Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Interferencja scen blokowych i magic


Guest Ace

Question

Guest Ace

Witam.

Temat dla mnie dosyć złożony, więc spróbuję opisać szczegółowo.

Mam HC Lite i zestaw czujników- od dłuższego czasu miałem sceny magic na czujnik drzwi balkonowych u dzieciaków na poddaszu- scena magic z komunikatem przy otwarciu drzwi (proste i działało)- komunikat "drzwi taras otwarto". Druga scena magic wysyłała powiadomienie po pół godzinie w przypadku otwartych ciągle drzwi- "zamknij drzwi taras"- działało.

Ostatnio postanowiłem zbudować w oparciu o te same czujniki scenę blokową, które o godzinie 22:30 "sprawdzi" czy na noc są zamknięte drzwi. Scenę zbudowałem, przetestowałem i działała. Ale automatycznie w ustawieniach mi wskoczyło "uruchamiana automatycznie" i "uruchamiana przy starcie centrali". Skutkuje to tym, że scena jest non-stop włączona "uruchomiona instancja". I wszystko było by dobrze, ale scena ta zaburzyła funkcjonowanie scen magic- wygląda to tak, że czujnik drzwi w momencie otwarcia uruchamia obie sceny i wysyła jednocześnie oba powiadomienia ze scen magic: "otwarto drzwi" i "zamknij drzwi". Ten drugi powinien wysłać po 30 minutach. Nawet na drzwiach na dole, gdzie nie mam sceny "otwarcie" a tylko przypomnienie po godzinie o zamknięciu- czujnik zaczął już w momencie otwarcia uruchamiać scenę, które powinna wysłać powiadomienie dopiero po godzinie. Czyli w momencie otwarcia drzwi na dole mam komunikat "zamknij drzwi", który powinien mi przypomnieć o tym dopiero po godzinie.

Wszystko wróciło do normy po zmianie ustawień sceny blokowej na uruchamianą "ręcznie", co skutowało jej wyłączeniem de facto i tym, że sama scena blokowa przestawała działać i nie wysyłała powiadomienia o danej godzinie na zegarze. Dodam tylko, że scena blokowa o danej godzinie miała sprawdzić, czy drzwi nie są aby otwarte, a gdyby były otwarte- uruchomić scenę magic "zamknij drzwi". 

Nie wiem czy to co napisałem, jest zrozumiałe. Mam nadzieję, że tak.

 

Nie rozumiem mechanizmy interferencji tych scen. Można to jakoś rozwiązać?

Mogę oczywiście przesłać screeny jeśli trzeba.

Z góry dziękuję za ewentualną pomoc.

 

Pozdrawiam

Piotr 

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

Please login or register to see this attachment.

Link to comment
Share on other sites

16 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Cześć @Ace,

 

Jak wygląda scena, którą uruchamia scena blokowa?

Dlaczego dni tygodnia nie są zaznaczone? (przynajmniej tak to wygląda na tych screenach)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest Ace
  • Inquirer
  • Witam @A.Smolinski !

     

    Tak, tej uruchamianej nie załączyłem. A Twoje pytanie wywołało we mnie refleksję, czy nie było błędem zestrojenie tych akurat dwóch scen. Ta uruchamiana przez scenę blokową jest aktywowano po 30 min otwartych drzwi. Poniżej załączam screeny.

    Co do dni tygodnia, to zwróciłem na to uwagę, ale tak tylko wygląda na zdjęciu. Dni są zaznaczone wszystkie.

     

    Tak czy siak, dziękuję za odpowiedź, bo już się bałem, że nikt nic mi nie odpowie.

     

    Pozdrawia

    Piotr

     

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Brzmi to trochę skomplikowanie.

    Jutro spróbuję odtworzyć Twoje sceny w naszym biurze i sprawdzę, co dokładnie może być nie tak.

    W międzyczasie, spróbuj zamiast uruchamianej sceny w scenie blokowej użyć po prostu komendy wysłania powiadomienia.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Ace
  • Inquirer
  • Ok, dziękuję bardzo.

    Co do powiadomień, to chętnie bym to zrobił, ale nie umiem. Może wyjdę na laika, ale nie ma u mnie takiej opcji, jedyne powiadomienia jakie mogłem wybrać, konstruując scenę blokową, to alarmy wentylacji.  

    Screen poniżej.

     

    Przyjąłem więc, że jedyną opcją, żeby scena blokowa wysłała mi powiadomienie, jest uruchomienie sceny magic z już działającym powiadomieniem.

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Nie mogłeś, bo w scenie blokowej, aby móc użyć powiadomienia musisz je najpierw stworzyć. ;)

    Tutaj znajdziesz poradnik, jak stworzyć powiadomienia, które będziesz mógł wykorzystać w scenie blokowej:

    Please login or register to see this link.


     

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Ace
  • Inquirer
  • W dniu 25.04.2018 o 09:22, A.Smolinski napisał:

    Nie mogłeś, bo w scenie blokowej, aby móc użyć powiadomienia musisz je najpierw stworzyć. ;)

    Tutaj znajdziesz poradnik, jak stworzyć powiadomienia, które będziesz mógł wykorzystać w scenie blokowej:

    Please login or register to see this link.


     

     

    No i niestety pochwaliłem dzień przed zachodem słońca. Powiadomienia stworzyłem w panelu powiadomień. Przerobiłem sceny blokowe. I wszystko znowu wróciło do normy- czyli samo otwarcie drzwi wysyła jednocześnie dwa powiadomienia: ze sceny magic "otwarto drzwi" i ze sceny blokowej "zamknij drzwi", które powinno wysłać dopiero jeśli drzwi pozostaną otwarte do godziny 22:30...

     

    Czy ktoś jest w stanie mi pomóc? 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Ace
  • Inquirer
  • Dodam tylko, że po przebudowaniu sceny zrestartowałem centralę i też nic to nie dało.

    Wczoraj nie byłem w domu, żona uchyliła drzwi balkonowe i nic z nimi nie robiła. A ja dostawałem co jakiś czas "pakiet" powiadomień: "otwarto" i "zamknij".

    Jak drzwi są zamknięte, jest spokój. Jak zostaną otwarte- zaczyna się. Zatrzymuje to wyłączenie sceny blokowej, wtedy wszystko wraca do normy i scena magic informująca o otwarciu drzwi działa poprawnie. 

    Please login or register to see this attachment.

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Ace
  • Inquirer
  • Jeśli o to chodzi, to niestety nic nie zmieniło.

    Ręce mi opadają, czy naprawdę wiedzieć, czy okno dachowe albo taras na górze jest zamknięty na noc, to tak wiele? :/ 

     

    Tak zmieniłem...:

     

     

    Please login or register to see this attachment.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Spróbuj aktywować scenę manualnie klikając start w jej ustawieniach i sprawdź, czy dostaniesz powiadomienie.

    Możesz też spróbować zbudować tę scenę całkowicie od nowa i ustawić wysyłanie powiadomień na inny telefon.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Ace
  • Inquirer
  • Scena była budowana jako zupełnie niezależna od nowa.

    Uruchamiana manualnie działa poprawnie, wysyła jedno swoje powiadomienie.

    Ustawienie innego telefonu to mnie w sumie nie urządzą raczej :/

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ustawienie innego telefonu ma na celu raczej sprawdzenie, czy to kwestia łączności z danym urządzeniem, czy jednak problem leży gdzie indziej ;)

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    Guest Ace
  • Inquirer
  • No ok, nie czuję się mocny w temacie, ale przecież telefon jest tylko odbiornikiem. Problemem jest to, że scena magic uruchamia nieadekwatnie scenę blokową wysyłając kolejne powiadomienie, bądź scena blokowa jest nieadekwatnie uruchamiana przez czujnik .

    No ale ok, spróbuję i tego jak wrócę do domu... :/ 

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Spróbuj rozwiązania podobnego do mojego (ja zrobiłem to tylko w oparciu o bloki i u mnie to działa). Komputer sprawdza codziennie o 19:59 czy drzwi wejściowe nie są przypadkiem otwarte. Jeśli są - to wysyła wiadomość na tablet.

    Please login or register to see this image.

    /monthly_2018_10/image.png.3f1abedbcc46707eb6cb03249c393e21.png" alt="image.png.3f1abedbcc46707eb6cb03249c393e21.png" />

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...