Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Czy można tak podłączyć? Prośba o pomoc


Rudi_V

Question

Przy podłączaniu Dimmera 1 w puszce wyłącznika zorientowałem się, że w instalacji domowej mam odwrotnie podłączone fazy zasilania, tak jak na rysunku niżej i nie ma możliwości zmiany. Czy w związku z tym Dimmer będzie działać prawidłowo przy takiej zamianie faz (odwrócone L i N), czy też jest jakiś inny prawidłowy sposób podłączenia (bez prucia ścian i bez grzebania w puszkach połączeniowych)? Dom jest z lat 50-tych i wówczas jak widać nie zwracano na to uwagi. Instalacja oczywiście też dwuprzewodowa.

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi doświadczonych fachowców zanim zdążę uszkodzić ściemniacz przez niewłaściwe podłączenie. Niektórym urządzeniom elektronicznym taka zamiana faz AC nie robi żadnej różnicy, ale są również takie, dla których jest to istotne i odwrotne połączenie może spowodować skutki nieodwracalne.

 

Rudi

Please login or register to see this attachment.

Edited by Rudi_V
Link to comment
Share on other sites

6 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Mam nadzieje, że to rozwieje Twoje wątpliwości ; )

 

Please login or register to see this attachment.

 

Najlepiej jednak, aby takie prace dokonywał wykwalifikowany elektryk.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • No tak, to co narysowałeś, to jest tak jak w oryginalnej instrukcji Fibaro i tak jest prawidłowo.

    Ale moje pytanie było inne: czy dla urządzenia Dimmer ma znaczenie podłączenie odwrotne w przypadku kiedy instalacja domowa jest wykonana wadliwie i kiedy przewód fazowy jest przy żarówce, a w puszce wyłącznika dostępny jest neutralny.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Cześć @Rudi_V!

     

    Jak najbardziej ma to znaczenie. Zamiana faz prowadzi do uszkodzenia urządzenia.

     

    Co więcej, wejście L w Dimmerze służy również do jego zasilania.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Dzięki za odpowiedź. Czyli bez prucia ścian i sufitu się nie obejdzie? Można byłoby jeszcze kable w puszce połączeniowej zamienić, ale niestety ona jest nad podwieszanym sufitem i nie ma o niej dojścia :(

    Kupię sobie zatem zwykły ściemniacz i o inteligentnym domu zapomnę.

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Jeszcze jedno pytanie: a dla Dimmera 2 (212) czy możliwe jest podpięcie obciążenia od strony fazy zasilającej?

    Please login or register to see this attachment.

    Z tego samego powodu co poprzednio: mam wadliwie wykonaną instalację elektryczną oświetlenia i z powodów o których  długo by opowiadać nie mogę jej poprawić.

    Edited by Rudi_V
    uzupełnienie
    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...