Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Sterowanie nietypowym napędem zasłon przy pomocy Fibaro


midi

Question

Witam, jestem nowy na tym forum i chciałbym uzyskać pomoc w zakresie doboru rozwiązania do sterowania zasłonami.

Nie znalazłem w archiwum podobnego tematu więc otwieram nowy wątek.

Posiadam 6 napędów zasłon takich jak te:

Please login or register to see this link.

Sterowane są aktualnie wyłącznie z pilota (wbudowany moduł komunikacyjny 433,92 Mhz) bez dodatkowych łączników ściennych.

Napęd posiada wewnętrzną elektronikę, która umożliwia ustawienie pozycji krańcowych zasłony, blokuje napęd przy zbyt dużym przeciążeniu itp. To nie jest zwykły silniczek góra/dół co chyba utrudnia trochę sprawę z integracją z Z-Wave. Poza tym można tymi napędami sterować również poprzez niskonapięciowe łączniki (porty niskonapięciowe Commo, Up, Down, Stop) lub przez RS232 (A port)/RS485(B port). Napęd ma dodatkowe gniazdo z wyprowadzeniami jak na schemacie:

Please login or register to see this link.

.

Chciałbym sterować tymi zasłonami przy pomocy HC2. Z tego widzę to Fibaro Roller Shutter 2 się do tego nie nada, bo on steruje silnikami wysokonapięciowo. Relay Switch chyba również się nie nadaje, bo na schematach podaje zasilanie bezpośrednio na silnik rolety (

Please login or register to see this link.

). Czy macie pomysł jak zrealizować takie połączenie z HC2? Jakie sterowniki/moduły dokupić?

Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Za pomocą switch niskonapięciowym wejściem RJ45.

Takie samo integrowałem u klienta, ale innej firmy. Co prawda jak patrzę na ten silnik jest to dokładnie to samo. Ciekawe kto od kogo skopiował

Please login or register to see this image.

/emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Dziękuję za sugestię.

    Czy wystarczy, że porty z wejścia RJ45: Up, Down podepnę do konektorów O1, O2 Relay Switcha, a Commo podłączę do N na switchu? Skąd w takim przypadku podłączyć zasilanie do złącza L switcha (wolałbym uniknąć zewnętrznego zasilania - czy w RJ45 jest jakaś linia z której można pociągnąć tyle prądu aby starczyło na switcha przy 24V)? Czy zasila się to z 230V?

    Rozumiem, że w tym wypadku będę mógł tylko uruchomić opcję Up/Down dla zasłony bez możliwości zatrzymania (Stop)?

     

    Moje napędy też są obrandowane (zapomniałem nazwy - chyba TRIQ), ale z tego co widziałem z oznaczeń robi/sprowadza je ta sama firma z UK.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Chyba wiem jak to trzeba podłączyć:

    - zasilanie modułu Fibaro Relay Switch FGS221 biorę z 230V i podłączam do zacisków L oraz N

    - RJ45 Up podłączam do zacisku O1

    - RJ45 Down podłączam do zacisku O2

    - RJ45 Commo podłączam do zacisku I

    Dobrze, gdyby ktoś potwierdził, że tak będzie OK

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Zastanawiam się jeszcze, czy:

    - da się tak zaprogramować centralkę, aby nie była możliwa jednoczesna aktywacja wyjść O1 oraz O2 (rolety można albo podnosić albo opuszczać - nigdy obie te opcje na raz)

    - da się tak zaprogramować centralkę, aby w przypadku aktywacji wyjść O1 oraz O2 wysyłała tylko pojedynczy impuls i nie utrzymywała zamkniętego obwodu cały czas? Czy to właśnie ustawia się parametrem nr 4 i nr 5 - np. jak ustawię tam 0,5 sek. to przy każdej aktywacji - ON - nastąpi wysłanie impulsu o takiej długości i przejście w stan OFF?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Chyba wiem jak to trzeba podłączyć:

    - zasilanie modułu Fibaro Relay Switch FGS221 biorę z 230V i podłączam do zacisków L oraz N

    - RJ45 Up podłączam do zacisku O1

    - RJ45 Down podłączam do zacisku O2

    - RJ45 Commo podłączam do zacisku I

    Dobrze, gdyby ktoś potwierdził, że tak będzie OK

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Zastanawiam się jeszcze, czy:

    - da się tak zaprogramować centralkę, aby nie była możliwa jednoczesna aktywacja wyjść O1 oraz O2 (rolety można albo podnosić albo opuszczać - nigdy obie te opcje na raz)

    - da się tak zaprogramować centralkę, aby w przypadku aktywacji wyjść O1 oraz O2 wysyłała tylko pojedynczy impuls i nie utrzymywała zamkniętego obwodu cały czas? Czy to właśnie ustawia się parametrem nr 4 i nr 5 - np. jak ustawię tam 0,5 sek. to przy każdej aktywacji - ON - nastąpi wysłanie impulsu o takiej długości i przejście w stan OFF?

     

    -Podłączenie wydaje się być poprawne.

    -Prosze napisać 2 sceny dla każdego napędu o treści:

    *Jeśli O1 = wlaczony to O2 -> Wyłącz, oraz odwrotną:

    *Jeśli O2 = wlaczony to O1 -> Wyłącz,

    -Tak to dokładnie te parametry

     

    Pozdrawiam

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  •  

    -Podłączenie wydaje się być poprawne.

    -Prosze napisać 2 sceny dla każdego napędu o treści:

    *Jeśli O1 = wlaczony to O2 -> Wyłącz, oraz odwrotną:

    *Jeśli O2 = wlaczony to O1 -> Wyłącz,

    -Tak to dokładnie te parametry

     

    Pozdrawiam

     

    Bardzo dziękuję - teraz wszystko jest jasne

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_icon_biggrin.gif" alt=":-D" />

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Zmontowałem wszystko zgodnie z tymi założeniami i działa to bardzo pięknie. Musiałem dodać urządzenie wirtualne, aby w interfejsie jakoś to intuicyjnie wyglądało (zamiast dwóch urządzeń relay switchy mam jedno).

    Trochę mi tylko szkoda tylu relay switchy na takie proste sterowanie... Dwa przekaźniki pozwalają mi tylko na opuszczanie, podnoszenie, a nie mam możliwości zatrzymania zasłon i rolet na pewnej wysokości/szerokości (za mało wyjść w relay switch, a dokupienie kolejnych jest nieopłacalne).

    Postanowiłem spróbować osiągnąć ten sam cel przy użyciu generatora pracującego na częstotliwości 433.92 Mhz - mógłbym wtedy sterować tymi napędami poprzez wirtualne urządzenie Fibaro za pośrednictwem Raspberry Pi Zero i dodatkowego układu nadawczego. Ostatecznie jak się nie uda to rozbiorę pilota do zasłon i podepnę się bezpośrednio do jego przycisków, które podepnę przez dodatkowe przekaźniki do Raspberry Pi Zero

    Please login or register to see this image.

    /emoticons/default_smile.png" alt=":)" srcset="https://forum.fibaro.com/uploads/emoticons/[email protected] 2x" width="20" height="20" />

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...