Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Single Switch polska instalacja LN - da się?


Kalez

Question

Witam,

szukam i nie mogę się doszukać. Chcę podłączyć Single Switch pod łącznikiem pojedynczym.

Mam tylko 2 przewody: L i N - ochronnego nie ma.

Instaluję jak na obrazku tutaj:

Tyle że przewód ochronny olewam bo go nie ma.

Czy to powinno działać poprawnie? Bo u mnie Switch się zgłasza i można nim sterować z iphone, ale światło cały czas mryga przygaszone (jak jest żarówka LED) albo w ogóle się nie zapala przy zwykłej żarówce.

 

Jak sprawdzam to wszystkie łączniki mam tak samo na 2 przewodach. Czy switch będzie działał dobrze na takiej instalacji czy nie? a nawet jeśli będzie to rozumiem że jeśli swiatło wyłączę łącznikiem to nie włączę telefonem?

pomocy bo już zgłupiałem zupełnie....

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Cześć @Kalez

Tak da się, będziesz mógł sterować telefonem jak i łącznikiem, tylko poprawnie podłącz, z tego co się orientuję, mogą wystąpić problemy jeśli łącznik jest podświetlany.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Film załączyłeś od instalacji łącznika do sterowania gniazdem a nie współpracy z łącznikiem, a jest różnica.

Jeśli masz 2 przewody pod łącznikiem to raczej nie L i N a L oraz wyjście do sterowanego obwodu np. lampy sufitowej. Dla łącznika są niezbędne L, N i przewód do obwodu sterowanego, nie ma potrzeby doprowadzania za to przewodu ochronnego.

LED ci się żarzy bo się indukuje szczątkowe przez styki przekaźnika modułu, ale sam moduł nie będzie poprawnie działał, skrajnie może się nawet uszkodzić. Do sterowania łącznikami jeśli nie masz przewodu N stosuje się dimmery, a przy żarówkach LED aby nie migały trzeba dołączyć bypass (jest w ofercie Fibaro) lub przełączyć w konfiguracji na pracę bez ściemniania i soft startu, gaszenia.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Cześć @Kalez!

 

Tak jak napisał @drboss, jeśli masz tylko dwa przewody to na pewno nie masz tan N.

 

Jeśli miałeś/masz czy możesz mieć więc par, do sterowania np. dwoma obwodami a masz jedno źródło światła, to

Please login or register to see this link.

 

Alternatywą jest zainstalowanie Single Switcha pod sufitem. Wtedy nie będziesz mógł korzystać z przycisku na ścianie, a jedynie z telefonu/tabletu.

 

Oczywiście będziesz mógł wyłączyć światło włącznikiem na ścianie, ale już go zdalnie nie włączysz. 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Panowie, jesteście WIELCY! Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi, w końcu wiadomo o co chodzi. Single Switch instalowany pod sufitem faktycznie działa poprawnie. Na filmie umieszczonym faktycznie jest gniazdo - całkowicie mnie to zmyliło. 

    Zatem muszę czekać na Dimmery do homekit...

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    mam nadzieję że FIbaro  @I.Srodka ;-) szybko uzupełni portfolio HomeKit o dimmery, Wielu osobom pewnie to ułatwi życie bo kto kilka lat temu myślał o przewodzie N w puszkach na włączniki.

    Możesz jeszcze zrobić jedną rzecz, jeśli instalację lampy sufitowej masz na 2 obwody świetlne. W puszce gniazdka masz L i 2 przewody do lampy to możesz zrezygnować z jednego obwodu ( lampa będzie włączana w jako całość) którym do puszki zawrócisz N dla sterownika.

     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    10 hours ago, drboss said:

    mam nadzieję że FIbaro  @I.Srodka ;-) szybko uzupełni portfolio HomeKit o dimmery,

    FIBARO cały czas pracuje nad rozwojem oferty, nic nie jest wykluczone ; )

     

    10 hours ago, drboss said:

    Możesz jeszcze zrobić jedną rzecz, jeśli instalację lampy sufitowej masz na 2 obwody świetlne.

    Tak, właśnie, takie zastosowanie

    Please login or register to see this link.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Dzięki Wam wszystko połączone i działa.... teoretycznie.Chodzi o automatyzację. Działa fatalnie.

    Jeden Motion Sensor ma włączać jeden Single Switch. Switch wyzwalany z telefonu działa błyskawicznie. Sensor - ciężko powiedzieć bo nie wiem jak szybko to się powinno odswierzać na telefonie. 

    W każdym razie oczko mruga, ruch chyba wiec wykrywa, ale zanimwlaczy się światło to mija kilka grubych sekund (ze 4) - to jest bardzo dużo. Muszę się zatrzymać na schodach i postać chwile żeby się zapaliło światło. 

    Tez macie takie opóźnienia? Automatykę ustawiałem w homekit. Z tego co patrzyłem apka fibaro nie umożliwia ustawienia kilku warunków wiec nie bardzo mam w niej jak zgasić światło po upływie jakiegoś czasu od zdarzenia. 

    Jak to u Was działa?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Tu niestety Ci nie pomogę bo ja używam wersji z-wave gdzie działa to całkiem inaczej.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    The topic has been moved from "

    Please login or register to see this link.

    " to "

    Please login or register to see this link.

    ".

     

    Temat został przeniesiony z "

    Please login or register to see this link.

    " do "

    Please login or register to see this link.

    ".

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...