Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Fibaro Dimmer 2 podłączenie


chilman

Question

Witam,

 

Wybaczcie idiotyczne pytanie, ale jak mam podłączyć dimmera 2 do instalacji, tak jak ze zdjęcia?

Zaraz zwariuje. Elektryk ze mnie żaden, ale wiem, żeby wyłączać korki przed majstrowaniem ;)

Ze schematem z instrukcji nijak mi nie wychodzi, a w internecie nigdzie nie mogę znaleźć podłączenia w takiej konfiguracji kabli.

 

Please login or register to see this attachment.

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Musisz wiedzieć skąd i dokąd biegną kable. 

 

Według zasad :

 

czarny - faza

niebieski - zero

zółto zielony - uziemienie 

 

U ciebie prawdopodobnie ktoś wykorzystał kabel 3 żyłowy do instalacji oświetleniowej, nie wiadomo czy masz w puszcze uziemienie, czy masz zero. Nie sugerowałbym się kolorami przewodów. Nie wiadomo, czy do puszki jest doprowadzone zero, czy tylko faza i uziemienie + połączenie do lampy sufitowej.

 

Najlepiej poproś elektryka o ogarnięcie tematu.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Zakładając, że kolory się zgadzają, to jak wygląda schemat podpięcia?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Samo zdjęcie nie wystarcza by określić jaką instalacje elektryczną w domu posiadasz.

     

    Niezbędne byłby pomiary i rozpoznanie, który przewód jest przewodem fazowym, który neutralny (jeśli taki w ogóle jest doprowadzony), a który jest zerowym. Jeśli nie masz pewności jak wygląda twoja instalacja elektrczyna, niezbędna jest konsultacja z elektrykiem, który bez problemu poradzi sobie z montażem naszego modułu. 

     

    Jeśli twoja instalacja faktycznie zgadza się z opisem przedstawionym przez @gucio1234, odpowiednim schematem podłączenia byłby schemat dwuprzewodowy:

    Please login or register to see this image.

    /monthly_2017_08/TN-C.PNG.4aa865eb63895e2ef0321fae0851622e.PNG" alt="TN-C.PNG.4aa865eb63895e2ef0321fae0851622e.PNG" />

     

     

    Jednak jeszcze raz podkreślę, że instalacją takiego modułu powinien zająć się elektryk, gdyż nie mamy pewności jaki przewód za co odpowiada.

     

    Więcej informacji i schematów dot. Dimmera 2 znajdziesz na

    Please login or register to see this link.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Obstawiam, że jest doprowadzona faza (brązowy/czarny kabel) i wyjścia na 2 żarówki (niebieski i żółty).

    Jeśli miałeś podłączony podwójny pstryczek i jednym zapalałeś jedna żarówkę, a drugim drugą, to na 90% mam rację (jeszcze zdarzają się elektrycy - idioci, którzy robią włączniki na kablu neutralnym).

    Przydałaby się neonówka by potwierdzić moje przypuszczenia... ale i bez niej się da.

    ups... chyba odkopałem stary temat...

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...