Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Philips HUE jako urządzenie wirtualne


Geronimmo

Question

Witam serdecznie!

Dopiero co zaczynam działać w systemie Fibaro, więc może powtórzę mój problem, jednak moje poszukiwania na ten temat nie zakończyły się sukcesem. Z góry przepraszam, jeśli powielę temat. W takim przypadku poproszę o jakiegoś linka do tematu.

A mianowicie mam centralkę Fibaro HCL, gdzie niestety nie ma programowania w języku LUA. Dodatkowo posiadam system Philips HUE, który z powodzeniem dodałem do systemu poprzez plugin. Problem jednak w tym, że nie "widać" tych urządzeń w bloczkowym pisaniu scen. Jak zdążyłem się zorientować, jedynym rozwiązaniem w moim przypadku jest dodanie urządzeń wirtualnych. Proszę bardzo zatem o pomoc w konfiguracji urządzeń wirtualnych, czy jest to w ogóle wykonalne w moim przypadku.

 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc i wskazówki.

 

W sumie to chyba nie tutaj powinien być ten post - poza tym znalazłem parę rzeczy na innych forach więc będę testować. Proszę admina o usunięcie postu.

Edited by Geronimmo
Link to comment
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

The topic has been moved from "

Please login or register to see this link.

" to "

Please login or register to see this link.

".

 

Temat został przeniesiony z "

Please login or register to see this link.

" do "

Please login or register to see this link.

".

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Ja całkowicie zrezygnowałem ze sterowania HCL oświetleniem HUE. Zakupiłem czujki ruchu i dimmer switche Philipsa. Wszystkimi scenami steruje mostek HUE.

 

 

Wirtualne urządzenie. W button odznaczyłem "ciąg znaków". Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy ukazała się lista urządzeń. Po wybraniu HUE pojawiają się opcje, które można wybrać. Może jest jakiś sposób ich wykorzystania i uruchomienia HUE jako urządzenia wirtualnego na HCL?

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

Edited by marti701
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Jestem uparty. Parę godzin siedzenia na HUE Developer Program i jest mały sukces.

Aby mieć możliwość sterowania wirtualnymi urządzeniami HUE w HCL, należy posiadać ID mostka.

Jak go uzyskać? Macie tu ładnie opisane i pokazane

Please login or register to see this link.

Konfiguracja HCL.

Dodajemy nowe urządzenie wirtualne.

W zakładce "Ogólne" podajemy adres ip mostka HUE, oraz port 80.

 

Please login or register to see this attachment.

 

W zakładce "Zaawansowane" wybieramy sobie przyciski jakie chcemy użyć.

Poniżej przykład dwóch przycisków, On i Off. Załączenie i wyłączenie grupy świateł.

UWAGA: W miejscu czerwonych kresek wpisujecie swoje id mostka

On:

PUT /api/XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX/groups/2/action HTTP/1.1
Host: 192.168.1.206
Content-Length: 45

{"on":true}

 

Off:

PUT /api/XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX/groups/2/action HTTP/1.1
Host: 192.168.1.206
Content-Length: 45

{"on":false}

Please login or register to see this attachment.

 

Załączenie pojedynczej żarówki:

PUT /api/XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX/lights/1/state HTTP/1.1
Host: 192.168.1.206
Content-Length: 45

{"on":true}

 

Please login or register to see this attachment.

 

Załączenie Sceny:

 

PUT /api/XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX/groups/0/action HTTP/1.1
Host: 192.168.1.206
Content-Length: 45

{"scene":"08o7JTu0zaoPg2t"}

Please login or register to see this attachment.

 

Jak widać ze zdjęcia powyżej sceny HUE nie są wywoływane po nazwach, tylko po ID sceny. Aby je poznać należy zalogować się do mostka

Please login or register to see this link.

mostka/debug/clip.html.

w okienku url wpisujemy /api/ID mostka/scenes. Klikamy GET, w okienku Command response pojawi się lista scen.

 

Please login or register to see this attachment.

 

 

Edited by marti701
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Czesc (przepraszam za brak polskich znakow)

 

Czyli rozumiem, ze takie urzadzenie wirtualne np w postaci sceny HUE bedzie widzoczne w kreatrorze Scen Fibaro.

Wczoraj dodalem plugin Hue do HCL, ale niewiele da sie z nim zrobic. Moge kontrolowac zarowke, ale nie sa one widoczne w kreatorze Scen Fibaro. Poszukuje wlasnie rozwiazania, ktore umowzliwi wykozystanie scen Hue w scenach Fibaro.  Dam znac jak znajde rozwiazanie. Na razie zanosi sie na to ze HUE I Fibaro beda pracowaly niezaleznie.

 

Tomek

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Hej.

 

Działa Wam to rozwiązanie ???

 

HUE jako wirtualne urządzenia, męczę temat już dwa dni i niestety nic. Z bramki HUE mogę sterować światłami za pomocą urli, jednak jak robię wirtualne urządzenia w Fibaro lite to nie działa.

 

Oprogramowanie HCL : 4.521

 

Próbowałem tak jak wyżej opisaliście, próbowałem także z innych stron forum, odinstalowałem Hue plugin, 

 

PUT /api/mój_tajny_klucz-hue/lights/lights/2/state HTTP/1.10x0D0x0A Host: 192.168.1.219 0x0D0x0AContent-Length: 120x0D0x0A
Content-Type: application/json0x0D0x0A0x0D0x0A{"on":true}

 

Będę wdzięczny za sugestie ...

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Witam,

Chciałem wznowić podniesioną tu tematykę wysyłania json'a z Fibaro HCL do Philips Hue z użyciem urządzenia wirtualnego.

Próbowałem zgdonie ze wskazówkami i wszystko działa do momentu wywołania z samego fibaro. Czy to ma szansę zadziałać na HCL?

Jeśli poprzednikom się udało to będę wdzięczny za sugestie..

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Szanowni!

Zostawiam dla potomnych, bo udało mi się to skonfigurować w HCL, v. 4.550.

 

Tak jak pisali koledzy wyżej, należy dodać urządzenie wirtualne i mieć username z mostka HUE. Instrukcja tutaj:

Please login or register to see this link.

 

W konfiguracji podstawowej podajemy adres IP mostka hue (u mnie 192.168.1.102) oraz port 80:

 

Please login or register to see this image.

/monthly_2019_09/image.png.021541381a2feb530fd57627db8adaba.png" />

 

Następnie w opcjach zaawansowanych wybieramy odpowiedni zestaw przycisków. Najważniejsze to komenda oraz zaznaczenie pola "Czekaj na odpowiedź urządzenia"! Bez tego - nie zadziała! Ponadto, niezależnie od tego, że podaliśmy adres IP dla urządzenia, należy go powtórzyć w komendzie. Ma ona postać:

 

Please login or register to see this code.

czyli u mnie:

 

Please login or register to see this code.

 

Kilka uwag:

  1. Jeśli w username (xxx...) są obok siebie znaki "0x", to należy jeszcze raz wygenerować nazwę użytkownika! Fibaro inaczej parsuje 0x! (tak doczytałem na innym forum),
  2. wspomniany adres hosta: u mnie to 192.168.1.102 - zauważcie, że po 102 jest dodatkowe 0, ono musi tam być! Czyli po adresie IP musi być ciąg: 0x0D0x0A
  3. przed api musi być znak "/" - czasami to umyka
  4. no i wspomniane "czekaj na odpowiedź urządzenia"
    1. włączenie chwilę trwa, u mnie ok. 3-4 sekundy opóźnienia, zatem cierpliwości :)

Poniżej screeny ode mnie:

 

 

image.png.d42e20bcd91dfff7047c824be6fe8a65.png

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...