Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Sauna - Sterowanie / Zarządzanie


kosmacz

Recommended Posts

Witam

Czy ktoś z Was ma gotowe rozwiązanie do zarządzania sauną i może opisać jak to rozwiązał u siebie ew co możecie podpowiedzieć ,aby zrobić to jak najwydajniej i przeznaczyć na to tylko niezbędne moduły Z-Wave.

 

Chciałbym odczytywać :
1.Temperatura w środku sauny
2.Wilgotność w środku sauny
3.Temperaturę na zewnątrz sauny
4.Wilgotność na zewnątrz sauny
5.Czujnik Otwarcia/Zamknięcia Drzwi

 

Tutaj chyba najwygodniej będzie użyć :
1 x UBS fibaro + 2 x czujnik Temp DS18B20 + 2 x mierniki wilgotności (jakie ?) + kontrakton otwarcia/zamknięcia drzwi (jaki ?) do ew późniejszych scen.

 

Chciałbym Sterować :
1.Włączeniem / Wyłączeniem pieca 220V - 2lub3 fazowego (manualnie oraz ze scen na podstawie odczytu temperatury z czujnika wewnątrz sauny)
2.Wentylatorem 220V na zewnątrz sauny (uruchamianym ze sceny z czujnika wilgotności na zewnątrz sauny)
- tu do wykorzystania Switch 2x1.5kw (przez stycznik aby ogarną piec)
3.Włączeniem / Wyłączeniem oraz Płynną Regulacją oświetlenia 24V 
- tu do wykorzystania 1xRGBW Dimmer Fibaro/Qubino

4.Włączeniem / Wyłączeniem oraz Płynną Regulacją Listwy LED 12V 
- tu do wykorzystania 1xRGBW Dimmer Fibaro/Qubino

 

Do podglądu/zarządzania na zewnątrz na ścianie sauny tablet 7-10" i aplikacja ImperiHome Pro.

 

pozdrawiam
kosmacz

Edited by kosmacz
Link to comment
Share on other sites

Pamiętaj że do sterowania sauny powinieneś używać oryginalnego sterownika mającego wbudowane odpowiednie zabezpieczenia i gwarantującego że nie ominiesz np. zabezpieczenia termicznego. Także uważaj przy instalacji jakichkolwiek czujników w saunie na  gwarancję ich prawidłowej izolacji od 230V z uwagi na wilgoć która może się pojawić jeśli polejesz kamienie wodą (bateryjne w saunie wytrzymają krótko). 

Ja między innymi dlatego sterowanie z-wave podłączyłem pośrednio przez profesjonalny sterownik sauny (akurat Tylo) który ma specjalnie przewidzialen wyjścia, wejścia do podłączenie zewnętrznego sterowania. Urządzeniem które z nim współpracuje u mnie jest Qubino który stykiem steruje sauną i pobiera status jej pracy, a wejściem I3 sprawdza przez podłączony kontaktron stan drzwi (nie trzeba wtedy baterii). Czujnika wilgotności nie istalowałem bo od lat używam sauny i na oko wiem ile wody zostawić w misce pieca.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Topic Author
  • 12 godzin temu, drboss napisał:

    Pamiętaj że do sterowania sauny powinieneś używać oryginalnego sterownika mającego wbudowane odpowiednie zabezpieczenia i gwarantującego że nie ominiesz np. zabezpieczenia termicznego

    Chciałbym uniknąć sterownika , aby obniżyć koszty instalacji oraz nie dublować urządzeń i wykorzystać jako sterownik tablet ,który posłużyłby również do sterowania innymi urządzeniami w pomieszczeniu przy saunie np muzyką ,oświetleniem itp.

    Co do zabezpieczenia przed przegrzaniem w wyniku awarii systemu wystarczy zwykły bezpiecznik termiczny zamontowany nad piecem ,który rozłączy zasilanie gdy temperatura przekroczy 120 stopni celcjusza.

     

    Jako że każde rozwiązanie należy przeanalizować i przemyśleć :) podaj proszę model sterownika TYLO oraz typ modułu Qubino, który wykorzystałeś w swojej instalacji.

    Rozumie ,że zdalnie możesz włączać/wyłączać saunę widząc jej stan oraz masz podgląd stanu otwarcia/zamknięcia drzwi? Do modułu Qubino można by podpiąć jeszcze czujnik Dallas DS18B20 w hermetycznej obudowie ,aby mieć podgląd temperatury w saunie?

     

    pozdrawiam

    kosmacz

     

     

     

    Edited by kosmacz
    Link to comment
    Share on other sites

    dokładnie tylko trzeba pamiętać aby termiczny zamontować :-)

    Co do sterownika ja mam z serii CC MPE (manipulator CC10) . W manipulatorze są wyprowadzone piny (u mnie w wersji z przed kilku lat - 19,20,21 - 19-20 zwarcie załącza, 20-21 zamknięte sygnalizuje włączenie). W komplecie była dokumentacja elektryczna  więc nie było problemu. Co do Qubino to wersja Switch 1 lub 2, ale na pewno nie nadaje się 1D plus hermetyczny czujnik ze stykiem do niego.

    Jedyna wada mojego rozwiązania to że po zaniku w domu zasilania nastawa temperatury na Tylo wraca na minimalną i trzeba ją na nowo nastawić.

    W moim przypadku ja zawsze ustawiam na 7 w skali do 10, co daje mi temperaturę 87-90 stopni co normalnie mi wystarcza + 10% wilgotności z parującej wody. Fibaro służy mi do włączania / wyłączania sauny oraz po osiągnięciu temperatury suwakiem wirtualnego urządzenia (obecnie 70^C) włącza muzykę z Sonosa w sałnie, przełącza oświetlenie na powolne RGB w pomieszczeniu i saunie oraz wysyła 3 raz na telefon i głośniki (jesli dom nie jest w trybie noc) komunikat że wszystko sauna gotowa  

    • Thanks 1
    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Reply to this topic...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...