Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

FGS-222


Thomson

Question

Witam,

mam mam problem. Bardzo proszę o pomoc..

Mam wyłącznik seryjny, dwie fazy i 0

 

Chciałem to wpiąć w fgs-222

moglibyście mi szanowni koledzy rozrysować to łopatologicznie gdzie co wpiąć ?

 

Dwie fazy wpiłem do wago i dałem na L, zero dałem na N i co dalej bo nie świeci ;/ zamostkowym też L z IN

 

Please login or register to see this attachment.

Link to comment
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
  • Inquirer
  • Są trzy przewody. Na dwóch jest faza a na trzecim 0

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    za mało informacji !! tak jak zrobiłeś to tylko zasilanie podłaczyłes a gdzie przewody do lamp ??

    -  co robi ten wyłacznik seryjny ?? a może to krzyżowy czy dzwonkowy ? wiecej danych bo schemat z piwrwszego postu jest ok. 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Mam włącznik seryjny bistabilny. Jest pod nim podłączone oświetlenie zewnętrzne, a konkretnie dwa kinkiety. Jeden klawisz jedna lampa, drugi klawisz druga lampa.

    Ściągając ten wyłącznik, mam dwie fazy i jedno 0.

    Chciałem podłączyć fgs-222, ale mam z tym problem jak pisałem w poście powyżej

    Dwie fazy wpiłem do wago i dałem na L, zero dałem na N i co dalej bo nie świeci ;/ zamostkowym też L z IN

     

    zasiliłem więc moduł, ale jak sterować lampą?

     

    i nie wiem jak sobie z tym poradzić ://

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    17 hours ago, Thomson said:

    Mam włącznik seryjny bistabilny. Jest pod nim podłączone oświetlenie zewnętrzne, a konkretnie dwa kinkiety. Jeden klawisz jedna lampa, drugi klawisz druga lampa.

    Ściągając ten wyłącznik, mam dwie fazy i jedno 0.

    Jakim cudem pewnie sterujesz Neutralnym a faza przychodzi ci przez żarówkę, wykręć zarówkę faza zniknie. 

     

    Z tym zadaniem poradzi sobie tylko DIMMER bo do zwykłej kostki masz o jeden kabel za mało teraz masz.:

    IN -( podejrzewam ze to jest żyła neutralna N )  czyli IN i N masz ogarnięte potrzebujesz jeszcze L

    Q1 - przewód do kinkietu zarówka 1

    Q2 - przewód do kinkietu zarówka 2

     

    A w kinkiecie masz Fazę na stałe i przełącznik podaję N-kę. 

     

    Z opisu tak mi się wydaję czyli potrzebujesz żeby kostka FGS działała zasilić ją 230V 

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • No to czar prysł...naprawdę nic się nie da zrobić? 

    Chciałem mieć niezależne sterowanie dwóch kinkietów a FGSD-221 tego nie zrobi :/:/

     

     

     

     

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Normalnie w takim wypadku ( gdy instalacja wykonana jest prawidłowo ) do puszki wprowadzone są 3 przewody: jeden ze stałym napięciem ( L ) oraz dwa przewody, po jednym do każdego z kinkietów. Przy samych kinkietach na stałe podpięte są przewody N i uziemienia. Podwójny wyłącznik bistabilny podaje napięcie ( L ) na jeden, drugi bądż razem do kinkietów. Jeżeli tak jest to należy w tym wypadku doprowadzić dodatkowy przewód N ( zero ) do puszki gdzie jest podwójny wyłącznik aby móc prawidłowo podłączyć moduł 2x1,5kW.

    Możliwa jest sytuacja gdzie na stałe do kinkietów podłączona jest faza ( L ) a załączane są przez podawanie zera (N) przez wyłącznik.

    Ale w takim domu bałbym się mieszkać.

    Edited by Jacek Stark
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    innym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch dimerów. Można je "szeregowo" przy lampie połączyć 

    Edited by raffsa
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    30 minut temu, raffsa napisał:

    innym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch dimerów. Można je "szeregowo" przy lampie połączyć 

    ..raczej nie da się tak podłączyć. Wyłączenie zasilania przez wyłącznik ścienny spowoduje że dimmer stanie się martwy - bezużyteczny.

     

    PS

    Paradoksalnie przy źle wykonanej instalacji ( wariant 2-gi ) jest możliwość podpięcia modułu tak aby pracował on zgodnie z założeniem. Nie chce jednak proponować rozbudowy błędnie wykonanej instalacji. Jest to dużym zagrożeniem dla zdrowia a nawet życia.

    Edited by Jacek Stark
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Please login or register to see this image.

    /monthly_2016_12/FIB_Dimmer2wire.png.c36313c286f4c633bf5c59b449ca796d.png" alt="FIB_Dimmer2wire.png" />  

     

    Myślę o lewym schemacie tylko nie wiem jak się zachowa jeśli zamieni się L z N  bo wg opisu instalacja kolegi jest odwrócona i tak jak kolega powyżej wspomniał jest niebezpieczna. 

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Brnąc w ten grząski temat - " jak się zachowa jeśli zamieni się L z N " będzie działać przecież to napięcie przemienne.

    Kolego Thomson podaj info czy masz instalację puszkową czy bez-puszkową. Jeśli puszkową czyli od łącznika leci przewód do puszki pod sufitem, tam jest zasilanie N i L i dalej do kinkietów. W tej puszce można naprawić błąd instalatora. Jeśli bez-puszkowa to może faza i zero jest w puszce pod kinkietem i tam jest podłączone na odwrót.

     

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...