Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Brak możliwości dodania Fibaro FGS-222 do systemu


Geronimmo

Question

Witam serdecznie!

Zakupiłem podwójny łącznik przekaźnikowy (Fibaro FGS-222) - był używany, ale sprzedawca informował, że jest w pełni sprawny. Jednak jak go podłączyłem do mojej instalacji to za nic w świecie nie mogę go dodać do mojej centralki. Sam przełącznik w sumie działa, reaguje na oba klawisze z podłączonego przełącznika. Dodatkowo gasi i zapala lampę jak naciskam guzik serwisowy. Jednakże za nic w świecie nie mogę go dodać do systemu (ani poprzez 3x naciśnięcie klawisza B, ani poprzez 3x zmiana stanu na S1). Dodatkowo próbowałem go zresetować poprzez naciśnięcie przez 3 sekundy klawisza B podczas załączenia zasilania. Nic to nie pomogło. Moduł znajduje się jakieś 4 metry od centralki (Fibaro HCL). Dodam, że mam już 4 różne moduły i nie miałem takiego problemu z dodawaniem ich do systemu. Również próbowałem poprzez usunięcie urządzania z poziomu HCL, ale dalej nic...

Proszę o pomoc, czy moduł jest uszkodzony i powinienem go zwrócić, czy jest jakaś możliwość przeprowadzenia testu / dodania go do systemu, którą przeoczyłem.

 

Z góry dziękuję za pomoc!

Link to comment
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Spróbuj go najpierw zresetować przez przytrzymanie klawisza B i podłączeniu napięcie ale trzymaj go wciśniętego dłużej niż 3 sek aż usłyszysz kliknięcie przekaźnika.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Moze najpierw wprowadz centrale w tryb usuwania urzadzen i je usun, jak pojdzie to i dodac sie powinno, kiedys tez tak robilem bo nie szlo dodac jakiegos modulu

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Ad.1. Próbowałem resetować, ale przyznam szczerze, że nie "kliknął" mi - spróbuję przytrzymać go dłużej.

     

    Ad.2. Właśnie niestety nie pomaga wprowadzanie centralki w tryb usuwania, bo nie wykrywa go - tak jakby nie działał moduł Z-wave.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Jeżeli czujnik był używany to musisz mu zrobić reset fabryczny przed dodaniem do swojej centralki.

    Moduł pamięta kod współpracy z poprzednim kontrolerem i nie pozwoli się dodać do innego.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Witam!

    Dzisiaj zasiliłem go na "krótko" i próbowałem wykonać reset i dodanie przy samej centralce. Przyznam szczerze, że chyba po 3 probie resetu nareszcie zaskoczył i go dodałem do systemu. Wyjątkowo uparty moduł - wcześniej z żadnym nie miałem takiego problemu. Jak był jakiś używany w innej sieci to przez usuwanie z poziomu centralki dawało radę, ten widocznie wymagał specjalnego potraktowania :-) Ale się udało - dzięki wszystkim za pomoc i pozdrawiam!

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    15 godzin temu, Geronimmo napisał:

    Jak był jakiś używany w innej sieci to przez usuwanie z poziomu centralki dawało radę, ten widocznie wymagał specjalnego potraktowania :-) Ale się udało - dzięki wszystkim za pomoc i pozdrawiam!

    Nie da się resetować modułu wcześniej używanego w innej sieci poprzez "usuwanie z poziomu centralki". Moduł nie komunikuje się z nową centralką mając zapisany parametr współpracy z innym kontrolerem. To jest podstawa pracy systemu z-wave inteligentnego domu. W przeciwnym razie mógłbyś np sterować modułami w "inteligentnym domu" sąsiada.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • No tak - wynika z tego, że moduły Fibaro tak działają. Może za bardzo uogólniłem, ale niestety nie jest to regułą dla wszystkich urządzeń z-wave. Taki problem miałem np. z termostatem Danfoss. Reset fabryczny nic nie pomagał, dopiero wykonanie obu czynności pomogło dołączyć urządzenie - najpierw reset, potem usuwanie z poziomu centralki i dopiero dodanie.

    Wielkie dzięki za info, człowiek jest już bogatszy w wiedzę. Pozdrawiam

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Wszystkim entuzjastom "inteligentnego domu" polecam przeczytanie książki Dr.Christiana Paetz`a o tytule "Z-Wave Basics Remote Control in Smart Homes". Ostatnio ukazało się wznowienie pozycji. Koszt to około 80 zł ( 1/3 ceny modułu ). Przeczytanie jej pozwoli na zrozumienie wielu "rzeczy" ważnych, opisujących sposób działania i współpracy kontrolera i modułów w sieci z-wave oraz zasady tworzenia i działania samej sieci.

    Prosty przykład dlaczego warto ją przeczytać:

    Dodajesz moduł do swojej sieci, który jest "powielaczem sygnału" ( np UBS ) na próbę aby sprawdzić jak będzie działał w określonym miejscu.

    Po paru dniach usuwasz moduł z sieci i zaczynają się problemy z opóźnieniem działania scen, włączania światła od czujnika ruchu, przestają działać Danfossy itp. 

    Dlaczego tak się dzieje ? Odpowiedź znajdziesz w tej książce. Warto przeczytać.

     

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...