Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Gerdalock , Danalock BT i Z-WAVE


Tomkin

Question

czy ktoś testował z Fibaro tytułowe smart zamki ?   proszę o opinie , 

praktycznie gerdalock to to samo co danalock,  

Czy ewentualnie są inne rozwiazania , ktore da sie polaczyc z centralka HC2?

Link to comment
Share on other sites

16 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Testowałem danalock dość długo i mocno się zawiodłem. Za tą cenę wymagam dużo lepszego zamka. Zamek kilka razy mi się zaciął i nie mogłem wejść do biura... Dobrze, że miałem inne opcje wejścia. Musiałem go zresetować do ustawień fabrycznych i działał ponownie. Dodatkowo nie wiadomo czy zamek jest zamknięty czy nie jak ręcznie się go otworzy itd. Minusów jest ogrom zaczynając od problemów z samą aplikacją.

 

Osobiście jedynym zamkiem który do tej pory działa rewelacyjnie jest moim zdaniem Yale Monoblock. Cena niestety jest duża tym bardziej, że już dwa razy zdrożał... Dodatkowo nie jest na standardowy wkład.

W połowie roku mam mieć zamki, które są na standardowym wkładzie i dodatkowo niższą cenę będą mieć niż Monoblock.

 

Z fajnych zamków to jest jeszcze Yale ENTR (Bluetooth). Jak przetestuję to dam znać. Dopiero ma wejść na polski rynek. Ma ponad 2 razy większą moc od Danalock.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Jestem świeżo po testach Gerdalock. Działa bez zarzutu. Dodaje się bez problemu do HC2 4.080. Prawidłowo wskazuje stan zamka. Mówię oczywiście o wersji BT i zwave, bo taka wersja też jest możliwa do kupienia, poza standardowym BT. Można więc obsługiwać z dwóch aplikacji jednocześnie, czy w uzupełnieniu. Aplikacja dedykowana do drogi BT jest dostępna na iOS, ale na Androida jest już w drodze (aktualnie w testach beta) i myślę, że w ciągu max 2 tygodni trafi do sklepu Google Play. Jeśli macie pytania to piszcie - chętnie odpowiem.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

A jak ręcznie przekręcisz zamek lub z klucza  to pokazuje się prawidłowy stan zamka?

 

Jestem świeżo po testach Gerdalock. Działa bez zarzutu. Dodaje się bez problemu do HC2 4.080. Prawidłowo wskazuje stan zamka. Mówię oczywiście o wersji BT i zwave, bo taka wersja też jest możliwa do kupienia, poza standardowym BT. Można więc obsługiwać z dwóch aplikacji jednocześnie, czy w uzupełnieniu. Aplikacja dedykowana do drogi BT jest dostępna na iOS, ale na Androida jest już w drodze (aktualnie w testach beta) i myślę, że w ciągu max 2 tygodni trafi do sklepu Google Play. Jeśli macie pytania to piszcie - chętnie odpowiem.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

viperlodz - w czasie rzeczywistym (czyt. błyskawicznie) w obu kierunkach wskazuje stan bez względu w jaki sposób otworzysz/zamkniesz, czyli ręcznie (kręcąc, czy naciskając przycisk), z aplikacji Fibaro, z www Fibaro, czy aplikacji Gerdalock na iOS. Śmiało można powiedzieć, że to aktualnie najlepsze rozwiązanie na rynku.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Dostałem jakiś tydzień temu. Prawie danalock, a jednak GERDA podeszła trochę inaczej w kwestii montażu. Jest dużo dodatkowych elementów umożliwiających montaż w inny sposób np. w przypadku zamka w wkładką blisko rantu, jak w drzwiach aluminiowych, gdzie do tej pory nie dało się zamontować. Są do tego dedykowane płytki umożliwiające odsunięcie Gerdalock'a od krawędzi. Są przedłużki, mufy otworów wkładek, więc można zamontować nie demontując oryginalnego szyldu, itp. Wkładki są w 12-tu rozmiarach, więc zawsze można dopasować. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nie kupisz w sklepie, poza iSpotami. Chodzi o to, że model dystrybucji zakłada, że Klient końcowy kupuje od razu z montażem - nie musi się obawiać, czy kupować na zapas dodatkowych elementów montażowych, wkładek, przedłużek itp. Głównym elementem montażu jest prawidłowa regulacja "starych" drzwi na których będzie zamek i w tym założeniu GERDA sprzedaje tylko z montażem. Jeśli ktoś jest mimo to zainteresowany samym zamkiem bez montażu proszę o kontakt na priv.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • gerdalock.com w zakladce kontakt jest firma, która ponoć sprzedaje do iSpotów i ich szkoli z tego.

    czekam na ofertę od nich.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • od wczoraj mam zainstalowane,  sam montaż trwa dosłownie kilka minut,   wkładek gerda ma 12 róznych rodzai.

     

    jak troche pouzywam to dam znac jakie wrażenia..

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    On 11.03.2016 at 4:22 PM, Tomkin said:

    czy ktoś testował z Fibaro tytułowe smart zamki ?   proszę o opinie , 

    praktycznie gerdalock to to samo co danalock,  

    Czy ewentualnie są inne rozwiazania , ktore da sie polaczyc z centralka HC2?

     

    Używam danalock ładnych kilka miesięcy i mogę coś w tym temacie napisać.

    Urządzenie jest dla mnie nieco kontrowersyjne bo posiada tyle samo wad co i zalet. 
    Sama instalacja nie sprawia problemu, średnio rozgarnięty facet umiejący obsługiwać śrubokręt powinien sobie poradzić :)
    Co dobrego można powiedzieć to to, że w większości wypadków działa i nie ma z nim problemów, ale jest kilka aspektów które nie do końca mi odpowiadają.
    Zamek jest głośny, tak głośny że jak zamykam czy otwieram drzwi to słychać to na kilku piętrach w moim bloku.
    Nie jestem zachwycony czasem działania na baterii, mimo że producent podaje, że powinna wystarczyć na rok użytkowania, to z moich obserwacji wynika, że wystarczają na ok 3 miesiące, marka baterii nie ma tu większego znaczenie, zakładałem różne.
    Może praca z protokołem z-wave skraca czas działania baterii, a może nie, tego nie sprawdzałem. Drzwi są otwierane i zamykane dwa razy rano i dwa razy wieczorem, czyli chyba typowo przy dwóch osobach w domu.
    Jest jeszcze jednej aspekt baterii, podczas instalacji jednym z ustawień jest szybkość (siła) z jaką pracuje mechanizm. Dostrajamy to do naszego zamka ustawiając tak, żeby siła mechanizmu była w stanie przekręcić wkładką i tu pojawia się jeden poważny problem.
    Pierwotne ustawienie jest dobre do momentu kiedy baterie są nowe i mają pełną wydajność, ale gdy ich moc spadnie to może się zdarzyć sytuacja, że pewnego pięknego dnia zamek bedzie miał za mało mocy żeby... zamknąć nam drzwi od domu.
    Nie jest to niebezpieczne gdy ręcznie zamykamy drzwi aplikacją, ale ja mam ustawione automatyczne zamykanie po 60 sek i miałem sytuację, że po wyjściu z domu drzwi nie zostały zamknięte. W takiej sytuacji jednym rozwiązaniem jest od razu wymiana baterii bądź też zmniejszenie prędkości zamykania, a tym samym zwiększenie siły mechanizmu, ale to też wystarczy tlko na chwilę.
    Szkoda, że producent nie przewidział w takiej sytuacji jakiegoś zabezpieczenie na zasadzie - jeżeli zamek zatrzymuje się podczas zamykania to automatycznie zwiększa moc spowalniajac pracę silników, wiem że to by nie rozwiązało problemu baterii, ale może by nie dochodziło do sytuacji, że mieszkanie zostanie otwarte przez cały dzień.
    Sama aplikacja mobilna uważam, że jest też trochę niedopracowaną. Pierwszy z nią problem to taki, że na ios ustawia sie w j.niemieckim i nie idzie tego zmienić.
    Drugi problem to funkcja auto unlock, jak miałem ios9 to działała w większości wypadków, obecnie na ios10 zadziała raz na 10-20 razy, na androidzie to nigdy dobrze nie działała, także co do tej funkcji mam duże zastrzeżenia.

    Z centralką fibaro działa ogólnie bez problemów, a w ostatnich betach dodano nawet szablon wiec mamy 100% kompatybilność.
     

    Jak coś jeszcze sobie przypomnę to napiszę, możecie też pytać jak coś was jeszcze interesuje.

    Edited by xgrey
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • xgrey , dokładnie mam te same zdanie i uwagi.

     

    O ile głośność mi nie przeszkadza  bo mieszkam w domku to kolejne niedogodności mogliby poprawić...

     

    Ja używam dziś 8 miesiąc , i ciągle na 1 baterii.  - mimo że protokół z-vave też jest.

    Zdarza się raz na jakiś czas że zamek nie chce się otworzyć lub zamknąć,  ale po rekonfiguracji wraca wszystko do normy,  myślałem ze to może wina softu czy coś, nie pomyślałem ze może to słabe baterie...

    Ja zamykam zamek przytrzymując 2 sec przy wychodzeniu z domu, wtedy słyszę ze się zamyka - ( nie jest to idealne rozwiazanie bo ma być "inteligentnie" - ale na tą chwile mam pewnośc ze sie zamyka )

     

    co do auto unlock -  to działa jak mówisz, 8- 9/10 zadziała.. potem klops.

     

    aplikacje slyszalem ze nowa wersja jest na ukonczeniu. mają za chwile udostępnić...niby z poprawieniem sporo błędów..

     

     

     

     

     

     

     

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    9 minutes ago, Tomkin said:

    xgrey , dokładnie mam te same zdanie i uwagi.

     

    O ile głośność mi nie przeszkadza  bo mieszkam w domku to kolejne niedogodności mogliby poprawić...

     

    Ja używam dziś 8 miesiąc , i ciągle na 1 baterii.  - mimo że protokół z-vave też jest.

    Zdarza się raz na jakiś czas że zamek nie chce się otworzyć lub zamknąć,  ale po rekonfiguracji wraca wszystko do normy,  myślałem ze to może wina softu czy coś, nie pomyślałem ze może to słabe baterie...

    Ja zamykam zamek przytrzymując 2 sec przy wychodzeniu z domu, wtedy słyszę ze się zamyka - ( nie jest to idealne rozwiazanie bo ma być "inteligentnie" - ale na tą chwile mam pewnośc ze sie zamyka )

     

    co do auto unlock -  to działa jak mówisz, 8- 9/10 zadziała.. potem klops.

     

    aplikacje slyszalem ze nowa wersja jest na ukonczeniu. mają za chwile udostępnić...niby z poprawieniem sporo błędów..

     

     

     

     

     

     

     

     

    Szczęściarz, ja mam od czerwca i niedawno zaliczyłem 3 wymianę baterii.

    Tak, głośna praca jest nie dla każdego będzie problemem, na początku mnie to trochę wkurzało, ale teraz już się przyzwyczaiłem.

    U mnie jak są dobre baterie to zamyka i otwiera ze 100% skutecznością, gorzej właśnie jak poziom baterii.

    Co daje przytrzymanie zamka przez 2 sek ? tego patentu nie używałem, zamykanie po określonym czasie się do tej pory sprawdzało, ale ostatnio co raz częściej czekam przy windzie i słucham czy się zamyka.

    Oby z apką było tak jak piszesz, nowa wersja aż się prosi o wydanie, to jeden z najsłabszych elementów.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Także używam danalocka od kwietnia tego roku. Co do spostrzeżeń to potwierdzam problem z automatycznym otwieraniem na IOS10 - nie działa prawidłowo, albo działa z dużym opóźnieniem. Gdy miałem IOS9 funkcja ta działała zawsze. Co do baterii to dalej używam pierwszego kompletu baterii - nadal mają 65%.. Wychodząc zawsze zamykam z widgetu dla IOS - ale chyba skorzytam z propozycji kolegii Tomkina - w sumie to opóźnienie zamykania jest wystarczające by wyjść po naciśnięciu przycisku od wewnątrz..Także mam problem z wersją językową niemiecką - nie da się nigdzie tego zmienić.

     

    Jeżeli chodzi o malejącą siłę nacisku to polecam przesmarowanie wkładki przy pomocy WD40 i sprawdzenie czy sama wkładka o coś nie haczy - może głośność i uciekająca moc baterii wynika właśnie z tego.  

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Obecnie dużo lepszym rozwiązaniem jest gerdalock. Rozpoznaje czy zamek jest zamknięty/otwarty itd.

    Cieszę się, że pozbyłem się danalock, bo działała moim zdaniem tragicznie co prawda miałem pierwszą wersję. Dwa razy miałem sytuacje, że zamek przestał działać. Pomógł tylko reset. Dobrze, że mam kilka wejść do domu, bo klucza już nie noszę od 2 lat:)

    Jeśli chodzi o baterie to dziwne, bo ani przy danalock ani przy gerdzie nie mam z problemu z bateriami.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Wg, wszelkich znaków gerda to inna nazwa danalock v2, wyglądają identycznie i jak ktoś napisał to jest więcej elementów montażowych, ale nie jestem pewien czy na tym się nie kończą różnice.

    Aplikacja mobilna to też wierna kopia danalock i działa z nim również.

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...