Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Ogrzewanie podłogowe


Patrykos

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Od kilku dni szukam rozwiązania jak wykonać u siebie sterowanie ogrzewaniem podłogowym żeby działało z Fibaro. Jedno już znalazłem ale chciałbym się upewnić czy to zadziała, jeśli ktoś z was posiada ogrzewanie podłogowe na Fibaro to proszę o radę/odpowiedź. Rozwiązanie wygląda tak:

1) Mam 6 obwodów w tym jeden z boku który idzie na grzejnik łazienkowy czyli łącznie 7

2) Jako na zawory chciałbym zastosować te Danfossy: 

Please login or register to see this link.

3) Do sterowania nimi na infolinii Fibaro powiedziano mi, że nie mogę zastosować zwykłych Switchów z racji napięcia na wyjściu, tylko muszę to podpiąć do RGBW i w centrali ustawić na opcję włącz/wyłącz

4) Do mierzenia temperatury naziemnej chciałbym zastosować Motion Sensory, a do ziemnego Binary Sensor z czujką temperatury DS18B20 i chcę by zawsze była z nich wystawiana średnia (przy okazji czy tak się to da, a jeśli tak to jak?)

 

I tu moje pytanie, czy będzie to wszystko co napisałem wyżej działać jak i zarówno czy jest jakaś opcja żeby na takim rozwiązaniu zmieniać też temperaturę ręcznie pomijając ustawienia w panelu ogrzewania.

 

Jeśli coś źle opisałem lub złym miejscu i źle stworzyłem temat to przepraszam, ale to mój pierwszy raz ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja ze swojego punktu widzenia moge podpowiedziec ze podlogowka nadaje sie do utrzymywania stalej temperatury w pomieszczeniu. Ma duza bezwladnosc i nie ma sensu kombinowania w np obnizanie temp na noc, podnoszenia w dzien. Polecam dallasy do pomiaru temp, switche 2x1,5 kw do sterowania sekcjami w rozdzielaczu i nic wiecej nie trzeba. Pomiar temp na wys np 1,4 m w pomieszczeniu. Podczas wyjazdu mozna zmniejszac temp, ale nie ma sie co bawic w obnizanie temp w ciagu doby. Steruje w ten sposob 24 sekcjami od 4 lat. Mam posadzki anhydrytowe i nie mam problemu z przegrzaniem pomieszczen

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Guest vandi

Ja mam wszędzie qubino switche z podpiętymi  DS18B20. Na belkach siłowniki salusa na 220V podłączone do switchy

Tak jak napisał @PiotrekS. Nie ma sensu obniżanie i podwyższanie temperatury podłogi. 

Co do sterowania @Dave Harrison zrobił VD:

Działa bardzo dobrze

 

Edited by vandi
Link to comment
Share on other sites

  • Topic Author
  • 12 godzin temu, PiotrekS napisał:

    Ja ze swojego punktu widzenia moge podpowiedziec ze podlogowka nadaje sie do utrzymywania stalej temperatury w pomieszczeniu. Ma duza bezwladnosc i nie ma sensu kombinowania w np obnizanie temp na noc, podnoszenia w dzien. Polecam dallasy do pomiaru temp, switche 2x1,5 kw do sterowania sekcjami w rozdzielaczu i nic wiecej nie trzeba. Pomiar temp na wys np 1,4 m w pomieszczeniu. Podczas wyjazdu mozna zmniejszac temp, ale nie ma sie co bawic w obnizanie temp w ciagu doby. Steruje w ten sposob 24 sekcjami od 4 lat. Mam posadzki anhydrytowe i nie mam problemu z przegrzaniem pomieszczen

    Hej, 

    Pierwsze pytanie to czy switch 2x1,5 kw da sobie radę z takimi zaworami: 

    Please login or register to see this link.

     ?

    Jak i drugie jak chodzi system Fibaro, mało zawodny i dobrze się spisuje z podlogowka ? 

    Link to comment
    Share on other sites

    wygodniej będzie zastosować zawory z cewką na 230V niż 24V (unikniesz zasilaczy), szukaj zaworów NC (normalnie zamknięty, otwarty po podaniu napięcia) pierwszy lepszy link

    Please login or register to see this link.

    Link to comment
    Share on other sites

  • Topic Author
  • 11 minut temu, PiotrekS napisał:

    wygodniej będzie zastosować zawory z cewką na 230V niż 24V (unikniesz zasilaczy), szukaj zaworów NC (normalnie zamknięty, otwarty po podaniu napięcia) pierwszy lepszy link

    Please login or register to see this link.

    Wole dla bezpieczeństwa podac na 24V, plus do tego już mam mieszalnik w skrzynce na 24V i nie chce mieszać w kablach, jak i to mieszkanie i po rozmowie z projektantem budynku powiedział, ze nie wyda zgody na zawsze zamknięty bo jest to piec gazowy i będzie działał na reakcje pogodowe przez co musi mieć w razie czego przejście.

    Link to comment
    Share on other sites

    to wytłumacz projektantowi że obojętnie czy da NO czy NC to zawsze może dojść do sytuacji że wszystkie pomieszczenia zostaną dogrzane i dojdzie do braku zapotrzebowania na ciepło i co zmieni fakt że będzie miał zawory normalnie otwarte skoro sterownik i tak je zamknie? Z moich obserwacji wynika że podłogówka jest częściej zamknięta niż otwarta (w skali doby) i stosowanie zaworów NO będzie droższe w eksploatacji. Każdy budynek jest inaczej zbudowany i ma inne zapotrzebowanie na ciepło. Nie znam Twojego mieszkania ale przemyśl stosowanie zaworów NO. Problem zamknięcia wszystkich pętli możesz rozwiązać albo przez nie stosowanie zaworu w pomieszczeniu, które wymaga najwięcej ciepła (np łazienka) albo zastosować zawór 3 drożny, który przy braku zapotrzebowania na ciepło będzie otwierał krótki obieg i kocioł będzie się wyłączał ponieważ temp nie będzie spadać. Uwierz mi są to rzeczy proste do ogarnięcia.

    Link to comment
    Share on other sites

  • Topic Author
  • 33 minuty temu, PiotrekS napisał:

    to wytłumacz projektantowi że obojętnie czy da NO czy NC to zawsze może dojść do sytuacji że wszystkie pomieszczenia zostaną dogrzane i dojdzie do braku zapotrzebowania na ciepło i co zmieni fakt że będzie miał zawory normalnie otwarte skoro sterownik i tak je zamknie? Z moich obserwacji wynika że podłogówka jest częściej zamknięta niż otwarta (w skali doby) i stosowanie zaworów NO będzie droższe w eksploatacji. Każdy budynek jest inaczej zbudowany i ma inne zapotrzebowanie na ciepło. Nie znam Twojego mieszkania ale przemyśl stosowanie zaworów NO. Problem zamknięcia wszystkich pętli możesz rozwiązać albo przez nie stosowanie zaworu w pomieszczeniu, które wymaga najwięcej ciepła (np łazienka) albo zastosować zawór 3 drożny, który przy braku zapotrzebowania na ciepło będzie otwierał krótki obieg i kocioł będzie się wyłączał ponieważ temp nie będzie spadać. Uwierz mi są to rzeczy proste do ogarnięcia.

    W sumie racja, muszę jeszcze mu to bardziej wytłumaczyć, ale przy napięciu 24 V pozostaje i tu pytanie, switch 2x1,5kw nie da rady raczej na taki zawór i tu jakie rozwiązanie znaleźć w sensie które z urządzeń Fibaro to by obsłużyło ?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 3 years later...

    Please login or register to see this link.

    Czy do Switcha Qubino mozna podłączyc wiecej niż jeden sensor  DS18B20? Teoretycznie 1-Wire obsługuje połączenie kilku. Czy wszystkie sensory zostana zaadresowane? Będę wdzięczny za odpowiedź

    Link to comment
    Share on other sites

    • 2 weeks later...

    Cześć,

    Proszę o pomoc. Próbuję podłączyć ogrzewanie podłogowe za pomocą elektrozaworów Salus (NC) + double smart module + motion sensory.

    Elektrycznie jest podpięte zgodnie ze schematem. Wejścia S1 i S2 wolne.

     

    Nie wiem jak spowodować, żeby double smart module poruszył siłownikami. Z miernikiem przyłożonym do wejść Q1 i Q2 bez zasilania bez znaczenia czy czujnik binarny jest włączony czy nie.

    Czy ktoś z bardziej doświadczonych użytkowiników może pomóc przejść przez proces rejestracji smarta. Nawet nie wiem czy się dobrze skonfigurowały ponieważ przy dodawaniu drugiego już inacze się dodał.

     

    Jak powinien poprawnie wygłądać double smart module w HC3?

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Reply to this topic...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...