Jump to content

Welcome to Smart Home Forum by FIBARO

Dear Guest,

 

as you can notice parts of Smart Home Forum by FIBARO is not available for you. You have to register in order to view all content and post in our community. Don't worry! Registration is a simple free process that requires minimal information for you to sign up. Become a part of of Smart Home Forum by FIBARO by creating an account.

 

As a member you can:

  •     Start new topics and reply to others
  •     Follow topics and users to get email updates
  •     Get your own profile page and make new friends
  •     Send personal messages
  •     ... and learn a lot about our system!

 

Regards,

Smart Home Forum by FIBARO Team


  • 0

odczyt informacji z kotła gazowego


tz165

Question

Mam pytanie dotyczące odczytu informacji z kotła c.o. że aktualnie on pracuje lub nie pracuje. Z instrukcji wynika że mam tam styk dla dodatkowej pompy c.o. Jeżeli piec pracuje to jest tam podane zasilanie 230V. Jeżeli nie to nie ma zasilania tego styku. Jak mogę odczytać tą informację aby przekazać ją do Fibaro. Universal binary sensor może pracować tylko w zakresie 9-30V . Czy można to zrobić przy pomocy np. realy switcha? Jeżeli tak to jak to podpiąć? Jeżeli podepnę te styki do Q1 oraz IN to raczej wywołam zwarcie? Przepraszam za te pytania, ale z elektryką jestem trochę na bakier. Boję się uszkodzenia pieca.

Link to comment
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Podpinasz pod S1 lub S2 żeby podać impuls wyzwolenia przekaźnika wyjście Q1 może pokazywać stan kotła.  ale to trochę mało na tak zaawansowany system przydała by się jakaś integracja kotła gazowego ( mam Dietrich-a)  z Fibaro 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
  • Inquirer
  • Dziękuję za szybką odpowiedź.

    Chciałbym zaznaczyć że pod q1 mam już podpięte odpalanie strefy 2 po niskim napięciu.

    Czy mimo to mogę podpiąć pod s2, 230V. Jeżeli tak to gdzie podpiąć drugi styk?

    :D

    PS. Chodzi mi tu o to że strefą 1 steruje automatyka pieca. Na rozdzielaczu do strefy pierwszej zainstalowałem zawory sterowane przez fibaro. Jeżeli nie grzeje strefa 1 to chcę zamknąć te zawory aby w czasie grzania strefy 2 odciąć krążenie wody w strefie 1. Trochę na okrągło, ale mam starą instalację i tak ją sobie przerabiam powoli na automatykę. 

    Please login or register to see this attachment.

    Edited by tz165
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Myślę że do odczytania stanu pieca jest potrzeba zainstalowania jakiegoś modułu Lan i zrobienie w Fibaro virtualki.

    Co do sterowania piecem to ja podłączyłem do modułu 2x1,5 dwie pompy parter i poddasze które zasilają dane rozdzielacze CO na danym piętrze, a poprzez stycznik zrobiłem sterowanie piecem czy ma grzać czy nie.

    Jeżeli załączy mi się któraś pompa to stycznik zewrze zworkę na piecu i da mu sygnał by piec grzał CO.

     

    Nie jestem fachowcem tylko samoukiem i nie bardzo mogę zrozumieć twojego rysunku, ale może mój opis coś ci podpowie w myśleniu :)

    • Thanks 1
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    21 godzin temu, tz165 napisał:

    Chciałbym zaznaczyć że pod q1 mam już podpięte odpalanie strefy 2 po niskim napięciu.

     

     

    To zmienia postać rzeczy ale jeśli chcesz tylko informacje to podłącz jeden styk do S2  drugi do L otrzymasz info na Q2 o pracującym piecu bo z tego co piszesz wyjścia masz nisko prądowe co masz podpięte do S1

    • Thanks 1
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  •  

     

     

    Please login or register to see this attachment.

    Dziękuję za pomoc. Przesyłam ostateczne rozwiązanie problemu. 

    Działa dobrze, czyli pokazuje info dla strefy 1 kiedy piec pracuje a kiedy nie z uwagi na zapotrzebowanie tej strefy. 

    Dalej poprzez sceny sterowanie zaworami na rozdzielaczu.

     

    PS. Przy odwrotnym podłączeniu styków N do s2 L do L - zwarcieo.ONa szczęście bez szkód. ;)

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0

    Coś mi nie pasuje z tym stykiem pieca myślałem że to tylko styk przekaźnika, a jeśli wychodzi tam napięcie to te połączenie do N jest zbędne. Masz jakąś dokumentację do tego wyjścia. ?  

    • Thanks 1
    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
  • Inquirer
  • 3 godziny temu, raffsa napisał:

    Coś mi nie pasuje z tym stykiem pieca myślałem że to tylko styk przekaźnika, a jeśli wychodzi tam napięcie to te połączenie do N jest zbędne. Masz jakąś dokumentację do tego wyjścia. ?  

    Jest to wyjście napięciowe 230V do sterowania zaworem dwudrogowym on/of strefy1. Ponieważ nie mam takiego zaworu i jest to niewykorzystane to chcę to wykorzystać do informacji że strefa 1 potrzebuje grzania i wtedy otwieram zawory na obiegach rozdzielacza przy pomocy  drugiego  realy switcha.

    Z tego co piszesz to można odłączyć N na moim schemacie i też będzie działać?

    Link to comment
    Share on other sites

    • 0
    On 12/11/2018 at 11:00 PM, tz165 said:

    ".....

    PS. Chodzi mi tu o to że strefą 1 steruje automatyka pieca. Na rozdzielaczu do strefy pierwszej zainstalowałem zawory sterowane przez fibaro. Jeżeli nie grzeje strefa 1 to chcę zamknąć te zawory aby w czasie grzania strefy 2 odciąć krążenie wody w strefie 1. Trochę na okrągło, ale mam starą instalację i tak ją sobie przerabiam powoli na automatykę. 

    ..."

    Mam dla pana gotowe rozwiązanie, czyli algorytm który z łatwością będzie sterował takimi kilkoma zaworami w celu odcięcia medium CO w zależności od tego który grzejnik chce grzać (dowolnego producenta).

    Kocioł/Piec CO - sterowanie zezwoleniem na pracę obiegu CO

    Sterowaniem pozwoleniem na pracę kotła CO ze względu na zapotrzebowanie grzania przez grzejniki oraz grzanie podłogowe i inne

     

    Więcej tu: 

    Please login or register to see this link.

     

    Link to comment
    Share on other sites

    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Answer this question...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

    ×
    ×
    • Create New...