Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


Dlaczego system Fibaro nie jest smart?


Kamol_

Recommended Posts

Marzy mi się żeby system Fibaro stał się kiedyś systemem smart.

 

Posiadam centralkę HC2  ponad 3 lata i wiele funkcjonalności które wprowadziłem, cieszy mnie codziennie. Większość z nich została zaczerpnięta z forum lub narodziła się z codziennych rutynowych czynności wykonywanych przez mnie i moją rodzinę. Niestety mimo upływu czasu nadal nie mogę powiedzieć że zyskałem dom inteligentny. Jak to przeczytałem już gdzieś, być może nawet na tym forum, zyskałem dom centralnie sterowany z możliwością zdalnego lub też automatycznego reagowania w ograniczonej liczbie przypadków.  Nie ma nawet krzty inteligencji. Samo programowanie to wieczna walka z błędami i koniecznością udoskonalania/ przepisywania na nowo każdego z elementów -scen, VD itd.. Najbardziej mnie boli brak repozytorium wiedzy w systemie jeśli można to tak nazwać. Nie mówię tu o forum, czy też wszelkiego rodzaju instrukcjach, ale samej wiedzy dostępnej w systemie na podstawie setek operacji przez niego wykonywanych. Poniżej opisze kilka elementów, które przyszły mi do głowy:

 

1. Dlaczego system Fibaro nie wie kiedy jest dzień, a kiedy jest noc?

Tak mam świadomość, że każdy sobie to opisze na zmiennych. W systemie podajemy strefę czasową, do tego system powinien wiedzieć kiedy zamiera ruch z czujników ruchu, kiedy czujniki natężenia światła pokazują niskie wartości, kiedy użytkownicy (ich telefony) są od dłuższego czasu w jednym miejsc, kiedy zamknięte zostały rolety zewnętrzne i w charakterystyczny sposób został uzbrojony alarm. Za każdym razem muszę te wartości opisywać inteligentnemu domowi na nowo. 

Od 3 lat opisuje taką prostą rzecz i jeszcze się nie nauczył. Według mnie taka wiedza jest niezbędna do prawidłowej pracy systemu inteligentnego.

Posiadam w domu termostat firmy NEST ( tak, tak od kilku lat czekam na powrót działającego plaginu jak i wielu innych użytkowników :( )i kilka czujników ruchu/czadu/dymu z firmy NEST. Termostat ma funkcje AWAY - gdy nikogo nie ma w domu nie włącza ogrzewania, przechodzi w tryb eco. Nie zdarzyło się jeszcze żeby ten system mnie zawiódł tzn. wyłączył ogrzewanie kiedykolwiek gdy byłem w domu lub też ustawił tryb AWAY w nocy. Korzysta z GPS w telefonach i czujników ruchu, ale ja tego w systemie nie ustalałem, nie uczyłem - nic w tym zakresie nie musiałem poprawiać. Bardzo często korzystam z tego faktu (tryb AWAY włączony) w scenach HC2 bo jest to niezawodne i dostosowuje się do mnie.      

To system powinien mi dostarczać informacji o powtarzalnych zdarzeniach  i pytać czy nie chce tej wiedzy wykorzystać.

 

2. Dlaczego system nie wysyła zbiorczych informacji (raportów) o zużyciu prądu - dziennym, miesięcznych itd. Dlaczego nie proponuje wyłączania urządzeń gdy nie ma mnie w domu.

System Nest tak robi - podsumowuje, przyznaje zielone listki za bycie Eko, porównuje zachowania użytkowników w danym państwie/regionie. Promuje tych którzy ręcznie zmieniają temperaturę na niższą - bo oszczędzają. Fibaro oczywiście ma zaszytą w systemie wiedzę o zużyciu energii, ale czy ktokolwiek z tego korzysta? Tak wiem, że w aplikacji na ipada/tablet mogę sobie popatrzeć na wykresy, ale wygenerować ich już nie można i dlaczego ja mam znowu to robić ręcznie?

 

3. Dlaczego system nie wyłącza światła lub nie proponuje jego wyłączenia gdy w pomieszczeniu od dłuższego czasu nie ma ruchu. Pierwsza rzecz jakiej szukają użytkownicy HC2 to scena lua jak wyłączyć światło przy braku ruchu i jednocześnie podtrzymać światło gdy ktoś jest w pomieszczeniu. Wszyscy tego szukają i z lepszym lub gorszym rezultatem testują, a taka funkcjonalność w systemie powinna być od razu dostępna - określam pokój i czas, a system działa za mnie - nie powinienem się przejmować ile czujników mam w danym pokoju - jak są tam dodane to powinny być uwzględnione i tyle.

 

4. To samo co powyżej powinno się tyczyć uzbrajania alarmu, zamykania bramy garażowej  i wielu innych setki razy wałkowanych scen. System powinien być smart. 

 

Przecież wiele z tych rzeczy to trochę bardziej rozbudowane sceny typu magic, które były krokiem w dobrą stronę, ale od dłuższego czasu nic nowego w tym zakresie się nie pojawiło.

 

Jak wielu nowych klientów kupiłoby System gdyby wiedziało, że chociaż część z marketingowych filmików Fibaro jest do wykorzystania na etapie pierwszego uruchomienia HC2, a nie w wyniku mozolnych wieloletnich uzupełnień kodu pozyskanego dzięki twórczej pracy - orce innych użytkowników z tego forum?

 

 

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Masz racje filmiki i raklama a system ubogi nic nie ma wspólnego z Smart home ja nadal walczę z połączeniem z modułem pogodowym Fakro zwmp i oknami żadnego wsparcia ze strony Fibaro czy fakro

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Byłem zafascynowany Fibaro od początku istnienia. Najpierw HCL teraz mam  HC2. Pierwsze szkolenia , certyfikat instalatora. ŁoŁ super. Po kilku latach stwierdzam , użytkując ten system ,że Panowie z Fibaro powinni podejść do tematu bardziej profesjonalnie. Kolejne aktualizacje wprowadzając poprawki błędów i rodzą nowe problemy .Coś zaczyna działać, inne przestaje.  Gotowe virtualki - nie ma. Szablony dla urządzeń konkurencji - nie ma.

Panowie z Fibaro może czas zacząć odrabiać lekcje.  Nie jesteście sami na rynku. Powstaje coraz więcej alternatywnych systemów. Opakowanie produktu to już nie wszystko. Nie wspomnę o cenach .

Edited by elektronics
Link to comment
Share on other sites

No... i żadnej reakcji na powyższe... ze strony Fibaro. Chyba wielu z nas mocno zniechęca lub już zniechęciło się do naszych instalacji Fibaro po wydaniu "kasy" i to nie małej jak już przedmówca wspomniał.

Nie jestem programistą jak niektórzy na tym forum, ale jakoś ogarnąłem system... bynajmniej tak myślałem. Niestety spotyka mnie coraz więcej sytuacji, że system ma "zonk'a" i zatrzymuje swoją "pracę" bez powodu... 503 to już normalka. Ja sobie potrafię poradzić z wejściem do mojego "inteligentnego" domu, ale co mam powiedzieć dziecku, które np. dziś dzwoniąc do mnie informuje mnie, że "domeczek" się nie otworzył, alarm się nie rozbroił... Tata zlikwiduj to FIBARO - słyszę... miało być tak pięknie. Przykro mi, że, poświęcenie wielu godzin nad wdrożeniem systemu i dostosowanie go do własnych potrzeb nie odnosi sukcesu a wręcz jest coraz gorzej... Dziś miarka się chyba przebrała... system zatrzymał się bez powodu !!! (nie pierwszy raz) - dziecko w deszczu przed bramą... (dobrze że ma klucze :) ) Chyba czas na zmiany systemu SMART bo taki on niestety nie jest, i w pełni zgadzam się autorem tematu.

Pozdrawiam zawiedzionych...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Rozumiem, że odpowiedź była długo wyczekiwana. Postaram się zaadresować post autora wątku w jak największych szczegółach :)

 

On 10/11/2018 at 1:07 AM, Kamol_ said:

Posiadam centralkę HC2  ponad 3 lata i wiele funkcjonalności które wprowadziłem, cieszy mnie codziennie. Większość z nich została zaczerpnięta z forum lub narodziła się z codziennych rutynowych czynności wykonywanych przez mnie i moją rodzinę.

Bardzo mnie cieszy, że jesteś zadowolony z funkcjonalności, które stworzyłeś i wprowadziłeś do systemu. Tym bardziej cieszy mnie to, że z systemu korzysta cała rodzina!

 

On 10/11/2018 at 1:07 AM, Kamol_ said:

Niestety mimo upływu czasu nadal nie mogę powiedzieć że zyskałem dom inteligentny. Jak to przeczytałem już gdzieś, być może nawet na tym forum, zyskałem dom centralnie sterowany z możliwością zdalnego lub też automatycznego reagowania w ograniczonej liczbie przypadków.  Nie ma nawet krzty inteligencji.

Jak najbardziej rozumiem tę opinię, musimy jednak mieć kilka rzeczy na uwadze. Smart Home jest rozwiązaniem dla domu dającym możliwość wprowadzenia zautomatyzowanych działań, "inteligentnych", czyli programowalnych. System nie jest wyposażony w sztuczną inteligencję, nie korzysta też z uczenia maszynowego - podejrzewam, że to miałem na myśli. Inteligentny dom jest kojarzony z system czujników i urządzeń zintegrowanych w jednym systemie zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Dzięki informacjom z urządzeń system     może reagować na zmiany wewnątrz i na zewnątrz - warunki pogodowe, natężenie światła, zużycie energii, itp (wszystko co system dostarcza) - prowadząc do usprawnienia funkcjonalności, zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa, minimalizacji kosztów. To do czego Ty się odwołujesz jest celem każdego systemu, także systemu FIBARO. Chcemy rozwijać system najlepiej jak się da i dawać użytkownikom jak najwięcej możliwości, ale wymaga to wszystko czasu i możliwości. Zapewniam, że dokładamy wszelkich starań, aby system spełniał oczekiwania naszych użytkowników.

 

On 10/11/2018 at 1:07 AM, Kamol_ said:

Samo programowanie to wieczna walka z błędami i koniecznością udoskonalania/ przepisywania na nowo każdego z elementów -scen, VD itd.. Najbardziej mnie boli brak repozytorium wiedzy w systemie jeśli można to tak nazwać. Nie mówię tu o forum, czy też wszelkiego rodzaju instrukcjach, ale samej wiedzy dostępnej w systemie na podstawie setek operacji przez niego wykonywanych.

Odwołujesz się do narzędzia diagnostycznego? Chodzi o dostęp do wszelkich działań systemu, które mógłbyś/chciałbyś wykorzystać w systemie. Na tę chwile możesz budować sceny i VD na podstawie w sumie wszystkiego co jest w systemie - poza pluginami, których nie można wykorzystać w scenach. Prosiłbym, żebyś rozwinął tę myśl na podstawie jakiegoś przykładu.

 

On 10/11/2018 at 1:07 AM, Kamol_ said:

1. Dlaczego system Fibaro nie wie kiedy jest dzień, a kiedy jest noc?

Tak mam świadomość, że każdy sobie to opisze na zmiennych. W systemie podajemy strefę czasową, do tego system powinien wiedzieć kiedy zamiera ruch z czujników ruchu, kiedy czujniki natężenia światła pokazują niskie wartości, kiedy użytkownicy (ich telefony) są od dłuższego czasu w jednym miejsc, kiedy zamknięte zostały rolety zewnętrzne i w charakterystyczny sposób został uzbrojony alarm. Za każdym razem muszę te wartości opisywać inteligentnemu domowi na nowo. 

Od 3 lat opisuje taką prostą rzecz i jeszcze się nie nauczył. Według mnie taka wiedza jest niezbędna do prawidłowej pracy systemu inteligentnego.

W jakim sensie musisz to opisywać na nowo? W odniesieniu do czego jesteś zmuszony do ponownej konfiguracji zmiennych? Też poproszę o opisanie przykładu, żebym mógł się do tego konkretniej odnieść. Na tę chwilę mogę odpowiedzieć, że system informuje o braku ruchu (nienaruszone czujki), czujniki raportują natężenie światła w lux, GPS - wiem, nie do końca spełnia oczekiwania - jest poprawiana ta funkcjonalność, także spodziewamy się poprawy działania GPS, system raportuje zamknięte rolety i możesz uzbroić alarm. Jeśli podasz mi konkretny przykład to będę się mógł do niego odnieść, wtedy moja odpowiedź może się zmienić.

 

On 10/11/2018 at 1:07 AM, Kamol_ said:

Posiadam w domu termostat firmy NEST ( tak, tak od kilku lat czekam na powrót działającego plaginu jak i wielu innych użytkowników :( )i kilka czujników ruchu/czadu/dymu z firmy NEST. Termostat ma funkcje AWAY - gdy nikogo nie ma w domu nie włącza ogrzewania, przechodzi w tryb eco. Nie zdarzyło się jeszcze żeby ten system mnie zawiódł tzn. wyłączył ogrzewanie kiedykolwiek gdy byłem w domu lub też ustawił tryb AWAY w nocy. Korzysta z GPS w telefonach i czujników ruchu, ale ja tego w systemie nie ustalałem, nie uczyłem - nic w tym zakresie nie musiałem poprawiać. Bardzo często korzystam z tego faktu (tryb AWAY włączony) w scenach HC2 bo jest to niezawodne i dostosowuje się do mnie.      

To system powinien mi dostarczać informacji o powtarzalnych zdarzeniach  i pytać czy nie chce tej wiedzy wykorzystać.

Plugin NEST został wyłączony z przyczyn niezależnych od nas. Prace są prowadzone długo i na tę chwile jeszcze nie mogę powiedzieć, kiedy spodziewamy się przywrócenia pluginu.

Odwołujesz się tutaj to uczenia maszynowego. NEST (czyli Google) jest w pewnym sensie pionierem takiego rozwiązania, nie mówiąc już o bazie danych, z której może korzystać. Przyznam, że przed nami jeszcze trochę drogi w tej dziedzinie, ale potwierdzam, że już zaczęliśmy działać z uczeniem maszynowym.

 

On 10/11/2018 at 1:07 AM, Kamol_ said:

System Nest tak robi - podsumowuje, przyznaje zielone listki za bycie Eko, porównuje zachowania użytkowników w danym państwie/regionie. Promuje tych którzy ręcznie zmieniają temperaturę na niższą - bo oszczędzają. Fibaro oczywiście ma zaszytą w systemie wiedzę o zużyciu energii, ale czy ktokolwiek z tego korzysta? Tak wiem, że w aplikacji na ipada/tablet mogę sobie popatrzeć na wykresy, ale wygenerować ich już nie można i dlaczego ja mam znowu to robić ręcznie

Przyjmuję to jako sugestię ulepszenia systemu. Zgłoszę to do zespołu do weryfikacji pod kątem "czy, jak i kiedy" można byłoby spodziewać się większego wykorzystania danych z paneli konsumpcji.

 

On 10/11/2018 at 1:07 AM, Kamol_ said:

Dlaczego system nie wyłącza światła lub nie proponuje jego wyłączenia gdy w pomieszczeniu od dłuższego czasu nie ma ruchu. Pierwsza rzecz jakiej szukają użytkownicy HC2 to scena lua jak wyłączyć światło przy braku ruchu i jednocześnie podtrzymać światło gdy ktoś jest w pomieszczeniu. Wszyscy tego szukają i z lepszym lub gorszym rezultatem testują, a taka funkcjonalność w systemie powinna być od razu dostępna - określam pokój i czas, a system działa za mnie - nie powinienem się przejmować ile czujników mam w danym pokoju - jak są tam dodane to powinny być uwzględnione i tyle.

To też jest uczenie maszynowe. System może proponować rozwiązania bazując na ogromie danych, które potrzebuje zebrać. Nasz system jeszcze tego nie robi. Była próba wprowadzenia proponowanych scen Magic, ale niezbyt się ona przyjęła.

 

On 10/11/2018 at 1:07 AM, Kamol_ said:

4. To samo co powyżej powinno się tyczyć uzbrajania alarmu, zamykania bramy garażowej  i wielu innych setki razy wałkowanych scen. System powinien być smart. 

Tak jak wyżej. Uczenie maszynowe to bardzo zaawansowane rozwiązanie, które zaczęliśmy wdrażać.

 

On 10/11/2018 at 1:07 AM, Kamol_ said:

Jak wielu nowych klientów kupiłoby System gdyby wiedziało, że chociaż część z marketingowych filmików Fibaro jest do wykorzystania na etapie pierwszego uruchomienia HC2, a nie w wyniku mozolnych wieloletnich uzupełnień kodu pozyskanego dzięki twórczej pracy - orce innych użytkowników z tego forum?

Od 2 lat dostępna jest Baza Wiedzy

Please login or register to see this link.

, wiem, jest głównie w języku angielskim, ale coraz więcej artykułów jest po polsku. Poza Forum i Wsparciem Technicznym jest to odpowiednie źródło wiedzy dotyczące możliwych rozwiązań systemu. Jest regularnie poszerzane, przez co można zgłaszać zapotrzebowanie i propozycje artykułów. Na pewno ułatwi nam to selekcję i uporządkujemy pracę dokumentacji zgodnie z zapotrzebowaniem użytkowników.

 

Jeśli chodzi o takie potoczne "wyciśnięcie z systemu jak najwięcej" to uruchomiliśmy portal, gdzie użytkownicy mogą zgłaszać indywidualne zapotrzebowanie na rozwiązanie do ich systemów. Zapraszam do zapoznania się z

Please login or register to see this link.

Please login or register to see this link.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

W całej rozciągłości zgadzam się z wpisem użytkownika Kamol_. System Fibaro mający 10 lat powinien być już dojrzałym, funkcjonalnym, przetestowanym, dopracowanym produktem. Na obecną chwilę jednak w dalszym ciągu, każdy nowy klient Fibaro dołącza do grona testerów. Bo oszczędności Fibaro na programistach, inżynierach, testerach są bardzo rzucające się w oczy.

Pozdrawiam:

Please login or register to see this link.

 

Edited by dorinek
Edycja tekstu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...