Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

Sterowanie elektrycznymi grzejnikami


Griszka

Question

Dzień dobry,

 

Jestem tutaj nowy. Od 2 dni próbuję ogarną ustanawianie scen w HCL.

O ile proste sceny nie są problemem, to ze stworzenie bardziej skomplikowanej sekwencję, ale niestety nie jestem w stanie sobie poradzić.

Chciałbym uruchamiać 4 grzejniki elektryczne w momencie spadku temperatury poniżej pewnej wartości i to udaje się bez problemu. Niestety nie mogę dojść jak w obrębie tej samej sceny wyłączyć te same urządzenia po przekroczeniu określonej temperatury.

Chciałbym również stworzyć scenę "dogrzewania" pomieszczenia do poziomu temperatury wyższej niż w scenie poprzedniej, włączaną manualnie.

Chodzi o utrzymywanie określonej niskiej temperatury na stałe i dogrzanie pomieszczenia do wyższej wartości na jakiś czas przed przyjściem.

 

Elementy którymi dysponuję to HCL, 4 wall plugi i Motion sensor

 

Bedę wdzięczny za wszelką pomoc.

Link to comment
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Czemu chcesz to robić  "w obrębie tej samej sceny"? Nie wygodniej stworzyć dwie sceny włączającą i wyłączającą przy określonych widełkach temperatury?

Na marginesie jest jeszcze coś co się nazywa Panel temperatury i pozwala na dość wygodne ustawienie harmonogramu grzewczego natomiast nigdy nie zgłębiałem tematu. Ale wydaje mi się, że to mogłoby być coś dla Ciebie.

 

Oczywiście jeśli HCL posiada też tę funkcję.

Edited by Edward Trapp
Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Dziękuję za odpowiedź Edward,

     

    Myślałem, że tak będzie prościej i powstanie przez to mniej scen.

    Problem polega na tym, że chciałbym móc dogrzać sobie pomieszczenie do wyższej temperatury tuż przed przyjściem. Niestety scena, która będzie utrzymywać temperaturę na niższym poziomie nie pozwoli mi na przekroczenie wartości określonej w tej wyłączającej powyżej określonej temperatur. Chyba ?

    Bo rozumiem, że nie ma możliwości ustalania nadrzędności scen?

     

    Czyli w skrócie: 1 scena włącza grzejniki przy spadku temp do określonej wartości. Następna (2) scena wyłącza grzejniki po przekroczeniu zadanej temp - tak system ma działać nieprzerwanie. Czy to znaczy że jak będę chciał dogrzać pomieszczenie do wyższej wartości będę musiał najpierw wyłączyć scenę 2, żeby ta nie odcieła zasilania?

     

    Edited by Griszka
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Ok to jeśli dobrze zrozumiałem - chciałbyś żeby z jednej strony automat utrzymywał w pomieszczeniu określony zakres temperatur a z drugiej, żeby podnosił temperaturę przed Twoim przybyciem powyżej progu wcześniej zadanego jako wyłączanie?

     

    Jeśli tak to zaproponuję Ci dwa rozwiązania (drugie wymyśliłem jak skończyłem pisać pierwsze):

     

    Zacznijmy od ponazywania sobie rzeczy

    Temp_A - temperatura minimalna poniżej której włączają się grzejniki

    Temp_B - temperatura powyżej której wyłączają się grzeniki

    Temp_C - temperatura do której chciałbyś żeby ogrzewało się pomieszczenie przed przyjściem (która jest wyższa od Temp_B)

     

    Idąc dalej - biorąc pod uwagę ograniczenia HC Lite już teraz będziemy potrzebowali 4 scen (Przy HC2 moglibyśmy to opędzić dwiema):

     

    1 - scena włączająca grzejniki poniżej Temp_A

    2 - scena wyłączająca powyżej Temp_B jeśli nie jest tuż przed przyjściem

    3 - scena wyłączająca powyżej Temp_C jeśli jest tuż przed przyjściem

    4 - scena włączająca grzejniki jeśli jest tuż przed przyjściem a temperatura jest poniżej Temp_C

     

    Najtrudniejsza będzie kwestia jak uświadomić centralkę, że jest "tuż przed przyjściem". Tutaj kłody rzucane przez wersję HC Lite robią się problematyczne. Pytanie czy chciałbyś, żeby było to w zależności od dnia tygodnia i godziny? Czy lokalizacji GPS bądź innego wymyślnego wihajstra. Obstawiam, że dni/godziny, więc będziemy potrzebowali zmiennej globalnej (którą dla wygody możemy nazwać CZY_TUZ_PRZED_PRZYJSCIEM) i 2 kolejnych scen które będą ustawiały tę zmienną na 1 albo na 0 w zależności od dnia i godziny. I wtedy wszystkie wcześniejsze sceny będą po prostu sprawdzać czy nasza zmienna CZY_TUZ_PRZED_PRZYJSCIEM == 1.

     

    I skoro jesteśmy przy zmiennych to przyszło mi do głowy drugie i chyba prostsze rozwiązanie. 2 sceny włączające i wyłączające grzejniki i 2 sceny regulujące zmienną globalną, która będzie naszą temperaturą wyłączenia. Czyli tworzymy zmienną Temp_wylaczenia i taki zestaw scen:

     

    1 - scena włączająca grzejniki poniżej Temp_A

    2 - scena wyłączająca grzeniki powyżej wartości zmiennej Temp_wylaczenia

    2 - scena ustalająca w Temp_wylaczenia w konkretne dni o konkretnej godzinie na Temp_B

    3 - scena ustalająca w Temp_wylaczenia w konkretne dni o konkretnej godzinie na Temp_C

     

    Proste jak 5 metrów sznurka w kieszeni =]

     

    No i jest jeszcze rzeczony wcześniej Panel Ogrzewania ale jako, że nie znalazłem nigdy instrukcji użytkowania, a jego działanie jest dla mnie nie do końca zrozumiałe to nie wypowiem się jak to zrobić. No ale może ktoś coś.

    Mam nadzieję, że nie zamotałem.

    Edited by Edward Trapp
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Hej@Edward Trapp @Griszka
    Z panelem sterowania może być o tyle problem, że wallplugi musiał by zlinkować z czujnikami temperatury w każdym z pomieszczeń, chyba że ten jeden motion ma byc tym głównycm czujnikiem temperatury dla wszystkich grzejników.

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Hej domin12, no chyba koledze chodzi o system oparty o jeden termometr, więc podziel się wiedzą tajemną jak ten panel ustawić :)

    Edited by Edward Trapp
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • Hej,

     

    Dziękuje za odpowiedzi!

    Ogarnąłem zgodnie z instrukcją. Temat okazał się prosty, ale jako nowicjusz musiałem lepiej zrozumieć logikę systemu.

    Niestety pojawił się inny kłopot. Centrala którą konfigurowałem w domu łączyła się przez internet z Fibaro ID i z aplikacją mobilną. Niestety po podłączeniu do routera (t-Mobile) w pomieszczeniu docelowym urządzenie nie jest widoczne przez net. Ani w aplikacji mobilnej ani w Fibaro ID (działa po WIfi).

    Macie jakieś pomysły?

     

    Dziękuję

    Edited by Griszka
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Brzmi jakbyś miał ustawiony stały adres na centrali. Zaloguj się do panelu administracyjnego nowego routera (t-Mobile) i sprawdź urządzenia zalogowane po DHCP. Jeśli znajdziesz tam jakiś sprzęt o nazwie HCL-xxxx to są szanse że to właśnie fibaro (u mnie HC2-8969). Jeśli nie znajdziesz musisz wrócić z centralą do poprzedniego miejsca i wpiąć do starego routera, zalogować się i w Konfiguracja-Ustawienia LAN zmienić "Typ połączenie sieciowego:" na DHCP.  Druga opcja - na nowym routerze ustaw adres routera tak żeby przydzielane były adresy jak na poprzednim routerze (np żeby było 192.168.2.xxx albo 10.0.0.xxx). 3 opcja to reset centrali ale wtedy nie wiem czy domyślnie też nie jest Stały adres IP więc nic nie zyskasz a stracisz wszystko...

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...