylko jedną czujkę Fibaro bez uzbrajania alarmu w Satelu, ale nie wiem jak to zrobić.

     

    Ponadto mam skonfigurowane uzbrajanie i rozbrajanie alarmu przez SMS poprzez wejście NO Satela i działa OK, tzn. mogę uzbrajać i rozbrajać alarm przez SMS; mogę też uzbroić alarm przez SMS a rozbroić z manipulatora, jednak gdy uzbroję z manipulatora a rozbroję przez SMS, to rozbraja mi tylko strefę "Satel" a strefa "Fibaro" pozostaje nadal uzbrojona - nie ogarniam tego do końca. Może ktoś inny wytłumaczy, jak to dokładnie powinno działać.

     

    Inna "anomalia" to aplikacja na iPhone - przesuwając palec w górę na ikonie "Alarm" uzbraja mi obydwie strefy a przesuwając w dół rozbraja tylko Satela a Fibaro pozostaje nadal uzbrojone lub dzieją się jeszcze inne dziwne akcje trudne do opisania, bo mało powtarzalne. Generalnie nie zawsze uzbraja i rozbraja jak należy.

     

    Swoją drogą też nie ogarniam zapisu w instrukcji konfiguracyjnej który mówi, że uzbraja się strefa Fibaro i czujki Fibaro bez uzbrajania urządzeń (czyt. alarmu)? Można tak w ogóle? I po co to niby?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Czesc. 
     

    udalo wam się ustawić strefy w fibaro ? 
    wczoraj zrobiłem integracje i z Integra i tez podczas włączania jednej strefy uruchamia się wszystko. 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    ...........................i cisza , co dalej z zadanymi pytaniami powyżej? nikt nie zna odpowiedzi ?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Cześć,

     

    Ja mam inny problem. Przez dłuższy czas cała ta integracja działała. Mogłem zazbroić alarm z Satela lub Fibaro. 

    Teraz od nowych aktualizacji wszystko się popsuło. Załączam alarm na manipulatorze Satela i wszystko ok, jednak po paru sekundach alarm się uruchamia i wyje syrena. 

    Nie umiem sobie z tym poradzić. Mam tylko jedną strefę + Fibaro. Usuwałem i dodawałem ponownie i już nie mam pomysłu jak do tego podejść.

    Czy ktoś z Was spotkał się z samoczynnym uruchamianiem alarmu poprzez Fibaro. Według mnie to właśnie Fibaro wzbudza alarm, a dodam że wszystkie czujniki Fibaro usunąłem z Alarmu Fibaro.

     

    Pozdrawiam

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...