Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Wybór systemu HC2 vs. HCL, Z-Wave vs HomeKit


krystianen

Question

Stoję przed wyborem systemu do swojego mieszkania i proszę o pomoc w podjęciu decyzji.

 

W chwili obecnej chce sprawdzić jak działa w ogóle Fibaro w moim mieszkaniu a następnie przenieść to do domu.

 

W mieszkaniu nie będę stosował rozbudowach rozwiązań tylko zwykle włączniki, kamera ip, czujniki drzwi itp.

 

Moje pytanie brzmi:

 

1. Czy wybrać HC2 czy Lite? Jakie są różnice?

2. Który system daje więcej możliwości, jest bardziej przyszłościowy i jak jest rozwijany HomeKit czy Z-Wave?

 

Dziękuje za podpowiedź!

Link to comment
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Hi, jak sie masz? :)

 

IMHO for 2 bedroom apartments - Lite is OK, for big house - HC2.

but here is your answer:

Please login or register to see this link.

 

some comments from me:

 

lack:

Magic Scenes - as for me useless :)

LUA Programming - for advanced control - big cons... but I am a developer...

Virtual Devices - LUA-based - big cons... 

Lili - Voice Control - no comments :)

VOIP - Voice Over IP - not big cons... as for me

Master Gateway - not big cons... as for me

Geolocalization  - not big cons... as for me (btw, I have some issues with iPhone geolocation...)

Z-Wave Protected Mode - not big cons... as for me

Satel Alarm Integration - no comments

 

here I think should be everything is clear to you.... 

Processor ARM Cortex-A8 (720MHz)  vs Intel Atom (1.6GHz)


I do not know is FIBARO company can rent HC2 / Lite for you
but also IMHO - if you want to play with Z-Wave as such... you can buy for example "low-cost" (~60USD) USB (not FIBARO) dongle and play with it. after you can decide what best.

 

PS: sorry, I can read and little bit speak Polish, but I can not write on it :) 

 

Na razie!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Cześć @krystianen!

 

Warto też dorzucić kilka informacji o komaptybilności:

 

Zarówno Home Center 2 i jak i Home Center Lite opierają się o Z-Wave oraz różne integracje sieciowe (VD, Pluginy, zapytania HTTP) i da się nimi sterować zarówno z urządzeń działających na Androidzie jak i iPhonie czy iPadzie.

 

Natomiast jeśli chodzi o nasze moduły HomeKit, to na chwilę obecną da się nimi sterować tylko z urządzeń firmy Apple (iPhone, iPad, Apple TV, iPod Touch). W przyszłości raczej nie powstaną oficjalne mostki do współpracy z Androidem.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • @I.Srodka

     

    Dzieki za odpowiedz.

     

    Mam świadomość że Homekit jest tylko dla Apple i mnie to odpowiada. Interesuje raczej kwestia funkcjonalności i kwestie przyszłości.

     

    Czy urządzenia Z-wave i Homekit:

    - mają rożne funkcjonalności?

    - mogą być stosowane krosowo w jednym systemie tzn. z-wave z homekit?

     

    Jestem przed zakupem i nie wiem jaki system wybrać?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Zestaw Z-Wave z naszą centralką Home Center 2 daje możliwość swobodnego dostosowania wielu parametrów, gdzie w przypadku Apple HomeKit moduły muszą czekać na to, aż Apple doda to do swojego protokołu.

     

    Możliwość pisania skryptów w LUA daje też praktycznie nieograniczone możliwości konfiguracyjne i planowania akcji tak jak tego chcemy.

     

    W Apple HomeKit nie ma także konfigurowalnych powiadomień push. Ma za to obsługę Siri, choć niestety zasięg BT modułów jest raczej mniejszy od modułów Z-Wave.

     

    Taką ważną różnicą jest również np. działanie Motion Sensora, na Z-Wave raportuje on temperaturę w pokoju tak często jak ustawimy, natomiast na HomeKit, raportuje on temperaturę dopiero po tym jak zmieni się o co najmniej 2 stopnie (w ramach oszczędności baterii).

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    W dniu 30.11.2017 o 12:06, I.Srodka napisał:

    Zestaw Z-Wave z naszą centralką Home Center 2 daje możliwość swobodnego dostosowania wielu parametrów, gdzie w przypadku Apple HomeKit moduły muszą czekać na to, aż Apple doda to do swojego protokołu.

     

    Możliwość pisania skryptów w LUA daje też praktycznie nieograniczone możliwości konfiguracyjne i planowania akcji tak jak tego chcemy.

     

    W Apple HomeKit nie ma także konfigurowalnych powiadomień push. Ma za to obsługę Siri, choć niestety zasięg BT modułów jest raczej mniejszy od modułów Z-Wave.

     

    Taką ważną różnicą jest również np. działanie Motion Sensora, na Z-Wave raportuje on temperaturę w pokoju tak często jak ustawimy, natomiast na HomeKit, raportuje on temperaturę dopiero po tym jak zmieni się o co najmniej 2 stopnie (w ramach oszczędności baterii).

     

    Dzień dobry.

     

    Nie często udzielam się na forach, ale czytając ten wątek muszę coś sprostować, co tutaj jak i przy zakupowej konsultacji w salonie Fibaro zdawało się niemożliwe. Nie chcę nazywać rzeczy po imieniu, ale jest tu drobne wprowadzanie klientów w błąd. Np. w Apple HomeKit są konfigurowalne powiadomienia push (np. dla czujników), jest także możliwość uruchomienia automatyzacji opartej na czujnikach, czasie, obecności poszczególnych osób w domu, wschodzie/zachodzie słońca, uruchomieniu któregokolwiek z elementu itd. To do pełnej obsługi mieszkania absolutnie wystarczy. Dla swoich potrzeb nie widzę żadnej automatyzacji, z którą w ten sposób bym sobie nie poradził. Sprzedawca natomiast upierał się, że się nie da. Co dało skutek w postaci zakupu HC2, który miał to robić nie tyle, że lepiej, co w ogóle robić coś, czego Homekit nie potrafił. Wprawdzie w tym wątku nie ma zaprzeczenia funkcjonalności możliwości automatyki Homekit, ale jest inna - brak push. Stąd mój wpis. 

     

    W pozostałych zagadnieniach racja. HC2 daje możliwość dostosowania większej liczby parametrów, ale... znakomita większość użytkowników nie będzie w stanie sobie z tym poradzić. Vide automatyzacje z uwzględnieniem kompatybilnego rzekomo systemu Hue Philipsa. Owszem, po dodaniu pluginu żarówki są widoczne w centrali, ale sterować nimi intuicyjnie nie sposób, nie są też dostępne w żadnej automatyzacji Fibaro. W sieci dostępne są tutoriale domo-automatorów, ale poziom ich skomplikowania (przy liczbie punktów świetlnych) nie pozwala ich pełni zintegrować, bez poświęcenia kilku godzin pracy. To tak jakby do VW golfa włożyć silnik mercedesa. Da się, bo kilka osób potrafi, ale... 

     

    Co do push w aplikacji Fibaro... dopiero niedawno doczekała się przeformatowania do większych ekranów telefonów Apple (to spóźnienie liczone w latach, nie miesiącach), jest archaiczna, wolna a push z czujników drzwi nie zadziałał ani razu. Musiałem się posiłkować IFTTT, który dla odmiany działał za każdym razem, bez zarzutu. 

     

    Zostałem więc ze sprzętem, w którym mogłem sobie skonfigurować proste automatyzacje, z wyłączeniem oświetlenia. Ograniczyło się to do konfiguracji buttonów, bo co z tego, że rolety się zasuwają, jak w tym czasie nie dostosuje się oświetlenie. Brak możliwości intuicyjnej konfiguracji, bez szczegółowej technicznej wiedzy i umiejętności programowania musiałem posilić się rozwiązaniami alternatywnymi. Jak się okazało, to był strzał w dziesiątkę. Dołożyłem do systemu Homebridge'a opartego na Raspberry Pi. Wszystkie elementy z-wave zostały automatycznie przeportowane do Apple Homekit.  W ten sposób można łączyć urządzenia Homekit, z-wave od Fibaro a także innych do wspólnych automatyzacji, a całość działa błyskawicznie w natywnej aplikacji na iPhone. Każdy dodatkowy sprzęt który zakupuję może być już oparty zarówno na HomeKit jak i z-wave. W ten sposób mam połączone np. żarówki Hue (ziggbee/HomeKit), termostaty HomeKit Netatmo, rolety z-wave i kilka elementów Fibaro z HC2. Z poziomu telefonu i HomeKit wywołuję np "film" - Philipsy się przygaszają, rolety opuszczają do połowy (z-wave), ustawia się odpowiednia temperatura (homekit), telewizor przełącza się na amplituner (Logitech Harmony). Wieczorem idąc do toalety czujnik ruchu (z-wave) zapala mi światło w przedpokoju i łazience (Hue). Jak widać wszystko pomiędzy platformami. Szkoda, że przy takim zapasie mocy obliczeniowej i konfigurowalnogści HC2 od Fibaro to blokuje. HC2 kosztował mnie 2000 zł, a magiczny Raspberry - 150!

     

    Co ważne - taki system pozwala także zintegrować inne systemy automatyki - np. Xiaomi, wspomniane wcześniej Harmony itd. Ale to już inny temat. 

     

    Zapewne @krystianen zakupu już dokonał, ale te informacje przydadzą się innym użytkownikom, bo sam, zanim tu coś napisałem, kilka razy na ten wątek przez google trafiłem. 

     

    Pozdrowienia

     

    • Like 1
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • @Maras400 dzieki za odpowidź. Fakt zakupiłem już system nawet 2szt HC2 i HClite. Jestem nawet po szkoleniu instalatorskim (bardzo kieskie), ale nadal mam duże problemy z instalacja tego systemu aby działa tak jak chce. Zainteresowałeś mnie tą brama HOMEBRIDGE. Chetnie skontaktuje się z toba w kwestii dowiedzenia się co udało i cię zrobić:).

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    29 minutes ago, Maras400 said:

    Wprawdzie w tym wątku nie ma zaprzeczenia funkcjonalności możliwości automatyki Homekit, ale jest inna - brak push. Stąd mój wpis. 

     

    Cześć,

     

    dzięki za wiadomość

     

    Cenimy oczywiście wszystkie uwagi, jeśli chodzi jednak o pushe, to:

     

    A) Te w naszej aplikacji działają raczej bardzo dobrze, jest to funkcja która cieszy się dużą popularnością, przy czym problemów z nimi zgłaszanych jest zdecydowanie najmniej (jeśli chodzi o cały nasz system).

     

    B) Nie napisałem, że w HomeKicie nie ma powiadomień, tylko że nie ma tak "konfigurowalnych" powiadomień. A jeśli chodzi o te z Door Window Sensorów czy Flood Sensorów to mamy je nawet opisane na naszej bazie wiedzy od bardzo dawna:

    Please login or register to see this link.

    Please login or register to see this link.

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Mam pytanie, czy jest możliwość połączenia w jeden system: w firmie mam HC2  z Z-Wave, w domu Apple TV z HomeKit. Całością zarządzałby HC2, w dwóch różnych lokalizacjach.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Czy coś zmieniło się w temacie połączenia HC2 z Homekit? Już są jakieś pierwsze działające rozwiązania ?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Niestety, wciąż brak systemowego rozwiązania. Cały czas pozostaje metoda chałupnicza - Homebridge na RassperryPi. Po wielu miesiącach użytkowania traktuję ją dalej jako tymczasową. Homebridge potrafi się wykrzaczyć, statystycznie może raz na 2-4 tygodnie. 

     

    Dalej też nie ma rozsądnej obsługi HUE na HC2, nawet po aktualizacjach centralki i aplikacji. 

     

    Jedno pozytywne - już nawet nie zaglądam do HC. Po prostu stoi i przekazuje sygnał do urządzeń Z-Wave. Szkoda tylko, że tyle kosztuje. 

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...