Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

FIBARO Heat Controller - problem z temperaturą


Asek

Question

Witam serdecznie,

Aktualnie ogrzewaniem steruje przy pomocy 5 x FIBARO Heat Controller + HC2. Głowice są skalibrowane. Prawidłowo dokręcona. TRYB PRACY: harmonogram wyłączony, "NA STAŁE" . Do każdej z głowic przypięty jest czujnik temperatury. Problem jest następujący:
 

1 - Głowica jest ustawiona na 16 stopni
2 - Temperatura na czujniku, który oddalony jest od głowicy o 2,5m pokazuje tem. 21,00stopni
3 - po ustawieniu głowicy na temp. 23,00stopni, grzejnik włącza się i pracuje może max 15-30 min, osiąga temperaturę 21,5 i na tym koniec. Czy głowica nie powinna zamknąć zaworu po osiągnięciu 23 stopni ?
 

Czy może mi ktoś wyjaśnić następuje kwestie:


1. Dlaczego głowica podczas grzania wykonuje co jakiś czas pracę silnikiem - zamyka/otwiera zawór pomimo braku zmiany parametrów i braku osiągnięcia określonej temperatury ?


2. Niektóre głowice wykonują co jakiś czas pracę silnikiem nawet przy ustawieniu na 16stopni. Dlaczego ?


3. Jak powinien działać prawidłowo FIBARO Heat Controller? Łapie temperaturę z czujnika + temperaturę przy  głowicy i reguluje tymi parametrami zawór na głowicy - okręca lub zakręca przepływ. Czy się mylę ?


Problem występuje w każdym z pomieszczeń ,w którym zamontowane są FIBARO Heat Controller. Grzejniki/głowice nie są niczym zastawione (brak firanek)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 43
  • Created
  • Last Reply

Top Posters For This Question

Top Posters For This Question

Posted Images

Recommended Posts

  • 0

Cześć @Asek!

 

Nasza głowica to bardzo zaawansowany produkt, i np.

1 hour ago, Asek said:

Czy głowica nie powinna zamknąć zaworu po osiągnięciu 23 stopni ?

1 hour ago, Asek said:

3. Jak powinien działać prawidłowo FIBARO Heat Controller? Łapie temperaturę z czujnika + temperaturę przy  głowicy i reguluje tymi parametrami zawór na głowicy - okręca lub zakręca przepływ. Czy się mylę ?

Tak, ale wszystko zależy od kubatury pomieszczenia i bezwładności cieplnej danego kaloryfera.

 

Algorytm stara się najlepiej utrzymać zadaną temperaturę, więc jeśli przy zadanych 23 stopniach wyłączałby się przy 23 stopniach to jego rozpalenie, dalej by powodowało delikatny wzrost ciepła ponad to co chcieliśmy prawda?

 

1 hour ago, Asek said:

1. Dlaczego głowica podczas grzania wykonuje co jakiś czas pracę silnikiem - zamyka/otwiera zawór pomimo braku zmiany parametrów i braku osiągnięcia określonej temperatury ?

Zgodnie z tym co pisałem powyżej, głowica analizuje sytuację, i być może aby dokładniej utrzymać zadaną temperaturę, już przed jej uzyskaniem uznaje, że nie należy dogrzewać z pełną mocą. A jeśli np. warunki się zmienią, gdzieś trochę zawieje, ktoś wejdzie do domu, i głowica wyczuje, że jednak zmniejszona moc nie podoła zadanemu zwiększeniu temperatury w pomieszczeniu to zwiększy przepływ. Wszystko to działa bardzo dynamicznie.

 

1 hour ago, Asek said:

2. Niektóre głowice wykonują co jakiś czas pracę silnikiem nawet przy ustawieniu na 16stopni. Dlaczego ?

Jest to po części zachowanie odkamieniające, a po części proces kalibracji. Jak wiadomo, standardową głowicą można kręcić tylko do pewnych zakresów, naszą głowicą można kręcić w obie strony bez limitów. Głowica aby zachować jednak pewną samoświadomość, przeprowadza kalibrację co jakiś czas.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Mam tak samo, głowica sobie temperatura sobie.

Różnice po 3-4 stopnie, mam ją zamontowaną w b. małym gabinecie 

Po kilku dniach zawiesza się całkowicie i nie reaguje na zmiany harmonogramu potrafi się całkowicie wyłączyć, reset pomaga ale sytuacja ponawia się po 2-3 dniach. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Mam dokładnie to samo. Dodatkowo harmonogram swoje a praca głowicy swoje . Bez sensu wyrzucone pieniądze . Marketing piękny ale niezawodność i stabilność na 1 :( . Póki co żona mi suszy głowę żeby wrócić do analoga . Czekam aż fibaro ogranie ten problem bo wczorajsza aktualizacja nie rozwiązała problemu 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Witam,

     

    Zrobiłem dziesiątki testów i kaplica. Nie działa to poprawnie. Czekam na upgrade jak coś to da.... ale... skoro wywaliłem tyle kasy to aktualnie zrobiłem to troszeczkę inaczej...

     

    Wstawiłem prostą scenę pomiędzy czujnikiem temperatury (door sensor)  a głowicą heat controller...

     

    Czujnik umieściłem w pomieszczeniu w wybranym miejscu (oczywiście po kilku testach) i...

     

    jeśli temp spadnie poniżej 23 włącz głowice

    Jeśli przekroczy 24 wyłącz głowice

     

    Scenę używam o określonych godzinach 23-9:30

    Działa to wyśmienicie :)

     

    Ps dla niektórych to chora wartość natomiast dla moich domowników jest w pełni akceptowalna :)

     

     

     

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    10 godzin temu, tomsoss napisał:

      Póki co żona mi suszy głowę żeby wrócić do analoga .

     

     

    Tomsos Tobie suszy, to się u nas mało rozwodem nie skończyło. :?

     

    Panowie z Fibaro proszę oganijcie problem widzę że na anglojęzycznycznym forum odpisujecie że ma powstać jakiś update. 

    Sęk w tym że mam te głowice jakoś od listopada i w tym czasie każy update jaki wychodzi na HCL w opisie ma poprawę pracy głowic a sytuacja się nie zmienia. 

    Odpisywanie Asekowi że wpływ na zmieną pracę ma kubatura pomieszczenia jest trochę nie poważne widząc co się dzieje na angielsko jęczycznej cześi forum - 

     

     

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Cóż... mówią tam o updacie firmware-u samego kontrolera... Aktualizacja centralki nie ma tu nic do rzeczy, tu jest tylko różnica w sposobie zarządzania, nie z działaniem.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Witam Wszystkich

    myślałem że jestem sam z problemem ale widzę że jest nas więcej;-)

    ogólnie wydałem na głowice ponad 5 tyś i od tej pory moje domowe ogrzewanie to jakiś horror

    w piwnicy mam 28stopni a ustawione 16 (głowice żyją swoim życiem)

    ustawianie harmonogramów kompletnie nie ma sensu bo to nie działa

     

    wstyd i żenada

    Fibaro miało mieć lepsze głowice od danfosa ,które wolno reagowały a okazało się że fibaro wcale nie reagują

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    29 minut temu, hajski napisał:

    dziś instaluję nowy firmware, mam nadzieję że pomoże :)

    Nie pomoże. Jest jeszcze gorzej. Głowice kręcą w tę i spowrotem jak szalone co 5-15 minut. U mnie skończyło się tym, że musiałem poustawiać sceny jak Asek.

    Edited by wirusek
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • U mnie tak samo jak było. Usunąłem i dodalem jeszcze raz urządzenie. 23 stopnie ustawione temp pokazuje 25 i nie wylącza. Mało tego... jedna z glowic przestala dzialac prawidłowo. Po aktualizacji wyrzuca błąd kalibracji... tak samo jest na innym grzejniku.

     

    Wirusek o jakich scenach mowicie ?

     

    Podajcie jakiegoś linka. Przejze.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    1 minutę temu, Asek napisał:

    Wirusek o jakich scenach mowicie ?

    O tych:)

    "Wstawiłem prostą scenę pomiędzy czujnikiem temperatury (door sensor)  a głowicą heat controller...

     

    Czujnik umieściłem w pomieszczeniu w wybranym miejscu (oczywiście po kilku testach) i...

     

    jeśli temp spadnie poniżej 23 włącz głowice

    Jeśli przekroczy 24 wyłącz głowice"

     

    Dodałem tylko zmienne w systemie tak by 6-22 działały sceny i w nocy nie działały. Temperatury ustawiłem na min 19,7 i max 20,7.

    Danfossy były o niebo lepsze... ale dziwnym trafem padły jak muchy gdy Fibaro zaprezentowało swoje cudowne termostaty. Teraz jak bym miał ponownie wybór brałbym danfossy..

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Aaaa... no tak tego używam w dwóch pomieszczeniach. Myślałem ze masz jakiś bardziej rozbudowany 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Przedwczoraj wieczorem wykonałem następującą procedurę (fw 4.162)

    1.Usunąłem termostaty z centrali,

    2. Wykonałem reset głowic,

    3. Ponownie dodałem głowice do centrali. Sparowałem opcjonalne czujniki.

    4. Poprzypinałem głowice do pomieszczeń.

    ..i odnotowałem gigantyczną poprawę działania głowic. Temperatura we wszystkich pomieszczeniach idealnie wg ustawień harmonogramu. Głowice przestały się kręcić co kilka minut wykonując długie kilkusekundowe ruchy silników. Słychać tylko co jakiś czas krótką zdecydowaną pracę silników jak w danfossach.

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Zrobiłem to samo kilka dni temu i nie działa to poprawnie. Testowałem tylko w jednym pomieszczeniu. Dzisiaj usiąde i przetestuje w innych. Dam znać.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Kwiecień za pasem, ciepło w domu. A głowice wywaliłem. 

    Jak naprawdę lubię Fibaro to ten produkt jest nie wart. 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    ciezko teraz powiedzieć bo jest lato ;) . Mogę dać znać jak ruszy sezon. Na twoim miejscu bym się wstrzymał 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Jak Wasze glowice? Ja wczoraj nabylem jedna sztuke i generalnie dramat. Na harmonogramy to nie reaguje a jak zareaguje to z 25 zmienia na 20 mimo ze jest ustawione 18. Odczyty temperatury bardzo zadkie i nie mozna tego zrobic. 

    Czy to wogole dziala z harmonogramami u was?

     

    A mialek kupic koleknego spirita to mnie podkusilo

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Niestety również wpakowałem się w głowice. Na szczęście tylko trzy. Na dzień dobry potraktowały mnie tym, że we wszystkich sypialniach mieliśmy zimno - kaloryfery w ogóle nie grzały (silniczki było słychać).
    Całe szczęście że jako uzupełnienie mieliśmy promienniki podczerwieni (włączały się ze scen bloczkowych i ratowały sytuację).
    Po odkryciu problemu i długiej walce jedyne co działa poprawnie o pozycje OFF i MAX. Trochę biednie jak na tak drogi sprzęt.
    Przykładowo - mamy narożną sypialnię (najzimniejsze pomieszczenie). Harmonogram ustawiony na 20,5°C. Co robi głowica? Utrzymuje letni kaloryfer. Temperatura spada - z 19,5°C na 18,5°C. Fibaro - nic. Spadek do 17,8°C - brak reakcji, oba kaloryfery letnie.

    W salonie, gdzie nie ma żadnych głowic kaloryfery gorące - w sypialni ledwo letnie. Ręczne przestawienie na MAX i... kaloryfery gorące jak w salonie.
    Dramat…
    Czegokolwiek by tutaj panowie z Fibaro nie napisali o „skomplikowanym produkcie”, „samoświadomości” itp. w ogóle nie zmienia faktu, że ten produkt żyje swoim życiem (no tak, określenie „świadomość” nabiera w tym momencie nowego znaczenia...) , robi co chce, wprowadza w domu chaos i zamieszanie i zamiast obniżać koszty eksploatacyjne, jeszcze je niepotrzebnie zwiększa. Nikt mi nie wmówi, że „inteligentny produkt” nie zauważa, że przykręcił kaloryfer tak, że temperatura która powinna rosnąć - spada - a głowica niczego z tym nie robi.
    W tej sytuacji ktoś powinien chyba przeprosić i zorganizować skup interwencyjny tych głowic…

    Edited by smrtan
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    On 11/22/2018 at 7:33 PM, smrtan said:

    Niestety również wpakowałem się w głowice. Na szczęście tylko trzy. Na dzień dobry potraktowały mnie tym, że we wszystkich sypialniach mieliśmy zimno - kaloryfery w ogóle nie grzały (silniczki było słychać).
    Całe szczęście że jako uzupełnienie mieliśmy promienniki podczerwieni (włączały się ze scen bloczkowych i ratowały sytuację).
    Po odkryciu problemu i długiej walce jedyne co działa poprawnie o pozycje OFF i MAX. Trochę biednie jak na tak drogi sprzęt.
    Przykładowo - mamy narożną sypialnię (najzimniejsze pomieszczenie). Harmonogram ustawiony na 20,5°C. Co robi głowica? Utrzymuje letni kaloryfer. Temperatura spada - z 19,5°C na 18,5°C. Fibaro - nic. Spadek do 17,8°C - brak reakcji, oba kaloryfery letnie.

    W salonie, gdzie nie ma żadnych głowic kaloryfery gorące - w sypialni ledwo letnie. Ręczne przestawienie na MAX i... kaloryfery gorące jak w salonie.
    Dramat…
    Czegokolwiek by tutaj panowie z Fibaro nie napisali o „skomplikowanym produkcie”, „samoświadomości” itp. w ogóle nie zmienia faktu, że ten produkt żyje swoim życiem (no tak, określenie „świadomość” nabiera w tym momencie nowego znaczenia...) , robi co chce, wprowadza w domu chaos i zamieszanie i zamiast obniżać koszty eksploatacyjne, jeszcze je niepotrzebnie zwiększa. Nikt mi nie wmówi, że „inteligentny produkt” nie zauważa, że przykręcił kaloryfer tak, że temperatura która powinna rosnąć - spada - a głowica niczego z tym nie robi.
    W tej sytuacji ktoś powinien chyba przeprosić i zorganizować skup interwencyjny tych głowic…

     

     

    Czy robiłeś aktualizacje samych głowic do 4.4 ?  Miałem takie problemy  w poprednim roku i na wersji 4.3 ale po aktualizacji do wersji 4.4 problemu znikęły. na chwilę obecną mam 5 głowic w 3 pokojach i działa to calkiem sprawnie. To co zauważyłem to że trzeba dać temp poniżej oczekiwanej czyli jak chcę mieć 22 stopnie to ustawiam na 20,55 i wtedy idealnie się wpasowuje. Generalnie po roku problemów moge powiedzieć że teraz jestem zadowolony. 

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


    ×
    ×
    • Create New...